Łukasz Szumowski złożył rezygnację z mandatu poselskiego, będzie kierował Narodowym Instytutem Kardiologii

2022-01-28 18:43 aktualizacja: 2022-01-28, 20:02
Łukasz Szumowski. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Łukasz Szumowski. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Były minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski złożył rezygnację z mandatu poselskiego, zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej - poinformował rzecznik rządu. Wcześniej Ministerstwo Zdrowia podało, że Szumowski kierować będzie Narodowym Instytutem Kardiologii.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minister zdrowia Adam Niedzielski powołał pełnomocnika Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia. Został nim dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki.

Resort podał też, że po objęciu funkcji pełnomocnika przez prof. Hryniewieckiego, stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii obejmie prof. Łukasz Szumowski, który z Instytutem związany jest od 20 lat, i w którym kieruje Centrum Zaburzeń Rytmu Serca.

Wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller podał, że Szumowski złożył rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego i poinformował, że zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej.

Łukasz Szumowski był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego (2016-2018) w rządzie premier Beaty Szydło oraz ministrem zdrowia (2018-2020) w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

"W tym czasie, działał na rzecz m.in. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, poprawy opieki onkologicznej, kardiologicznej i psychiatrycznej, polepszenia warunków kształcenia i pracy kadr medycznych oraz cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Musiał także stawić czoła wyzwaniu, jakim był wybuch globalnej epidemii COVID-19, na początku roku 2020" - podkreślił Müller.

Szumowski został posłem w wyborach parlamentarnych w 2019 r.

"W ramach działalności poselskiej kontynuował działania na rzecz poprawy stanu ochrony zdrowia w Polsce i zapewnienia pacjentom jak najlepszej opieki. Działał na rzecz rozwoju północno-zachodniego Mazowsza (powiatów ciechanowskiego, gostynińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, przasnyskiego, sierpeckiego, sochaczewskiego, żuromińskiego i żyrardowskiego oraz miasta Płock) m.in. współpracując z lokalnymi samorządami i zabiegając o środki na inwestycje w regionie" - podkreślił rzecznik rządu.

Jak zaznaczył, jesienią 2020 roku Szumowski złożył rezygnację z urzędu Ministra Zdrowia i od tego czasu pozostawał posłem niezawodowym, na co dzień pracując jako lekarz.

Müller podkreślił, że Szumowski jest lekarzem i naukowcem z uznanym, międzynarodowym dorobkiem w dziedzinie kardiologii, w szczególności leczenia zaburzeń rytmu serca. Jak dodał, w swojej karierze był m.in. członkiem European Heart Rhythm Association, Training Fellowships Committee czy Innovation Commity.

Szumowski jest autorem lub współautorem ponad 150 prac naukowych; wykonuje skomplikowane procedury kardiologiczne u dorosłych i dzieci, współpracował m.in. z Instytutem Pomnikiem Centrum Zdrowia Dziecka wspomagając zespół kardiologów dziecięcych - dodał rzecznik rządu. (PAP)

Narodowy Instytut Kardiologii w warszawskim Aninie został powołany w 1979 r. Jest głównym klinicznym ośrodkiem kardiologiczno-kardiochirurgicznym o najwyższym stopniu referencyjności, ważnym ośrodkiem kształcenia podyplomowego w dziedzinie kardiologii w Polsce oraz ośrodkiem naukowym. W 2020 r. został mu nadany status państwowego instytutu badawczego.

Główne kierunki działalności klinicznej Narodowego Instytutu Kardiologii koncentrują się na: interwencyjnym leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, diagnostyce i leczeniu choroby wieńcowej, diagnostyce i leczeniu niewydolności serca, wada nabytych i wrodzonych serca, diagnostyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego, leczeniu zaburzeń rytmu serca, leczeniu kardiochirurgicznym i transplantacji serca oraz diagnostyce obrazowej. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

kgr/