USA: nawet 190 tys. rosyjskich żołnierzy wokół Ukrainy

2022-02-18 13:36 aktualizacja: 2022-02-18, 15:55
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA
Nawet 190 tysięcy rosyjskich żołnierzy mogło zostać zgromadzonych wokół Ukrainy - poinformował Michael Carpenter, ambasador Stanów Zjednoczonych przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

"Szacujemy, że Rosja prawdopodobnie zgromadziła między 169 a 190 tys. żołnierzy na Ukrainie i blisko jej granic. 30 stycznia było ich około 100 tys." - przekazał Carpenter na spotkaniu OBWE zwołanym w związku z kryzysem wokół Ukrainy.

Ambasador dodał, że jest to "największa koncentracja wojskowa w Europie od czasu drugiej wojny światowej".

W piątek rano rosyjski resort obrony przekazał, że część wojsk i sprzętu rozlokowanych w zachodniej części Rosji i na Krymie powraca do swoich baz. Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował tego dnia w parlamencie, że Rosja zgromadziła wokół Ukrainy około 149 tysięcy żołnierzy.

Siergiej Ławrow: Rosja jest "bardzo zaniepokojona" wzrostem ostrzałów w Donbasie

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział tymczasem, że w Donbasie nasiliły się "ostrzały z wykorzystaniem broni zakazanej w porozumieniach mińskich" i że Rosja jest tym "bardzo zaniepokojona"; skrytykował też sposób, w jaki misja OBWE informuje o incydentach.

Ławrow oskarżył specjalną misję monitoringową OBWE w Donbasie, że "jedynie odnotowuje dużą liczbę ostrzałów i zniszczeń, a nie wskazuje, kto dokonuje największych ostrzałów i gdzie są największe zniszczenia".

W innej wypowiedzi, dla kanału RT, Ławrow stwierdził, że oświadczenia państw zachodnich o możliwej inwazji rosyjskiej na Ukrainę to "propaganda, fake newsy i wymysły".

Szef MSZ wypowiadał się dzień po tym, jak w ostrzale ze strony wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie uszkodzone zostało przedszkole w Stanicy Ługańskiej. Podczas ostrzału były w nim dzieci i personel. (PAP)

jjk/

TEMATY: