Szósty dzień agresji Rosji na Ukrainę. Trudna sytuacja w Kijowie i Charkowie. Rosja uderza w cywilów [RELACJA NA ŻYWO]

2022-02-28 02:40 aktualizacja: 2022-03-01, 06:59
Fot. PAP EPA
Fot. PAP EPA
Wtorek to szósty dzień agresji Rosji na Ukrainę. "Wojska rosyjskie atakują lotniska wojskowe i cywilne, punkty dowodzenia, obiekty obrony przeciwlotniczej, ważne obiekty infrastruktury, miasta i oddziały wojsk ukraińskich" – podał w poniedziałek sztab generalny Ukrainy. Łamiąc prawo międzynarodowe, siły rosyjskie uderzyły rakietami w domy mieszkalne w Żytomierzu (środkowa część kraju) i Czernihowie (na północy). Po południu na Kijów wystrzelony został pocisk Iskander. W ostrzałach Charkowa zginęło 9 osób, 37 zostało rannych. Konwój rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem ma długość ponad 27 km
06:56 W wyniku poniedziałkowych rosyjskich ostrzałów rakietowych w Wasylkowie pod Kijowem zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne - poinformowała mer tego miasta Natalia Bałasynowycz.

Rannych przewieziono do szpitala. Mer zaapelowała do mieszkańców o pozostawanie w schronach.

06:51 Armia rosyjska ustawiła posterunki na wjazdach do Chersonia, na południu Ukrainy, ale miasto nie zostało poddane - poinformował na Facebooku mer Chersonia Ihor Kołychajew.

"Przy wjazdach do Chersonia wojska rosyjskie ustawiły punkty kontrolne. Trudno powiedzieć, jak sytuacja będzie się dalej rozwijać. (...) Chersoń był i pozostaje ukraiński" - zapewnił Kołychajew.

06:40 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ponownie wyraził obawę, iż Rosja może użyć w trwającej wojnie wojsk białoruskich. Jak powiadomił ukraiński sztab na Facebooku dobiega końca koncentrowanie jednostek białoruskich na granicy z Ukrainą.
06:34 Na Ukrainie wyłączono roaming dla rosyjskich sieci. Rosyjscy żołnierze zabierają telefony Ukraińcom, a za odmowę oddania komórki mężczyzna w Berdiańsku, na południu Ukrainy, został zastrzelony.
06:30 W związku z rosyjską agresją na Ukrainę prezydent Andrzej Duda zwołał na środę posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego – poinformował szef BBN Paweł Soloch.
06:12 Światowa Federacja Taekwondo ogłosiła pozbawienie prezydenta Rosji Władimira Putina honorowego czarnego pasa 9 dan, przyznanego mu w listopadzie 2013 roku - donosi Newsweek.
05:29 Ukraina ma otrzymać od zagranicznych partnerów 70 myśliwców MiG-29 i Su-25 - poinformowało na Facebooku Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

Według Dowództwa Bułgaria przekaże Ukrainie 16 MiG-29 i 14 jednostek Su-25; Polska - 28 maszyn MiG-29; Słowacja - 12 myśliwców MiG-29. (PAP)

05:21 W ataku na Ochtyrkę zginęło 70 osób, w większości żołnierze

Ponad 70 osób zginęło w Ochtyrce w obwodzie sumskim na północy Ukrainy w wyniku ataku wojsk rosyjskich - poinformował we wtorek Dmytro Żywycki, szef Obwodowej Administracji Państwowej. Większość ofiar to żołnierze.

04:20 Pocisk wystrzelony przez rosyjskie wojsko trafił w prywatny szpital położniczy w obwodzie kijowskim - poinformował na Facebooku dyrektor generalny placówki Witalij Girin, którego cytuje agencja Ukrinform.

"Przyjaciele, wszyscy pytają, co się stało ze szpitalem położniczym. Dziękuję za Wasze wsparcie. Pocisk trafił w szpital, zniszczenia są duże, ale budynek stoi. Wszyscy ewakuowani i bezpieczni" – napisał Girin.

04:18 Przedstawiciele administracji USA poinformowali kongresmenów, że spodziewają się drugiej fali wojsk rosyjskich, które mogą przełamać opór Ukraińców - podała telewizja CNN. Spodziewane jest też oblężenie Kijowa i krwawe walki miejskie. Obawy dotyczą również stanu mentalnego Putina.
04:13 Słowenia wysłała na Ukrainę karabiny, amunicję i hełmy - poinformował minister obrony tego kraju Matej Tonin. Nie mówił o konkretnych liczbach, poza stwierdzeniem, że pomoc została już wysłana na pokładzie "kilku samolotów".

"Nie byłoby mądrze ujawniać wszystkich tych liczb" – powiedział Tonin dziennikarzom.

04:11 Tajwan dołączy do inicjatywy ws. zablokowania Rosji dostępu do systemu międzynarodowych rozliczeń finansowych SWIFT i dostarczy Ukrainie pomoc humanitarną - poinformował rząd w Tajpej. Prezydent Caj Ing-wen powiedziała, że Tajwan będzie nakładał sankcje na Rosję w porozumieniu z zachodnimi partnerami.
03:52 W wyniku ostrzału przez wojska rosyjskie Mariupol został pozbawiony prądu i ciepła - poinformował na Facebooku mer Mariupola Wadym Bojczenko. Dodał, że wojska rosyjskie kontynuują naloty na miasto i nacierają ciężką artylerią, niszcząc infrastrukturę.

"Dzisiaj pozbawili nas prądu. Jesteśmy odłączeni od ciepła. Ale wiemy, co robić. Wraz z pojawieniem się pierwszych promieni światła zaczniemy przywracać prąd. Uruchomimy kotły" – powiedział Bojczenko.

03:42 Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy poinformowało Facebooku, że dzień wcześniej Ukraińcy zniszczyli pięć rosyjskich myśliwców, kolumnę pojazdów opancerzonych, kolumnę kolejową z paliwem, system rakiet przeciwlotniczych i jeden pocisk manewrujący.

"Podczas zuchwałych nalotów okupantów na Wasylków i Browary ukraińscy piloci myśliwscy przechwycili i zestrzelili dwa rosyjskie samoloty. Zdobycze wzbogaciły dywizje rakiet przeciwlotniczych S-300, które uderzyły w trzy samoloty okupantów - Su-30 i Su-35" - poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy.

03:08 Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa MSZ Siergieja Ławrowa i trzech rosyjskich banków, w tym banku centralnego. Zakazuje też transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami – oświadczył premier Japonii Fumio Kishida po wideokonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem.
03:06 Szef unijnej dyplomacji Joseph Borrell zaapelował w nocy z poniedziałku na wtorek do społeczeństwa białoruskiego o sprzeciwienie się dyktaturze Alaksandra Łukaszenki. "Czas aby sprzeciwić się agresji Rosji na Ukrainę" - powiedział w wideo, zamieszczonym na portalu Nexta.

 

03:04 Grupa francuskich żołnierzy wylądowała w poniedziałek wieczorem w bazie wojskowej Kogalniceanu, we wschodniej Rumunii. Ich zadaniem będzie wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego - poinformowało w komunikacie rumuńskie MON.

Resort sprecyzował, że w najbliższych dniach dołączą do żołnierzy z Francji "inne siły oraz środki" z tego kraju.

02:47 General Motors, Volvo, Volkswagen poinformowały, że zawieszają dostawy samochodów do Rosji. Elon Musk dostarczył na Ukrainę terminale umożliwiające łączenie z internetem przez satelity Starlink. Disney wstrzymał dystrybucję filmów w Rosji - podają agencje.
02:11 Rosyjskie wojsko rozpoczęło szturm na Chersoń, miasto położone nad Dnieprem na południu Ukrainy - poinformował portal Nexta.

Informację tę potwierdziła agencja Ukrinform. "Atak na Chersoń już się rozpoczął. Według naocznych świadków wróg zbliża się z lotniska na autostradę Nikołajewa" – napisała agencja.

01:49 Ponad 50 Portugalczyków oraz rezydujących w Portugalii Ukraińców zgłosiło się do poniedziałkowego wieczora na ochotnika do walki z Rosją, prowadzącą od czwartku inwazję na Ukrainę - podała lizbońska telewizja SIC.
01:38 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował na Twitterze, że w sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnił go o niesłabnącym poparciu dla Ukrainy ze strony Stanów Zjednoczonych. Kułeba podkreślił, że Kijów chce pokoju.

 

01:35 Zdjęcia satelitarne, opublikowane przez amerykańską firmę Maxar Technologies, przedstawiają rosyjski konwój wojskowy na północ od Kijowa, który rozciąga się na około 64 km. To znacznie więcej, niż podano wcześniej, gdy Maxar informował o konwoju długości 27 km.
01:13 Prezydent Andrzej Duda poinformował o kolejnej rozmowie z prezydentem Ukrainy  o sytuacji na Ukrainie. Na dzielnice mieszkalne Kijowa, Charkowa i innych miast spadają rosyjskie rakiety i pociski, w tym zakazane bomby kasetowe; sytuacja jest trudna - stwierdził.

"Z prezydentem Zełenskim rozmawialiśmy przed chwilą o sytuacji na Ukrainie. Na dzielnice mieszkalne Kijowa, Charkowa i innych miast spadają rosyjskie rakiety i pociski, w tym zakazane międzynarodowo bomby kasetowe. Sytuacja jest trudna. Ukraina walczy, ale potrzebuje wsparcia" - napisał Andrzej Duda na Twitterze.

 

01:13 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że ostrzał Charkowa przez wojska rosyjskie jest zbrodnią wojenną, którą powinien zająć się międzynarodowy trybunał karny. Mer miasta Ihor Terechow oświadczył, że atak na Charków to niszczenie narodu ukraińskiego.

"Dziś siły rosyjskie brutalnie ostrzelały Charków z artylerii rakietowej. Jest to oczywista zbrodnia wojenna. To spokojne miasto, spokojne dzielnice mieszkalne. Brak obiektów wojskowych. Dziesiątki relacji naocznych świadków dowodzą, że nie była to pojedyncza salwa, ale celowe zabijanie ludzi. To pogwałcenie wszystkich konwencji" – powiedział Zełenski w nagraniu wideo.

00:43  Facebook ograniczy w UE dostęp do rosyjskiej telewizji RT i platformy Sputnik
00:31 Ukraina nie uzyskała jeszcze oczekiwanego wyniku rozmów z Rosją - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Na razie nie ma takiego rezultatu rozmów, jaki chcielibyśmy uzyskać. Rosja zajęła stanowisko, zrobiliśmy kontrapunkty – żeby zakończyć wojnę. Otrzymaliśmy pewne sygnały. Kiedy nasza delegacja wróci do Kijowa, przeanalizujemy, co usłyszeliśmy, a następnie zdecydujemy, jak podejść do drugiej rundy rozmów" – powiedział Zełenski.

00:04 Grupa Anonymous po raz kolejny ostrzega Putina. "Wiadomość do Władimira Putina: Niedługo poczujesz gniew wielu hakerów na całym świecie" - napisali na Twitterze hakerzy z grupy Anonymous.

 

23:57 Zbrodnie na ludności cywilnej, cierpienie dzieci i kobiet, zamach na wolność i demokrację - to jest polityka Putina; zwalczamy ją na każdym froncie - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 

23. 49 Rosja użyła w poniedziałek bomby próżniowej podczas inwazji na Ukrainę - powiedziała ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa.
23. 40 Kanada wyśle Ukrainie kolejny transport broni i amunicji, będą to m.in. granatniki przeciwpancerne – poinformował w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau.
23.18 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że nadszedł czas, aby rozważyć wprowadzenie strefy zakazu lotów dla rosyjskich samolotów i helikopterów w odpowiedzi na rosyjski ostrzał ukraińskiego miasta Charków.
23.17 Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla studentów i naukowców przybywających z Ukrainy. W materiale zostały przybliżone najważniejsze kwestie związane z kontynuowaniem studiów oraz kariery naukowej w Polsce. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.
23.10 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał rozporządzenie o ruchu bezwizowym dla zagranicznych ochotników, którzy chcą wesprzeć ukraińskie wojska w walce z siłami Rosji - podaje w poniedziałek wieczorem na Twitterze portal Nexta.

 

22.58 Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające drugi stopień alarmowy BRAVO na terenie woj. podkarpackiego i lubelskiego - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

22.57 W najbliższy czwartek odbędzie się sesja Rady Miasta, na której na wniosek radnych, zerwane zostaną relacje z Moskwą i Sankt Petersburgiem - poinformował w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

22.54 Polska nie uznaje wyników tzw. referendum konstytucyjnego w Białorusi - oświadczyło w poniedziałek MSZ. Projekt nowej konstytucji został Białorusinom narzucony przez zdyskredytowaną władzę - podkreślił resort. MSZ wezwało też Białoruś do natychmiastowego zaprzestania udziału w agresji na Ukrainę.

22.53 Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział wprowadzenie zakazu importu ropy z Rosji – podał w poniedziałek Reuters.
22.45 USA nie widzą powodu do zmiany poziomu własnej gotowości obronnej w reakcji na rozkaz prezydenta Rosji Władimira Putina, by postawić siły nuklearne w stan gotowości - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki.
22.44 Rosyjskie rakiety i kule są wymierzone w Kijowie i okolicach także w cywilów — powiedział PAP o. Marek Gromotka, który od 20 lat przebywa w stolicy Ukrainy. Karmelita bosy dodał, że zostaje na straży swojej parafii, bo jeszcze ma siłę.
22.43 Dyrektor naczelny Metropolitan Opera Peter Gelb zawiesił współpracę z rosyjskimi artystami i instytucjami wspierającymi prezydenta Putina, albo których on wspiera. Nie sprecyzował, kogo to obejmie.
22.39 Naczelny prokurator Międzynarodowego Trybunału w Hadze powiedział w poniedziałek, że zamierza wszcząć "najszybciej jak to możliwe" śledztwo w kwestii prawdopodobnych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie.
22.27 Mieszkaniec Hawany został w niedzielę zatrzymany przez kubańską policję za przyniesienie bukietu kwiatów dla pracowników ambasady Ukrainy na Kubie. Mężczyzna przekazał symboliczny prezent w geście solidarności z Ukrainą ogarniętą od czwartku rosyjską inwazją, poinformował w poniedziałek niezależny portal CiberCuba.
22.20 Prezydent Rosji Władimir Putin zakazał obywatelom Rosji przesyłania pieniędzy za granicę – podał w poniedziałek „Wall Street Journal” na swoich stronach internetowych.
22.15 W Rosji będzie kwitł czarny rynek realnie wyceniający rubla, podobnie jak w demoludach przed transformacją – napisał dyrektor PIE Piotr Arak w poniedziałek w mediach społecznościowych.
22.09 W Łucku na Wołyniu ludzie pomagają sobie jak mogą. Gdy tylko wyją syreny alarmowe, zbiegają po raz kolejny każdego dnia do piwnic i schronów. "Czasami jest taki lęk, że jest trudno, naprawdę trudno" - powiedziała PAP siostra Aksana, Terezjanka z Łucka.
21.48 Ukraina. Rosyjski pocisk uderzył w szpital położniczy pod Kijowem
21.30 Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Shell ogłosił w poniedziałek, że w efekcie napaści Rosji na Ukrainę wycofuje się ze wszystkich przedsięwzięć z rosyjskim koncernem energetycznym Gazprom. Dzień wcześniej podobną decyzję podjął brytyjski koncern BP.

21.30 Premier Morawiecki w Le Figaro: Putin wypowiedział wojnę nie tylko Ukrainie, ale całemu Zachodowi

21.25 Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował w poniedziałek na Twitterze, że spotkał się z Polsce z szefem KPRM Michałem Dworczykiem i polską delegacją na wysokim szczeblu. "Dziękuję całemu narodowi polskiemu za ważne i mocne wsparcie" - napisał.

21.23 Ofiary działań wojennych uciekające z Ukrainy mogą liczyć na natychmiastowe i bezpłatne wsparcie, przede wszystkim pomoc prawną, psychologiczną i materialną, w tym bony żywnościowe, obuwie, ubrania i pomoc tłumacza - zapewniło w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości.

21.17 Stany Zjednoczone poleciły 12 rosyjskim dyplomatom przy ONZ opuścić USA przed końcem marca - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Nowym Jorku szef rosyjskiej misji przy ONZ Wasilij Nebenzia, cytowany przez AFP.

21.14 To było najgorszych pięć dni w życiu każdego Ukraińca - głosi nagranie opublikowane w poniedziałek wieczorem przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Kadry przedstawiają rosyjskie naloty, narodzone dziecko w schronie czy ludzi próbujących powstrzymać czołg gołymi rękoma.

 

Ми зможемо. Ми вистоїмо. Ми будемо захищати нашу землю до останнього.

Posted by Володимир Зеленський on Monday, February 28, 2022

21.05 Prezydent Biden: Amerykanie nie powinni się obawiać, że wybuchnie wojna nuklearna - Reuters.

20.51 Rzecznik Departamentu Stanu: mamy dane, że Rosja chce zająć Kijów 

20.44 Do Mikołajewa na południu Ukrainy zbliżają się z dwóch kierunków wojska rosyjskie - poinformował w poniedziałek szef tego regionu, Witalij Kim, cytowany przez agencję Ukrinform. Wezwał mieszkańców do stawiania oporu.

20.43. Ukraina. MSW: w ostrzałach pod Kijowem zniszczone trzy kilkupiętrowe budynki. Ok. godz. 19.10 (18.10 w Polsce) wskutek uderzenia rakietowego w Wasylkowie, Białej Cerkwi i Kalinówce zniszczony został 4-piętrowy akademik i dwa czteropiętrowe bloki mieszkalne

20.43. Grupa 120 uchodźców z Ukrainy, kobiet i dzieci, dotarła w poniedziałek wieczorem dwoma autobusami do uzdrowiska Muszyna w Małopolsce – powiedział PAP burmistrz Jan Golba. Przyjazd jeszcze większej grupy był tu spodziewany minionej nocy.

20.35 Od wtorku do końca marca kierowcy samochodów z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi oraz aut organizacji pomocowych niosących pomoc dotkniętym wojną obywatelom Ukrainy nie będą płacić za przejazd autostradą A4 między Katowicami a Krakowem - zdecydowała zarządzająca drogą spółka.

20.19 Norweski rząd poinformował w poniedziałek o podjęciu decyzji o wysłaniu do Ukrainy broni przeciwpancernej, choć jeszcze w niedzielę premier Norwegii Jonas Gahr Store przekonywał, że nie jest to możliwe.

20.13 Prezydenci: Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji i Słowenii we wspólnym stanowisku: Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE.

20.11 Całkowity zakaz sprzedaży alkoholu będzie obowiązywał od wtorku, poinformował burmistrz miasta Witalij Kliczko.

20.03 Rząd Włoch podjął decyzję o przygotowaniu 16 tysięcy miejsc dla uchodźców z Ukrainy - poinformowano w komunikacie wydanym w poniedziałek po obradach Rady Ministrów. Pierwsze grupy już przybyły do Włoch.

20.01 Parafie archidiecezji warszawskiej przyjęły już pierwszych uchodźców z Ukrainy. Mieszkają oni na plebaniach oraz w rodzinach wiernych. Ludzie zbierają dary i fundusze oraz modlą się o pokój - poinformowało w poniedziałek PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

20.00 W poniedziałkowych rosyjskich ostrzałach Charkowa na wschodzie Ukrainy zginęło 9 osób, a 37 zostało rannych, w tym troje dzieci - poinformował mer tego miasta Ihor Terehow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

19.59 Musimy twardo bronić Ukrainy; jesteśmy zjednoczeni; wszyscy doskonale sobie zdają sprawę, że w tej ogromnie trudnej sytuacji poradzimy sobie tylko razem; absolutnie nie ulegniemy żadnemu szantażowi - oświadczył prezydent Andrzej Duda po międzynarodowych konsultacjach w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

19.56 Wystawiając e-receptę dla osób z Ukrainy bez numeru PESEL, należy wydrukować ją z kodem paskowym. Nie ma możliwości aktywacji recepty za pomocą 4-cyfrowego kodu w aptece - poinformowała w poniedziałek na Twitterze Naczelna Izba Lekarska.

19.51 Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow napisał w poniedziałek na swoim Facebooku, że w ciągu czterech dni od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę bilans strat po stronie rosyjskiej to ponad 5,3 tys. zabitych i rannych.

19.46 Rosja zaangażowała w inwazję już ok. 3/4 sił zgromadzonych wokół Ukrainy, a postępy wojsk zostały spowolnione - ocenił w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że mimo rozkazu Putina nie zaobserwowano znaczących ruchów sił jądrowych. Resort nie widzi też dowodów, by do czynnego udziału w wojnie włączyły się wojska białoruskie.

19.39 Finlandia postanowiła wesprzeć Ukrainę, także uzbrojeniem – oświadczyła w poniedziałek wieczorem premier Sanna Marin po nadzwyczajnym posiedzeniu gabinetu. Przekazane zostaną m.in. karabiny automatyczne i granatniki.

19.35 Prosiłem o to, aby udzielać Ukrainie pomocy; pomoc humanitarna jest tam bardzo potrzebna, wszelka pomoc jest mile widziana - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po zorganizowanej przez prezydenta USA Joe Bidena wideokonferencji.

19.28 Na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander; informacje o dokładnym miejscu i ofiarach są ustalane - poinformował w poniedziałek przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Poniedziałek to piąty dzień rosyjskiego ataku militarnego na Ukrainę.

19.22 Na pierwszej rundzie negocjacji ukraińsko-rosyjskich w poniedziałek rozmowy były trudne, choć bez stawiania obowiązkowego ultimatum - napisał na swoim Twitterze uczestnik rozmów Mychajło Podolak, przedstawiciel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

19.16 Brytyjski rząd w ramach kolejnych sankcji nakładanych na Rosję za inwazję na Ukrainę ogłosił w poniedziałek, że zabroni rosyjskim bankom rozliczania płatności w funtach, zamrozi aktywa trzech kolejnych banków oraz zabroni rosyjskim statkom wpływania do brytyjskich portów.

19.15 Prezydent Duda: trwają w tej chwili cały czas konsultacje dotyczące sankcji, które jeszcze można nałożyć na Rosję; sankcji, które będą dotkliwe, które spowodują deeskalację tych rosyjskich agresywnych zachowań. 

W niedzielę zniszczyliśmy kolejne kolumny wrogich wojsk, Rosjanie są zmęczeni i zniechęceni - powiedział dowódca obrony Kijowa, generał pułkownik Aleksander Syrski, cytowany w poniedziałkowym komunikacie wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

19.11 Trwa atak rakietowy na Wasylków pod Kijowem - poinformowała w poniedziałek mer miasta Natalia Bałasynowycz.

18:31 Na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander. Informacje o dokładnym miejscu i ofiarach są ustalane - poinformował przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

"Kolejna zbrodnia putinowskiego reżimu. Uderzenie balistycznym pociskiem Iskander w Kijów" - napisał Heraszczenko w serwisie Telegram.

Ustalane są informacje co do dokładnego miejsca uderzenia i ewentualnych ofiarach.

18:19 Lider PO i przewodniczący EPL skrytykował w poniedziałek postawę władz Węgier, które nie chcą się zgodzić na transport broni do Ukrainy przez swe terytorium. Miejsca w radzie Gazpromu dla Orbana i Szijjarto byłyby adekwatną nagrodą za ich lojalność - stwierdził.

18:18 Punkt recepcyjny, w którym pomoc znajdą uchodźcy z Ukrainy, zorganizowany został w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od środy, w jednym z pawilonów, ruszy też centralny magazyn pomocy, skąd dary trafią do potrzebujących Ukraińców w ich kraju i w Polsce.

18:17 Na obrzeżach Browarów, w kierunku Kijowa, siły rosyjskie przeprowadziły w poniedziałek atak lotniczy, są ranni - poinformował mer miasta Browary Ihor Sapożko.

18:10 Strony ukraińska i rosyjska omówiły możliwość kolejnej rundy rozmów w najbliższym czasie i odjeżdżają na konsultacje do swoich stolic - powiedział Mychajło Podolak, przedstawiciel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez Interfax-Ukraina.

18:08 Kilkudziesięciu uchodźców znalazło schronienie w ośrodku prowadzonym przez Caritas w podkieleckim Piekoszowie. Jednak nie wszystkim osobom udaje się uciec z owładniętej wojną Ukrainy. Do placówki miała trafić rodzina z dziewięcioletnim chłopcem. Dziecko niestety zmarło w wyniku ran poniesionych podczas rosyjskiego ataku.

17:59 Kanada zakazała swoim instytucjom finansowym transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, zakaz wszedł w życie w poniedziałek ze skutkiem natychmiastowym. Dodatkowo zamrożone zostały aktywa rosyjskich funduszy rządowych, poinformował w poniedziałek na Twitterze premier Justin Trudeau.

17:56 Głównym celem pierwszej rundy rozmów ukraińsko-rosyjskich było omówienie kwestii przerwania ognia i działań bojowych na terytorium Ukrainy - poinformował Mychajło Podolak, przedstawiciel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez Interfax-Ukraina.

17:55 Po godz. 17 rozpoczęła się zorganizowana przez prezydenta USA Joe Bidena wideokonferencja z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przywódców: Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, UE, NATO - poinformowało na Twitterze Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

17:54 W związku ze spodziewanym napływem do Polski ukraińskich uchodźców, radomscy radni zgodzili się w poniedziałek na wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla obywateli Ukrainy.

17:54 Włoski Komitet Badań Naukowych zawiesza współpracę z Rosją i oferuje wsparcie naukowcom z Ukrainy - ogłosiła w poniedziałek prezes tej instytucji Maria Chiara Carrozza. "W tym roku - dodała - nie odnowimy umów z instytucjami akademickimi i badawczymi Federacji Rosyjskiej".

17:52 Sejmik województwa łódzkiego jednogłośną wolą radnych podjął w poniedziałek decyzję o zerwaniu współpracy partnerskiej regionu z dwoma obwodami w Rosji – leningradzkim i saratowskim.

17:52 Po ogłoszeniu sankcji finansowych wymierzonych w rosyjski sektor bankowy w Moskwie nie widać w poniedziałek kolejek do bankomatów, jak było to w pierwszych dobach inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Wiele osób zastanawia się natomiast, czy będzie mogło korzystać z popularnych systemów płatniczych i zagranicznych sklepów internetowych.

17:52 Polski Związek Badmintona zwrócił się do szefów światowej i europejskiej federacji o zajęcie stanowiska w kwestii uczestnictwa zawodników z Rosji i Białorusi w międzynarodowej rywalizacji. "Na co jeszcze czekacie?" - zaapelował.

17:48 Brytyjski minister transportu Grant Shapps poinstruował w poniedziałek władze portów w kraju, by nie wpuszczały żadnych statków pływających pod rosyjską banderą, zarejestrowanych w Rosji, będących własnością lub kontrolowanych przez Rosjan.

17:45 Stoimy w obliczu jednego z największych kryzysów humanitarnych od II wojny światowej, a granice Polski są otwarte dla wszystkich, którzy uciekają przed agresją Rosji - powiedział ambasador RP Krzysztof Szczerski podczas nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat wojny na Ukrainie. Dodał, że doniesienia o dyskryminacji rasowej na są kłamstwem i straszną zniewagą dla Polski.

17:43 Chiny znalazły się w niezręcznej sytuacji, próbując utrzymać swoje związki z Rosją w czasie prowadzonej przez nią inwazji na Ukrainę – ocenił w poniedziałek koordynator Białego Domu ds. Indo-Pacyfiku Kurt Campbell. Jego wypowiedź omawia agencja Reutera.

17:38 Przedstawiciel prezydenta Zełenskiego: głównym celem pierwszej rundy rozmów z Rosją było przerwanie działań bojowych - Interfax-Ukraina.

17:38 Jest to historyczny dzień, na który Polacy, Ukraińcy i Europa czekali od bardzo długiego czasu. W pełni popieramy europejskie aspiracje naszych ukraińskich przyjaciół i możliwie najszybszą integrację Ukrainy z Unią Europejską - powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

17:19 Wielka Brytania wprowadzi nowe regulacje, aby uniemożliwić rosyjskim bankom rozliczanie płatności w funtach i nakłada sankcje na trzy kolejne rosyjskie banki - poinformowała w poniedziałek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

17:08 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej - poinformował wiceszef biura prezydenta Andrij Sybiha.

17:05 Polska przyjmuje wszystkich, którzy uciekają przed agresją rosyjską, ale co do niektórych cudzoziemców niebędących obywatelami Ukrainy konieczne są dodatkowe czynności - powiedział PAP rzecznik prasowy Bieszczadzkiego OSG ppor. Piotr Zakielarz.

17:05 Maruderzy i dywersanci będą "likwidowani na miejscu" - zapowiedziały władze atakowanego przez Rosję Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, cytowane w poniedziałek przez Ukrinform.

17:03 Bardzo wiele biur poselskich prowadzi zbiórki rzeczowe, część z nich trafia do uchodźców, którzy są już w Polsce, część do hubów skąd przekazywana jest dalej na Ukrainę - mówił szef KPRM Michał Dworczyk po spotkaniu z posłami ws. tego, jak można angażować się w pomoc humanitarną dla Ukraińców.

16:59 Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała w poniedziałek, że mer miasta Kupjansk w obwodzie charkowskim, który na własną rękę porozumiał się z wojskami rosyjskimi o poddaniu miasta, jest podejrzany o zdradę stanu.

16:58 We wszystkich wrocławskich szkołach i przedszkolach rozpoczęła się w poniedziałek zbiórka darów dla obywateli Ukrainy. Na bieżąco będą one segregowane i trzema kanałami przewożone za wschodnią granicę.

16:57 Jedynie zdecydowana odpowiedź może powstrzymać agresję; będziemy apelować, żeby projekt Nord Stream 2 był nie tylko zawieszony, ale by był zakończony - powiedziała w poniedziałek dziennikarzom w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

16:52 Pierwsza grupa dzieci i rodzin zastępczych, ewakuowanych z programów SOS w Ukrainie, przekroczyła minionej nocy granicę i jest już w domach w Biłgoraju - poinformowało w poniedziałek Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. W drodze jest kolejne 21 dzieci i czterech rodziców zastępczych.

16:51 Jesteśmy zależni od rosyjskiej ropy i gazu, będziemy zmniejszać tę zależność tak szybko, jak będzie to możliwe. Nadeszła pora to poważnie zredukować - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zastrzegł, że będziemy musieli ponieść koszty uniezależnienia się od rosyjskich paliw.

16:46 Tę wojnę rozpoczął ktoś, kto teraz siedzi w bunkrze; wiemy, jak skończył ten, który siedział w bunkrze w 1945 r. - powiedział ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia podczas debaty w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Dyplomata cytował też SMS-y jednego z zabitych rosyjskich żołnierzy na Ukrainie.

16:46 Ukraińskie Koleje uruchamiają codziennie siedem par pociągów do Przemyśla i jedną parę do Warszawy - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa przewoźnika Katarzyna Grzduk.

16:41 Idzie rosyjski atak, wszystko jest w ogniu - powiedziała PAP Ania, wolontariuszka w domu dla samotnych matek z dziećmi w Charkowie. Dodała, że dzień przebiega jak zwykle. W przedszkolu są zabawy, a w razie zagrożenia wszyscy chronią się w piwnicy.

"Charków cały czas jest pod ostrzałem. Od rana było niespokojnie, ale teraz idzie rosyjski atak. Wszystko jest w ogniu. Ludzie w centrum chowają się w piwnicach, w metrze" - powiedziała w rozmowie z PAP wolontariuszka w domu dla samotnych matek z dziećmi w Charkowie.

16:37 Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem - przekazał szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Tematem była rosyjska agresja na Ukrainę oraz europejskie aspiracje tego kraju.

16:36 Mamy wiarygodne informacje o zniszczeniach celów cywilnych i o ofiarach wśród cywilów i dzieci. Wystarczy już tego, żołnierze muszą wrócić do koszar - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat wojny na Ukrainie. Skrytykował też groźbę użycia broni jądrowej przez Rosję.

16:28 Europa musi być gotowa zapłacić cenę za sankcje wobec Rosji - jeśli nie zapłaci jej teraz, to w przyszłości zapłaci wyższą cenę - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Podkreślił, że Europa broni Ukrainy, a jednocześnie swoich wartości i sposobu życia przed agresją putinowskiego reżimu.

16:24 Konieczne jest zwiększania możliwości obronnych państw UE; nasze wydatki na ten cel są cztery razy wyższe niż Rosji, ale mniej efektywne, musimy lepiej wydawać te pieniądze - powiedział szef dyplomacji UE Josep Borrell.

16:23 Powołująca się na swoje źródła agencja Reuters poinformowała, że Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) jeszcze w poniedziałek może wykluczyć reprezentację Rosji z międzynarodowych rozgrywek. To efekt inwazji tego kraju na Ukrainę.

16:18 UE musi tak szybko jak to tylko możliwe zmniejszyć zależność od rosyjskiej ropy i gazu, płacimy bardzo wysokie rachunki na konto Putina, zaś te pieniądze są wykorzystywane następnie do finansowania agresji zbrojnej - powiedział w poniedziałek w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

16:15 PGE Polska Grupa Energetyczna udostępni ośrodek "Energetyk" w Nałęczowie, gdzie przygotowano 120 noclegów dla uchodźców z Ukrainy. Dodano, że dotąd na pomoc przekazano 300 tys. zł trzem oddziałom Caritasu.

16:11 53 proc. społeczeństwa popiera wejście Finlandii do NATO - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu. To historyczna zmiana w stosunku Finów do NATO. Po raz pierwszy zwolenników członkostwa w Sojuszu jest więcej niż przeciwników.

16:08 Prezes rosyjskiego banku centralnego oświadczyła w poniedziałek, że Rosja dysponuje krajowym zamiennikiem systemu SWIFT - przekazała agencja Reutera. W ocenie analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego rosyjski alternatywny system SPFS nie jest gotowy do obsługi płatności międzynarodowych.

16:04 Putin może wygrać wszystkie bitwy i przegrać wojnę. Jego marzenie o odbudowie Imperium Rosyjskiego zasadza się na twierdzeniu, że Ukraina to nie państwo, a Ukraińcy to nie naród. Tyle razy powtarzał to kłamstwo, że prawdopodobnie sam w nie wierzy - pisze izraelski intelektualista profesor Yuval Noah Harari w "Jediot Achronot".

16:03 Brytyjski premier Boris Johnson pojedzie we wtorek do Estonii i Polski, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami, Kają Kallas i Mateuszem Morawieckim, oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - poinformował w poniedziałek rzecznik Johnsona.

16:02 Szwajcaria, która do tej pory ostrożnie reagowała na rosyjską inwazję na Ukrainę, przyjęła w poniedziałek, decyzją Rady Federalnej, pakiet poważnych sankcji wobec Rosji. Oprócz przyjęcia sankcji finansowych wobec prezydenta Władimira Putina, szefa dyplomacji Sergieja Ławrowa i premiera Michaiła Miszustina, nałożono m.in. zakaz wjazdu wobec pięciu oligarchów.

16:01 Ukraiński minister energetyki zwrócił się w poniedziałek do Unii Europejskiej z prośbą o synchronizację krajowego systemu z CEN, tj. systemem energetycznym kontynentalnej Europy, najszybciej, jak to możliwe - przekazała agencja Reutera.

15:59 Celem Putina jest obalenie rządu Ukrainy i zastąpienie go marionetkowym reżimem, naród ukraiński nigdy by tego nie zaakceptował - zaznacza amerykański senator Marco Rubio. Dodaje jednak, że nie można lekceważyć gróźb Putina, bo rosyjska doktryna wojenna przewiduje ograniczone użycie broni jądrowej.

15:57 Wojska rosyjskie kontynuują w poniedziałek ofensywę przeciw Ukrainie, prowadząc m.in. ostrzały rakietowe i lotnicze głównie z terytorium Białorusi - podał ukraiński sztab generalny. Według niego "istnieje wysokie prawdopodobieństwo użycia sił Białorusi".

Sztab podaje, że w ciągu poprzedniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły głównie z Białorusi sześć uderzeń rakietowych - z wykorzystaniem do 30 pocisków - i 4 uderzenia lotnicze.

15:52 Mamy do czynienia z ogólnonarodowym pospolitym ruszeniem, wierzę, że potrafimy razem dokonać wielkich rzeczy, potrafimy pomóc tej gwałtownej fali uchodźców; zdamy ten test z odpowiedzialności i solidarności - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z ambasadorami.

15:52 Rozmowy ukraińskiej i rosyjskiej delegacji trwają - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany w poniedziałek przez agencję Reutera.

Wcześniej media ukraińskie, powołując się na dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy i przedstawiciela MSW Antona Heraszczenkę, podały, że rozmowy zakończyły się.

15:51 Armia ukraińska poinformowała w poniedziałek, że wojska rosyjskie użyły w rejonie Czernihowa amunicji kasetowej, zabronionej przez prawo międzynarodowe.

Informację o tym podała agencja Ukrinform, powołując się na służby prasowe dowództwa Północ sił zbrojnych Ukrainy. Według tego źródła amunicja kasetowa została użyta we wsi Kyjinka w obwodzie Czernihowskim.

Wcześniej armia Ukrainy oskarżyła wojsko rosyjskie o zrzucanie bomb kasetowych z przeciwpiechotnymi minami motylkowymi w obwodzie charkowskim.

Armia ukraińska przypomina, że amunicja ta jest zabroniona przez konwencję genewską.

15:50 Perspektywa europejska dla Ukrainy była tematem poniedziałkowej rozmowy prezydentów Polski i Niemiec: Andrzeja Dudy i Franka-Waltera Steinmeiera - podał szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

15:49 Jedynie zdecydowana odpowiedź może powstrzymać agresję. Będziemy apelować żeby projekt Nord Stream 2 był nie tylko zawieszony, ale żeby był zakończony - powiedziała dziennikarzom w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

15:46 Reporterowi telewizji BILD Paulowi Ronzheimerowi udało się w poniedziałek porozmawiać z merem Kijowa Witalijem Kliczko. O sytuacji w mieście Kliczko mówi: "Czujemy się, jakbyśmy byli w filmie. Ale taka jest rzeczywistość, taka jest teraz rzeczywistość w naszym kraju. To jest jak horror".

15:46 Część ekipy redakcyjnej mołdawskiego oddziału Radia Sputnik podała się w poniedziałek do dymisji, odmawiając szerzenia prokremlowskiej dezinformacji, podał kiszyniowski portal Realitatea.

15:40 Międzynarodowy Komitet Olimpijski zalecił w poniedziałek, aby światowe federacje sportowe zabroniły Rosjanom i Białorusinom udziału w zawodach. To reakcja na rosyjską agresję, równiez z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

15:40 Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad` poinformował w poniedziałek na Twitterze o dostarczeniu na Ukrainę pomocy wojskowej obejmującej dwie transze wsparcia. Są to lekkie uzbrojenie, paliwo, w tym lotnicze oraz systemy przeciwlotnicze, a także rakiety.

15:39 Polska przyjmuje wszystkich, którzy uciekają przed agresją rosyjską. Pomagamy każdemu, kto ucieka przed rosyjskim zagrożeniem - zapewnił w poniedziałek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do materiału BBC World.

15:35 "To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu" - oświadczył szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Według obecnych szacunków wskutek rosyjskich ostrzałów zginęło 11 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. 

Rosjanie ostrzeliwują całe dzielnice mieszkaniowe w Charkowie, gdzie nie ma infrastruktury krytycznej, nie ma pozycji sił zbrojnych Ukrainy, w które mogliby celować Rosjanie - napisał w Telegramie Syniehubow.

"Giną dziesiątki cywilów. Dzieje się to w dzień, kiedy ludzie wyszli do aptek, po jedzenie, po wodę. To zbrodnia. Rosja wykorzystuje ciężką artylerię!" - alarmował.

Ostrzały trwają do tej pory i dlatego niemożliwe jest wysłanie ratowników oraz usuwanie szkód. Obecnie szacuje się, że zginęło 11 osób, kilkadziesiąt zostało rannych.

Wcześniej doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że dziesiątki osób zginęły, a setki odniosły obrażenia w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie. 

15:33 Rosyjski atak na Ukrainę wywołał kryzys humanitarny, narasta z godziny na godzinę, obecnie dziennie wjeżdża około 100 tys. uchodźców do Polski - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z ambasadorami państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

15:31 Autokary zaopatrzone w paliwo, które przewiozą przez granicę jednocześnie więcej uchodźców, a także ciepła odzież, skarpety i buty, koce, żywność – to najbardziej potrzebne artykuły dla Ukraińców, którzy wiele kilometrów pieszo zmierzają w stronę granicy z Polską – powiedzieli PAP wolontariusze, ktorzy pomagają uchodźcom przekroczyć granicę.

15:29 Minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko, minister kultury Litwy Simonas Kairys oraz polski minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odbyli w poniedziałek rozmowę online i w sposób symboliczny podpisali deklarację współpracy w dziedzinie kultury i dziedzictwa historycznego - podało MKiDN.

15:27 Węgry nie pozwolą na przetransportowanie przez ich terytorium śmiercionośnej broni dla Ukrainy - oświadczył w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto podczas wizyty w Kosowie.

"Powodem takiej decyzji jest to, że podobne dostawy mogą stać się celem wrogich działań militarnych. (...) Musimy zapewnić Węgrom bezpieczeństwo" - powiedział Szijjarto po spotkaniu z szefową kosowskiej dyplomacji Doniką Gervallą.

15:18 Premier Morawiecki: rosyjski atak na Ukrainę wywołał już dzisiaj kryzys humanitarny, który narasta z godziny na godzin; mamy coraz więcej uchodźców na granicy ukraińsko-polskiej. 

15:16 Rząd Niemiec skrytykował postawienie przez Władimira Putina sił jądrowych Rosji w stan gotowości - informuje w poniedziałek telewizja ARD. "Oczywiście bardzo poważnie traktujemy wypowiedzi prezydenta Rosji" - powiedział rzecznik Steffen Hebestreit. "Jest też jasne, jak nieodpowiedzialne jest samo takie grożenie" - dodał.

15:16 W niektórych miejscach szybsza odprawa graniczna jest już widoczna; być może w kolejnych godzinach kolejki nie będą już tak długie - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, odnosząc się do zapowiedzi strony ukraińskiej o rezygnacji z kontroli kobiet i dzieci wyjeżdżających z Ukrainy.

15:09 Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy: zakończyło się spotkanie delegacji ukraińskiej i rosyjskiej

15:03 W schronie szpitala położniczego w ostrzeliwanym przez wojska rosyjskie Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, przez dwie doby urodziło się sześcioro dzieci - pisze w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na władze miejskie.

"Bez względu na wszystko! Szpital położniczy na Lewym Brzegu kontynuuje swoją pracę nawet w schronach. Przez dwie doby na świat przyszło sześcioro nowych mieszkańców Mariupola" - napisała mariupolska miejska rada.

15:01 Zakończyły się rozmowy ukraińskiej i rosyjskiej delegacji - dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy.

14:46 Złapano grupę sabotażystów podejrzewanych o planowanie ataku na kijowski klasztor św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, jedną z najbardziej znanych świątyń miasta i katedrę Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) - poinformował w poniedziałek rzecznik CPU, biskup Eustraty.

14:42 Amerykańskie linie lotnicze Delta Air Lines zawiesiły współpracę z rosyjskim narodowym przewoźnikiem Aerofłot w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę - przekazała w poniedziałek agencja AP.

14:41 Pierwszy transport pomocy medycznej organizowanej przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) w nocy został dostarczony na przejście graniczne w Hrebennem – poinformował PAP w poniedziałek Paweł Konieczny Prezes Zarządu Głównego GOPR. Ratownicy GOPR przygotowują też miejsca na przyjęcie uchodźców.

14:39 Wszystkie cztery działające elektrownie atomowe na Ukrainie są pod naszą kontrolą i działają w normalnym trybie - zapewnił w poniedziałek ukraiński rząd. Radiacyjny, przeciwpożarowy i ekologiczny stan obiektów jest w normie - zagwarantowano.

14:39 Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem - przekazała Kancelaria Prezydenta. Przywódcy omówili sytuację wokół Ukrainy oraz aspiracje i perspektywę europejską tego kraju.

14:37 W ciągu ostatnich kilku dni do Niemiec dotarło 1800 osób, które uciekły ze strefy działań wojennych na Ukrainie - poinformował w poniedziałek w Berlinie rzecznik federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

14:34 Departament Stanu USA zawiesił w poniedziałek działalność amerykańskiej ambasady na Białorusi oraz pozwolił na opuszczenie Rosji części pracowników ambasady w Moskwie. Jak podał resort, kroki te podjął ze względu na sytuację bezpieczeństwa związaną z rosyjską inwazją na Ukrainę.

14:34 Znaczna liczba obywateli Niderlandów zgłosiła się do ambasady Ukrainy w Hadze, aby wstąpić do ukraińskich sił zbrojnych i walczyć z Rosją - poinformował ukraiński ambasador Maksym Kononenko.

Po tym jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że tworzy oddziały cudzoziemców, którzy będą walczyć po stronie jego kraju w wojnie z Rosją, do ukraińskiej ambasady zgłaszają się Holendrzy.

14:31 Możliwe, że „podżegacz wojenny” Władimir Putin już opuścił Moskwie. „Według informacji z kręgów ukraińskich tajnych służb i niemieckich kręgów rządowych, rosyjski przywódca miał zaszyć się w bunkrze na Uralu" – pisze poniedziałkowy Bild. Jest wściekły i zaskoczony oporem Ukrainy. Dodatkowo zapasy rosyjskiej broni powoli są na wyczerpaniu.

14:29 We wtorek o godz. 10 w bazie lotniczej w Łasku odbędzie się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy oraz Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

14:27 Cieszą nas decyzje o wyłączeniu Rosji z systemu SWIFT; sankcje przynoszą efekty; myślę, że Władimir Putin takiego czegoś się nie spodziewał - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

14:24 Ewakuacyjny transport skierowany do Wołnowachy w Donbasie, którym mieli być wywiezieni mieszkańcy atakowanego przez Rosjan miasta, trafił pod ostrzał z systemów rakietowych Grad - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Nikt nie został ranny.

"Ewakuacyjny transport, wysłany rano do Wołnowachy, by wywieźć ludzi, na razie nie dotarł na miejsce - kolumna trafiła pod ostrzał rosyjskich Gradów. Skład ewakuacyjnej kolumny jest cały i w obecnej chwili jest w schronach" - napisał Kyryłenko w mediach społecznościowych.

Z rana z Wołnowachy wyjechało ok. 10 samochodów i udało się w stronę miasta Wuhłedar. Przedstawiciele władz czekają na mieszkańców Wołnowachy w miejscowości, której nazwę przekazują im jedynie osobiście przez telefon.

Kyryłenko zapewnił, że w chwili kiedy ustanie ostrzał, próba ewakuacji będzie ponownie podjęta.

14:18 Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z unijnym komisarzem ds. pomocy humanitarnej Janezem Lenarcziczem. Podczas spotkania poruszono kwestię koordynacji wparcia na Ukrainie zarówno w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, jak i pomocy humanitarnej w ramach ONZ - podała KPRM.

14:16 W dalszym ciągu nie planujemy ewakuacji naszej ambasady w Kijowie, w stolicy Ukrainy pozostaje ambasador Bartosz Cichocki i jego podwładni, w dalszym ciągu funkcjonuje też nasze przedstawicielstwo we Lwowie - powiedział w poniedziałek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

14:13 Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przekazał, że Rosja zamierza rozmieścić broń jądrową na Białorusi. "To bardzo niebezpieczny ruch" - zaznaczył.

14:10 Amerykańskie ministerstwo skarbu wprowadziło w poniedziałek sankcje zabraniające podmiotom z USA transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymi, co osłabia zdolności Rosji do obrony kursu rubla i ochrony gospodarki krajowej przed sankcjami.

14:10 Służby wojewody mazowieckiego na dworcu autobusowym Warszawa Zachodnia uruchomiły punkt recepcyjny dla uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Uciekający przed wojną otrzymają w nim m.in. niezbędne informacje, posiłek i pomoc medyczną.

14:08 Watykan opublikował w poniedziałek na Twitterze przesłanie papieża Franciszka w związku z inwazją Rosji na Ukrainę: "Motywy pokoju są silniejsze niż jakiekolwiek rachunki interesów prywatnych i niż wszelkie zaufanie pokładane w użyciu broni". Słowa te ukazały się także po ukraińsku i rosyjsku.

14:05 Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE jest już gotowy – przekazało PAP źródło unijne. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wkrótce wniosek może zostać podpisany przez prezydenta Ukrainy i złożony w Brukseli.

14:01 Procedura przekraczania granicy Ukrainy w kierunku zachodnim dla kobiet i dzieci została maksymalnie uproszczona – poinformował rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko cytowany w poniedziałek przez agencję Interfax-Ukraina.

14:01 Szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczy w wideokonferencji ministrów obrony wszystkich państw Unii Europejskiej - poinformowało w poniedziałek MON. Tematem rozmów jest sytuacja na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie.

13:50 Sekretarz generalny NATO uda się we wtorek do Polski i Estonii - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Sojuszu.

"We wtorek 1 marca 2022 r. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uda się do Polski i Estonii. W Polsce, razem z prezydentem Andrzejem Dudą, odwiedzi bazę lotnictwa w Łasku. W Estonii Jens Stoltenberg wraz z premier Kają Kallas odwiedzi bazę wojskową Tapa" - czytamy w informacji przesłanej przedstawicielom mediów.

13:49 Ukraińska marynarka wojenna: obrońcy Wyspy Węży, uważani za zabitych, żyją i są w rosyjskiej niewoli. 

13:36 Strony internetowe rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS i innych mediów padły w poniedziałek ofiarą hakerów, którzy podmienili ich zawartość z apelem o powstrzymanie Władimira Putina i zarządzonej przez niego inwazji na Ukrainę.

13:33 Przygotowujemy projekt ustawy, który szybko ma dać rozwiązania pomocne w tej trudnej sytuacji - powiedział w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Nad projektem pracuje obecnie zespół powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

13:28 W Ochtyrce w obwodzie sumskim siły rosyjskie wysadziły bazę paliwową. W kierunku Sum kieruje się kolumna rosyjskiego sprzętu wojskowego – poinformował w poniedziałek szef rady miejskiej Sum Dmytro Żywyckij na kanale Telegramu.

Jak podał Żywyckij, bazę wysadzono o godz. 12.30 czasu lokalnego (11.30 czasu polskiego).

„Ze wszystkich stron na miasto kieruje się sprzęt wojskowy wroga. Jest ryzyko walk ulicznych! Bądźcie w bezpiecznym miejscu w domu, z dala od okien” – zaapelował do mieszkańców. 

13:28 Japonia przyłączy się do międzynarodowych sankcji na bank centralny Rosji i nałoży restrykcje na podmioty z Białorusi, w tym Alaksandra Łukaszenkę – oświadczył w poniedziałek premier Fumio Kishida po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

13:20 Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow uważa, że ukraińskie dowództwo wojskowo-polityczne zdołało przechwycić inicjatywę wojenną w walce z rosyjską inwazją.

"Plan rosyjskiej inwazji został oparty na zasadach, którymi kierowali się ich nazistowscy poprzednicy. (...) Centralnym punktem planu inwazji (prezydenta Rosji Władimira) Putina było zdobycie ukraińskiej stolicy Kijowa i utworzenie marionetkowego rządu kontrolowanego przez Federację Rosyjską" - napisał Daniłow w poniedziałek na Facebooku.

13:15 Austria zapewni pomoc humanitarną dla Ukrainy, m.in. wyposażenie ochronne dla służb ratunkowych oraz paliwo – poinformował kanclerz Karl Nehammer w poniedziałek po posiedzeniu rządu w sprawie kryzysu na Ukrainie. Zapowiedział, że Austria "zrobi wszystko", by zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu.

13:13 Władimir Putin postawił swoje siły jądrowe w stan gotowości. To szok dla wielu Niemców – i słusznie. Rosja umieściła broń nuklearną w pobliżu nas. Pociski Iskander mają zasięg 500 kilometrów, mogą uderzyć w pięć europejskich stolic: Warszawę, Wilno, Rygę, Kopenhagę - i Berlin - pisze niemiecki dziennik "Welt".

13:08 Pierwsi uchodźcy z Ukrainy zostali przyjęci w hotelach w Rimini we włoskim regionie Emilia-Romania - poinformowała w poniedziałek tamtejsza branża. W najbliższych dniach oczekiwanych jest około 400 osób.

13:08 Cały czas pracujemy nad bezpieczną forma przekazania na Ukrainę środków pierwszej pomocy - powiedziała PAP w poniedziałek Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

13:07 Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w poniedziałek w rozmowie z agencjami prasowymi, w tym PAP, że nie można wykluczyć dalszych prób destabilizowania przez Rosję Gruzji, Mołdawii i krajów Bałkanów Zachodnich.

13:06 Około 25 tys. uchodźców przybyło pociągami z Ukrainy na przemyski dworzec kolejowy, gdzie znajduje się jeden z punktów recepcyjnych. Zdecydowana większość została odebrana przez bliskich i znajomych i udali się w dalszą podróż. Około 600 osób skorzystało z tymczasowego zakwaterowania w Przemyślu.

13:03 Grupa mieszkańców Berdiańska, zajętego w nocy z niedzieli na poniedziałek przez siły rosyjskie, wyszła na wiec tuż przy samej kolumnie rosyjskiego sprzętu wojskowego, krzycząc m.in. „Putin ch…” – poinformował portal Ukraińska Prawda, zamieszczając nagrania wideo z wiecu.

Na jednym nagraniu widać, jak zebrani wznoszą okrzyki, m.in. „Śmierć wrogom!”, „Banda won!” czy – w nawiązaniu do słynnych słów ukraińskich obrońców Wyspy Węży na Morzu Czarnym – „Rosyjski okręcie, p… się!”.

Na drugim nagraniu zebrani śpiewają hymn Ukrainy.

13:03 Mamy już tysiące zgłoszeń od obcokrajowców, którzy chcą się przyłączyć do oporu przeciwko rosyjskiemu okupantowi i bronić świat przed reżimem Putina - przekazała na Twitterze w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

12:59 Studenci studiów lekarskich kształcący się w Ukrainie mogą kontynuować naukę w Polsce – napisało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

12:54 Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w rozmowie z agencjami prasowymi, w tym PAP, że UE jest przygotowana na scenariusz, w którym do Wspólnoty w wyniku rosyjskiej agresji napłyną miliony uchodźców z Ukrainy.

12:54 Ukraiński ambasador w Niemczech Andrij Melnyk wyraził sceptycyzm co do rozpoczętych pokojowych rozmów Rosji i Ukrainy. Są to jedynie "rozmowy rozpoznawcze" - powiedział dyplomata w poniedziałek w programie tagesschau24.

12:51 Rosyjscy artyści zrezygnowali z udziału w Biennale Sztuki w Wenecji na znak protestu przeciwko napaści Rosji na Ukrainę. Poparł ich kurator pawilonu Rosji. Jak poinformowała w poniedziałek dyrekcja rozpoczynającej się w kwietniu imprezy, oznacza to, że Rosja nie będzie w niej uczestniczyć.

12:47 Ukraina przygotowuje oficjalny wniosek do UE o przyjęcie do Wspólnoty, a Komisja Europejska i Rada będą musiały zająć w tej sprawie stanowisko. Myślę, że poświęcona temu tematowi debata odbędzie się wkrótce - powiedział w wywiadzie dla kilku agencji prasowych, w tym PAP, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

12:40 Dziesiątki osób zginęły, a setki odniosły obrażenia w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie - poinformował w poniedziałek doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

„Charków został właśnie masowo ostrzelany z Gradów. Dziesiątki zabitych i setki rannych!” – napisał Heraszczenko na swojej stronie na Facebooku.

Czytaj więcej w PAP.PL.

12:35 We wtorek Parlament Europejski przyjmie mocną rezolucję, w której wezwiemy do wytyczenia mapy drogowej dla przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej - zapowiedział lider Lewicy i europoseł Robert Biedroń. Według polityków Lewicy Ukraina powinna dołączyć także do NATO.

12:32 Moskiewska giełda w poniedziałek nie będzie działać - poinformowała agencja Bloomberg. Komunikat w tej sprawie wydał rosyjski bank centralny. Wcześniej informowano, że rosyjski parkiet rozpocznie notowania z kilkugodzinnym opóźnieniem.

12:30 Władze Grecji zawieszają do odwołania wydawanie i przedłużanie zezwoleń na pobyt dla bogatych Rosjan, którzy prowadzą inwestycje w tym państwie - poinformowało w poniedziałek ministerstwo migracji w Atenach.

12:28 Trójkąt Weimarski ponosi szczególną odpowiedzialność za stabilność i bezpieczeństwo Europy - podkreślił rzecznik MSZ Łukasz Jasina, zapowiadając na wtorek spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji ze specjalnym udziałem szefa MSZ Ukrainy.

12:23 Moskiewska giełda w poniedziałek nie będzie działać - poinformowała agencja Bloomberg. Komunikat w tej sprawie wydał rosyjski bank centralny. Wcześniej informowano, że rosyjski parkiet rozpocznie notowania z kilkugodzinnym opóźnieniem.

12:15 Z Płocka do Żytomierza, partnerskiego miasta w Ukrainie, wyruszył w poniedziałek pierwszy transport pomocowy, w tym żywności i środków medycznych, o dostarczenie których zwrócił się tamtejszy samorząd. Autokar, którym przewożone są dary do Żytomierza, przywiózł wcześniej do Płocka 32 uchodźców.

12:09 Uczestniczący w ataku na Charków Rosjanie porzucają pojazdy wojskowe, szukają ubrań cywilnych i próbują wydostać się z tego miasta na wschodzie Ukrainy - przekazał w niedzielę późnym wieczorem reporter brytyjskiego dziennika "The Telegraph".

"Opuszczają swoje pojazdy i teraz mogą być gdziekolwiek w mieście. Poszukują cywilnych ubrań i chcą się stąd wydostać. To najświeższe informacje, jakie posiadam" - powiedział cytowany przez dziennikarza "The Telegraph" ukraiński żołnierz trzymający wartę w jednym z punktów kontrolnych w centrum miasta.

12:05 Według dziennika "Jerusalem Post" w rozmowach udział ma brać również Roman Abramowicz, rosyjski oligarcha, miliarder i właściciel londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea. "Jest na Białorusi i wspomaga rosyjsko-ukraińskie rozmowy" - pisze dziennik.

12:04 Grajacy w niemieckiej drugiej lidze klub piłkarski Schalke 04 Gelsenkirchen poinformował w poniedziałek, że wobec inwazji Rosji na Ukrainę zerwał kontrakt ze swoim głównym sponsorem, rosyjskim koncernem gazowym Gazpromem.

12:04 Zmiany w konstytucji, których dotyczyło niedzielne referendum na Białorusi, dają Alaksandrowi Łukaszence kolejne narzędzia do konsolidacji władzy - oświadczył w poniedziałek wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell.

12:03 W poniedziałek rozpoczęły się rozmowy delegacji Ukrainy i Rosji. Odbywają się one na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą, nad rzeką Prypeć. Nagranie, na którym widać delegacje wchodzące na salę obrad, opublikowała białoruska agencja państwowa BiełTA.

11:54 73-letni Ukrainiec uciekający przed rosyjską agresją przeszedł operację ratującą życie w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (Podkarpackie) - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik szpitala Paweł Bugira.

"Przywieziony do naszego szpitala 73-latek był w poważnym stanie. Spowodowały to m.in. zaawansowana miażdżyca oraz trudy wielodniowej podróży" – powiedział rzecznik.

11:53 Federacje piłkarskie Danii i Norwegii jako kolejne ogłosiły, że obecnie nie biorą pod uwagę rozgrywania spotkań z Rosją. Dołączyły w ten sposób m.in. do Polskiego Związku Piłki Nożnej, który bojkotuje zaplanowany na 24 marca półfinałowy mecz barażowy z Rosją o awans na mundial w Katarze.

11:52 Wicepremier i minister finansów Hiszpanii Nadia Calvino ostrzegła w poniedziałek w wywiadzie dla radia Ser Catalunya, że prezydent Rosji Władimir Putin „jest nieprzewidywalny i – jak się wydaje - nie podejmuje decyzji z racjonalnego punktu widzenia”.

11:51 Polska na nadzwyczajnej radzie ministrów ds. energii UE w poniedziałek będzie oczekiwać deklaracji Niemiec o ostatecznym końcu Nord Stream 2, będzie też postulować koniec Nord Stream 1 oraz zawieszenie systemu ETS - poinformowała minister klimatu Anna Moskwa.

11:49 Jesteśmy gotowi udostępnić bazę lokalową ZUS uchodźcom z Ukrainy – zadeklarowała w poniedziałek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. ZUS na swojej stronie internetowej publikuje także informacje w języku ukraińskim.

11:42 W BBN trwa kolejna narada w związku z agresją na Ukrainę. Uczestniczy w niej m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz szef MSWiA Mariusz Kamiński.

11:42 Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska apeluje do prezesów sądów najwyższych UE o wsparcie i pomoc ukraińskim sędziom oraz stanowczą reakcję na naruszanie prawa międzynarodowego przez Rosji.

11:39 Pod Kijowem zginął dowódca pododdziału rosyjskiej Gwardii Narodowej z obwodu kemerowskiego na Syberii wraz z dziesiątkami żołnierzy – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na rosyjskie media.

Źródła, na które powołują się media, podały, że przy próbie zajęcia lotniska w Hostomlu pod Kijowem zginęło co najmniej 42 rosyjskich żołnierzy wraz z dowódcą specjalnego oddziału szybkiego reagowania płk Konstantinem Ogniem, który miał doświadczenie w walkach w Czeczenii i Afganistanie.

11:36 Informacje o okrążeniu Kijowa przez siły wroga to fake – powiedział w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez media ukraińskie. „Rosjanie mogą o tym tylko marzyć” – powiedział Podolak o rzekomym otoczeniu miasta.

11:33 Bardzo dobra decyzja ukraińskich służb. Czekaliśmy na nią. Otworzy to "szeroki korytarz humanitarny" dla kobiet i dzieci - napisało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, odnosząc się do informacji ambasady USA w Kijowie dotyczącej rezygnacji ukraińskich służb granicznych z kontroli kobiet i dzieci uciekających z Ukrainy.

11:29 W szpitalach Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, przebywało w poniedziałek rano 76 cywili – poinformowały władze tego miasta. W ciągu minionej doby przybyło nowych 16 rannych w wyniku rosyjskiej inwazji – podano. Agencja Ukrinform pisze, że rano miasto znajdowało się pod kontrolą sił ukraińskich. Rosjanie ostrzeliwują okoliczne wsie oraz niektóre dzielnice Mariupola. 

11:29 Wzywamy Facebooka, Google'a, YouTube'a i Twittera do zablokowania oficjalnych kont rosyjskich i białoruskich instytucji rządowych, a także mediów państwowych i osobistych profili liderów tych państw w odpowiedzi na poprzedzoną falą dezinformacji agresję na Ukrainę - napisali we wspólnym liście premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

11:25 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch zaleciło w poniedziałek obywatelom tego kraju, by opuścili Rosję. W wydanym komunikacie podkreślono, że jest to "stanowcza" rekomendacja dla Włochów.

11:13 Do szpitali w woj. lubelskim trafiają obecnie też kobiety w ciąży, które uciekły do Polski przed wojną na Ukrainie. W punktach medycznych działających przy granicy najczęściej pomoc udzielana jest dzieciom z objawami przeziębienia.

11:10 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odnotowano już 102 ofiary śmiertelne wśród ukraińskich cywilów. Poinformowała o tym w poniedziałek Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet w czasie sesji otwierającej obrady Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

11:09 Rosyjski urząd Roskomnadzor zablokował stronę telewizji Nastojaszczeje Wriemia (Radio Free Europe) – poinformowało w poniedziałek Radio Swoboda.

11:06 Rosyjsko-niemiecki gazociąg Nord Stream w ogóle nie powinien był powstać, błędem okazał się pomysł byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel, by wzmocnić demokrację w Rosji poprzez handel - ocenia w poniedziałek szwedzki dziennik "Goeteborgs-Posten".

11:02 Prezydent Andrzej Duda odbędzie rozmowy telefoniczne z przedstawicielami państw europejskich; we wtorek spotka się w Polsce z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – poinformował w poniedziałek szef BBN Paweł Soloch.

10:58 Premier Mateusz Morawiecki powiedział dziennikowi “Corriere della Sera” w poniedziałek, że „skończyła się era pokoju i międzynarodowego porządku”. Wyraził opinię, że wydatki wojskowe w Unii Europejskiej powinny wzrosnąć do 500-600 mld euro.

10:56 Doświadczyliśmy tyle, ile niektóre narody nie przeżyły w ciągu dziesięcioleci - oświadczył w poniedziałek w nagraniu opublikowanym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wyraził on szczególną wdzięczność prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie za "wspólną owocną pracę".

 

Коли я йшов у Президенти, я говорив, що кожен із нас – Президент. Бо ми всі відповідаємо за нашу державу. За нашу прекрасну Україну. А зараз так сталося, що кожен із нас – воїн. Воїн на своєму місці. І я впевнений, що кожен із нас переможе. Слава Україні!

Posted by Володимир Зеленський on Monday, February 28, 2022

10:51 Film o obronie Ukrainy ze słynnymi słowami obrońców Wyspy Węży na Morzu Czarnym został opublikowany na Twitterze przez portal informacyjny Nexta.

Na filmie widać sceny batalistyczne, zaś w tle słychać wymianę zdań między rosyjskim okrętem wojennym a obrońcami Wyspy Węży: „Tu rosyjski okręt wojenny. Złóżcie broń i poddajcie się”. W odpowiedzi słychać słowa „Rosyjski okręcie wojenny, p… się!”. Potem na filmie rozlega się hymn Ukrainy.

10:43 Rosyjski państwowy koncern gazowy Gazprom poinformował w poniedziałek, że wysyła gaz do Europy przez Ukrainę - przekazała agencja Reutera. Dodano, że jamalski gaz wraca rewersem z Niemiec do Polski.

10:41 Straż Graniczna informuje o coraz większej liczbie uchodźców z Ukrainy. Tylko w niedzielę do Polski wjechało prawie 100 tys. uciekających przed wojną. Najwięcej osób przyjeżdża przez przejścia graniczne w Medyce, Dorohusku i Hrebennem.

10:40 Broń obiecana przez Niemcy Ukrainie wkrótce tam dotrze, "jest już w drodze i nie chodzi o dni, ale o godziny” - powiedziała minister obrony Christine Lambrecht na antenie stacji Deutschlandfunk.

Inwazja na Ukrainę nie będzie tak szybka, jak to sobie wyobrażał prezydent Władimir Putin – podkreśliła Lambrecht. Dlatego ważne jest - dodała - aby wspierać Ukrainę w jej oporze przeciwko rosyjskiemu atakowi.

10:34 Sojusznicy w NATO zwiększają wsparcie dla Ukrainy w postaci rakiet przeciwlotniczych i broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej - zadeklarował w poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

"Właśnie rozmawiałem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wyraziłem uznanie dla odwagi (zwykłych) ludzi i sił zbrojnych Ukrainy. Sojusznicy NATO zwiększają wsparcie w postaci rakiet przeciwlotniczych, broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej dla Ukrainy" - napisał Stoltenberg na Twitterze.

10:34 Długie kolejki utworzyły się przy wjeździe do Lwowa. Ostatnia noc minęła w mieście spokojnie, nie ma problemów z dostawą wody, prądu i gazu – poinformował w poniedziałek mer Lwowa Andrij Sadowy w komunikatorze Telegram. Sadowy powiedział, że miasto patroluje ponad 3 tys. lwowian wraz z policją i siłami obrony terytorialnej. Jak podkreślił, władze starają się usprawnić pracę na posterunkach przy wjeździe do miasta i pomóc policjantom w sprawdzaniu samochodów. Mer zapewnił, że wszystkie służby Lwowa działają w normalnym trybie, m.in. ulice są odśnieżane i działa transport publiczny. 

10:29 Kijów jest atakowany przez Rosjan ze wszystkich stron, ale nie został zablokowany – poinformował w poniedziałek wiceszef kijowskiej administracji miejskiej Mykoła Poworoznyk.

Przez cały weekend trwały ataki rakietowe na ukraińską stolicę. Poworoznyk zapewnił jednak, że sytuacja w mieście jest spokojna, nie ma paniki i wszystko działa w sposób zorganizowany.

„Bezpieczniej zostawać w domu, bo nadal działają rosyjskie grupy dywersyjne. Organizujemy dostawy i nie przewidujemy katastrofy humanitarnej. Z każdą godziną coraz więcej firm chce pomagać, są gotowe same dowozić produkty” – oznajmił Poworoznyk. 

10:29 Wszystkie cztery ukraińskie elektrownie jądrowe znajdują się pod kontrolą Ukrainy i działają - przekazał w poniedziałek Energoatom. Podawana w rosyjskich mediach informacja o przejęciu przez Rosjan zaporoskiej elektrowni jądrowej na południu kraju jest nieprawdziwa - zaznaczono.

Podejmujemy wszelkie działania, by zapewnić bezpieczeństwo obiektów jądrowych, wzmacniamy ich obronę - przekazał Energoatom, państwowy operator elektrowni atomowych na Ukrainie.

10:24 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w poniedziałek do UE o niezwłoczne przyjęcie jego kraju w ramach nowej specjalnej procedury.

10:21 W gremiach międzynarodowych są też Rosjanie; jesteśmy przekonani, że trudność z przeforsowaniem silnych stanowisk to wpływ ciągle rosyjskich pracowników i władz w tych organizacjach; postulujemy natychmiastowo wykluczenie Rosjan z tych struktur - powiedziała w minister klimatu Anna Moskwa.

10:18 Polska jest liderem pomocy humanitarnej dla Ukrainy, cała administracja rządowa jest nastawiona na jeden cel: pomoc obywatelom Ukrainy - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Zapowiedział, że przekaże informacje komisarzowi UE ds. pomocy humanitarnej Janezowi Lenarciciowi.

10:16 We wtorek wizytę roboczą złoży w Polsce sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

10:13 Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin zaapelował w poniedziałek o spokój, komentując postawienie rosyjskich sił nuklearnych w stan gotowości. Ponownie podkreślił też żądania Rosji wobec NATO i skrytykował nakładane na nią sankcje dotyczące systemu SWIFT.

10:10 Ludzie śpiący na podłodze holu dworca kolejowego w Przemyślu, w przejściach, w korytarzu, na materacach, karimatach i po prostu na podłodze; matki pchające wózki z płaczącymi dziećmi, psy trzymane na smyczy, kolejki do toalet – tak wygląda w poniedziałek rano przemyski dworzec kolejowy.

10:09 Premier Mateusz Morawiecki spotka się w poniedziałek o godz. 15 z ambasadorami państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego w sprawie koordynacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy - przekazał PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

10:05 Prezydent Zełenski do Rosjan: nie słuchajcie waszych oficerów i propagandystów; zostawiajcie sprzęt i ratujcie życie. 

10:04 W tej chwili na polsko-ukraińskiej granicy w większości są kobiety i dzieci; kolejki są gigantyczne, na pewno ponad ćwierć miliona osób - mówił szef KPRM Michał Dworczyk. Do Polski wpuszczany jest praktycznie każdy, również ci, którzy nie mają dokumentów, procedury zostały uproszczone - dodał.

10:03  Prezydent Zełenski: jestem szczególnie wdzięczny prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wspólną owocną pracę. 

10:00 Rosja przechodzi od rana gospodarcze tsunami - skomentował w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Zwrócił uwagę na wzrost rosyjskich stóp procentowych z 9,5 do 20 proc.

10:00 Wielka Brytania ogłosiła w poniedziałek, że w ślad za USA i Unią Europejską podejmuje kolejne środki przeciwko Rosji, zakazując brytyjskim podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów i państwowym funduszem majątkowym.

9:57 Władze Francji wysłały do Polski 33 tony pomocy humanitarnej przeznaczonej dla ukraińskich uchodźców - ogłosił w poniedziałek francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin. W transporcie znalazły się m.in. namioty, leki i żywność.

9:51 W okupowanym przez siły rosyjskie Berdiańsku nad Morzem Azowskim rosyjski żołnierz zastrzelił mieszkańca, który odmówił oddania mu telefonu - poinformowały władze obwodu zaporoskiego. Tymczasem rosyjskie lotnictwo atakuje miejscowość Sartana w obwodzie donieckim – podała agencja Ukrinform.

Mieszkaniec Berdiańska został zastrzelony za to, że nie dał rosyjskiemu żołnierzowi swego telefonu komórkowego, by ten mógł zatelefonować do domu. Powiadomił o tym na kanale Telegramu przedstawiciel Rady Obrony Obwodu Zaporoskiego Iwan Arefjew. Berdiańsk jest położony w tym regionie Ukrainy.

Arefjew dodał, że zebrano dowody grabieży, jakich dopuszczają się rosyjscy żołnierze w sklepach i na stacjach benzynowych. Są to nagrania z kamer przemysłowych lub filmy nagrywane przez mieszkańców.

Berdiańsk został zajęty w nocy z niedzieli na poniedziałek przez siły rosyjskie. Podczas zdobywania miasta jedna osoba zginęła, a inna została ranna.

Rada miejska Mariupola w obwodzie donieckim powiadomiła natomiast na Facebooku, że lotnictwo rosyjskie atakuje pobliską Sartanę. „Bomby spadły na budynki mieszkalne” – poinformowano.

 

9:45 Gdy na całym świecie państwa zareagowały surowymi sankcjami na wojnę ofensywną Rosji przeciwko Ukrainie, elita polityczna i finansowa skupiona wokół Władimira Putina może polegać jedynie na Szwajcarii, która odrzuca sankcje wobec Rosji - pisze w poniedziałek niemiecki dziennik "Bild".

9:40 Delegacja Ukrainy przybyła na granicę ukraińsko-białoruską, gdzie ma rozmawiać z przedstawicielami Rosji – poinformowała w komunikatorze Telegram Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy.

W składzie delegacji są, według przekazanej informacji, m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow, doradca prezydenta Mychajło Podolak i wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki.

„Najważniejsza kwestia w rozmowach to niezwłoczne przerwanie ognia i wyprowadzenie wojsk (rosyjskich - PAP) z terytorium Ukrainy” – podano.(PAP)

9:38 Rosyjski bank centralny poinformował w poniedziałek rano o podwyższeniu głównej stopy procentowej z 9,5 do 20 proc. Ten ruch ma powstrzymać deprecjację rubla i wzrost inflacji, gdy Zachód nałożył na Rosję nowe sankcje gospodarcze za agresję tego kraju na Ukrainę.

9:33 Sportowcy z Ukrainy i innych krajów wezwały Międzynarodowy Komitet Olimpijski do natychmiastowego zawieszenia Rosji i Białorusi oraz zakazu startu dla zawodników z tych państw. Przyczyną jest atak zbrojny na Ukrainę.

9:29 Instytucje infrastruktury krytycznej są przygotowane na cyberataki. Dotychczasowe próby ataków zostały odparte, a ich efekty nie były widoczne na zewnątrz - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

9:28 W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie ministrów krajów członkowskich Unii Europejskiej odpowiadających za energetykę.

9:27 Łotewscy deputowani przyjęli w poniedziałek poprawkę do ustawy zezwalającą obywatelom na dołączenie do ukraińskich sił zbrojnych walczących z rosyjską inwazją - poinformowano w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnej stronie parlamentu w Rydze.

"Nasi obywatele, którzy chcą wspierać Ukrainę i dobrowolnie walczyć w obronie niepodległości Ukrainy i naszego wspólnego bezpieczeństwa muszą mieć zapewnioną taką możliwość" - powiedział Juris Rancans, przewodniczący parlamentarnej komisji obrony, spraw wewnętrznych i zapobiegania korupcji, która przygotowała projekt.

9:26 Premier niemieckiego kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie Manuela Schwesig zapowiedziała rozwiązanie landowej fundacji Stiftung Klima- und Umweltschutz, utworzonej w celu wspierania budowy gazociągu Nord Stream 2 - informuje w poniedziałek agencja dpa.

9:21 Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell zwołał w poniedziałek nadzwyczajne posiedzenie ministrów obrony Wspólnoty.

"Zwołuję dziś posiedzenie ministrów obrony UE, aby omówić najnowszą sytuację w terenie na Ukrainie, w związku z niesprowokowanym atakiem Rosji. Będziemy omawiać dalsze pilne potrzeby i koordynować naszą pomoc" - napisał Borrell na Twitterze.

 

9:21 Postawienie przez prezydenta Rosji Władimira Putina sił odstraszania nuklearnego w stan gotowości jest próbą odwrócenia uwagi od tego, że rosyjska operacja militarna na Ukrainie nie idzie tak, jak zakładał - ocenił w poniedziałek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

9:20 Ci panowie albo mają w tym jakiś interes, albo są ślepi i głusi na rzeczywistość - skomentował wiceszef MSZ Paweł Jabłoński decyzję FIFA, zgodnie z którą Rosja będzie mogła brać udział w międzynarodowej rywalizacji, jednak na neutralnym terenie, bez kibiców oraz flagi i hymnu rosyjskiego.

9:19 Delegacja ukraińska udała się na rozmowy na Białoruś śmigłowcem, a rozmowy zaczną się około godz. 10 czasu polskiego - poinformowała deputowana ukraińskiej partii Sługa Narodu Jewhenia Krawczuk w ukraińskiej telewizji, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina. W niedzielę poinformowano, że rozmowy ukraińsko-rosyjskie odbędą się na granicy ukraińsko-białoruskiej nad rzeką Prypeć.

9:13 Odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - zapowiedział w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z francuską stacją telewizyjną BFM.

"To jest debata, która odbędzie się w każdym wypadku" - oświadczył Michel, dodając, że Wspólnota ma już umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, którą można jeszcze wzmocnić.

9:11 W Przemyślu magazyny, w których gromadzona jest pomoc materialna dla uchodźców z Ukrainy, są zapełnione – poinformował w poniedziałek PAP Witold Wołczyk z biura prezydenta miasta. Jak zaznaczył, "uchodźcy, którzy przybywają do nas są w pełni objęci opieką; mają wszystko, co jest im potrzebne".

9:02 Ponad dwie doby czekają po ukraińskiej stronie kierowcy na wjazd do Polski przez przejście w Hrebennem. Natomiast odprawy w Dorohusku odbywają się na bieżąco. W niedzielę 46 tys. kolejnych osób przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski w województwie lubelskim.

8:57 Singapur przyłącza się do sankcji przeciwko Rosji; wprowadzi kontrole eksportu towarów, które mogą być użyte jako broń na Ukrainie, oraz zablokuje określone transakcje finansowe związane z Rosją – ogłosił w poniedziałek szef MSZ Singapuru Vivian Balakrishnan.

8:57 Dość spokojnie minęła noc z niedzieli na poniedziałek w atakowanej przez siły rosyjskie Ukrainie; zacięte walki toczono jedynie we wschodniej części kraju – poinformował portal Ukrainska Prawda.

8:45 Rada Bezpieczeństwa ONZ zgodziła się w niedzielę, przy sprzeciwie Rosji, na zwołanie na poniedziałek pierwszej od kilkudziesięciu lat "nadzwyczajnej sesji specjalnej" Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Spotkanie będzie poświęcone rosyjskiej napaści na Ukrainę.

W głosowaniu 11 członków RB poparło projekt rezolucji przedstawionej przez USA i Albanię. Od głosu wstrzymały się Chiny, Indie oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

8:39 Rosyjska armia przez cztery pierwsze dni inwazji na Ukrainę straciła m.in. 191 czołgów, 29 samolotów, 29 śmigłowców, trzy bezzałogowe statki powietrzne i pięć systemów obrony przeciwlotniczej - poinformowała w poniedziałek na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar. Straty w ludziach po stronie rosyjskiej wyniosły 5300 osób.

8:38 O godz. 11 w poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbędą się kolejne konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami kluczowych ministerstw oraz dowódcami wojskowymi i służb ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowało PAP BBN.

8:34 Władze Grecji zamknęły w niedzielę przestrzeń powietrzną kraju dla wszystkich rosyjskich samolotów - poinformował urząd lotnictwa cywilnego w Atenach.

8:23 Sankcje wobec Rosji powinny iść dalej i jestem przekonany, że pójdą dalej, jeśli Władimir Putin się nie zatrzyma i nie wycofa swoich wojsk z terytorium Ukrainy - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Ukraina powinna stać się w perspektywie członkiem Unii Europejskiej - dodał.

8:22 Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył w poniedziałek, że jego rząd rozważa nałożenie sankcji na Białoruś, gdyż wspiera ona agresję Rosji na Ukrainę. Sankcje mają być skierowane przeciwko głównym urzędnikom w Mińsku – przekazał szef MSZ Yoshimasa Hayashi.

8:21 W tej chwili nie mamy takich informacji, żeby prezydent Rosji Władimir Putin próbował dokonać ataku tego typu; to jest raczej straszenie, wywoływanie paniki wśród opinii publicznej - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany, czy cokolwiek wskazuje na to, że Rosja przygotowuje się do ataku jądrowego.

8:17 Watykański sekretarz stanu Pietro Parolin przekazał w poniedziałek, że Watykan jest gotowy do "ułatwienia dialogu" między Rosją a Ukrainą. Sekretarz stanu wyraził przekonanie, że pomimo "wojny rozpętanej przez Rosję przeciwko Ukrainie" "zawsze jest miejsce na negocjacje".

8:16 "Odcięcie granicy Ukrainy z Polską byłoby aktem wyjątkowego bestialstwa. Musimy być jednak przygotowani na każdy wariant" - powiedział szef BBN Paweł Soloch odnosząc się do groźby wyprowadzenia przez Rosję wojsk zlokalizowanych na Białorusi i przeprowadzenia szturmu odcinającego Ukrainę od Polski.

8:12 Charków jest pod kontrolą Ukrainy – podaje w poniedziałek portal Suspilne, powołując się na informacje przekazane przez władze obwodu charkowskiego. „Całą noc odpieraliśmy atak, niszczyliśmy kolumny, jeszcze zanim mogły zająć pozycje do ostrzału artyleryjskiego. Miasto jest pod kontrolą. Bardzo dużo grup dywersyjnych” – poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. Jak podał, cały rosyjski sprzęt, który zdołał wjechać do miasta w niedzielę, został zniszczony. W jednej ze szkół zablokowano i zlikwidowano 20 dywersantów. Ponadto poinformował o przypadku poddania się „siedmiu rosyjskich żołnierzy jednemu żołnierzowi ukraińskiemu”. Są ofiary wśród dzieci. W mieście wciąż utrzymuje się ryzyko ataków ze strony grup dywersyjnych.

8:11 Ukraińscy hakerzy włamali się na stronę internetową Kremla i upublicznili całą bazę danych telefonicznych - powiedział w poniedziałek na antenie telewizji Ukraina-24 doradca ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko.

7:59 Kolejne spotkanie kierownictwa państwa ws. Ukrainy zwołał na dziś przed południem prezydent Andrzej Duda - poinformowało w poniedziałek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

7:55 W poniedziałek w Kijowie o godz. 8 rano (7 w Polsce) otworzą się sklepy spożywcze. Będzie też działać komunikacja miejska, w tym metro, ale w ograniczonym zakresie - poinformowały władze miasta.

7:45 Rząd Korei Płd. podjął decyzję o zakazie eksportu strategicznych materiałów do Rosji i przyłączeniu się do inicjatywy odcięcia niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT w ramach sankcji za napaść na Ukrainę – ogłosiło w poniedziałek MSZ w Seulu.

7:41 Z powodzeniem udaje się odpierać ataki jeszcze na dojazdach do miast, zmuszając przeciwnika do rezygnacji z natarcia. „Według stanu z dzisiaj tylko jedna z ukraińskich brygad zniszczyła ogniem artyleryjskim ponad pięć kolumn sprzętu wojskowego i żołnierzy przeciwnika” – poinformował ukraiński sztab. 

7:34 Siły rosyjskie obniżyły tempo natarcia na wszystkich kierunkach, a ukraińska armia z powodzeniem odpiera ataki – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, podsumowując stan z poniedziałku rano.

7:30 Rosyjskie wojska w nocy z niedzieli na poniedziałek zajęły Berdiańsk, port położony nad Morzem Azowskim, na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował doradca administracji prezydenckiej Ołeksij Arestowycz

07:06 Ponad 400 rosyjskich najemników z tzw. grupy Wagnera działa w Kijowie. Ich celem jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i członkowie ukraińskiego rządu - podał brytyjski dziennik "The Times".

6:59 Antywojenny Komitet Rosji utworzyła grupa rosyjskich opozycjonistów i naukowców, w tym Michaił Chodorkowski, w celu walki z „agresywną dyktaturą Putina”, która rozpętała wojnę na Ukrainie – informuje portal Insider.

06:55 Białoruskie wojska najprawdopodobniej dołączą do sił rosyjskich dokonujących inwazji na Ukrainę i może do tego dojść już w poniedziałek - poinformował cytowany przez agencję AP przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.

06:28 W walkach na Ukrainie uczestniczy blisko 100 tys. żołnierzy rosyjskich, a w rezerwie jest około 50 tys. kolejnych – poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek BBC, powołując się na wysokiego rangą urzędnika ministerstwa obrony USA.

06:21 Według tego źródła Rosjanom nie udało się zająć żadnego dużego miasta na Ukrainie, a siły rosyjskie znajdują się obecnie około 30 km od Kijowa – pisze BBC.

06:13 Francuska legia cudzoziemska pozwoli wchodzącym w skład swojej jednostki Ukraińcom w pełnym rynsztunku bojowym udać się na Ukrainę, by bronić swojej ojczyzny - podało w poniedziałek Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.

05:45 W niedzielę zniszczyliśmy kolejne kolumny wrogich wojsk, Rosjanie są zmęczeni i zniechęceni - powiedział dowódca obrony Kijowa, generał pułkownik Aleksander Syrski, cytowany w poniedziałkowym komunikacie wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:14 W poniedziałek o godzinie 2:45 czasu lokalnego w znajdujący się w centrum Czernihowa budynek mieszkalny uderzyła rakieta - podała agencja Ukrinform. W wyniku ataku w budynku wybuchł pożar, w rezultacie którego ranna została jedna kobieta.

5:09 Budynek mieszkalny w Czernihowie uderzony przez rakietę. W wyniku ataku w budynku wybuchł pożar, w rezultacie którego ranna została jedna kobieta.

05:00 W wyniku ostrzału przez Rosję korytarzy humanitarnych ranne zostały ewakuowane nimi kobiety i dzieci - powiedziała Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych, cytowana w poniedziałek przez agencję Ukrinform.

04:43 "Kiedy kolumna się zatrzyma, rzucajcie w nią koktajlami Mołotowa i strzelajcie z broni ręcznej. Nagrywajcie filmy schwytanych w bitwie więźniów, to demoralizuje okupantów" - poinstruowała cywilów obrona terytorialna. "Kobiety i młodzież powinni rozmieszczać plakaty wzdłuż ruchu kolumny +Tu czeka cię tylko śmierć+". "Nie bójcie się - oni bardziej boją się Was. Wygramy!" - wskazano w komunikacie.

04:16 Ranną w wyniku ostrzału portowego Mariupola dziewczynkę przewieziono do szpitala, gdzie pomimo interwencji lekarzy zmarła - poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform.

"Pokaż to Putinowi. Oczy tego dziecka i płaczących lekarzy" - powiedział w rozmowie z dziennikarzem agencji lekarz.

04:07 Armia Ukrainy wyparła wojska rosyjskie z miasta Wołnowacha w Donbasie - powiedział Ołeksij Arestowicz, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

03:14 Państwowa Służba Łączności Specjalnej Ukrainy opublikowała w poniedziałek nagranie, które zarejestrowało przelot myśliwców nad miastem Żłobin w obwodzie homelskim na Białorusi, udających się w stronę Ukrainy.

02:40 Google Alphabet Inc potwierdził w niedzielę, że tymczasowo wyłączył  w Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczają na żywo informacji o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc.

02:12 W ciągu trzech dni wojny na Ukrainie straty rosyjskiego wojska wyniosły 4300 osób, ponad 200 żołnierzy dostało się natomiast do niewoli - powiedział w niedzielę ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia.

01:52 W wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym numerze tygodnika „Do Rzeczy” amerykańska ambasador przy NATO Julianne Smith powiedziała, że USA rozważają wysłanie do Polski dodatkowego wsparcia. "Polska we współpracy z sojusznikami NATO będzie nadal bezpieczna" – zapewniła.

01:41 W wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym numerze tygodnika „Do Rzeczy” amerykańska ambasador przy NATO Julianne Smith powiedziała, że USA rozważają wysłanie do Polski dodatkowego wsparcia. "Polska we współpracy z sojusznikami NATO będzie nadal bezpieczna" – zapewniła.

01:25 W niedzielę w nocy grupa hakerów Anonymous zablokowała dostęp do szeregu rządowych stron internetowych Rosji i Białorusi - ogłosili aktywiści Anonymous na Twitterze.

01:16 W niedzielę wieczorem wojska rosyjskie wystrzeliły w obwód czerkaski cztery pociski - poinformował na Telegramie przewodniczący Czerkaskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Skiczko.

01:06 Szef rosyjskiej delegacji na szczycie klimatycznym ONZ w niedzielę przeprosił za inwazję Władimira Putina na Ukrainę, mówiąc, że nie może znaleźć dla niej „żadnego uzasadnienia” - informuje Financial Times.

01.02 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek o swojej rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen.

00:43 Kurs rubla osłabił się o 20 proc. jeszcze przed rozpoczęciem handlu w głównych państwach Azji - wskazał PAP dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Ekspert prognozuje, że prawdopodobnie wkrótce agencje ratingowe zdegradują rating Rosji do poziomu śmieciowego.

00:21 Prezes Cezary Kulesza tuż przed północą w niedzielę poinformował na Twitterze, że w związku "ze skandaliczną decyzją FIFA" PZPN wysłał pismo do wszystkich piłkarskich federacji w Europie. "Zachęciliśmy, aby stanęli u naszego boku" - dodał.