Premier: zaapelowałem, żeby UE nałożyła embargo na rosyjski węgiel. Potrzebny plan odbudowy dla Ukrainy - 100 mld euro z UE  

2022-03-01 18:31 aktualizacja: 2022-03-01, 19:27
Fot. Virginia Mayo PAP/EPA
Fot. Virginia Mayo PAP/EPA
Zaapelowałem, żeby UE nałożyła embargo na rosyjski węgiel - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty w Brukseli. Jego zdaniem Europa w perspektywie kilku miesięcy powinna także przestać kupować ropę i gaz od Rosji, gdyż z tych środków państwo to finansuje prowadzoną na Ukrainie wojnę. Premier wskazał też, że potrzebny jest plan odbudowy dla Ukrainy w wysokości 100 mld euro, finansowany przez Unię Europejską.

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek po południu w Brukseli spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

"Chcemy zatrzymać wojnę, zatrzymać agresora. (...) Możemy to zrobić tylko poprzez sankcje" - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej po tym spotkaniu. Ocenił, że już widać skuteczność zastosowanych wobec Rosji sankcji.

"Gospodarka rosyjska dostała potężne uderzenie, ogromne straty. Ale nie ma co się oszukiwać, codziennie ta sama gospodarka (rosyjska - PAP) jest zasilana również twardą walutą poprzez sprzedaż węgla i gazu" - mówił Morawiecki.

Poinformował, że rozmawiał z szefową KE o tym, jak uniezależnić Europę od rosyjskiego węgla. "Zaapelowałem o to, żeby węgiel rosyjski nie był wwożony (do Europy - PAP), żeby nałożyć embargo na rosyjski węgiel. A w perspektywie kolejnych miesięcy także nie kupować ropy i gazu (od Rosji - PAP), bo to jest ten środek, poprzez który Putin jest w stanie finansować machinę wojenną" - powiedział premier.

Dlatego - jak wyjaśnił - Polska domaga się pomocy dla Ukrainy, ale też sankcji dla Rosji, po to, "żeby to nie Putin decydował o losach Ukrainy, żeby Ukraina sama mogła zadecydować o swoich losach". 

Premier: potrzebujemy zgody ze strony KE, aby nałożyć embargo importu rosyjskiego węgla

Potrzebujemy zgody ze strony Komisji Europejskiej, aby nałożyć embargo, zakaz importu rosyjskiego węgla. Jesteśmy na to gotowi - mówił premier Morawiecki.

Mateusz Morawiecki poinformował, że rozmawiał z szefową KE o tym, jak uniezależnić Europę od rosyjskiego węgla.

"Zaapelowałem o to, żeby węgiel rosyjski nie był wwożony (do Europy - PAP), żeby nałożyć embargo na rosyjski węgiel. A w perspektywie kolejnych miesięcy także nie kupować ropy i gazu (od Rosji - PAP), bo to jest ten środek, poprzez który Putin jest w stanie finansować machinę wojenną" - powiedział premier.

Pytany, czy Polska jest w stanie dać przykład ws. zakupów węgla i ropy z Rosji odpowiedział: "Tak, nawet i z tego miejsca mogę zadeklarować: choćby jutro nakładamy embargo na rosyjski węgiel, jesteśmy na to gotowi". "Chcemy tylko jak najszybszej zgody ze strony Unii Europejskiej, zgody ze strony Komisji Europejskiej" - podkreślił. "Potrzebujemy zgody ze strony Komisji Europejskiej, aby nałożyć embargo, zakaz importu rosyjskiego węgla" - wskazał.

Premier odniósł się także do kwestii ropy. "My już dzisiaj, dzięki działaniom Orlenu, dzięki działaniom kierownictwa Orlenu, w dużym stopniu zmieniliśmy kierunek pozyskiwania ropy naftowej do Polski" - podkreślał.

"Wiemy, że jest rurociąg +Przyjaźń+, wiemy, że tym rurociągiem płynie ropa również do Polski i nie możemy w jednym dniu od tego się odciąć, bo stanęłaby cała Polska, stanęłaby polska gospodarka i wszyscy wiedzą o tym, doskonale to rozumieją" - mówił premier Morawiecki.

Jak dodał, podczas spotkania z szefową KE rozmawiał o tym, w jak najkrótszym czasie można się uniezależnić od rosyjskich węglowodorów. "To była dobra, konstruktywna rozmowa. Mamy pewien plan" - powiedział. "Nie da się tego zrobić tak w ciągu pięciu minut, ale mamy plan" - dodał. Podkreślał, że praprzyczyną siły Rosji są pieniądze, które otrzymuje ona ze sprzedaży ropy i gazu. "Trzeba odciąć Rosję od twardej waluty" - mówił premier Morawiecki.

Premier Morawiecki: potrzebny plan odbudowy dla Ukrainy - 100 mld euro - finansowany przez UE

Potrzebny jest plan odbudowy dla Ukrainy, w wysokości 100 mld euro, finansowany przez Unię Europejską - powiedział premier. "Ukraina musi też widzieć przed sobą nadzieję".

"Potrzebny jest plan odbudowy, o którym również mówiłem przewodniczącej Komisji Europejskiej. Na przykład 100 mld euro, które byłoby finansowane przez Unię Europejską po to, żeby w kolejnych latach ta zniszczona infrastruktura, zniszczone szkoły, szpitale, bombardowane osiedla, mogły być odbudowywane" - mówił premier Morawiecki.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że "bardzo ważne jest też to, żeby przygotować pakiet inwestycyjny dla Ukrainy, bo gospodarka potrzebuje nowych inwestycji, nowych miejsc pracy". Kolejnym ważnym elementem powojennej odbudowy Ukrainy - jak wymieniał Mateusz Morawiecki - jest jej bezpieczeństwo energetyczne. "Oby wojna jak najszybciej się zakończyła i doprowadziła również do tego, że nasza część Europy uniezależni się wreszcie od rosyjskiego gazu, ropy i węgla. To warunek konieczny, aby w dłuższej perspektywie zapanował tutaj pokój" - mówił.

Premier: istotnie przyjęcie wniosku o członkostwo Ukrainy w UE

Jak dodał bardzo ważną kwestią w tym kontekście jest też oficjalne przyjęcie przez Parlament Europejski wniosku Ukrainy o członkostwo w UE. PE przyjął we wtorek rezolucję wzywającą "instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE".

"Tutaj w Brukseli widać, że jest już dużo bardziej podatny grunt po to, aby przyjąć Ukrainę do UE, nadać status kraju kandydującego i w szybki sposób przeprowadzić ścieżkę akcesji do UE" - ocenił premier Morawiecki.

Kolejnym elementem jest też "wiedza dla Ukrainy i wymiana studencka, jak już zapanuje pokój". "Ukraina musi widzieć przed sobą nadzieję" - wskazał szef rządu. 

Premier Morawiecki: rozmawiałem z Ursulą von der Leyen o sankcjach na Białoruś

Premier rozmawiał z szefową KE także o sankcjach na Białoruś. "Zaproponowałem, aby sankcje na Białoruś zostały jak najszybciej nałożone, pani przewodnicząca się z tym zgodziła" - powiedział szef polskiego rządu.

Szef polskiego rządu był również zapytany, czy Polska ma w planach wysłanie samolotów bojowych na Ukrainę. Jak zaznaczył premier Morawiecki, "Polska nie ma takich planów, ponieważ angażujemy się w pomoc humanitarną".

"Pomagamy poprzez działania humanitarne, charytatywne, przejmując ludzi, którzy nie mają dachu nad głową, a my pomagamy im ten dach nad głową w Polsce zdobyć" - powiedział. Wyjaśnił także, że Polska przekazuje sprzęt, jednak "jest to sprzęt takiego typu jak agregaty prądotwórcze, czyli sprzęt, który jest przede wszystkim potrzebny do życia".

Ustawy dotyczące wsparcia dla ukraińskiego społeczeństwa

Premier Morawiecki przypomniał, że "dziś, na posiedzeniu Rady Ministrów dyskutowaliśmy o bardzo ważnej ustawie, którą chcemy w pilny sposób przeprocedować". "Liczę tutaj także na współpracę ze strony opozycji, bo to przecież nasza wspólna narodowa sprawa – niepodległość, wolność, bezpieczeństw. To polska racja stanu, aby szybko przepracować ustawy, które dotyczą właśnie wsparcia dla społeczeństwa ukraińskiego w tym bardzo trudnym okresie" - zapewnił.

Jak podkreślił, "Polska stanęła na wysokości zadania". "Dzisiaj dziękują nam różni ludzie z zachodniej Europy, że to się tak szybko udało zrobić. Uważam, że te podziękowania należą się przede wszystkim zwykłym Polakom" - powiedział. Zapewnił także, że "robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ulżyć w tym ciężkim losie, który dotknął naszych wschodnich sąsiadów".

Autorzy: Anna Kruszyńska, Krzysztof Kowalczyk, Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski

mar/