200 osób zaszczepiono przeterminowaną szczepionką przeciwko Covid-19. Będą badania krwi

2022-01-12 14:20 aktualizacja: 2022-01-12, 19:04
Szczepionki przeciwko Covid-19 Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Szczepionki przeciwko Covid-19 Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
W centrum szczepień w Ingolstadt na początku stycznia podano przeterminowane dawki szczepionki firmy Biontech. W środę władze Górnej Bawarii ogłosiły, że w 201 przypadkach przez pomyłkę podano szczepionkę, której termin ważności upłynął dzień wcześniej - pisze agencja dpa.

Do podania przeterminowanej szczepionki doszło w filii Centrum Szczepień Unsernherrn w Ingolstadt. Pracownicy przeoczyli informację o dacie ważności podczas wyjmowania szczepionki z lodówki. 

Kierownictwo medyczne punktu szczepień podkreśla, że szczepienia są nieszkodliwe dla zdrowia. W odniesieniu do skuteczności szczepionki, dotychczasowe doświadczenia wskazują, że pomimo krótkotrwałego wygaśnięcia szczepionki, istnieje ochrona przed szczepieniem. Poszkodowanym oferowane jest bezpłatne badanie krwi w celu określenia przeciwciał, i w razie konieczności ponowne szczepienie. 

We wtorek ujawniono podobny przypadek z Ebersberga. Według spółki operacyjnej, w dniach 4-6 stycznia zaszczepiono tam około 1800 osób szczepionką, której termin ważności upłynął 31 grudnia. Również w tym przypadku spółka operacyjna wykluczyła jakiekolwiek szkody zdrowotne lub późniejsze skutki.

Z Berlina Berenika Lemańczyk 

mar/