20 lat temu zmarł George Harrison. Najmłodszy z Beatlesów przegrał walkę z rakiem

2021-11-29 09:43 aktualizacja: 2021-11-29, 12:49
Grał na ponad 25 instrumentach, inspirował się silnie muzyką orientalną. Zawsze pozostawał w tle duetu Lennon-McCartney, mimo to stworzył swój charakterystyczny styl. Dwadzieścia lat temu najmłodszy z Beatlesów przegrał walkę z rakiem.

George Harrison urodził się w Liverpoolu 23 lutego 1943 roku. Pochodził z wielodzietnej, robotniczej rodziny. Uczęszczał do Liverpool Institute High School for Boys, gdzie poznał o rok starszego Paula McCartneya, z którym połączyła go pasja do muzyki. Niedługo potem McCartney przedstawił George’a Johnowi Lennonowi. Razem współtworzyli zespół Quarrymen, który później w okrojonym składzie zaistniał jako The Beatles.

Autorskie kompozycje George’a Harrisona

Od początku istnienia grupy Harrison pełnił funkcję głównego gitarzysty i jednego z wokalistów, jednak jego talent pisarski i kompozytorski nie zaistniał tak szybko. Na debiutanckim „Please, Please Me” nie pojawiła się żadna z jego kompozycji. Dopiero na drugim krążku „With the Beatles” pojawił się autorski kawałek Harrisona pt. „Don’t Bother Me”. Kolejny album zespołu „Hard Days Night” zawiera wyłącznie piosenki Lennona i McCartneya. Na wszystkich późniejszych płytach znajdują się piosenki Harrisona.

Pomimo nieśmiałych początków, umiejętności George’a rozwinęły się wraz z kolejnymi eksperymentami muzycznymi czwórki z Liverpoolu. Liryczne „I Need You” to eksperyment z wykorzystaniem podwojonego wokalu w balladzie, utwór „Taxman” jego autorstwa uchodzi za pierwszy w historii zespołu manifest antyrządowy. „Savoy Truffle” stanowi inspirację dla twórców gatunku funky. Dedykowane pierwszej żonie, aktorce Patti Boyd „Something” jest drugą po „Yesterday” najczęściej coverowaną piosenką Fab Four. Najsłynniejszą piosenką Harrisona w dyskografii Beatlesów jest pogodne „Here Comes the Sun”, której reedycja sprzed dwóch lat została wydana z animowanym wideoklipem.

Twórczość George’a Harrisona. Jak Indie wpłynęły na Beatlesów?

Inspiracje kulturą indyjską w muzyce Beatlesów pojawiły się właśnie za sprawą Harrisona, który przejawiał fascynację spirytualizmem. Orientalne wpływy pierwszy raz wybrzmiały w „Norwegian Wood” z szóstego krążka Beatlesów pt. „Rubber Soul”. Właśnie w tej kompozycji Lennona i McCartneya po raz pierwszy pojawia się cytra.  Podróż do indyjskiej pustelni Asrama w celu medytacji z guru Maharishim również otworzyła zespół na nowe inspiracje. Indyjskie instrumenty wybrzmiały na wszystkich późniejszych albumach zespołu.


Gdy doszło do rozpadu The Beatles to właśnie George jako pierwszy nagrał przebój, który wspiął się na szczyty list przebojów. „My Sweet Lord” obok „Got My Mind Set on You” to dwa najczęściej puszczane w rozgłośniach radiowych utwory byłego Beatlesa.  Artysta wydał 10 płyt solowych, a także dwa albumy ze swoją supergrupą Traveling Wilburys.

Jak George Harrison ocalił Monty Pythona?

Harrison był również producentem filmowym. Założył wytwórnię „HandMade Films”, dzięki której powstały dzieła takich reżyserów jak Guy Ritchie, Terry Gilliam czy Danny Boyle. Najsłynniejszym filmem, jaki został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu byłego Beatlesa był „Żywot Briana”. Znany z Monty Pythona Eric Idle przyjaźnił się z muzykiem i zwierzył się z problemów finansowych grupy. George powiedział, że chętnie przeczyta scenariusz. Niedługo potem zadzwonił z propozycją przekazania dwóch milionów dolarów na produkcję komedii. Zapytany, czemu to zrobił odpowiedział, że film bardzo mu się podoba i chciałby go obejrzeć. Gościnnie wystąpił w jednej ze scen kultowej komedii.

Schizofrenik zaatakował George’a Harrisona. Muzyk doznał poważnych obrażeń

Harrison dwukrotnie zmagał się z nowotworem. Gdy w 1997 roku zachorował na raka krtani, szybkie rozpoczęcie radioterapii pozwoliło mu wyzdrowieć. Cztery lata później doszło do przerzutów komórek rakowych do płuc. Jedyny syn artysty Dhani podkreślał, że wpływ na problemy zdrowotne nasiliły się po włamaniu, w trakcie którego muzyk został kilkakrotnie ugodzony nożem w płuco. Napastnikiem był trzydziestoczteroletni Michael Abram, który cierpiał na schizofrenię paranoidalną. W trakcie procesu przyznał, że nie kierował się motywem rabunkowym. Uważał, że "Beatlesi to latające na miotłach wiedźmy" i właśnie dlatego zdecydował się na atak. Wydarzenie wpłynęło nie tylko na stan fizyczny, ale również psychiczny poszkodowanego artysty. Zaniechał występów i wydawania muzyki. Były Beatles zmarł 29 listopada 2001 roku. Zgodnie z wolą artysty, jego prochy zostały wysypane do Gangesu.

Autorka: Klaudia Grzywacz