Szumowski: nie jest tak, że się znudziłem. Ustawa zabrania mi łączenia mandatu posła

2022-01-29 07:36 aktualizacja: 2022-01-29, 09:12
Łukasz Szumowski. Fot. PAP/Paweł Supernak
Łukasz Szumowski. Fot. PAP/Paweł Supernak
Nie jest tak, że się znudziłem, zmęczyłem, albo mam dosyć; po prostu ustawa zakazuje łączenia funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii z posłowaniem. Musiałem wybrać, i wybrałem - powiedział wPolityce.pl były minister zdrowia Łukasz Szumowski, który złożył mandat poselski.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Łukasz Szumowski złożył w piątek rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego; zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej. Wcześniej w piątek resort zdrowia podał, że Łukasz Szumowski obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie.

"Nie jest tak, że się znudziłem, zmęczyłem, albo mam dosyć. Po prostu ustawa zakazuje łączenia funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie z posłowaniem. Musiałem wybrać i wybrałem. Podjąłem tę decyzję po konsultacjach z przywództwem politycznym całego obozu politycznego" - mówi Szumowski w portalu wPolityce.pl.

Szumowski tak uzasadnił swoją decyzję: "Pełniąc funkcję poselską faktycznie nie mogłem prowadzić pracy naukowej; musiałem odwoływać swój udział w konferencjach naukowych, zdarzało się, że musiałem z dnia na dzień rezygnować z zaplanowanych wcześniej ważnych spotkań. Dłużej nie dało się tak funkcjonować, cierpiały na tym osoby trzecie. Stanąłem więc przed pytaniem, czy będę zawodowym politykiem, czy pójdę drogą pracy naukowej i pracy z pacjentami. Po namyśle, analizując swoją ścieżkę życiową, wybrałem to drugie".

"Człowiek, który zastąpi mnie w Sejmie, czyli Rafał Romanowski jest obecnie wiceministrem rolnictwa"

"Człowiek, który zastąpi mnie w Sejmie, czyli Rafał Romanowski jest świetnym człowiekiem, obecnie wiceministrem rolnictwa. Przed nim wielka przyszłość" - dodał były minister zdrowia.

Łukasz Szumowski w latach 2016-2018 był wiceministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rządzie Premier Beaty Szydło oraz ministrem zdrowia (2018-2020) w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

Prof. Łukasz Szumowski jest autorem lub współautorem ponad 150 prac naukowych; wykonuje skomplikowane procedury kardiologiczne u dorosłych i dzieci, współpracował m.in. z Instytutem Pomnikiem Centrum Zdrowia Dziecka wspomagając zespół kardiologów dziecięcych - poinformował rzecznik rządu. (PAP)

Autor: Mikołaj Małecki

dsk/