Szef Frontexu: potrzeba jasnych zasad i równowagi między ochroną praw człowieka i ochroną granic

2022-01-21 17:05 aktualizacja: 2022-01-22, 11:07
Fot. PAP/EPA/STR
Fot. PAP/EPA/STR
Dyrektor Frontexu Fabrice Leggeri oświadczył w piątek podczas spotkania szefów MSW państw UE na Litwie, że konieczne jest uzyskanie jasnej równowagi pomiędzy zatrzymaniem fali nielegalnego przekraczania granic i zapewnieniem pomocy potrzebującym.

"Potrzebujemy jasnych zasad i równowagi pomiędzy środkami potrzebnymi do zatrzymania nielegalnego przekraczania granic i zapewnienia międzynarodowej pomocy tym, którzy tego potrzebują" - powiedział Leggeri. Dodał, że strażnicy graniczni muszą wiedzieć "co jest możliwe, a co możliwe nie jest".

Stojąc w pobliży wysokiego na trzy metry drutu kolczastego na granicy litewsko-białoruskiej szef Frontexu powiedział, że funkcjonariusze "są szkoleni w zasadach podstawowych praw człowieka, wiedzą, że istnieje prawo do międzynarodowej ochrony, jednak z drugiej strony mają do czynienia z nielegalnymi próbami przekraczania granic, co stoi w sprzeczności z unijnymi regulacjami".

Naruszenia praw migrantów

Zaangażowany w kryzys migracyjny na litewsko-białoruskiej granicy Frontex odnotował do października 2021 roku 20 przypadków naruszeń praw migrantów, do których dopuścili się litewscy funkcjonariusze - poinformował EUObserver.

Frontex został również oskarżony przez Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich o niespełnianie norm transparentności.

W Wilnie spotkali się w piątek ministrowie spraw wewnętrznych państw UE, by wspólnie omówić zarządzanie granicami zewnętrznymi Wspólnoty i strefy Schengen. (PAP)

ja/