Włochy. Rekordowa liczba zakażeń od początku pandemii

2021-12-25 06:13 aktualizacja: 2021-12-25, 12:33
Fot. CLAUDIO PERI PAP/EPA
Fot. CLAUDIO PERI PAP/EPA
We Włoszech padł w Wigilię rekord liczby zakażeń od początku pandemii: ponad 50 tysięcy. Zmarło 141 osób. W związku z gwałtownym wzrostem nowych przypadków z 5 do 4 miesięcy skrócona została przerwa między drugą dawką a trzecią dawką szczepionki.

50,5 tysięcy zakażeń wykryto w ponad 920 tysiącach testów. To także nowy rekord wykonanych jednego dnia badań. Włosi masowo ruszyli na błyskawiczne testy szturmując apteki przed świątecznymi spotkaniami z rodzinami. W piątek nawet kilka godzin trzeba było stać w kolejce.

Ponad 5 procent testów dało wynik pozytywny.

Stale rośnie odsetek zakażeń wywołanych nowym wariantem Omikron. Obecnie jest to prawie jedna trzecia wszystkich infekcji.

Ministerstwo zdrowia w wydanym okólniku zdecydowało, że z powodu szerzenia się Omikrona trzecią dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 można podawać już po czterech miesiącach od poprzedniej, a nie po pięciu jak dotychczas.

Ponadto szczepienie trzecią dawką rozszerzono na grupę wiekową 16-17 lat oraz na osoby o obniżonej odporności w wieku między 12 a 15 lat. Nastolatki mogą zgłaszać się od 27 grudnia, gdy minie dokładnie rok od inauguracji szczepień we Włoszech i w całej UE. (PAP)

dsk/