Immunolog: pandemia dobiega końca. Trudno wyobrazić sobie bardziej zakaźny wariant niż Omikron

2022-02-08 17:37 aktualizacja: 2022-02-08, 17:44
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
"Pandemia dobiega końca"- ocenił immunolog z Mediolanu, doradca rządu Włoch Sergio Abrignani. Jego zdaniem raczej nie pojawi się jeszcze bardziej zjadliwy wariant koronawirusa.

Można zacząć marzyć o „odzyskaniu naszej wolności utraconej w ostatnich dwóch latach” - stwierdził profesor Abrignani w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera”.

Immunolog z mediolańskiego uniwersytetu zwrócił uwagę, że zarówno wariant Omikron, jaki i jego podwariant BA.2, zwany we Włoszech Omikronem 2, są mniej niebezpieczne od Delty dla osób zaszczepionych dwiema lub trzema dawkami.

"Trudno sobie wyobrazić, aby pojawił się bardziej zakaźny wariant" - oświadczył.

Abrignani wyraził nadzieję, że wirus stanie się endemiczny. Podkreślił, że wśród Włochów jest już wysoki poziom odporności, osiągniętej dzięki szczepieniom i przebyciu zakażenia.

“W ten sposób dochodzi się do endemii” - wyjaśnił zaznaczając, że wirus wtedy nie znika, ale krąży, wywołując ograniczoną liczbę zakażeń.

Zdaniem eksperta obecnie czwarta dawka szczepionki nie jest potrzebna.

Włochy mają za sobą czwartą falę pandemii, a liczba nowych zakażeń codziennie spada. Od piątku nie będzie już obowiązywał nakaz noszenia maseczek na zewnątrz.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

kgr/