Warszawa uruchamia punkty i infolinie dla uchodźców z Ukrainy. Poszukiwani wolontariusze

2022-02-26 12:38 aktualizacja: 2022-02-26, 16:32
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Mateusz Marek
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Mateusz Marek
W stolicy funkcjonuje kilka punktów informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy, zbierana jest też pomoc i oferty miejsc noclegowych; funkcjonują też specjalne infolinie, na których można uzyskać pomoc - przekazały w komunikacie władze stolicy. Poszukiwani do pomocy są również wolontariusze.

W Warszawie działa kilka punktów informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy.

Jeden z nich czynny przez całą dobę w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od Dworca Centralnego), uruchomiono też infolinię: +48 22 656 4 63. Na miejscu znajduje się kącik dla dzieci i przewijak. Każdy odwiedzający może się napić ciepłej kawy czy herbaty. Punkty działają też na Dworcu Zachodnim. Tam też przez całą dobę od strony peronów autobusów dalekobieżnych stać będzie miejski autobus, w którym uchodźcy mogą usiąść, poczekać, napić się herbaty i uzyskać informację, gdzie udać się dalej. Punkt jest też na Dworcu Wschodnim.

Rafał Trzaskowski: stajemy na głowie, żeby w tej bardzo trudnej sytuacji w sposób praktyczny pomóc

Stajemy na głowie, żeby w tej bardzo trudnej sytuacji w sposób praktyczny pomóc - mówił w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odnosząc się do bieżącej sytuacji związanej z napływem uchodźców z Ukrainy.

"Otworzyliśmy specjalny punkt na Pradze, na placu Hallera i w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie kierujemy ludzi z Dworca Centralnego" - powiedział.

"Staramy się odpowiadać na te wszystkie najważniejsze potrzeby, przede wszystkim informować" - mówił prezydent stolicy. "Potrzeba jest informacji od kwestii związanych z noclegiem, od kwestii związanych z zaopiekowaniem się dziećmi, padają pytania o szczepionki, padają pytania czasem o pomoc lekarską, a czasami są to proste pytania, gdzie można wymienić pieniądze" - wymieniał.

Poza tym, jak mówił Trzaskowski, ratusz ma noclegownie, gdzie kieruje ludzi, którzy nie mają gdzie spać. "Większość ludzi tutaj przyjeżdża do przyjaciół, do znajomych, ale zdarza się też tak, że przyjeżdżają bez żadnych znajomych i wtedy pomagamy im jak możemy" - dodał. "W tej chwili również udzielamy pomocy psychologicznej" - przekazał.

"Stajemy na głowie, żeby - w tej bardzo trudnej sytuacji - w sposób praktyczny pomóc" - mówił prezydent stolicy.

Do pomocy zgłosiło się tysiąc wolontariuszy

Poinformował także, że w Warszawie jest tysiąc wolontariuszy, którzy się zgłosiło do pomocy. Większość z nich porozumiewa się językiem ukraińskiej i rosyjskim. "Warszawiacy i warszawianki stanęli na wysokości zadania" - ocenił Trzaskowski.

Przekazał, że pytania, które się pojawiają, są zgłaszane też do rządu. "Dzisiaj odbędzie się komisja wspólna rząd-samorząd, gdzie będziemy się starali się wiele kwestii wyjaśnić" - poinformował.

"Problem główny polega na przykład na kwestiach szczepionek. Duża część Ukraińców jest zaszczepiona tymi samymi szczepionkami, co my, ale te certyfikaty niekoniecznie są uznawane gdzie indziej, a część z nich przecież chce jechać do rodzin na zachód Europy" - mówił Trzaskowski i podkreślił, że warszawski samorząd chce także szczepić mieszkańców Ukrainy.

Wyjaśnienia wymaga także, zaznaczył, sprawa przyjmowania w Polsce rodzin ze zwierzętami, które nie mają książeczki szczepień.

Pytany, ilu uchodźców może przyjąć Warszawa, Trzaskowski odpowiedział, że nie będzie epatował liczbami. Przyznał, że przedstawiciele rządu zgłosili się do stołecznego ratusza, by przygotować określoną liczbę miejsc, gdzie będzie można zakwaterować tysiące uchodźców. "My oczywiście takie miejsca przygotowaliśmy i rządzącym oddajemy pod opiekę" - powiedział. Podkreślił, że są też takie miejsca zarządzane przez miasta, bo wymaga tego sytuacja doraźna.

Trzaskowski zapowiada darmową komunikację miejską dla ukraińskich uchodźców

"Chcemy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom i ułatwić im odnalezienie się po przyjeździe do @warszawa. Dlatego zdecydowałem się wprowadzić dla nich nieodpłatne przejazdy komunikacją miejską. #StandWithUkraine" - czytamy we wpisie Trzaskowskiego na Twitterze.

Podczas sobotniego briefingu wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker przekazał, że od rozpoczęcia działań wojennych na Ukrainie granicę ukraińsko-polską przekroczyło 100 tys. osób. W ośmiu przygranicznych miejscowościach oraz przy dworcu w Przemyślu działają punkty recepcyjne, gdzie w razie potrzeby udzielana jest im podstawowa pomoc.(PAP)

dsk/