Polska przekaże Ukrainie sprzęt wojskowy. Jest decyzja rządu

2022-02-08 16:04 aktualizacja: 2022-02-08, 16:22
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Rząd przyjął uchwałę w sprawie nieodpłatnego przekazania Siłom Zbrojnym Ukrainy składników mienia wojskowego pochodzącego z zasobów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - przekazało Centrum Informacyjne Rządu.

"Decyzja o przekazaniu mienia wojskowego została podjęta w wyniku przeprowadzonej analizy, mając na uwadze konieczność zabezpieczenia bieżącej działalności polskich sił zbrojnych oraz utrzymania wymaganego poziomu zapasów naszego wojska". "Oznacza to, że przekazanie sprzętu wschodniemu sąsiadowi nie spowoduje obniżenia gotowości bojowej polskich jednostek wojskowych" - podkreślono w komunikacie CIR. I dodano, że Polska pozostaje solidarna z Ukrainą w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. "Rząd chce wesprzeć wschodniego sąsiada, dostarczając nieodpłatnie sprzęt wojskowy. To już kolejna decyzja Rady Ministrów o przekazaniu sprzętu na Ukrainę" - głosi komunikat.

Przygotowaniem do transportu sprzętu wojskowego na Ukrainę zajmie się Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. "Przekazania sprzętu dokonają upoważnieni przedstawiciele Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Sił Zbrojnych Ukrainy" - poinformował CIR.

Uchwała rządu wchodzi w życie z dniem podjęcia. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

kw/