O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sondaż: prawie połowa Ukraińców chce walczyć lub pomagać armii

Prawie połowa Ukraińców (48 proc.) chce walczyć lub pomagać armii ukraińskiej – wynika z sondażu fundacji Inicjatywy Demokratyczne, którego wyniki opublikowano we wtorek.

Fot. ZURAB KURTSIKIDZE PAP/EPA
Fot. ZURAB KURTSIKIDZE PAP/EPA

Więcej

 Wołodymyr Zełenski. Fot. OLEG PETRASYUK  PAP/EPA
Wołodymyr Zełenski. Fot. OLEG PETRASYUK PAP/EPA

Prezydent Zełenski: stan wojenny będzie wprowadzony w przypadku agresji Rosji na pełną skalę

14 proc. Ukraińców zamierza przyłączyć się do ochotniczych sił przeciwdziałających rosyjskiej agresji militarnej w razie wtargnięcia Rosji na Ukrainę. 8 proc. jest gotowych bronić kraju w szeregach sił zbrojnych, a 25 proc. chce w miarę swoich możliwości pomagać w sposób niemilitarny.

18 proc. deklaruje, że spróbują po prostu przetrwać, a 3 proc. – wyjechać za granicę.

Kobiety są gotowe walczyć z bronią w ręku

Choć mężczyźni są w większym stopniu skłonni walczyć, to i tak 10 proc. kobiet twierdzi, że są gotowe walczyć z bronią w ręku.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-12 lutego, czyli jeszcze przed wydaniem przez prezydenta Rosji Władimira Putina dekretu o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL). Według mediów Putin polecił następnie wprowadzenie do Donbasu rosyjskich wojsk.

Więcej

Fot. Michaela Rihova PAP/CTK
Fot. Michaela Rihova PAP/CTK

Minister obrony Ukrainy: przed nami trudne wyzwanie, będą straty, ale zwyciężymy

W pierwszej połowie lutego 61 proc. Ukraińców winą za wzrost zagrożenia wojną obarczało Rosję, a jedna czwarta była zdania, że wina leży po stronie kierownictwa Ukrainy.

W razie zaostrzenia się konfliktu militarnego 43 proc. respondentów opowiadało się przeciw jakimkolwiek ustępstwom wobec Rosji. (PAP)

mj/

Zobacz także

  • Protest zwolenników Maduro w Caracas, fot. PAP/EPA/EFE/Ronald Pena R
    Protest zwolenników Maduro w Caracas, fot. PAP/EPA/EFE/Ronald Pena R

    Kto powinien zdecydować o przyszłości Wenezueli? Oto, co sądzą Amerykanie

  • Flaga Ukrainy Fot. PAP/Paweł Supernak
    Flaga Ukrainy Fot. PAP/Paweł Supernak

    Większość Ukraińców przeciwko ustępstwom terytorialnym na rzecz Rosji. Sondaż

  • Prezydent Karol Nawrocki. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Prezydent Karol Nawrocki. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Nawrocki liderem rankingu zaufania. Sondaż CBOS

  • Jordan Bardella, fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
    Jordan Bardella, fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Szef skrajniej prawicy we Francji prowadzi w sondażu nt. wyborów prezydenckich

Serwisy ogólnodostępne PAP