Morawiecki: opracowywany jest format, który mógłby przybliżyć współpracę pomiędzy Polską, Ukrainą i Wielką Brytanią

2022-02-01 13:38 aktualizacja: 2022-02-01, 16:37
Ben Wallace, Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Ben Wallace, Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Ministrowie spraw zagranicznych pracują nad ewentualnym formatem, który mógłby przybliżyć współpracę na wielu polach pomiędzy Polską, Ukrainą i Wielką Brytanią - powiedział w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Rząd brytyjski jest zainteresowany stabilizacją sytuacji na wschodniej flance NATO - dodał.

Morawiecki spotkał się we wtorek w Kojowie z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Na wspólnej konferencji prasowej Morawiecki został zapytany o to, jaki interes ma Polska we wspieraniu Ukrainy i jaką rolę w tym kontekście może odegrać sojusz Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy.

"Myślę, że słowo +interes+ może być tutaj opacznie zrozumiane, ponieważ przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo jest tą absolutnie podstawową wartością, od której wszystko można dopiero rozpocząć. To znaczy normalne życie gospodarcze, handel międzynarodowy i coraz bogatsze życie społeczno-kulturalne" - odpowiedział szef polskiego rządu. Jak podkreślił, "walka o bezpieczeństwo w regionie jest nasza wspólną sprawą, jest sprawą całej Unii Europejskiej".

"W tym też kontekście należy patrzeć na format rozwijany najpierw przez naszych ministrów spraw zagranicznych w ostatnich miesiącach, gdzie Wielka Brytania jest jednym z filarów NATO. Jednocześnie Wielka Brytania opuściła Unię Europejską" - zauważył Morawiecki.

Zaznaczył, że dla Polski, Wielka Brytania jest jednym z głównych partnerów handlowych, "partnerów, z którymi bardzo blisko współpracujemy". "Często kontaktuję się z premierem Wielkiej Brytanii w różnych sprawach. I w tym kontekście ministrowie spraw zagranicznych pracują nad ewentualnym formatem, który mógłby przybliżyć współpracę na wielu polach pomiędzy Polską, Ukrainą i Wielką Brytanią" - poinformował szef polskiego rządu

Jego zdaniem, "Wielka Brytania też zdaje sobie sprawę doskonale z tak zwanych długich ramiom Moskwy". "Doświadczyli tego chociażby niedawno podczas ataku na Siergieja Skripala w Salisbury, ale i wcześniej wiemy doskonale jak rosyjskie służby specjalne działały na terytorium Wielkiej Brytanii" - powiedział Morawiecki.

"Rząd brytyjski zdaje sobie z tego sprawę i jest więcej niż zainteresowany w stabilizacji sytuacji na wschodniej flance NATO" - dodał premier.(PAP)

autor: Edyta Roś, Rafał Białkowski

kgr/