O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Starcia demonstrantów z policją w Paryżu w 3. rocznicę ruchu „żółtych kamizelek”

W 3. rocznicę powstania ruchu „żółtych kamizelek” jego stronnicy w sobotę protestowali w wielu miastach Francji przeciwko rosnącym podatkom, inflacji, niskim emeryturom oraz paszportom sanitarnym. W Paryżu doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego.

Fot. IAN LANGSDON PAP/EPA
Fot. IAN LANGSDON PAP/EPA

Kilkusetosobowe manifestacje „żółtych kamizelek” odbyły się m.in. w Paryżu, Marsylii, Lyonie oraz w La Roche sur Yon w departamencie Wandei.

W Paryżu na manifestacji obecny był jeden z przywódców ruchu Jerome Rodrigues, który domagał się organizowania referendów obywatelskich w kraju.

„Politycy nie znają problemów Francuzów” - krzyczeli manifestanci, których w stolicy Francji, jak podają media, zebrało się kilkuset.

„Jesteśmy tu, ponieważ myślimy, że +żółte kamizelki+ zatriumfują” – powiedziała 68-letnia Marie Huguet z Orleanu agencji AFP. Kobieta uważa, że Francja jest "najbardziej opodatkowanym krajem na świecie" i że „kraj znajduje się na skraju ich przedawkowania”.

W czasie demonstracji doszło do kilku incydentów; przy Place d'Italie policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić grupę stojącą przed funkcjonariuszami, która zbudowała barykady.

Podpalono kilka kontenerów na śmieci i barykad. Policja podkreśla, że protestujący szli niezadeklarowaną trasą.

W Paryżu dwie osoby zostały zatrzymane przez policję w ramach śledztwa o obrazę władzy publicznej.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

dsk/

Zobacz także

  • Protest pracowników przed Luwrem Fot. PAP/Teresa Suarez
    Protest pracowników przed Luwrem Fot. PAP/Teresa Suarez

    Luwr częściowo zamknięty. Personel zdecydował o przedłużeniu strajku

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił przemówienie, w którym przedstawia nowy narodowy plan służby wojskowej Fot. PAP/EPA/THOMAS PADILLA
    Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił przemówienie, w którym przedstawia nowy narodowy plan służby wojskowej Fot. PAP/EPA/THOMAS PADILLA

    Dobrowolna służba dla 18- i 19-latków. Macron ogłosił nowy program

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron, brytyjski premier Keir Starmer i Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. EPA/CHRISTOPHE ENA / POOL
    Prezydent Francji Emmanuel Macron, brytyjski premier Keir Starmer i Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. EPA/CHRISTOPHE ENA / POOL

    Reuters: Ukraina, Francja, Niemcy i W. Brytania pracują nad alternatywnym planem pokojowym

  • Luwr. Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
    Luwr. Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

    Media: oskarżony o kradzież w Luwrze to była gwiazda „miejskich rodeo”, na bakier z prawem

Serwisy ogólnodostępne PAP