WHO: od czasu odkrycia Omikrona doszło do pół miliona zgonów

2022-02-09 06:25 aktualizacja: 2022-02-09, 07:24
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła we wtorek, że od czasu odkrycia wariantu koronawirusa Omikron doszło na świecie do pół miliona zgonów z powodu Covid-19. WHO sytuację tę określiła jako "więcej niż tragiczną".

"Podczas gdy wszyscy mówili, że Omikron jest łagodniejszy, przeoczyliśmy fakt, że od momentu wykrycia tego wariantu zmarło pół miliona osób" – powiedział Abdi Mahamud, specjalista WHO ds. zapobiegania zakażeniom.

"W dobie skutecznych szczepionek umieranie pół miliona ludzi to naprawdę coś więcej niż tragedia" – dodał. Według niego na całym świecie zarejestrowano 130 milionów zakażeń i 500 000 zgonów, odkąd pod koniec listopada WHO uznała wariant Omikron za "niepokojący".

Liczba zakażeń Omikronem jest "oszałamiająca", "poprzednie fale wydają się prawie płaskie" - skomentowała ekspertka WHO ds. epidemii Maria Van Kerkhove.

"Wciąż jesteśmy w środku tej pandemii. Mam nadzieję, że zbliżamy się do jej końca, ale wiele krajów nie przekroczyło jeszcze swojego szczytu zakażeń Omikronem i ten wirus nadal jest niebezpieczny" - ostrzegła.

Według agencji AFP koronawirus zabił prawie 5,75 miliona ludzi od początku pandemii. Na całym świecie podano ponad 10 miliardów dawek szczepionek przeciwko Covid-19. (PAP)

dsk