Koniec obowiązku okazywania certyfikatów covidowych w Czechach od 9 lutego

2022-02-03 09:24 aktualizacja: 2022-02-03, 13:42
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
Od najbliższej środy, 9 lutego nie będzie obowiązku okazywania certyfikatów covidowych przy korzystaniu z usług, wstępie do restauracji oraz uczestnictwie w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i innych, zdecydował rząd na wieczornym posiedzeniu w środę.

W kraju pozostanie obowiązek noszenia masek ochronnych klasy FFP2 w pomieszczeniach zamkniętych. Utrzymane zostaną również limity liczby uczestników imprez masowych. Nawet po złagodzeniu restrykcji, rząd nie spodziewa się zwiększenia presji na szpitale. Wcześniej, na posiedzeniu w trakcie dnia, rząd zapowiedział, że obowiązek przeprowadzania testów w zakładach pracy oraz w szkołach zakończy się 18 lutego.

Premier Peter Fiala i minister zdrowia Vlastimil Valek przekonywali, że decyzja o zakończeniu obowiązku okazywania certyfikatów szczepień nie została podjęta pod wpływem wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego, który zapadł w środę przed południem i który zakwestionował obowiązek okazywania certyfikatów przy wejściu do restauracji lub do hoteli. Fiala powiedział, że gabinet podjął decyzję na podstawie rekomendacji ekspertów. "Decyzja sądu przyspieszyła ją tylko o kilka dni. To nie jest nieprzemyślany ruch, ale realizacja strategii naszego rządu w zakresie walki z covidem” - powiedział premier.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ja/