Szef BBN: zapadła decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym

2022-01-31 12:42 aktualizacja: 2022-01-31, 13:09
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Fot. PAP/Marcin Bielecki
W ścisłym kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą zapadła decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym; tę decyzję finalizuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak - poinformował w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch.

Soloch podczas poniedziałkowego briefingu przypomniał, że prezydent Andrzej Duda w ostatnich dniach rozmawiał w Wiśle z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prowadził również rozmowy m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem i przywódcami wiodących europejskich państw NATO.

"W międzyczasie odbył szereg spotkań z przedstawicielami rządu, ministrami, szefami służb, rozmawiał bezpośrednio z panem premierem. W ostatni piątek mieliśmy Radę Bezpieczeństwa Narodowego, z której popłynął mocny ponadpartyjny przekaz (...) wspólnego stanowiska, jakie elity polskie mają wobec sytuacji na Ukrainie" - podkreślił Soloch.

Jak dodał, podczas wszystkich rozmów prezydenta dyskutowana była kwestia pomocy Ukrainie. "Mówimy o wsparciu politycznym, ale też o pomocy materialnej, zarówno w wymiarze humanitarnym, ale też wojskowym. Pan prezydent po konsultacjach z prezydentem Zełenskim, z rządem, wspierał ideę udzielenia również wsparcia wojskowego dla Ukrainy" - powiedział szef BBN. "Na uwagę zasługuje bardzo bliska współpraca prezydenta z ministrem Błaszczakiem w tym względzie" - zaznaczył.

"Takie rozmowy były prowadzone, ale zapadła również decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym, która ma służyć obronie, nie atakowi. Tę decyzję finalizuje minister obrony. Ona zapadła, jak powiedziałem, w ścisłym kontakcie z panem prezydentem" - przekazał Soloch.

Soloch: Jesteśmy gotowi dostarczyć Ukrainie w każdej chwili kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji

Kwestia przekazania amunicji jest uzależniona od strony ukraińskiej, teraz aktywność leży po ich stronie; jesteśmy gotowi dostarczyć w każdej chwili kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji defensywnej - poinformował w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch.

 

Podczas poniedziałkowego briefingu w Warszawie Soloch przypomniał, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał niedawno w Wiśle z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prowadził również rozmowy m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem i przywódcami wiodących europejskich państw NATO.

Poinformował, że w ścisłym kontakcie z prezydentem zapadła decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym, a tę decyzję finalizuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szef BBN zapytany, kiedy i jakie mogłyby być dostawy amunicji dla Ukrainy, odpowiedział, że "to jest uzależnione od strony ukraińskiej, oni otrzymali specyfikację i tutaj teraz aktywność leży po ich stronie". "My jesteśmy gotowi to dostarczyć w każdej chwili" - powiedział Soloch. Dopytywany jak ilościowo będzie się przedstawiać pomoc wojskowa, Soloch powiedział, że obecnie jest zadeklarowane "kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji". Podkreślił, że szczegóły w tej sprawie będzie przekazywać rząd, w szczególności Ministerstwo Obrony.

"Ta decyzja jest, oferta została dostarczona stronie ukraińskiej, czekamy na odpowiedź" - powiedział szef BBN.

Solocha dopytywano, czy prezydent Zełenski także zabiegał o to w rozmowach z prezydentem Dudą. "Była o tym mowa, obaj prezydenci rozmawiali o każdym wymiarze pomocy Ukrainie, począwszy od tego wymiaru politycznego - to co Ukrainę najbardziej interesuje, to jednolite stanowisko państw Zachodu, państw NATO, oczywiście później przekładające się na wymiar materialny, w postaci chociażby pomocy wojskowej" - powiedział.

Inny wymiar pomocy, jakiej może udzielić Polska - mówił szef BBN - to pomoc humanitarna. Podkreślił, że także o niej będzie informował polski rząd.  "Ale to jest pomoc, która ma również dostarczyć środków na wypadek gdyby miała miejsce jakaś konieczność ewakuacji wewnątrz Ukrainy, wszelka pomoc związana także ze środkami ochrony zdrowia, pomocy medycznej, tego rodzaju pomoc" - mówił Soloch. (PAP)

Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Jakub Borowski, Wiktoria Nicałek

kgr/