Niedzielski: najbliższy czas zweryfikuje hipotezy, jak duża liczba zakażeń przełoży się na hospitalizacje

2022-01-21 13:10 aktualizacja: 2022-01-21, 14:08
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Najbliższy czas zweryfikuje hipotezy dotyczące tego, w jaki sposób duża liczba nowych zakażeń przełoży się na poziom hospitalizacji pacjentów z COVID-19 – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Resort poinformował w piątek o 36 665 nowych zakażeniach koronawirusem, to rekord pandemii. W czwartek dane MZ mówiły o 32 835 nowych zakażeniach, a w środę o 30 586 przypadkach.

"Mamy za sobą tydzień, który można nazwać tygodniem eksplozji pandemii, tydzień, który praktycznie każdego kolejnego dnia oznaczał pokonywanie kolejnych smutnych rekordowych wyników, jeśli chodzi o liczbę zakażeń" – wskazał szef MZ

"Od trzech dni obserwujemy sytuację, gdy liczba dziennych infekcji utrzymuje się powyżej 30 tys., a patrząc na dzisiejszy monitoring, bo mamy tak skonstruowany system, że raporty spływają praktycznie co godzinę, że jest ryzyko bardzo poważne, że dzisiejszy wynik przekroczy 40 tys." – stwierdził.

"Cały czas mamy nadzieję, że liczba infekcji – patrząc na doświadczenia innych krajów – będzie w mniejszym stopniu przekładała się na obciążenie infrastruktury szpitalnej"

Minister zaznaczył, że oznacza to, nie tylko, że jesteśmy w piątej fali pandemii, ale mamy do czynienia z niespotykanym nasileniem zjawiska pandemicznego, na razie dotyczącego liczby infekcji.

"Cały czas mamy nadzieję, że liczba infekcji – patrząc na doświadczenia innych krajów – będzie w mniejszym stopniu przekładała się na obciążenie infrastruktury szpitalnej" – powiedział minister, zastrzegając, że w krach tych poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 jest zdecydowanie większy niż w Polsce.

"Najbliższe tygodnie, najbliższy czas, nawet najbliższego tygodnia zweryfikuje hipotezy dotyczące tego, w jaki sposób zakażenia na dużą skalę przełożą się na hospitalizację" – podkreślił.

"Mamy narastającą liczbę zleceń na badania"

Minister Niedzielski zwrócił uwagę, że piątkowy wynik niemal 37 tys. nowych zakażeń to praktycznie 2,5 razy więcej niż tydzień temu. Dynamika, jak dodał, nie jest chwilowa. "Mamy narastającą liczbę zleceń na badania" – wskazał.

Minister stwierdził, że przyczyna eskalacji zakażeń jest wariant omikron. "Widzimy z dnia na dzień, że jest coraz bardziej zauważalny. Jest już niemal 1400 przypadków, co stanowi mniej więcej 25 proc. przypadków, dla których badany jest genom" – podał.

Zaznaczył, że badanie trwa kilka dni, więc jest to obraz sprzed pięciu, siedmiu dni wstecz. Udział omikronu – jak dodał – jest co najmniej 25 proc., a realnie – 30 proc. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Piotr Śmiłowicz

dsk/