Szef MSZ rozmawiał z amerykańskim sekretarzem stanu o sytuacji międzynarodowa i bezpieczeństwie

2022-01-17 17:36 aktualizacja: 2022-01-17, 17:42
Antony Blinken. Fot. PAP/ EPA/MAST IRHAM
Antony Blinken. Fot. PAP/ EPA/MAST IRHAM
Plany przewodnictwa w OBWE, sytuacja międzynarodowa oraz kwestie bezpieczeństwa były tematami rozmowy telefonicznej szefa MSZ Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem - podał w poniedziałek po południu resort dyplomacji.

1 stycznia tego roku formalnie rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zbigniew Rau przez rok będzie sprawował funkcję jej przewodniczącego.

"Plany przewodnictwa w OBWE, sytuacja międzynarodowa oraz kwestie bezpieczeństwa były tematami kolejnej już w ostatnim czasie rozmowy telefonicznej ministra Zbigniewa Raua z sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem" - podał na Twitterze MSZ.

Z kolei Blinken na Twitterze napisał, że rozmowa z szefem polskiej dyplomacji dotyczyła współpracy w zakresie bezpieczeństwa transatlantyckiego. Wskazał, że podkreślił w niej wspólne zaangażowanie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Rau rozmawiał wcześniej z amerykańskim sekretarzem stanu m.in. na początku stycznia.

W ciągu najbliższego miesiąca szef MSZ ma odwiedzić Ukrainę, Stany Zjednoczone i Rosję; w Waszyngtonie spotka się z amerykańskim sekretarzem stanu; wśród poruszanych tematów będą bezpieczeństwo Europy i sytuacja na Ukrainie. (PAP)

kgr/