Premier: Polska liderem pomocy dla Ukrainy, udzielę niezbędnych informacji komisarzowi UE ds. pomocy humanitarnej

2022-02-28 10:19 aktualizacja: 2022-02-28, 11:24
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Polska jest liderem pomocy humanitarnej dla Ukrainy, cała administracja rządowa jest nastawiona na jeden cel: pomoc obywatelom Ukrainy - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Zapowiedział, że przekaże informacje komisarzowi UE ds. pomocy humanitarnej Janezowi Lenarciciowi.

"Polska jest liderem pomocy humanitarnej dla Ukrainy, cała administracja rządowa jest nastawiona na jeden cel: pomoc obywatelom Ukrainy, którzy napływają do Polski. Za chwilę będę rozmawiał z komisarzem ds. pomocy humanitarnej Janezem Lenarciciem. Przekażę mu wszystkie niezbędne informacje, które mamy, aby lepiej skoordynować działania" - poinformował w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

 

Polska🇵🇱 jest liderem pomocy humanitarnej dla Ukrainy🇺🇦, cała administracja rządowa jest nastawiona na jeden cel: pomoc...

Posted by Mateusz Morawiecki on Monday, February 28, 2022

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w czwartek do Polski przybywają uchodźcy wojenni. Do niedzieli do Polski dotarło ponad 200 tys. osób, a jak informował szef KPRM Michał Dworczyk w poniedziałek, kolejne 250 tys. oczekuje na polsko-ukraińskiej granicy. "Do Polski wpuszczany jest praktycznie każdy, również ci, którzy nie mają dokumentów, procedury zostały uproszczone" - zaznaczył Dworczyk w poniedziałek w rozmowie z RMF FM.

W niedzielę rząd uruchomił stronę pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której koordynowana jest pomoc Ukraińcom. Dostępny jest tam formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Pod adresem można też znaleźć zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Strona jest prowadzona także w języku ukraińskim. Koordynatorzy, w zależności od zidentyfikowanych potrzeb, skontaktują się z nadawcami.(PAP)

Autor: Mikołaj Małecki

dsk/