W warszawskim zoo zmarła samica irbisa śnieżnego w wyniku powikłań po infekcji COVID-19

2022-01-24 13:43 aktualizacja: 2022-01-24, 21:11
Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Mamy bardzo przykrą wiadomość: Ayana, samica irbisa śnieżnego z Warszawskiego Zoo odeszła w czwartek, po długiej i wyczerpującej walce. Przyczyną śmierci Ayany była niewydolność krążeniowo-oddechowa w wyniku powikłań infekcji COVID-19 - poinformowało w poniedziałek warszawskie zoo.

Jak podało zoo, Ayana przeszła infekcję układu oddechowego pod koniec listopada 2021 roku. W ramach leczenia podjęto decyzję o przeprowadzeniu testów na SARS-CoV-2. Testy wykazały, że samica miała kontakt z wirusem, lecz nie wydalała go z organizmu, "nie był obecny ani w nosie ani w ślinie - szybkie testy oraz badania PCR wyszły negatywnie" - podało ZOO.

ZOO po otrzymaniu wyników samicy Ayana przeprowadziło testy u samca Jamira, który nie wykazywał żadnych objawów.

Samiec Jamir współdzielił wybieg z samicą. "Kot jest cały czas pod baczną kontrolą i troskliwą opieką lekarzy weterynarii i opiekunów" - podało ZOO.

Samica została objęta opieką lekarzy i opiekunów, którzy walczyli o jej wyleczenie. Pomagali im w tym specjaliści z różnych dziedzin. "Niestety 17 stycznia doszło do zaostrzenia objawów oddechowych i znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Pomimo immobilizacji (unieruchomienia pacjenta na czas badania poprzez podanie leków uspokajających i znieczulających) i próby stabilizacji stanu zdrowia irbisa, ostatecznie Ayana odeszła z powodu niewydolności oddechowej" - poinformowało stołeczne ZOO.

Zdaniem zoo, źródłem zakażenia samicy był człowiek

Ayana to nie pierwszy przypadek irbisa śnieżnego u którego stwierdzono koronawirus. Przypadki zakażeń u tych zwierząt stwierdzono w USA, a także w Europie. Zoo poinformowało, że powstała specjalna grupa lekarzy weterynarii zajmująca się tą infekcją u irbisów.

Zgodnie z danym statystycznymi ogrodów zoologicznych koronawirus stwierdzono u takich gatunków zwierząt jak: hiena, lew, lampart, hipopotam, binturong, kotek cętkowany, ostronos, irbis śnieżny, goryl, wydra, puma, mulak białoogonowy, poza tym u łasicowatych i psowatych.

Samica pantery śnieżnej Ayana urodziła się 11 sierpnia 2015 roku w ZOO w Norymberdze, zaś do warszawskiego ZOO przyjechała 24 sierpnia 2017 r.

Ibrisy śnieżne w naturze żyja w Azji Środkowej. Koty tye mają krępe, dość krótkie łapy i długi, gruby ogon. Na białokremowej lub szarawej na grzbiecie i białej na brzuchu sierści mają czarne lub ciemnobrunatne rozetki i plamy. Ibrisy są bardzo czujne i ostrożne. Żywią się przede wszystkim górskimi ssakami: koziorożcami, markurami, dzikami, piżmowcami syberyjskimi, świstakami, a także ptakami.(PAP)

Autorzy: Paweł Auguff, Wojciech Kamiński

dsk/