Atak zimy. W Hiszpanii i Portugalii kilkadziesiąt dróg nieprzejezdnych

2021-11-22 14:16 aktualizacja: 2021-11-22, 14:51
Fot. PAP/EPA/ELISEO TRIGO
Fot. PAP/EPA/ELISEO TRIGO
Kilkadziesiąt dróg jest w poniedziałek nieprzejezdnych wskutek ataku zimy w Portugalii i Hiszpanii. Na wielu trasach, szczególnie w północnej części Półwyspu Iberyjskiego, zalega śnieg i występuje gołoledź.

W Portugalii najwięcej utrudnień panuje w położonych przy północno-wschodniej granicy z Hiszpanią dystryktach Guarda i Castelo Branco, gdzie śnieg pada od niedzielnego popołudnia.

Najwięcej nieprzejezdnych dróg odnotowano w poniedziałek w rejonie masywu górskiego Serra da Estrela, w pobliżu granicy z Hiszpanią, gdzie śnieg ma padać co najmniej do wtorkowego popołudnia.

Z kolei jak ocenia hiszpańska Główna Dyrekcja Ruchu Drogowego (DGT), najwięcej nieprzejezdnych wskutek opadów śniegu dróg występuje w Kantabrii, Asturii, Kastylii i Leonie, a także w Galicji.

Według raportu DGT kilka dróg zostało w poniedziałek rano wyłączonych z ruchu także w Katalonii z powodu dużego oblodzenia nawierzchni.

W najbliższych godzinach, jak wskazują meteorolodzy, sytuacja na hiszpańskich drogach może ulec pogorszeniu. Do poniedziałkowego popołudnia 11 z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii wydało alert w związku z nadciągającymi opadami śniegu oraz znaczącym spadkiem temperatury powietrza.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

kgr/