Nowi mieszkańcy zoo w Płocku - żyrafa Melvin i strusie

2021-12-07 19:10 aktualizacja: 2021-12-07, 19:14
Fot. Facebook
Fot. Facebook
W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku powiększyło się stado żyraf, a na wybiegu mieszkającego tam dotąd samotnie strusia afrykańskiego pojawią się wkrótce nowe lokatorki. Do rodziny najwyższych ssaków dołączył półtoraroczny samiec Melvin, a do największego z ptaków dwie pięciomiesięczne samiczki.

Do płockiego zoo Melvin przyjechał z Ree Park Safari w Ebeltoft w Danii pojazdem specjalnie skonstruowanym do transportu żyraf, natomiast młode samiczki, które będą tam towarzyszkami 11-letniego strusia afrykańskiego Staszka, przybyły z ogrodu w Schwerin w Niemczech.

"Zwierzęta na razie mieszkają oddzielnie, ale już niebawem spotkają się na wspólnym wybiegu" - oznajmił we wtorek Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku.

"Mamy wielką nadzieję, iż Melvin stworzy z naszą młodszą żyrafą Zuri parę hodowlaną i doczekają się potomstwa. Mimo iż 10-letnia Zuri jest w wieku rozrodczym, to na potomstwo będziemy musieli poczekać, gdyż samce żyraf dojrzałość płciową osiągają w wieku 4 do 5 lat. Starsza żyrafa Julia przyszła na świat w roku 2003, a długość życia żyraf w ogrodach zoologicznych to około 20 lat" - powiedział prezes płockiego zoo Krzysztof Kelman, cytowany w komunikacie placówki.

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku mieszka podgatunek żyrafy Rothschilda (Giraffa camelopardalis rotschildi), który w naturze występuje na obszarach chronionych Kenii i Ugandy w Afryce, i jest jednym z większych. "Dorosłe samce tego podgatunku osiągają wysokość do 6 metrów. Młoda żyrafa zaraz po urodzeniu mierzy sobie ponad 1,8 metra. Układ brązowych plam na skórze jest dla żyrafy, jak linie papilarne dla człowieka, niepowtarzalny i wyjątkowy" - informuje placówka, przybliżając podstawową wiedzę o tym wyjątkowym gatunku zamieszkującym sawannę.

Jak przypomina płockie zoo, żyrafy to zwierzęta roślinożerne, które "długim sprawnym językiem w kolorze niebieskim zrywają z drzew liście i młode pędy - pomimo długiej szyi, liczba kręgów szyjnych żyrafy jest taka sama jak u człowieka, siedem".

"U sąsiadujących z żyrafami strusi, również nastąpiły zmiany. Do mieszkającego do tej pory samotnie samca strusia afrykańskiego południowego 11-letniego Staszka, dołączyły dwie młode, pięciomiesięczne samiczki" – ogłosił Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku. Staszek to struś brązowosterny, czyli przedstawiciel jednego z podgatunków strusia czerwonoskórego, największego ptaka na świecie. W przyrodzie strusie te występują na terenach pustynnych w Afryce Płd. Zostały wpisane do Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku chodzi w tym roku 70-lecie istnienia

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku, który położony jest na malowniczej, nadwiślańskiej skarpie, obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia - zajmuje obszar ok. 15 ha, na którym mieszka blisko 7 tys. zwierząt reprezentujących ponad 500 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Placówka posiada jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością. Są tam także akwaria, gdzie można zobaczyć faunę i florę mórz i oceanów całego globu.

Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

W sierpniu tego roku radni Płocka zdecydowali, że Miejski Ogród Zoologiczny z końcem listopada przestanie funkcjonować jako jednostka budżetowa, a pod tą nazwą powstanie jednoosobowa spółka gminy-miasta z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak uzasadniano, zmiana oznacza dla placówki większą samodzielność w działaniu, w tym możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych na jej rozwój.(PAP)

TEMATY: