Minister Niedzielski: system opieki zdrowotnej przygotowany na przyjęcie pacjentów z Ukrainy

2022-03-02 13:45 aktualizacja: 2022-03-02, 21:06
Adam Niedzielski, fot. PAP/Tomasz Gzell
Adam Niedzielski, fot. PAP/Tomasz Gzell
System opieki zdrowotnej w Polsce jest przygotowany na przyjecie pacjentów z Ukrainy zarówno rannych w wyniku działań zbrojnych, jak i chorych – zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Mamy przygotowany cały system opieki szpitalnej i opieki w pozostałych częściach systemu dla obywateli ukraińskich, którzy przekraczają naszą granicę" – powiedział minister na konferencji w Warszawie.

Poinformował, że plan zabezpieczenia obejmuje ok. 120 szpitali. "Oceniamy, że mamy w tych szpitalach ok. 7 tys. miejsc, które możemy przeznaczyć na leczenie obywateli Ukrainy" – podał.

To zabezpieczenie, jak zaakcentował, dotyczy zarówno poszkodowanych w wyniku działań zbrojnych w Ukrainie, jak również chorych uciekających przed rosyjską agresją i wymagających pomocy medycznej.

"Przekazaliśmy informację do wszystkich podmiotów leczniczych, że każdy obywatel Ukrainy, bez względu na to, czy wymaga hospitalizacji, leczenia specjalistycznego w trybie ambulatoryjnym, czy pomocy lekarza rodzinnego, ma możliwość uzyskania pomocy" – wskazał Niedzielski.

Na środowej konferencji prasowej w Warszawie szef MZ podkreślił, że przygotowywany projekt ustawy, który ma umożliwić obywatelom Ukrainy korzystanie z opieki medycznej w podmiotach, które już mają podpisane umowy z NFZ, stawia na dostępność leczenia obywateli Ukrainy, ale też na minimalną liczbę formalności, która powinna być z tym związana.

Jak dodał, obywatele Ukrainy, którzy będą korzystali z pomocy lekarskiej w podmiotach, które już mają zawarte umowy z NFZ, żadnych dodatkowych umów z obsługą czy świadczeniem usług medycznych dla obywateli Ukrainy nie trzeba będzie zawierać. Dotyczy to POZ, leczenia ambulatoryjnego i szpitalnictwa, a wszelkie świadczone usługi będą potem refinansowane z budżetu państwa.

Adam Niedzielski: świadczenia medyczne udzielane obywatelom Ukrainy po 24 lutego będą podlegały zasadom refundacji

"Jeżeli chodzi o specyfikę tego rozwiązania – będzie to rozwiązanie, które działa z mocą wsteczną – wszystkie świadczenia medyczne udzielone po dacie 24 lutego będą podlegały zasadom refundacji" – podkreślił Niedzielski.

Powiedział, że do takiej usługi medycznej uprawniać będzie dokument, który potwierdza legalny pobyt w RP – paszport z odpowiednią pieczątką lub inny tego typu dokument.

"W tym rozwiązaniu przewidujemy również, że refundacja leków będzie odbywała się na takich samych zasadach jak dla wszystkich innych obywateli naszego kraju" – dodał szef MZ.

Minister zdrowia: obywatele Ukrainy mają zapewniony dostęp do szczepień, nie tylko przeciw COVID-19

"Obywatele Ukrainy mają również zapewniony dostęp do szczepień i mówię tutaj nie tylko o szczepieniu przeciwko COVID-19, ale o szczepieniach w zakresach innych szczególnie tych, które u nas w kalendarzu szczepiennym są przeznaczone dla dzieci" - powiedział szef MZ.

"Nasz system testowania - mówię tutaj o testowaniu przeciwko COVID-19 - jest również udostępniony w pełnym zakresie obywatelom Ukrainy i co bardzo ważne w niedługim czasie, w zasadzie to jest kwestia kilku najbliższych dni, będziemy mieli też dostępny formularz w języku ukraińskim, ale i bez względu na to i tak w tej chwili obywatele (Ukrainy - przyp. PAP) mogą zgłaszać się do aptek, do innych punktów gdzie wykonywane są wymazy" - podkreślił.

Niedzielski powiedział, że bardzo ważny jest aspekt komunikacyjny. "Zdecydowaliśmy się wzmocnić czy zwiększyć zakres komunikacji, informacji w języku ukraińskim" - przekazał szef MZ.

Wskazał, że zakres ten zwiększony będzie na infolinii, której operatorem jest NFZ.

"Mamy obsługę po ukraińsku i ona zostanie wzmocniona, ale również chciałem powiedzieć, że rozwiązanie, w którym możliwe jest udzielanie teleporad przez tzw. teleplatformę pierwszego kontaktu, również od niedzieli ma zapewnioną obsługę lekarską w języku ukraińskim" - poinformował szef resortu. Dodał, że w tym zakresie MZ współpracuje blisko z PZU.

(PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Grzegorz Janikowski, Agata Zbieg, Szymon Zdziebłowski

js/