Były prezydent Olsztyna chce 2,7 mn złotych odszkodowania za niesłuszne oskarżenie o gwałt

2022-02-08 12:47 aktualizacja: 2022-02-08, 13:12
Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski . Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Były prezydent Olsztyna Czesław Małkowski . Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Na 15 marca wyznaczył Sąd Okręgowy w Olsztynie rozprawę ws. wniosku b. prezydenta miasta Czesława Małkowskiego o ponad 2,7 mln zł za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Małkowski został ostatecznie uniewinniony od zarzutu zgwałcenia urzędniczki.

O wyznaczeniu terminu rozprawy poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe olsztyńskiego Sądu Okręgowego. Odbędzie się ona 15 marca o godz. 9.15 w wydziale karnym tego sądu.

Małkowski wnosi o zasądzenie od Skarbu Państwa 2,5 mln zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wraz z ustawowymi odsetkami, a także ponad 294 tys. zł odszkodowania wraz z odsetkami za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

B. prezydent Olsztyna złożył taki wniosek już w kwietniu 2020 r., ale olsztyński sąd czekał z wyznaczeniem terminu rozpoznania sprawy na rezultat kasacji od wyroku uniewinniającego Małkowskiego.

Przed ponad tygodniem Sąd Najwyższy oddalił kasacje prokuratury i oskarżycielki posiłkowej od wyroku olsztyńskiego sądu uniewinniającego Małkowskiego. Rozstrzygnięcie SN oznacza, że - po trwającej 14 lat sprawie - jest on ostatecznie uniewinniony od zarzutu zgwałcenia urzędniczki. Dlatego jego pełnomocnik złożył w SO w Olsztynie wniosek o jak najszybsze wyznaczenie rozprawy ws. odszkodowania i zadośćuczynienia.

Po ostatnim rozstrzygnięciu SN pełnomocnik Małkowskiego mec. Marek Gawryluk informował dziennikarzy, że "otwarta pozostaje" też możliwość domagania się odszkodowania "za niesłuszne oskarżenie i składanie fałszywych zeznań" od kobiety, która występowała w sprawie jako pokrzywdzona. "Zapewne będziemy przygotowywać taki pozew" - mówił.

Po prawomocnym wyroku uniewinniającym Małkowski złożył też doniesienie na kobietę, która oskarżała go o gwałt. Prokuratura umorzyła postępowanie, powołując się na brak danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa. Na tę decyzję wpłynęło zażalenie, a w kwietniu zeszłego roku sąd nakazał prokuraturze dalsze prowadzenie postępowania.

Czesław Jerzy Małkowski od 2008 roku był oskarżany o gwałt na ciężarnej urzędniczce. W pierwszym procesie, który toczył się przed sądem w Ostródzie, został skazany na pięć lat więzienia. Wyrok 5 lat więzienia uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu. Kolejny proces Małkowskiego toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten sąd w grudniu 2018 r. Małkowskiego uniewinnił. Uniewinniający wyrok utrzymał w grudniu 2019 r. w mocy Sąd Okręgowy w Olsztynie i od tego wyroku wniesiono kasacje, które zostały oddalone 28 stycznia 2022 r.(PAP)

Autor: Marcin Boguszewski

jjk/