Premier Morawiecki: inflacja ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą

2021-12-03 06:09 aktualizacja: 2021-12-03, 07:02
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Nasza Tarcza Antyinflacyjna ma chronić Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą - napisał w czwartek wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji finansów rządowy projekt ustawy, przewidujący obniżenie akcyzy na paliwa i energię elektryczną w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej. Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym i ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej jest elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której dokonane zostaną również zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe.

"Nasza #TarczaAntyinflacyjna ma chronić Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim za granicą" - napisał w czwartek na Facebooku szef rządu.

 

Nasza #TarczaAntyinflacyjna ma chronić Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim zagranicą. ????

Posted by Mateusz Morawiecki on Thursday, December 2, 2021

Do wpisu dołączona była grafika, z której między innymi wynika, że polityka energetyczna i szantaż gazowy Rosji, "green deal" i fundusz odbudowy w ramach UE oraz COVID-19 wywołały kryzys i rosnące ceny energii, a to spowodowało z kolei wzrost inflacji.

Na grafice wypisano także działania rządu w ramach Tarczy Antyinflacyjnej: "obniżka podatków na energię, paliwa i VAT", a ponadto - "zniesienie akcyzy", "dodatek osłonowy", "oszczędna administracja", "redukcja wydatków budżetowych". (PAP)

Autor: Katarzyna Krzykowska

dsk/