Kolejne przypadki wścieklizny. Wykryto 97 chorych zwierząt

2021-12-01 17:21 aktualizacja: 2021-12-01, 18:16
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Rafał Guz
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Rafał Guz
Na terenie Polski stwierdzono już 97 przypadków wścieklizny u zwierząt. Najwięcej zakażonych zwierząt wykryto w woj. mazowieckim, w powiecie otwockim. Choroba przeważnie dotyka lisy - informuje Główny Lekarz Weterynarii.

W dniach 19 oraz 22 listopada br. Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach stwierdził na podstawie badań laboratoryjnych kolejne cztery przypadki wystąpienia tej choroby.

Przypadek wścieklizny stwierdzono w miejscowościach: Gródek, gmina Policzna, powiat zwoleński, woj. mazowieckie, u padłego lisa; Karczew, gmina Karczew, powiat otwocki, woj. mazowieckie, u padłego lisa; Otwock, gmina Otwock, powiat otwocki, woj. mazowieckie, u padłego lisa.

Wściekliznę wykryto także u odstrzelonego lisa w miejscowości Zajeziorze (gmina Samborze, powiat sandomierski), woj. świętokrzyskie. Jest to pierwszy przypadek wścieklizny w tym województwie od 2014 r. W br. na tym obszarze przeprowadzono 2 akcje szczepień lisów: pierwszą w dniach 15-16 października, a drugą 21-23 listopada. W latach 2022-2023 również planowana jest doustna immunizacja dzikich zwierząt mięsożernych na terenie całego województwa świętokrzyskiego.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z 2004 r., na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3. miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki wystąpienia choroby, w tym kolejne u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

kgr/