KE stawia ultimatum Polsce, Czechom i Węgrom ws. uchodźców

2017-09-06 15:55 aktualizacja: 2018-10-05, 19:56
epa06187482 EU Commissioner for migration and home affairs Dimitris Avramopoulos gives a press conference to present the progress made under the European Agenda on Migration in Brussels, Belgium, 06 September 2017. According to a press release, the EU Commission calls on all parties to continue the progress made in management of migration, protection of EU's external borders, and the support for member states located at these borders. Earlier the day, the ECJ on 06 September 2017 upheld the decision by the European Union (EU) to force member states to take in a quota of asylum seekers. It dismissed complaints by Hungary and Slovakia and said the EU had the right to order governments in this matter. A provisional mechanism for the mandatory relocation of asylum seekers was applied in 2015 to relocate refugees - mainly from Syria - arriving in Greece and Italy to other EU member states.  EPA/OLIVIER HOSLET 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / OLIVIER HOSLET
epa06187482 EU Commissioner for migration and home affairs Dimitris Avramopoulos gives a press conference to present the progress made under the European Agenda on Migration in Brussels, Belgium, 06 September 2017. According to a press release, the EU Commission calls on all parties to continue the progress made in management of migration, protection of EU's external borders, and the support for member states located at these borders. Earlier the day, the ECJ on 06 September 2017 upheld the decision by the European Union (EU) to force member states to take in a quota of asylum seekers. It dismissed complaints by Hungary and Slovakia and said the EU had the right to order governments in this matter. A provisional mechanism for the mandatory relocation of asylum seekers was applied in 2015 to relocate refugees - mainly from Syria - arriving in Greece and Italy to other EU member states. EPA/OLIVIER HOSLET Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / OLIVIER HOSLET
Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopoulos zagroził w środę, że jeśli Polska, Czechy i Węgry nie zaczną wykonywać decyzji o relokacji uchodźców w najbliższych tygodniach, Komisja Europejska rozważy skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

"To czas, żeby okazać pełną solidarność. Drzwi są wciąż otwarte, powinniśmy przekonać wszystkie kraje członkowskie, żeby wywiązały się ze swoich zobowiązań. Państwa muszą pokazać solidarność teraz, bo właśnie teraz inne kraje potrzebują pomocy" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli komisarz.

"Jeśli kraje, które nie przyjęły ani jednej osoby albo od dłuższego czasu nie wykonały żadnych działań w tym kierunku, nie zrobią nic w nadchodzących tygodniach, będziemy rozważać ostatni krok w procedurze, aby skierować sprawę do Trybunału przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom" - dodał.

Komisja Europejska wszczęła procedurę w czerwcu w związku z niewywiązywaniem się przez Polskę, Czechy i Węgry z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. Obecnie jest na etapie analizowania odpowiedzi tych krajów. Kolejny formalny krok to właśnie przekazanie sprawy do Trybunału.

Polska w swoim piśmie do Komisji wniosła o umorzenie przez KE postępowania. Polskie MSZ zadeklarowało jednocześnie, że jeśli tak się nie stanie, rząd jest gotowy do obrony polskiego stanowiska przed Trybunałem.

Komisja Europejska wykorzystała środowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości, który oddalił skargi Słowacji i Węgier na decyzję relokacyjną, by kolejny raz wezwać państwa unijne do wypełniania prawa. Sędziowie odrzucając w całości skargi, jakie zostały do niego skierowane przez rządy w Bratysławie i Budapeszcie, uznali, że w procesie legislacyjnym w tej sprawie nie popełniono błędów.

"Przez tę decyzję Trybunał potwierdził, że sytuacja związana z nagłym napływem osób do Europy była rzeczywiście wyjątkowa. Po drugie, działania, które zaproponowaliśmy, były odpowiednie dla tej sytuacji. (...) Teraz nie ma czasu do stracenia. Wszystkie kraje powinny skupić się na wywiązaniu się z zobowiązań relokacyjnych" - przekonywał komisarz.

Jak zaznaczył, solidarność nie może być jak wybieranie dań z menu. "Nie zapominajmy, że solidarność działa w dwie strony. Wszystkie państwa członkowskie powinny być gotowe, by ją okazać" - zaznaczył Awramopolus. Oświadczył, że KE będzie pracowała na rzecz rozwiązania sytuacji na drodze dialogu.

Zapowiedział, że w związku z decyzją Trybunału Komisja będzie nadal pracować w celu przyjęcia nowych regulacji dotyczących osób poszukujących azylu, które byłyby bardziej sprawiedliwe niż obecne.

Sprawa ta wywołuje wiele kontrowersji i podziałów w UE. Dziś zgodnie z tzw. systemem dublińskim za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada kraj UE, w którym uchodźca przekroczy unijną granicę.

Tymczasem projekt reformy polityki azylowej UE, krytykowany m.in. przez Polskę, wśród proponowanych rozwiązań zakłada stały system dystrybucji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej, a także możliwość wykupienia się z obowiązku relokacji; kraj, który nie chce przyjąć uchodźców, miałby zapłacić 250 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę.

"Wierzymy, że pod koniec tego roku ministrowie będą gotowi, aby przedłożyć propozycję w sprawie nowego systemu dublińskiego" - powiedział Awramopolus.

Polska konsekwentnie podtrzymuje sprzeciw wobec mechanizmu relokacji. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak wielokrotnie mówił, że rozwiązanie to jest błędne i zagraża bezpieczeństwu.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ gpal/ akl/ kar/ jbp/