Para okradła sanktuarium w Łagiewnikach. 27-latek i jego o 6 lat młodsza partnerka usłyszeli zarzuty

2022-02-15 11:23 aktualizacja: 2022-02-15, 11:31
Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
27-latek i jego o 6 lat młodsza partnerka okradali kościelne skarbony w Małopolsce, m.in. w sanktuarium w Łagiewnikach. Policja zatrzymała parę pochodzącą z Raby Wyżnej po włamaniu do kościoła w Myślenicach. Usłyszeli zarzuty i przyznali się do winy.

O zdarzeniu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu, poinformował policję proboszcz okradzionego kościoła p.w. św. Franciszka z Asyżu w Myślenicach. Duchowny zgłosił, że z kościelnej skarbony ukradziono kilkaset złotych. Po dwóch dniach policjanci zatrzymali sprawców. Przestępcy zostali namierzeni za pomocą kamer monitoringu kościelnego oraz miejskiego. System zarejestrował samochód, którym poruszali się podejrzani.

"Para przyznała się, że podobnej kradzieży dokonała w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej. W planie mieli również kolejne włamania do kościelnych skarbon. Pomysł na tego typu działalność przestępczą wpadł do głowy 27-latka podczas pobytu w zakładzie karnym, gdzie odsiadywał wyrok za podobne przestępstwa" – relacjonował Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci dozoru, poręczenia majątkowego oraz zakaz opuszczania kraju. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

dsk/