Niemcy. FDP wzywa do szkolenia ukraińskich oficerów przez Bundeswehrę

2022-02-02 15:57 aktualizacja: 2022-02-02, 16:05
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/ EPA/SERGEY DOLZHENKO
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/ EPA/SERGEY DOLZHENKO
Sekretarz generalny współrządzącej w Niemczech partii FDP Bijan Djir-Sarai wezwał do szkolenia ukraińskich oficerów w ramach specjalnego programu. „Wsparcie szkoleniowe od wielu lat jest mocną stroną Bundeswehry” – podkreślił Djir-Sarai, cytowany w środę przez „Sueddeutsche Zeitung”.

„Nowoczesne umiejętności obronne i taktyka mogłyby stać się kluczowymi elementami takiego programu szkoleniowego. Oczywiście konkretne potrzeby szkoleniowe musiałyby być skoordynowane z Ukrainą” – uważa Djir-Sarai.

„Od czasu rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku Niemcy zintensyfikowały współpracę z Ukrainą, także militarną. Ukraińscy oficerowie są już szkoleni w Niemczech” – przypomina "SZ".

Po tym, jak Rosja rozmieściła swoje wojska przy granicy z Ukrainą, sojusznicy Niemiec w NATO krytykują powściągliwość Berlina w wyrażaniu poparcia dla Kijowa. Ukraina nie jest członkiem NATO.

„Byłoby ważne i potrzebne okazanie solidarności Ukrainie i gdyby zdolności obronne ukraińskich sił zbrojnych mogły zostać zwiększone przy wsparciu szkoleniowym Niemiec” – dodał Djir-Sarai i podkreślił, że Niemcy powinny złożyć Ukrainie propozycję szkolenia oficerów w ramach specjalnego programu.

Autorka: Marzena Szulc (PAP)

mmi/