Wariant Omikron jest już w kilku europejskich krajach. W Portugalii potwierdzono aż 13 przypadków

2021-11-29 08:49 aktualizacja: 2021-11-29, 15:55
Fot. PAP/Roman Zawistowski
Fot. PAP/Roman Zawistowski
Zakażenie wariantem koronawirusa Omikron stwierdzono już w kilku europejskich krajach. W Austrii i Szwajcarii pojawiły się podejrzenia o wykryciu pierwszych pacjentów zakażonych nowym wariantem. W Portugalii wykryto aż 13 przypadków. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że na razie nie ma żadnych doniesień, aby wariant Omikron pojawił się w Polsce.

Włochy. Zakażeni Omikronem są żona i dzieci pacjenta zero, mają lekkie objawy

Zakażenie wariantem koronawirusa Omikron stwierdzono we Włoszech także u żony i dwojga dzieci "pacjenta zero", czyli pracownika koncernu energetycznego, który wrócił z Afryki. Wszyscy mają lekkie objawy, co w przypadku dorosłych potwierdza działanie szczepionki przeciw Covid-19 - ogłosiły w poniedziałek władze medyczne regionu Kampania, gdzie mieszkają.

Poniedziałkowa włoska prasa przytacza słowa 48-letniego zakażonego menedżera, mieszkającego w rejonie Caserty, który 11 listopada powrócił on z Mozambiku.

Jak podkreślił, czuje się dobrze, podobnie jak jego najbliżsi przebywający z nim w izolacji. "Dzięki szczepionce mam (tylko) lekkie objawy" - zapewnił cytowany między innymi przez dziennik "Corriere della Sera".

W związku ze wzrostem liczby zakażeń we Włoszech burmistrzowie miast apelują do rządu o przywrócenie nakazu noszenia maseczek na zewnątrz - informuje prasa. Na razie taki częściowy obowiązek wprowadziły władze Mediolanu, Bolonii i Bergamo.

Austria. Potwierdzono pierwsze w kraju zakażenie wariantem Omikron

Ministerstwo zdrowia Austrii oficjalnie potwierdziło w poniedziałek pierwsze w kraju zakażenie nowym wariantem koronawirusa Omikron. Władze podały też informację o wykryciu 8526 nowych infekcji, co stanowi spadek w porównaniu z ubiegłym tygodniem.

Resort poinformował, że dysponuje już wszystkimi wynikami badań, pozwalającymi „zdecydowanie potwierdzić” wariant Omikron u pacjenta z Tyrolu. Pierwsze niepotwierdzone informacje na ten temat pojawiły się w sobotę wieczorem.

Zakażony pochodzi z powiatu Schwaz w Tyrolu i niedawno wrócił z RPA. Po powrocie do kraju uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19 i poddaje się izolacji. Był w pełni zaszczepiony przeciw Covid-19, przechodzi infekcję bezobjawowo – podają media.

„Na podstawie dostępnych danych i informacji Centrum Badawczego Medycyny Molekularnej (CeMM) możemy stwierdzić, że przebadana próbka to Omikron” – potwierdziły w poniedziałek władze Tyrolu.

Portugalia. Potwierdzono 13 przypadków zakażenia wariantem Omikron

W Portugalii potwierdzono 13 przypadków infekcji nowym wariantem koronawirusa Omikron. Wszyscy zakażeni są członkami lizbońskiego klubu sportowego Belenenses - podała w poniedziałek Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS).

W ostatnich dniach Portugalia nasiliła akcję szczepień przeciw Covid-19. Do minionej soboty w 10-milionowej populacji - wyszczepionej w pełni niemal w 87 procentach - milion Portugalczyków po 12. roku życia przyjął trzecią, przypominającą dawkę szczepionki.

W związku ze wzbierającą falą zakażeń SARS-CoV-2 premier rządu w Lizbonie Antonio Costa zapowiedział w czwartek wprowadzenie od 1 grudnia stanu klęski żywiołowej, który potrwa co najmniej do pierwszej połowy stycznia 2022 roku. W ramach stanu wyjątkowego wjazd do kraju - zarówno przez granice lądowe, jak i drogą morską i lotniczą - będzie możliwy tylko po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na koronawirusa, wykonanego w ciągu 48 godzin przed wjazdem.

Wlk. Brytania. Pierwsze przypadki Omikronu wykryte w Szkocji

W Szkocji zidentyfikowano pierwszych sześć przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron - poinformowały w poniedziałek tamtejsze władze. Część zakażonych nie miała związku z zagranicznymi podróżami.

Jak powiedział wiceszef rządu Szkocji John Swinney w rozmowie z radiem BBC, część przypadków wykrytych w Szkocji nie miała żadnego związku z podróżami do RPA. "Oznacza to, że prawdopodobnie Omikron już rozprzestrzenia się lokalnie" - wskazał.

Szefowa rządu Nicola Sturgeon podkreśliła, że nie znaleziono na razie dowodów sugerujących, że transmisja lokalna nowego wariantu odbywa się na dużą skalę ani że wykryte zakażenia są powiązane z międzynarodową konferencją klimatyczną COP26, która odbyła się w Glasgow z udziałem wielu tysięcy uczestników w dniach 31 października-12 listopada.

Szwajcaria. Podejrzenie pierwszego zakażenia 

O podejrzeniu pierwszego przypadku infekcji nowym wariantem koronawirusa noszącym nazwę Omikron poinformowały w niedzielę wieczorem władze Szwajcarii. Wcześniej rząd m.in. zaostrzył zasady wjazdu dla podróżnych z 19 krajów.

Infekcję wykryto u podróżnego, który przed około tygodniem przybył do Szwajcarii z RPA - przekazał na Twitterze Federalny Urząd Zdrowia Publicznego, dodając, że wyniki pełnych badań będą znane w najbliższych dniach.

W związku z pojawieniem się wariantu Omikron szwajcarskie władze w sobotę wprowadziły wobec podróżnych z 19 państw świata, w tym RPA, Australii, Wielkiej Brytanii, Danii, Czech i Izraela, wymóg przedstawienia negatywnego wyniku testu na Covid-19 przed wejściem na pokład samolotu udającego się do Szwajcarii i odbycia 10-dniowej kwarantanny po przylocie. Dzień wcześniej zakazano bezpośrednich przylotów z RPA i innych krajów południa Afryki.

Czechy. Testy potwierdziły pierwsze zakażenie wariantem Omikron

Dodatkowe testy ostatecznie potwierdziły w Czechach pierwszy przypadek zakażenia wariantem Omikron koronawirusa - poinformował w poniedziałek szpital w Libercu na północy kraju. Zainfekowana kobieta wróciła z podróży do Namibii.

"Potwierdziliśmy to, sekwencja koronawirusa zostanie umieszczona w bazach danych. Pomogło nam Krajowe Laboratorium Referencyjne, próbkę ocenialiśmy także z ekspertami z Akademii Nauk" – powiedziała kierowniczka działu genetyki i diagnostyki molekularnej szpitala w Libercu Iva Dolinova, cytowana przez agencję CzTK.

Według mediów 60-letnia kobieta, która obecnie przebywa w izolacji, była zaszczepiona przeciw Covis-19, a w Afryce uczestniczyła w wyprawie fotograficznej. Razem z nią podróżowało osiem osób, pochodzących z Czech Środkowych i regionu Ołomuńca - informowała w sobotę szefowa służb sanitarno-epidemicznych Pavla Svrczinova. W próbkach pobranych przez laboratoria w Ołomuńcu nie stwierdzono wariantu Omikron. Danych z Czech Środkowych nie podano.

W związku z pojawieniem się Omikronu Czesi i obywatele innych krajów UE po przyjeździe do Republiki Czeskiej z ośmiu afrykańskich krajów muszą odbyć co najmniej 10-dniową kwarantannę. Obywatele państw trzecich, którzy nie mają prawa stałego pobytu w Czechach, nie mogą przekroczyć granicy.

Kraska: nie mamy żadnych doniesień, że w Polsce jest przypadek wariantu Omicron

Nie mamy żadnych doniesień, że w Polsce jest przypadek nowego wariantu wirusa SARS-COV-2 o nazwie Omicron - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jeżeli taki przypadek w Polsce się pojawi - na pewno będziemy natychmiast działać - zapewnił.

"Myślę, że jeżeli taki przypadek w Polsce się pojawi - a na dzień dzisiejszy nie mamy żadnych doniesień, że taki przypadek tej nowej mutacji Omicronu jest w Polsce - na pewno będziemy natychmiast działać" - powiedział Kraska w Polsat News.

Podkreślił, że "w tej chwili pełną parą pracują" w Polsce laboratoria, które prowadzą sekwencję wirusa, a właściwie jego genomu.

"Chcemy, żeby jak najszybciej - jeżeli pojawi się taka mutacja w naszym kraju - ją znaleźć, ograniczyć to miejsce ewentualne, które się pojawi, to ognisko" - podkreślił Kraska. Jak dodał, laboratoria te działają od kilkunastu miesięcy i badają bardzo dużą ilość próbek.(PAP)

Autorzy : Aneta Oksiuta, Sylwia Wysocka, Marzena Szulc, Piotr Górecki

io/

PAP/