Wojna na Ukrainie. Alarmy przeciwlotnicze w Kijowie, Charkowie i we Lwowie [RELACJA NA ŻYWO]

2022-03-02 03:12 aktualizacja: 2022-03-04, 00:51
Fot. ALISA YAKUBOVYCH PAP/EPA
Fot. ALISA YAKUBOVYCH PAP/EPA
To już ósma doba inwazji Rosji na Ukrainę. Nad ranem władze Ukrainy podały, że Rosjanie przejęli kontrolę nad Chersoniem. Ukraińska delegacja wyruszyła na rozmowy ze stroną rosyjską. Do Odessy na południu kraju zmierzają cztery rosyjskie okręty i trzy kutry rakietowe. Wojska rosyjskie próbują podejść do Kijowa z różnych kierunków i umacniać się w innych miejscach kraju. W Buczy koło Kijowa od czterech godzin trwają walki z siłami rosyjskimi. Rozpoczęła się druga rudna rozmów ukraińsko-rosyjskich.

00:50 Na nadzwyczajnym posiedzeniu w nocy z czwartku na piątek rząd Czech zdecydował o wysłaniu na Ukrainę kolejnej partii broni i amunicji za blisko 700 tys. euro. Otrzymał je jako darowiznę od czeskich firm zbrojeniowych. Łącznie Praga przekazała już Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 26 mln euro.

00:15 Nie poddamy się, nawet jeśli Rosjanie otoczą miasto. Jeśli rozpoczną blokadę Kijowa, skończą jak naziści oblegający Leningrad w czasie II Wojny Światowej - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornej rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą.

23:51 Produkt Krajowy Brutto Rosji spadnie o 35 proc. w drugim kwartale i o 7 proc. w całym 2022 roku, co stanowi dramatyczne spowolnienie porównywalne z kryzysami finansowymi z 1998 i 2008 r. - prognozują analitycy JPMorgan.

23:45 Nie mogę sobie wyobrazić, że Polska zamknęłaby drzwi przed uciekającymi z Ukrainy uchodźcami - mówi w rozmowie z amerykańskim portalem BuzzFeed News ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

23:12 Kanclerz Olaf Scholz powtórzył, że NATO nie weźmie udziału w wojnie na Ukrainie. "Nie będzie żadnych decyzji, które prowadziłyby do militarnego udziału Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym konflikcie” – powiedział Scholz w telewizji ZDF.

Ewentualne zaangażowanie NATO "nie byłoby odpowiedzialną polityką". Pociągnęłoby za sobą "dramatyczną eskalację tej trudnej sytuacji na Ukrainie, niosłoby ze sobą ogromne niebezpieczeństwa" - podkreślił kanclerz.

22:38 Chcę zwrócić się bezpośrednio do narodu ukraińskiego: wasze bohaterstwo i poświęcenie dla kraju stanowi inspirację dla całego świata - podkreślił w skierowanym do Ukraińców przesłaniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.

22:25 W porcie w Mikołajowie na południu Ukrainy celowo zatopiono fregatę Hetman Sahajdaczny, flagowy okręt ukraińskiej marynarki wojennej - informuje w serwis Euromaidan PR na Twitterze. Dodano, że fregata przechodziła w Mikołajowie naprawę i była niezdolna do służby.

22:00 Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono wieczorem w wielu miejscach Ukrainy, w tym w Kijowie, Charkowie i we Lwowie – poinformował portal Suspilne.

Syreny zabrzmiały także w Żytomierzu, Dnieprze, w Wasylkowie w obwodzie kijowskim, w Słowiansku w obwodzie donieckim. Były też alarmy przeciwlotnicze w obwodach czernihowskim, chmielnickim, winnickim, iwanofrankiwskim, rówieńskim, tarnopolskim i na Wołyniu.

21:41 Putin chce zniszczyć europejskie dziedzictwo i kulturę, zetrzeć ją z powierzchni ziemi - przekazał minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko. Zaznaczył, że Rosjanie celowo niszczą zabytkowe śródmieścia ukraińskich miast.

Wczoraj w Charkowie rosyjski okupant ostrzelał Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, w której ukrywali się ludzie oraz budynki uniwersyteckie; w podkijowskim Iwankowie - muzeum znanej na całym świecie malarki Marii Prymaczenko - wyliczył w opublikowanym na Facebooku wpisie Tkaczenko.

21:04 Władze USA ogłosiły nałożenie nowych sankcji przeciwko 19 rosyjskim oligarchom oraz 47 członkom ich rodzin oraz związanym z nimi podmiotom. Wśród objętych restrykcjami są m.in. rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, "kucharz Putina" Jewgienij Prigożyn - znany z finansowania najemników z tzw. grupy Wagnera oraz farm trolli, bliscy Putinowi miliarderzy Aliszer Usmanow oraz wieloletni przyjaciele Putina, bracia Arkady i Borys Rotenbergowie oraz Siergiej Czemiezow.

20:56 Na budynkach przedstawicielstw dyplomatycznych w Kijowie znaleziono oznaczenia podobne do tych, które stosowały wojska rosyjskie dla określenia celów ataku – podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na szefa Delegatury Unii Europejskiej na Ukrainie Matti Maasikasa.

Maasikas napisał na Twitterze: „Będzie więcej "dyplomatycznych ofiar"? Takie znaczki znaleziono na budynku więcej niż jednej misji dyplomatycznej w Kijowie”.

20:27 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała przechwyconą rozmowę, w której rosyjski żołnierz opowiada swojemu koledze, że pod Hostomlem, w pobliżu Kijowa, część ich kolumny została rozbita „w proch” przez Ukraińców.

19:43 Wojsko rosyjskie otworzyło ogień w Enerhodarze, w pobliżu największej w Europie elektrowni atomowej - poinformował doradca ukraińskiego MSW Anton Herszczenko. Wcześniej policja informowała, że rosyjskie wojsko zintensyfikowało próby przejęcia kontroli nad Zaporoską Elektrownią Atomową.

19:19 Na Ukrainę trafi transport do 4,5 tys. granatników M72 i do 7,5 tys. granatów ręcznych – poinformowała minister obrony Kanady Anita Anand. To kolejny pochodzący z wyposażenia kanadyjskiej armii transport broni ofensywnej. Dodatkowo Ottawa przekaże 1 mln CAD na sfinansowanie zakupu systemu analizy zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, by możliwe było bieżące obserwowanie ruchów wojsk rosyjskich.

19:05 "Strony osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej, a także dostaw leków i produktów żywnościowych do miejsc najostrzejszych walk, wraz z możliwością czasowego przerwania ognia na czas prowadzenia ewakuacji w sektorach, gdzie się ona odbywa" - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, po zakończeniu drugiej tury rozmów ukraińsko-rosyjskich. 

18:58 W ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska zbliżyły się do Chrakowa i dokonały postępów na południu kraju, zaś ofensywa na Kijów została wstrzymana - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, do inwazji Rosja użyła już ok. 90 proc. wojsk zgromadzonych wokół Ukrainy.

18:43 Ukraiński negocjator: zakończyła się druga tura rozmów z Rosją; uzgodniliśmy, że wkrótce odbędzie się trzecia tura - Reuters

18:30 Po rosyjskich atakach lotniczych w Czernihowie, na północy Ukrainy, spod gruzów wydobyto już ciała 33 osób - podały w czwartek wieczorem ukraińskie służby ratownicze. Wcześniej informowano o wydobyciu 28 ciał.

18:28 Rosyjskie lotnictwo zbombardowało w czwartek miasto Sumy. W mieście nie ma prądu, wody, gazu i ogrzewania – poinformowała agencja Unian.

18:09 Państwa Unii Europejskiej zgodziły się na wprowadzenie przepisów o „czasowej ochronie” uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy. Porozumieli się w tej sprawie ministrowie spraw wewnętrznych krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli.

„Historyczna decyzja Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. UE zapewni tymczasową ochronę osobom uciekającym przed wojną z Ukrainy. UE jest zjednoczona, aby ratować życie!” – napisała na Twitterze unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson. 

17:49 Ponad 40 osób zginęło w zajętym przez wojsko rosyjskie Chersoniu – poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalnych korespondentów. Według portalu władze miasta mówią o katastrofie humanitarnej oraz apelują do władz i żołnierzy ukraińskich o utworzenie "zielonego korytarza".

17:47 Nie jesteśmy gotowi potwierdzić, że Chersoń został zajęty przez Rosję, uważamy że wciąż trwają tam walki - poinformował wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, Rosjanie mogą chcieć ominąć miasto i skierować się na Mikołajów, by być w stanie przeprowadzić atak na Odessę.

17:35 Wołodymyr Zełenski ocenił, że gdyby nie był prezydentem, walczyłby teraz w obronie terytorialnej. I dodał: jestem gwarantem konstytucji. Ukraina chce sama decydować o sobie i ma do tego prawo.

17:29 Zełenski: chcę rozmawiać bezpośrednio z Putinem; to jedyny sposób na zatrzymanie wojny

17;14  Müller: polskie samoloty nie walczą na Ukrainie

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podał niesprawdzone informacje. Padł ofiarą ich wielokrotnego przekazywania. Polskie samoloty nie walczą na Ukrainie - napisał w czwartek na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

 

16:41 Generał Andriej Suchowiecki, zastępca dowódcy 41. Armii Centralnego Okręgu Woskowego Rosji, został zabity podczas wojny na Ukrainie
 


 

16:41 SG: do Polski przybyło ponad 604 tys. uchodźców z Ukrainy

Od początku rosyjskiej inwazji do Polski przybyło ponad 604 tys. uchodźców z Ukrainy - przekazała Straż Graniczna. W czwartek do godziny 15 funkcjonariusze odprawili 56,4 tys. podróżnych z Ukrainy.
 

16:26 Władze ukraińskie: po rosyjskich atakach lotniczych w Czernihowie spod gruzów wydobyto ciała 22 osób

16:12 Sejm wzywa do umożliwienia Ukrainie jak najszybszego dołączenia do Wspólnoty Europejskiej

Sejm wzywa wszystkie instytucje unijne i państwa członkowskie do umożliwienia Ukrainie jak najszybszego dołączenia do Wspólnoty Europejskiej - głosi przyjęta w czwartek przez aklamację uchwała izby. Posłowie wyrazili też podziw dla niezłomnej postawy Ukraińców w walce z bestialską agresją.

15:56 Doradca Zełenskiego: rozpoczęły się rozmowy ukraińsko-rosyjskie. 

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji rozpoczęli w czwartek rozmowy, na których strona ukraińska uważa za kluczowe natychmiastowe przerwanie ognia, rozejm i korytarze humanitarne - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

"Kluczowe na początkowej agendzie jest: bezzwłoczne przerwanie ognia, rozejm i korytarze humanitarne w celu wywiezienia cywilów ze zburzonych bądź stale ostrzeliwanych wsi i miast" - zaznaczył Podolak.

15:46 Wzywam naszych partnerów z Komisji Europejskiej do wdrożenia odważnego, miażdżącego pakietu sankcji, który będzie naprawdę bolesny i dotkliwy dla gospodarki rosyjskiej - mówił premier Mateusz Morawiecki po polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych.

15:39 Biały Dom zwrócił się w czwartek do Kongresu o uchwalenie pakietu wydatków w wysokości 10 mld dolarów na pomoc humanitarną i wojskową dla Ukrainy - oznajmiła w czwartek szefowa Biura Zarządzania i Budżetu (OMB) Shalanda Young. Pieniądze mogą być wykorzystane również na wsparcie obrony państw wschodniej flanki NATO.

15:31 "Wojna na Ukrainie wywołała w Polsce kryzys uchodźczy" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z samorządowcami. "Polska i my - społeczeństwo zdajemy ten egzamin"- ocenił. Prezydent podziękował  samorządowcom za działania humanitarne na rzecz uchodźców.

15:30 Liderzy SPD wystosowali do byłego kanclerza Gerharda Schroedera ultimatum, w którym domagają się jego rezygnacji ze stanowisk w rosyjskich firmach państwowych. 

15:23 Szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział złożenie szeregu poprawek do rządowego projektu ustawy o obronie ojczyzny. Najistotniejsze z nich zakładają zwiększenie nakładów na armię - do 3 proc. PKB już w 2023 r. oraz szybsze wejście w życie ustawy - po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

15:11 Tysiące młodych ludzi demonstrowało w Hamburgu na rzecz pokoju na Ukrainie. W demonstracji wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób – potwierdziła policja. Kolejna demonstracja zapowiadana jest na sobotę – do udziału wzywają polityczne organizacje młodzieżowe, partie, związki zawodowe, diaspora ukraińska, organizacje i ruchy obywatelskie.

14.56 Zespół rozpoznawczy Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze w czwartek wyruszył do Ukrainy, aby przeprowadzić śledztwo w sprawie popełnienia zbrodni wojennych na Ukrainie, przekazał Karim Khan, naczelny prokurator MTK.

14.53 Rosyjskie dowództwo wojskowe przeprowadziło mobilizację na okupowanych terenach Donbasu; ludzie, którzy trafili do wojska zostaną użyci jako "mięso armatnie" do ataku na Kijów i Odessę - poinformował na Facebooku generał Wałerij Załużny, naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych.

14.50 Prezydent Rosji Władimir Putin ryzykuje izolacją swojego kraju przez następne dziesięciolecia - powiedział w czwartek brytyjski minister obrony Ben Wallace, dodając, że nadal może on zakończyć napaść na Ukrainę.

14.43 Pierwsi cudzoziemcy przybywają na Ukrainę, by uczestniczyć w jej obronie przed wojskami rosyjskimi - poinformował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku.

 

They wanted to destroy us so many times. They failed. We've been through so much! And if someone thinks that, having overcome all this, Ukrainians will be frightened, broken or surrender, he knows nothing about Ukraine. And he has nothing to do in Ukraine. Go home to protect Russian-speaking people. Not all over the world, but in your own country.

Posted by Володимир Зеленський on Thursday, March 3, 2022

14.38 Unijne rozporządzenie zakazujące lotów rosyjskich samolotów w UE przewiduje wyjątki; są nimi m.in. rejsy humanitarne, poszukiwawczo–ratownicze lub powrotne za zgodą odpowiednich europejskich władz lotniczych, a także przypadki lądowania awaryjnego - wyjaśnia Urząd Lotnictwa Cywilnego.

14:35 Estoński kontenerowiec Helt zatonął w czwartek na Morzu Czarnym niedaleko portu w Odessie w wyniku eksplozji, o czym poinformował armator statku.

14:35 Ukraińska wiceminister spraw zagranicznych Emine Dżaparowa oświadczyła w czwartek w czasie sesji Rady Praw Człowieka ONZ, że rosyjskie działania na Ukrainie to zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, po czym wezwała do pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców tych czynów.

14:31 Rada Miasta Białystok zdecydowała w czwartek jednogłośnie o zerwaniu współpracy Białegostoku z Grodnem na Białorusi oraz rosyjskimi miastami Psków i Kaliningrad. To reakcja na agresję rosyjską na Ukrainę i wspieranie tych działań przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

14:30 Rada miejska Torunia jednomyślnie zerwała w czwartek umowę o współpracy z Kaliningradem w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Z inicjatywą tą wystąpili radni PiS, a także Partia Zieloni. Od piątku uchodźcy z Ukrainy będą mogli korzystać z bezpłatnego transportu miejskiego w Toruniu.

14:30 Co najmniej dziewięć osób zginęło, a cztery odniosły obrażenia w ataku rosyjskiego lotnictwa na dwie szkoły i prywatne domy w Czernihowie, na północy Ukrainy - poinformował w czwartek szef władz obwodowych Wiaczesław Czaus (https://t.me/chernigivskaODA/106 )

14:27 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zarzucił rosyjskiemu szefowi MSZ Siergiejowi Ławrowowi szerzenie dezinformacji na temat rzekomej ochrony państwa udzielanej "nazistowskim marszom z pochodniami". Na Ukrainie płoną nie pochodnie, a rosyjskie czołgi - oznajmił Kułeba w komentarzu dla portalu "Ukrainska Prawda".

14:21 Chcemy pokoju, nie chcemy wojny, ale żeby ten pokój był faktem, żeby nasi ewentualni przeciwnicy byli przeświadczeni, że atak na Polskę się nie opłaca, musimy mieć bardzo silną armię - mówił w Sejmie wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński, przedstawiając projekt ustawy o obronie ojczyzny.

14.14 Siły rosyjskie wywołują katastrofę humanitarną w naszym mieście – napisał na Facebooku mer otoczonego Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy. Rosjanie atakują miasto rakietami, nie pozwalając ewakuować mieszkańców, dostarczać żywność i wznowić dostawy energii.

 

‼️‼️‼️Сьогодні російські фашисти створюють гуманітарну катастрофу в Маріуполі! ‼️‼️‼️ Ці покидьки не знайшли іншого...

Posted by Маріупольська міська рада on Thursday, March 3, 2022

 

14:08 Rosjanie mogą szykować ostrzał rakietowy własnego terytorium, żeby oskarżyć o to Ukrainę - napisał w czwartek na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

 

14:08 Konwój trzech busów ze sprzętem medycznym i lekami wyruszył w czwartek do Kołomyi w Ukrainie. To inicjatywa personelu lecznicy, w tym zatrudnionych w niej Ukraińców – podała placówka. Dary trafią do szpitala 10. Górskiej Brygady Szturmowej w Kołomyi.

14:05 Szefowie urzędów antymonopolowych Polski, Litwy, Łotwy, Estonii apelują o zawieszenie uczestnictwa Federacji Rosyjskiej oraz ekspertów z tego państwa w wydarzeniach organizowanych przez UNCTAD oraz Komitet ds. Konkurencji OECD - poinformował w czwartek UOKiK .

14:04 3 osoby zginęły, a 7 zostało rannych w rosyjskim ostrzale wsi Jakowliwka w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformowały w czwartek ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Zniszczono ponad 30 domów (https://t.me/pgo_gov_ua/3006)

14:02 Parafia św. Małgorzaty w Łomiankach w Łomiankach przyjęła 700 uchodźców z Ukrainy. Od pierwszego dnia agresji Rosji działa tam parafialne centrum pomocy uchodźcom. 100 wolontariuszy pomaga w pakowaniu, segregacji i przekazywaniu darów potrzebującym - poinformował proboszcz ks. Jacek Siekierski.

14:00 Hiszpański portal El Debate, szeroko opisujący wojnę na Ukrainie i masową ucieczkę jej mieszkańców do Polski, przypomniał w czwartek, że Rosję komunistyczną, do której dziedzictwa odwołuje się prezydent Władimir Putin, pokonali w 1920 roku Polacy.

13:59 Rosyjskie siły okupacyjne używają bomb kasetowych i odłamkowych do bombardowania zaludnionych obszarów wbrew normom międzynarodowego prawa humanitarnego - podał w czwartek na Facebooku sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

 

🇺🇦 Оперативна інформація станом на 12.00 03.03.2022 щодо #російського_вторгнення / 🇬🇧 Operational information on 12.00,...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Thursday, March 3, 2022

 

13:54 Czwartkowa manifestacja solidarnościowa z Ukrainą pod hasłem "Nigdy Więcej Wojny" rozpoczął się przed kampusem Uniwersytetu Warszawskiego, skąd demonstranci ruszyli w kierunku ambasady Rosji.

13:56 Obecna sytuacja potwierdziła "ogromną determinację Ukraińców do obrony tego, co kochają najbardziej - swojej ziemi i bliskich" - powiedział w czwartek PAP ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, który wciąż pracuje w stolicy Ukrainy atakowanej przez wojska rosyjskie. Jak jednak ocenił dyplomata - czas gra na korzyść Ukrainy.

13:55 Polska będzie dążyć do wykluczenia z systemu SWIFT kolejnych największych banków Rosji, w tym Gazprombanku i Sbierbanku - powiedział w czwartek dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

13:54 We współpracy ze społecznością Tatarów z Białegostoku trafiły do tego miasta pierwsze rodziny ukraińskich Tatarów. To członkowie tatarskich rodzin z Kijowa.

13:53 Zachód musi zapewnić, że rosyjska gospodarka zostanie sparaliżowana, tak aby prezydent Władimir Putin nie mógł kontynuować swojej inwazji na Ukrainę - powiedziała w czwartek w Wilnie brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

13:53 Do Urzędu Miasta Zgierza (woj. łódzkie) dotarły informacje o około 60 dzieciach z Ukrainy, których opiekunowie chcieliby, aby rozpoczęły naukę w przedszkolach i szkołach – przekazała w czwartek rzeczniczka zgierskiego magistratu Renata Karolewska. Zgierskie placówki edukacyjne czekają na dzieci i młodzież z Ukrainy.

13:52 Pierwsze pacjentki z Ukrainy zgłosiły się na leczenie onkologiczne do Białostockiego Centrum Onkologii. Przyjęto je już w poradni ginekologii onkologicznej, są objęte opieką- poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka tego szpitala Monika Mróz. Brakuje jednak tłumaczy do fachowej dokumentacji medycznej.

13:51 Kaczyński: będzie poprawka do projektu ustawy o obronie ojczyzny - 3 proc. PKB na zbrojenia już w przyszłym roku.

13:50 Dziewięciu księży archidiecezji warszawskiej, którzy ukończyli Archidiecezjalne Seminarium Misyjne "Redemptoris Mater", mimo wojny towarzyszy wiernym w Ukrainie na obszarach zagrożonych atakiem wojsk rosyjskich - poinformowało w czwartek PAP biuro prasowe archidiecezji.

13:50 Zdecydowaliśmy się na wparcie zarówno Ukrainy, jak i Republiki Mołdawii oraz Gruzji w ich staraniach o dołączenie do Unii Europejskiej - powiedział w czwartek premier Rumunii Nicolae Ciuca.

13:48 Nie tylko gaz będzie płynął, jeśli popłynie, przez Nord Stream 2 i nie tylko gaz płynie przez Nord Stream 1. Tymi rurami, tymi gazociągami, płynie krew niewinnych ludzi i nasi zachodni partnerzy muszą zdawać sobie z tego sprawę - mówił premier Mateusz Morawiecki po polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych.

13:45 Przewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych i UE Bogdan Klich zaapelował w czwartek do ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w sprawie utworzenia przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) korytarzy humanitarnych na Ukrainie.

13:44 Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) i minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) poinformowali w czwartek w Berlinie o wspólnych działaniach rządu federalnego i kraju związkowego związanych z opieką nad uchodźcami z Ukrainy – informuje dpa. „Mamy przed sobą wielkie zadanie humanitarne” – powiedział Kretschmer po hybrydowym spotkaniu Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federalnej z MSZ w Berlinie.

13:43 Francuscy celnicy w miejscowości La Ciotat zajęli jacht rosyjskiego oligarchy, szefa koncernu Rosnieft Igora Sieczyna - poinformował w czwartek minister finansów Francji Bruno Le Maire. Według magazynu "Forbes" podobnego przejęcia dokonały tego dnia służby celne w Niemczech, które zatrzymały jacht zbliżonego do Kremla miliardera Aliszera Usmanowa.

 

13:42 Agresja Rosji na Ukrainę to największy konflikt w Europie po II wojnie światowej, to agresja zupełnie nieusprawiedliwiona, niesprowokowana i nielegalna - powiedział w czwartek w Warszawie premier Rumunii Nicolae Ciuca po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.

13:41 UE może zredukować zależność od dostaw gazu z Rosji o jedną trzecią w ciągu roku - ocenia Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). W czwartek IEA przedstawiła 10-punktowy plan, zakładający m.in. brak nowych kontraktów z Rosją, więcej OZE, atomu i efektywności.

13:39 Rada miejska Olsztyna zerwała w czwartek umowę o współpracy z Kaliningradem. Decyzję w tej sprawie radni podjęli jednogłośnie podczas nadzwyczajnej sesji, w proteście przeciwko rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę.

13:39 W czwartek po południu Sejm rozpoczął obrady nad rządowym projektem ustawy o obronie ojczyzny.

13:37 Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek rozmawiał z ukraińskim szefem resortu edukacji Serhijem Szkarłetem. "Zapewniłem o otwartości szkół na dzieci i młodzież z Ukrainy - przekazał szef MEiN.

 

13:31 Soboń: Polacy, którzy pomagają, otrzymają podatkową pomoc od rządu. Przygotowujemy zwolnienia podatkowe dla osób fizycznych i ukosztowienie pomocy dla firm.

13:33 Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR) zerwało współpracę z Rosją w związku z rosyjską agresją na Ukrainę - informuje w czwartek telewizja ARD.

13:31 Raz jeszcze apeluję do Komisji Europejskiej o szybką zgodę na embargo na rosyjski węgiel; chcemy zamawiać węgiel z Australii i z innych kierunków świata po to, by jak najmniejsze możliwości finansowania machiny wojennej pozostawić po stronie rosyjskiej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

13:31 Sytuacja jest bardzo dynamiczna, teraz kolejki na granicy zniknęły, ale nie wiadomo, co będzie jutro lub za tydzień. Wciąż trwają barbarzyńskie rosyjskie ostrzały, więc może wkrótce będziemy się musieli zmierzyć z kolejną falą uchodźców - powiedział PAP na dworcu w Przemyślu szef KPRM Michał Dworczyk.

13:30 W okolicy Wołnowachy w obwodzie donieckim na Ukrainie ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski bombowiec Su-34 - poinformował w czwartek sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Мінус один Щойно, підрозділом протиповітряної оборони Об’єднаних сил в районі населеного пункту ВОЛНОВАХА було збито...

Posted by Операція об'єднаних сил / Joint Forces Operation on Thursday, March 3, 2022

13:28 Ikea wstrzymuje całą działalność w Rosji i na Białorusi, co odczuje ok. 15 tys. pracowników - poinformowała w czwartek agencja Bloomberg. Dodano, że dotyczy to nie tylko produkcji, ale też eksportu i importu towarów.

13:25 Ukraińska delegacja poinformowała, że wyruszyła na rozmowy ze stroną rosyjską. "Już jesteśmy w śmigłowcach" – poinformował w czwartek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Na zdjęciu jest z nim ukraiński deputowany Dawid Arachamia, który poinformował na Facebooku, że rozmowy rozpoczną się ok. godz. 15 czasu polskiego.

 

Через два часа стартуем. Программа минимум - гуманитарные коридоры. Далее, по обстоятельствам.

Posted by David Braun on Thursday, March 3, 2022

13:25 Volkswagen i Toyota poinformowały w czwartek o zawieszeniu produkcji w ulokowanych w Rosji fabrykach należących do tych koncernów – wynika z doniesień agencyjnych.

13:21 Ponad 90 "podejrzanych osób" zatrzymano w obwodzie lwowskim - poinformował w czwartek przedstawiciel regionalnej policji Dmytro Mychalec.

13:21 Wzywam naszych partnerów z Komisji Europejskiej do wdrożenia odważnego, miażdżącego pakietu sankcji, który będzie naprawdę bolesny i dotkliwy dla gospodarki rosyjskiej; to muszą być powszechne sankcje - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

13:20 W czwartek z centrum pomocy humanitarnej Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) w Lublinie wyruszy pierwszy transport z pomocą dla mieszkańców Lwowa - poinformował dyrektor Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK Maciej Budka.

13:16 W czwartek trzy busy z transportem środków medycznych i higienicznych wyjadą z Warszawy do czterech Punktów Pomocy Charytatywnej na Ukrainie, otwartych rok temu przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP i Dolnośląski oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska - poinformował chrystusowiec ks. Leszek Kryża.

13:13 Program stypendialny dla osób z Ukrainy posiadających wykształcenie konserwatorskie uruchamia Fundacja Auschwitz-Birkenau we współpracy z Muzeum Auschwitz – zakomunikowało w czwartek muzeum. To wyraz solidarności z Ukraińcami, których kraj zaatakowała Rosja.

13:13 Dziękuję za gotowość do wspierania działań państwowych, proszę jednak o odpowiedzialność, powtarza pan manipulacje o samolotach MIG i lotniskach - zwrócił się w czwartek do lidera PO Donalda Tuska rzecznik rządu Piotr Müller.

13:12 Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchomiło w środę bezpłatną wyszukiwarkę jednostek medycznych, w których pracuje personel posługujący się językiem ukraińskim, rosyjskim lub angielskim. Celem uruchomionej w środę strony www.medicalhelp.pl jest ułatwienie osobom przyjeżdżającym z Ukrainy w wyniku eskalacji działań zbrojnych znalezienia poszukiwanej pomocy medycznej.

13:12 Wielka Brytania nie będzie w stanie objąć sankcjami Romana Abramowicza i innych rosyjskich oligarchów przez "tygodnie lub miesiące", bo rząd nie zebrał dających się obronić przed sądem dowodów na ich powiązania z reżimem Władimira Putina - podał w czwartek "The Times".

13:10 Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jako dysponent Funduszu Sprawiedliwości zdecydował o przekazaniu środków finansowych stowarzyszeniom i fundacjom oraz samorządom pomagającym ofiarom rosyjskiej napaści na Ukrainę.

13:09 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku oferuje pracę lekarzom i pielęgniarkom z Ukrainy. Oferuje im także zakwaterowanie w pokojach pracowniczych - poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala Katarzyna Malinowska-Olczyk.

13:08 Władze województwa świętokrzyskiego wprowadziły bezpłatne przejazdy koleją na terenie regionu dla obywateli Ukrainy – poinformował w czwartek świętokrzyski urząd marszałkowski.

13:07 Punkt recepcyjny w Warszawie na Torwarze gotowy do przyjęcia uchodźców z Ukrainy - poinformował w czwartek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak podkreślił, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł przygotowuje kolejny punkt, który ma być gotowy od piątku.

13:07 Nowy Teatr odwołuje wyjazd ze spektaklem Krzysztofa Warlikowskiego "Odyseja. Historia dla Hollywoodu" do Moskwy na festiwal Złota Maska. Odwołanie naszej podróży jest oczywiste z uwagi na brutalną wojnę, jaką Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie - czytamy na profilu teatru na Instagramie.

13:03 Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jako dysponent Funduszu Sprawiedliwości zdecydował o przekazaniu środków finansowych stowarzyszeniom i fundacjom oraz samorządom pomagającym ofiarom rosyjskiej napaści na Ukrainę - poinformowało w czwartek MS.

13:02 W nocy ze środy na czwartek na głównym dworcu kolejowym w Berlinie zapanował chaos. Coraz więcej uchodźców napływało do stolicy pociągami, czego efektem były przepełnione schody ruchome i perony. Wielu berlińczyków przybyło, aby przyjąć ludzi - pisze w czwartek dziennik "Bild".

12:59 Obecnie na żadnym przejściu granicznym z Ukrainą czas oczekiwania nie przekracza ośmiu godzin, a na szeregu przejść nie przekracza dwóch godzin - przekazał wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Mówił też, że w polskiej ambasadzie w Kijowie pozostały trzy osoby, w tym ambasador Bartosz Cichocki.

12:58 W czwartek przed godz. 14 odjechać ma pierwszy pociąg nieużywaną od 12 lat linią 108 z Krościenka w kierunku Zagórza. Pociągiem mają wyjechać uchodźcy z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę przez przejście w Krościenku.

12:56 Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w trakcie nadzwyczajnego posiedzenia zwołanego na wniosek Polski i Kanady przyjęła rezolucję potępiającą rosyjską agresję na Ukrainę - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa oraz Państwowa Agencja Atomistyki.

12:54 Międzynarodowa Federacja Judo (IJF) pozwoliła sportowcom z Rosji uczestniczyć w zawodach, ale pod neutralną flagą. Na razie nie ma informacji dotyczącej Białorusinów.

12:51 Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu jest gotowy na przyjęcie studentów i naukowców z Ukrainy – poinformował PAP rzecznik uczelni prof. Dariusz Trześniowski. Dla ukraińskich uchodźców przygotowywane są dwa akademiki. Zorganizowany też zostanie kurs języka polskiego.

12:49 Do uzdrowiska Muszyna w Małopolsce w czwartek tuż przed południem pociągiem dotarła kolejna grupa 191 uchodźców z Ukrainy. Ze stacji kolejowej uchodźcy są przewożeni autobusami do tutejszych ośrodków wczasowych, gdzie zostaną zakwaterowani – przekazał PAP burmistrz Muszyny Jan Golba.

12:47 Mariupol, prawie półmilionowe miasto portowe na południu Ukrainy, jest otoczony przez wojska rosyjskie - powiedział w czwartek doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko, cytowany przez agencję Reutera.

12:46 W Stalowej Woli powstaje hub wytchnieniowo-koordynacyjny dla dzieci ewakuowanych z ukraińskich domów dziecka - poinformowała w czwartek PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

12:46 Ukraiński państwowy PrivatBank zwrócił się z pilnym apelem do europejskich firm i instytucji o użyczenie furgonetek pancernych, co umożliwi mu utrzymanie ciągłość dostaw gotówki - przekazała w czwartek agencja Reutera.

12:45 Przejezdna jest droga krajowa 17 na odcinku Lublin - Krasnystaw w miejscowości Kolonia Siedliszczki (powiat świdnicki), gdzie w czwartek doszło do wypadku autokaru z ukraińskimi uchodźcami. Do szpitala trafiło pięcioro dzieci i jedna osoba dorosła.

12:44 Rosja nie będzie w najbliższym czasie gościć rywalizacji Formuły 1. Władze najbardziej prestiżowej serii wyścigowej zdecydowały się rozwiązać umowę - poinformowano w komunikacie.

12:42 Ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz złożył do wojewody wielkopolskiego wniosek o usunięcie pięcioramiennej gwiazdy z obelisku na cmentarzu żołnierzy radzieckich na poznańskiej Cytadeli.

12:39 Polska działa na rzecz wprowadzenia twardych sankcji wobec Rosji, wspiera Ukrainę politycznie, w zakresie pomocy humanitarnej i defensywnej oraz opiekuje się uciekającymi z rejony konfliktu - powiedział w czwartek w Sejmie wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

12:38 Muzycy, poeci i inni twórcy będą występować w ten weekend w Olsztynie dla okazania solidarności z obywatelami Ukrainy po rosyjskiej inwazji na ten kraj. Podczas tych wydarzeń będą prowadzone zbiórki pomocowe na rzecz ofiar wojny, w tym uchodźców.

12:34 Nieprawidłowo zaparkowane samochody w Kijowie będą konfiskowane na potrzeby obronne miasta - poinformował w czwartek na Telegramie mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

12:32 Polski Związek Golfa we współpracy z czeską federacją wystosował apel o wykluczenie z międzynarodowych struktur Rosyjskiej Federacji Golfa, a zawodników z Rosji i Białorusi z rywalizacji na poziomie amatorskim i zawodowym.

12:32 Po krytycznej opinii przewodniczącego PO dotyczącej procesu łączenia PKN Orlen i Grupy Lotos, prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek oświadczył, że to Donald Tusk mówił w 2011 r., iż nie ma przeciwwskazań, by Lotos sprzedać Rosjanom. Ocenił też, że szef PO wpisuje się w powielanie fake newsów.

12:32 Rosyjskie wojska ostrzelały rakietami dzielnicę mieszkalną Czernihowa na północy Ukrainy; są zniszczenia – podał w czwartek portal Hromadske. Władze obwodu chersońskiego informują z kolei o zajęciu przez Rosjan siedziby regionalnej administracji.

 

🔴Рашисти повністю зайняли будівлю Херсонської обласної державної адміністрації. Проте ми не покинули своїх обов'...

Posted by Геннадій Лагута on Thursday, March 3, 2022

 

12:31 Należący do Finlandii statek towarowy Helt, który pływa pod panamską banderą tonie; w środę przejęły go rosyjskie siły na Morzu Czarnym - informuje portal Ukraińska Prawda.

 
Ні краплі честі – ВМФ РФ займається піратством, тероризмом, розстрілом цивільних

❗️Ні краплі честі – ВМФ РФ займається піратством, тероризмом, розстрілом цивільних ▪️Учора росіяни вбили громадянина Бангладеш на судні «Banglar Samriddhi», що перебувало на рейді біля Миколаєва, а напередодні захопили в заручники суховантаж «HELT»🇵🇦. ▪️При цьому судно «HELT» росіяни використовують як щит, щоб ховатися за ним від українських протикорабельних засобів, адже українці в цивільні об’єкти не стріляють. ▪️Учора через відкритий канал з безпеки судноплавства кораблі ВМФ РФ неодноразово диктували незаконні вимоги та погрози. Так російський військовий корабель оголошує заборону стоянки на зовнішньому рейді українських чорноморських портів від Дунаю до Скадовська. При чому зчитує їх назви з застарілих навігаційних карт, де ще недекомунізований Іллічівськ, замість Чорноморська, порт Південний ще Южний, а Залізний Порт замість тихого курортного містечка вимальовується індустріальним монстром зі своїм рейдом. ▪️Російські військові пірати відкрито погрожують застосуванням зброї кожному цивільному судну, яке користується правом мирного проходу, називаючи їх терористичною загрозою. ▪️Прикриваючись цивільними суднами, які захоплені в заручники, і намагаючись використати їх живим щитом, військово-морський флот росії намагається підступно підкрадатися до українського узбережжя. Так, за тиждень війни пірати Чорного моря захопили в заручники 4 судна, одне з яких танкер «Афіна»🇺🇦 під погрозами застосування зброї змусили вийти з територіальних вод Румунії – країни NATO. ▪️Час від часу росіяни під час спроб обстріляти південні регіони України розстрілюють цивільні судна. З початку війни вони влучили в 4 іноземних судна (є вбиті і поранені). В прилеглій зоні України продовжує палати танкер «MILLENNIUM SPIRIT»🇲🇩із 600 тоннами дизпалива. В танкер 25 лютого влучила російська ракета. Поранений екіпаж був евакуйований морською пошуково-рятувальною службою України. ВМФ РФ не дає можливості загасити пожежу та недопустити екологічної катастрофи через розлив пального. ☝️Варто зауважити, що міжнародна морська спільнота уже сприймає російських військових моряків на рівні, а то й гірше за сомалійських піратів, а у відповідь на погрози росіяни постійно чують прокльони та традиційні вже побажання йти відомим курсом – на #уй. ▪️Держприкордонслужба України в межах компетенції фіксує факти порушень міжнародного морського права, рішення за якими мають прийняти міжнародні суди. Зараз прикордонники разом з іншими складовими сектору безпеки і оборони продовжують боронити Україну, захищати її кордони та незалежність. ❗️Without a shred of honour - the Russian Navy is engaged in piracy, terrorism, shooting civilians Yesterday the Russians killed a Bangladeshi citizen on the «Banglar Samriddhi» vessel, which was in the raid near Mykolaiv, and the day before they took the HELT (Panama flag) dry cargo ship hostage. The Russians use the vessel "HELT" as a shield in order to hide behind it from the Ukrainian anti-ship weapons, because the Ukrainians do not shoot at civilian objects. Yesterday, because of the open channel on the safety of navigation, Russian Navy ships repeatedly dictated illegal demands and threats. For example, a Russian warship announces a ban on mooring at the outer roads of the Ukrainian Black Sea ports from the Danube to Skadovsk. Moreover, it reads their names from outdated navigation charts, where Ilyichivsk is still uncommunized instead of Chernomorsk, Pivdennyi port is still Yuzhny, and Zaliznyi Port instead of a quiet resort town appears to be an industrial monster with its own raid. Russian military pirates threaten any civil vessel with using weapons. They neglect the right for peaceful navigation and treat any civil vessel as the menace of terrorism. The military navy of russia try to meanly use civil vessels as a shield in order to treacherously prowl the coastline of Ukraine. In a week time the pirates took 4 ships hostage in the Black Sea. One of the vessels was Afina having the flag of Ukraine on. The pirates threatened with weapons and made her leave the territorial waters of Romania (one of the NATO members). Occasionally, russian troops shoot down civil ships when shelling the southern regions of Ukraine. The tanker, "Millennium Spirit" (Moldova), carrying 600 tonnes of diesel fuel, is still burning in the coastal waters of Ukraine. The tanker was bombarded with a russian rocket on February, 25. The crew members were wounded and evacuated by Maritime Search and Rescue Service of Ukraine. The Russian Navy impedes extinguishing the fire and preventing ecological catastrophe due to fuel spills. It is worth mentioning that the international maritime community already regards Russian military sailors as Somali pirates if not even worse. In response to their threats, Russians constantly hear curses and traditional wishes to follow a well-known course - "Go f*ck yourselves!" The State Border Guard Service of Ukraine, within its competence, records the facts of the international maritime law violations, the decisions on which must be made by international courts. Currently, the border guards, along with other departments of the security and defense sector, continue to defend Ukraine, defend its borders and independence.

Posted by Державна прикордонна служба України on Thursday, March 3, 2022

 

12:31 Około 150 uchodźców przyjechało w czwartek przed południem do Katowic pociągiem Kolei Śląskich. Większość z nich znała cel swojej podróży; najczęściej byli to pracujący w Polsce krewni lub znajomi. Droga z takich miast, jak Tarnopol, Czerniowce czy Chmielnicki zajmowała im co najmniej dobę.

12:23 Kluby parlamentarne PiS, KO, Lewicy i PSL poparły w Sejmie rządowy projekt zmian ustawy, który zakłada uproszczenia formalności przy przekazywaniu uzbrojenia. Posłowie zwracali uwagę podczas debaty, że przepisy mają też pozwolić na wypełnienie zobowiązań międzynarodowych Polski i wparcie Ukrainy.

12:21 Ze względu na wahania kursu złotego i na wzrost cen ropy sytuacja jest trudna; rząd może odpowiednio zareagować, jeśli chodzi o zmiany lub wydłużenie działania tarcz - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski.

12:17 Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego jednogłośnie wypowiedział porozumienie o współpracy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim i jego dumą obwodową. Jednocześnie radni zdecydowali, że z budżetu samorządu województwa 200 tys. zł zostanie przekazanych jako pomoc materialna dla mieszkańców obwodu rówieńskiego.

12:17 Węgierski rząd podejmuje kroki, by zapewnić zatrudnienie uchodźcom z Ukrainy w związku z tym, że w kraju brakuje rąk do pracy - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.

12:14 Hymn Ukrainy rozbrzmiał w czwartek w południe z wieży mariackiej w Krakowie. "To wyraz solidarności z narodem ukraińskim" – powiedział PAP oficer prasowy miejskiej PSP Bartłomiej Rosiek.

12:11 W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Włókniarz Częstochowa zawiesił współpracę z rosyjskim żużlowcem Maksimem Sirotkinem, o czym klub ekstraligi poinformował na stronie internetowej.

12:10 Szacujemy, że we Wrocławiu może pojawić się kilkadziesiąt tys. uchodźców z Ukrainy. Dziś myślimy, w jaki sposób przygotować do tego, w różnym zakresie, naszą infrastrukturę – powiedział w czwartek prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

12:09 Andrij Szewczenko, były znakomity piłkarz reprezentacji Ukrainy, a później jej selekcjoner, wezwał w czwartek do dalszej pomocy i innych form wsparcia na rzecz ofiar rosyjskiej inwazji na jego ojczyznę.

12:08 Po raz pierwszy od początku wojny z Rosją ukraińskie wojsko dotarło do linii granicy państwowej w obwodzie sumskim - podał w czwartek na Facebooku sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

 

Восьмий день героїчного Національного спротиву! Почнемо з новини-блискавки! 2022 рік… На сьомий день війни з агресивною...

Posted by Олексій Данілов on Thursday, March 3, 2022

12:07 15 żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej działa w ramach uruchamianego w czwartek na Torwarze punktu dla uchodźców – poinformował oficer prasowy 6. MBOT por. Dominik Pijarski.

12:03 Przewodniczący komisji spraw zagranicznych parlamentów europejskich wzywają media społecznościowe do zahamowania kremlowskiej dezinformacji i wzmocnienia europejskiej i rosyjskiej przestrzeni informacyjnej.

12:03 Coraz więcej uchodźców wojennych z Ukrainy przybywa do Niemiec. Według aktualnych informacji MSW w Berlinie do tej pory zarejestrowano 9436 przyjazdów; w środę informowano o 5300.

12:02 Każdego dnia płaczę za mężem, który został walczyć na Ukrainie - mówi Wiktoria, która w punkcie recepcyjnym w Lubyczy Królewskiej (Lubelskie) oczekuje na transport do ośrodka zakwaterowania. W czwartek rano w tym punkcie znajdowały się setki uchodźców, którzy po wielu godzinach dotarli do Polski.

12:01 Chcąc zapobiec katastrofie związanej ze zniszczeniem dóbr kultury, a także, aby weprzeć koleżanki i kolegów z ukraińskich muzeów, powołujemy dzisiaj Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy – powiedział PAP dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowki. "Walka o zachowanie dziedzictwa kulturalnego i narodowego Ukrainy jest naszą wspólną walką" – dodał.

11:59 Ukraińskie elektrownie atomowe działają bezpiecznie i stabilnie - podało w czwartek na Telegramie ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD). Jest to instytucja działająca przy prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy (RBNiOU).

11:57 Zdaniem szefa CDU Friedricha Merza dostawy broni na Ukrainę wyczerpują możliwości wojskowego wsparcia Niemiec i NATO w walce z Rosją. "Jesteśmy na granicy tego, co jest możliwe od strony militarnej" - powiedział Merz w czwartek w programie ARD "Morgenmagazin".

11:54 Szwedzki koncern odzieżowy H&M zawiesił wszelką sprzedaż w Rosji w następstwie inwazji tego kraju na Ukrainę - poinformował serwis brytyjskiego nadawcy publicznego BBC. To kolejne międzynarodowe przedsiębiorstwo, które podjęło takie kroki.

11:53 Radni Miasta Gdańska zerwali umowy partnerskie z Sankt Petersburgiem i Kaliningradem. Jednogłośną decyzję w tej sprawie podjęto podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska.

11:47 David Beasley, dyrektor zarządzający Światowego Programu Żywnościowego przyjedzie do Polski, aby na granicy polsko-ukraińskiej ocenić sytuację związaną z kryzysem humanitarnym wywołanym wojną na Ukrainie. Rozważane jest uruchomienie biura tej organizacji w Krakowie.

11:46 Japonia zamrozi aktywa rosyjskich oligarchów – ogłosił w czwartek premier Fumio Kishida, cytowany przez agencję Kyodo. Według źródeł unijnych Tokio nałoży też sankcje na oligarchów białoruskich i inne podmioty w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

11:44 Chcielibyśmy żeby na następnym posiedzeniu, czyli w przyszłym tygodniu projekt ustawy o obronie ojczyzny został przyjęty - powiedział wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Projektem ws. Izby Dyscyplinarnej Sejm ma się zająć na kolejnym posiedzeniu Sejmu - dodał.

11:43 Jesteśmy teraz świadkami tego, co wydarzyło się w Syrii, w Aleppo. Rosja osłabiła tam rebeliantów, niszcząc infrastrukturę państwową. Zaatakowano i zrównano z ziemią przedszkola, szkoły, szpitale. Niestety, to samo obserwujemy teraz na Ukrainie - mówi portalowi RND ekspert ds. bezpieczeństwa Gustav Gressel.

11:43 Zachowanie funkcjonariuszki, która zdjęła ukraińskie symbole sprzed szkoły przy Ambasadzie Rosji, jest dla komendanta stołecznego Policji nadinsp. Pawła Dzierżaka całkowicie niezrozumiałe i nieakceptowalne; polecił wyjaśnić tę sprawę - poinformował rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.

11:41 Ukrainki, które przybyły do Polski, uciekając przed agresją rosyjską, mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w przetwórstwie spożywczym, sklepach czy jako pomoc domowa oraz sprzątaczki - wynika z czwartkowej analizy Personnel Service.

11:41 Szefowie komisji spraw zagranicznych parlamentów 12 europejskich państw we wspólnym liście wezwali media społecznościowe do zahamowania kremlowskiej dezinformacji, poprzez m.in. blokowanie kont zaangażowanych w zaprzeczanie lub usprawiedliwianie agresywnych wojen i zbrodni wojennych.

11:39 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w czwartek na Twitterze, że w rozmowie z prezydentem Korei Południowej Mun Dze Inem poinformował go przeciwdziałaniu Rosji oraz o zbrodniach agresora.

11:37 Będziemy ciężko pracować, pomagać i wspierać wszystkich, także polski rząd w działaniach, które zwiększają bezpieczeństwo Polski; wszystkie działania i słowa muszą być nakierowane na ten jeden cel: bezpieczeństwo Polaków i naszego państwa - powiedział w czwartek lider PO Donald Tusk.

11:36 Agresja Rosji na Ukrainę oraz aktywność Polski podczas przewodnictwa w OBWE była tematem rozmów szefów spraw zagranicznych Polski Zbigniewa Raua i Rumunii Bogdana Aurescu. Do spotkania doszło w czwartek w Warszawie.

11:33 Rosję czeka bardzo ciężki kryzys gospodarczy, co najmniej przez trzy lata z powodu „wydarzeń na Ukrainie” – oświadczył rosyjski, powiązany z Kremlem biznesmen Oleg Deripaska, cytowany przez agencję Interfax.

11:26 Pamiętajcie, bezbożnicy - kiedy miliony ludzi was przeklinają, to nie ma dla was ratunku - powiedział, zwracając się do Rosjan, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w komunikacie wideo opublikowanym w czwartek na Facebooku.

11:25 Zbiórkę środków na pomoc dla Kliniki Kardiochirurgii we Lwowie rozpoczął Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Jak podaje szpital, lwowska klinika, to jedyna placówka kardiochirurgiczna działająca obecnie na Ukrainie.

11:24 Wszyscy, którzy w wyniku agresji Rosji na Ukrainę szukają schronienia, zostaną przyjęci przez Polskę - zapewnił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Skomentował tak wpis na Twitterze straży granicznej o liczbie uchodźców.

11:22 Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock wezwała w czwartek na sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie do szybkiego przeprowadzenia śledztwa w sprawie łamania przez Rosję praw człowieka w czasie wojny na Ukrainie. "W tym przypadku mamy do czynienia z najpoważniejszymi naruszeniami praw człowieka" - powiedziała.

11:22  Niemcy, Dania, Holandia, Czechy - do tych krajów zmierza część uchodźców, którzy każdego dnia setkami zjawiają się na dworcu kolejowym w Krakowie. Niektórzy deklarują, że zostaną w polskich miastach. "Jadę do Warszawy, znajdę pracę i pomogę swojemu krajowi" - mówiła nastolatka z Charkowa.

11:20 Francuscy celnicy zatrzymali kolejny rosyjski statek towarowy w związku z nałożonymi na Rosję sankcjami - przekazała w czwartek rzeczniczka portu Lorient w Bretanii. Wcześniej inny rosyjski statek zatrzymano 26 lutego na kanale La Manche - przypomina agencja Reutera.

11:19 Sadoś: Polska będzie dążyć do wykluczenia kolejnych największych banków Rosji z systemu SWIFT, w tym Gazprombanku i Sbierbanku.

11:18 Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek na Facebooku, że do Odessy na południu kraju zmierzają cztery rosyjskie okręty i trzy kutry rakietowe.

 

❗️Оперативна інформація станом на 06.00 03.03.2022 щодо російського вторгнення. Інформує Генеральний штаб ЗСУ / General...

Posted by Міністерство оборони України on Wednesday, March 2, 2022

11:15 Druga runda rozmów ukraińsko-rosyjskich może zacząć się „w ciągu najbliższych godzin” – podała w czwartek białoruska rządowa agencja informacyjna BiełTA, cytowana przez Reutera, powołując się na stojącego na czele rosyjskiej delegacji Władimira Miedińskiego.

11:09 Do wypadku autokaru z ukraińskimi uchodźcami doszło w czwartek rano na drodze krajowej nr 17 na odcinku Lublin - Krasnystaw w miejscowości Kolonia Siedliszczki (powiat świdnicki). Do szpitala trafiło pięcioro dzieci i jedna osoba dorosła - poinformowała policja.

11:08 Transport zwierząt ewakuowanych z azylu położonego niedaleko Kijowa przekroczył polsko-ukraińską granicę. Lwy, tygrysy, likaon i karakale są przewożone do ogrodu zoologicznego w Poznaniu – poinformowało w czwartek poznańskie zoo.

11:08 Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zamierza przygotować pakiet pomocowy dla Ukrainy oraz dla krajów, które w największym stopniu odczują skutki wojny. Reakcja EBOR na atak militarny Rosji na Ukrainę były głównym tematem rozmowy ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka z wiceprezesem EBOR Alainem Pilloux.

11:07 Julia decyzję o wyjeździe z Kijowa podjęła, gdy na miasto spadły pierwsze bomby. Do Wrocławia dotarła po trzech dniach podróży własnym samochodem. "Chcę jak najszybciej znaleźć pracę, żeby pomagać finansowo bliskim, którzy zostali w Ukrainie" – mówi w rozmowie z PAP.

11:06 Sejm RP apeluje do Rady UE o rozpoczęcie procedury nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego oraz wzywa KE do przygotowania mapy drogowej negocjacji akcesyjnych i ukraińskiej integracji z Unią Europejską - podkreślono w projekcie uchwały w sprawie poparcia członkostwa Ukrainy w UE.

10:59 Podczas poniedziałkowego Koncertu Urodzinowego Sinfonii Varsovii "Solidarni z Ukrainą" zbierane będą fundusze na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Zmieniono również program koncertu. III Koncert fortepianowy Rachmaninowa zostanie zastąpiony II Koncertem fortepianowym f-moll Chopina.

10:58 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przebywa z wizytą w Bukareszcie, gdzie spotkała się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Przy okazji wizyty poinformowała, że co najmniej 500 mln euro z budżetu Unii Europejskiej zostanie przeznaczone na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. 

10:58 Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł we współpracy z ministrem sportu Kamilem Bortniczukiem punkt recepcyjny na Torwarze przygotowują od wtorku - podkreślił Centralny Ośrodek Sportu. COS dementuje informacje podaną przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, że punkt uruchamiany jest na jego prośbę.

10:56 Państwowa Komisja Wyborcza wezwała członków Stowarzyszenia Europejskich Urzędników Wyborczych (ACEEEO) do usunięcia z niego organów wyborczych Federacji Rosyjskiej, a także zerwała wszelkie kontakty z rosyjskimi organami wyborczymi.

10:55 Tu możemy patrzeć w niebo, a dzieci nie reagują płaczem na każdy głośniejszy dźwięk – powiedział PAP 67- letni uchodźca Wołodymyr. W Poznaniu, razem z żoną i dwiema wnuczkami, czekał na pociąg do Berlina.

10:35 Sejm w czwartek o godz. 10.00 wznowił przerwane w ubiegłym tygodniu obrady; izba ma zająć się rządowym projektem ustawy o obronie ojczyzny. Posłowie będą też pracować nad uchwałą wzywająca do przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.

10:30 Główne punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy w Warszawie są na Dworcu Zachodnim i Dworcu Wschodnim; w czwartek zwiększymy pomoc na Dworcu Centralnym - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker po rozmowie z wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem.

10:27 W środę przez punkt pomocowy dla osób z Ukrainy przewinęło się 165 osób - przekazała w czwartek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. W hotelach partnerskich schronienie znalazło 140 osób.

10:27 Ukraiński personel dyplomatyczny z Moskwy przeniósł na Łotwę - poinformował w czwartek łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkeviczs. Dyplomaci przekroczyli granicę rosyjsko-łotewską w środę wieczorem - przekazano.

10:25 Pochodząca z Charkowa Anna przyjechała do Opola z 10-letnim synem. Jest zaskoczona zarówno skalą pomocy ze strony Polaków, jak i okrucieństwem wojny, przed którą musiała uciekać. "Tego, co przechodzą cywile, nie pokazuje żaden film wojenny" - uważa.

10:20 4-letni Nikita cierpi na ostrą białaczkę szpikową. Z mamą Tatianą i dwiema siostrami próbuje ewakuować się do Polski. Chłopiec utknął we Lwowie, nie zabrał go konwój medyczny. W Przemyślu trwają dramatyczne poszukiwania transportu dla Nikity.

10:19 Wielka Brytania zabroni rosyjskim firmom dostępu do londyńskiego rynku ubezpieczeniowego, największego na świecie centrum ubezpieczeń komercyjnych i specjalistycznych - poinformowało w czwartek brytyjskie ministerstwo finansów.

10:17 Rosyjski plan zdobycia największej w Europie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie powiódł się - poinformował w czwartek na Facebooku Petro Kotin, szef ukraińskiego operatora elektrowni jądrowych, Enerhoatomu.

10:17 Zajęcie przez rosyjskie wojska czarnobylskiej elektrowni atomowej na Ukrainie to terroryzm nuklearny - napisała strona ukraińska w piśmie do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), cytowanym w czwartek przez agencję Interfax-Ukraina.

 

Нас стільки разів хотіли знищити. Не змогли. Ми пройшли стільки всього! І якщо хтось думає, що, подолавши все це, українці злякаються, зламаються або здадуться – він не знає нічого про Україну. І йому нічого робити в Україні. Иди к себе домой. Защищать русскоязычных людей. Не по всему миру, а в своей стране.

Posted by Володимир Зеленський on Thursday, March 3, 2022
 

Щойно ми збили російський літак СУ-30 над Ірпенем. Розрахунок комплексу ППО відпрацював на відмінно!

Posted by Головнокомандувач ЗС України / CinC AF of Ukraine on Thursday, March 3, 2022

09:58 Litewska prokuratura generalna w czwartek wszczęła postępowanie dotyczące możliwych rosyjskich zbrodni przeciw ludzkości i wojennych na Ukrainie.

09:57 Koalicja Obywatelska będzie głosować za projektem ustawy o obronie ojczyzny, ale zrobimy wszystko, żeby był on lepszy niż ten niedoskonały projekt rządowy; można liczyć na opozycję w sprawach fundamentalnych - oświadczył w czwartek szef PO Donald Tusk."Będziemy ciężko pracować, pomagać i wspierać wszystkich, także polski rząd w działaniach, które zwiększają bezpieczeństwo Polski; wszystkie działania i słowa muszą być nakierowane na ten jeden cel: bezpieczeństwo Polaków i naszego państwa" - powiedział Tusk.

09:51 W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w związku z rosyjskimi ostrzałami zginęły 34 osoby, a 285 zostało rannych, w tym 10 dzieci - poinformowały w czwartek służby ds. sytuacji nadzwyczajnych tego obwodu.

09:50 Ok. 400 uchodźców z Ukrainy przybędzie łącznie w czwartek rano dwoma pociągami do Katowic – poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

09:49 5 dni w podróży, prawie bez snu, jazda polnymi drogami, a na granicy rozstanie z mężami – tak wyglądała droga do Polski Iriny i Kristiny z miasta Kropywnycki na Zaporożu. W Katowicach znalazły nocleg, wkrótce ruszają dalej.

09:47 Przedstawiciele Rosji 4 lutego powiadomili chińskich urzędników o planie przeprowadzenia operacji zbrojnej na Ukrainie, a Chińczycy poprosili o wstrzymanie się z tym do końca olimpiady – podał w czwartek dziennik „South China Morning Post”, powołując się na anonimowe źródła w USA.

09:44 Większością głosów rady dyrektorów Echa Moskwy podjęto decyzję o likwidacji stacji i strony internetowej Echa Moskwy – poinformował w Telegramie naczelny tego opozycyjnego radia Aleksiej Wieniediktow. Protest wystosował polski Instytut Nowych Mediów.

09:42 Premier Mateusz Morawiecki oficjalnie powitał w czwartek rano szefa rządu Rumunii Nicolae Ciuca, który przybył do Warszawy na polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe. Wśród tematów spotkania są relacje dwustronne, sprawy z agendy UE, a także kwestia agresji Rosji na Ukrainę.

09:40 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w czwartkowej odezwie do obywateli, że Ukraińcy zniszczyli plany wroga opracowywane przez lata w jeden tydzień.

09:37 Na Ukrainie mamy do czynienia z wojną w najbrutalniejszej formule, nieliczącą się z życiem cywilów, przypominającą okupację niemiecką na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej - powiedział w czwartek szef BBN Paweł Soloch.

09:36 Zdaniem minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser uchodźcy z Ukrainy powinni mieć możliwość decydowania, w którym państwie UE chcą szukać schronienia. "(...) ludzie z Ukrainy będą teraz jeździć głównie tam, gdzie mają wielu przyjaciół, krewnych i znajomych" - powiedziała w czwartek radiu Deutschlandfunk.

09:34 Wszyscy polscy dyplomaci, którzy chcieli wyjechać z Kijowa dostali na to zgodę; pozostało ich na Ukrainie bardzo niewielu i są to ochotnicy - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Jak dodał, jest decyzja o podtrzymaniu polskiej obecności w Kijowie. Nasza obecność ma tam znaczenie i polityczne - mówił.

09:32 Od początku inwazji na Ukrainę 24 lutego Rosjanie stracili około 9 tys. żołnierzy - podał w czwartek na Telegramie ukraiński sztab generalny.

09:31 Kolejny specjalny pociąg humanitarny z Ukrainy dotarł w czwartek nad ranem do Olkusza (Małopolskie). Jak przekazał wojewoda małopolski Łukasz Kmita, przyjechało nim około 800 uchodźców.

09:28 W Słupsku (Pomorskie) zgodnie z zarządzeniem prezydent miasta Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej uchodźcy z Ukrainy w marcu będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej – poinformowała w czwartek rzecznik prasowa magistratu Monika Rapacewicz.

09:27 Od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę, czyli od 24 lutego br. przez podkarpackie przejścia graniczne przekroczyło 287,5 tys. osób. Ostatnie doby było to 46,8 tys. - poinformował PAP w czwartek rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz.

09:14 Od początku rosyjskiej inwazji do Polski przybyło ponad 575 tys. uchodźców z Ukrainy - poinformowała Straż Graniczna. W środę funkcjonariusze odprawili 95 tys. osób z tego kraju, a w czwartek do godz. 7 - ponad 27 tys.

09:10 Wystąpiłem do prezydencji francuskiej, byśmy wspólnie podjęli konkluzje, które ustaliłyby wspólne stanowisko krajów UE, jeśli chodzi o pociągnięcie do odpowiedzialności sprawców zbrodni na Ukrainie – podkreśla w rozmowie z portalem wPolityce.pl minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

09:08 W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę rząd Francji w czwartek zalecił swoim obywatelom, by opuścili terytorium Rosji tak szybko, jak to możliwe. "Najgorsze jeszcze przed nami" - ostrzegł minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.

09:08 Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł uruchomi w czwartek na Torwarze w Warszawie punkt recepcyjny dla uchodźców z Ukrainy. W punkcie otrzymają pomoc, posiłek, informacje i miejsce na odpoczynek. Przygotowanych będzie tam ok. 500 łóżek - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody Ewa Filipowicz.

09:08 Reprezentanci Rosji i Białorusi jednak nie wystąpią w rozpoczynających się w piątek zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie - poinformował w czwartek Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC).

09:05 Kolejne 52 tys. osób wjechało w środę z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w woj. lubelskim. Na większości z nich ruch odbywa się na bieżąco. Tylko w Dorohusku czas oczekiwania na przekroczenie granicy wynosi jedną godzinę.

09:00 Po ewakuacji sierocińca w Odessie na południu Ukrainy około 120 dzieci - w tym sześciodniowe niemowlę - ucieka do Berlina. Sieroty wyruszyły w podróż pięcioma autobusami wraz z opiekunami, powiedział w środę wieczorem naczelny rabin Odessy i południowej Ukrainy Abraham Wolff agencji dpa.

 

Шановні українці! Раніше я навіть не замислювався, скільки годин у тижні? Виявилося – 168. 168 годин. Вже цілий тиждень...

Posted by Резніков Олексій on Wednesday, March 2, 2022

 

08:57 Rosja ucieka się do straszenia najróżniejszymi rzeczami; takie wypowiedzi mają służyć osłabieniu gotowości Zachodu do tego, aby nakładać kolejne sankcje - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. "Nie powinniśmy dawać się na to łapać" - dodał.
08:53 Płonie ostrzelana przez siły rosyjskie baza paliwowa w Czernihowie na północy Ukrainy - poinformowały w czwartek ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.
08:40 Niemcy chcą dostarczyć więcej broni na Ukrainę. Ministerstwo Gospodarki zatwierdziło dostawę 2700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych typu "Strela", jak dowiedziała się w czwartek agencja dpa.
08:38 Większością głosów rady dyrektorów Echa Moskwy podjęto decyzję o likwidacji stacji i strony internetowej Echa Moskwy – poinformował w Telegramie naczelny tego opozycyjnego radia Aleksiej Wieniediktow.
08:33 W ukraińskich wsiach i miasteczkach, w których stoją rosyjskie wojska, natychmiast zaczyna dochodzić do maruderstwa, kradzieży i zabójstw – napisał na Facebooku doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

08:31 Projekt specustawy ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy jest jeszcze szlifowany na poziomie rządu; zapewne w czwartek lub piątek zostanie przyjęty i w następnym tygodniu uchwalony przez Sejm - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
08:26 Ukraińska kolej poinformowała w czwartek na Telegramie, że od tej chwili wszystkie pociągi ze wschodu na zachód Ukrainy będą ewakuacyjne. Sprzedaż biletów na nie została wstrzymana; opłata za przejazd nie będzie pobierana. Pierwszeństwo w korzystaniu z tych pociągów mają kobiety, dzieci i ludzie starsi.
08:20 Stajemy po stronie całej Ukrainy, po stronie naszych ukraińskich koleżanek i kolegów. Wiemy, jak wielki wkład wnoszą w rozwój nauki. Chcemy dalej wzmacniać więzi, które łączą nas z nimi - piszą naukowcy z Litwy i Polski w oświadczeniu ws. wojny w Ukrainie. "Razem potępiamy rosyjską agresję" - podkreślają
08:18 Nocne wybuchy w Kijowie to efekt działań obrony przeciwlotniczej przeciwko rakietom rosyjskim - poinformowały w czwartek władze ukraińskiej stolicy.
08:18 Konkurs na projekt znaczka pocztowego, który twórczo zobrazuje hasło: „Rosyjski okręcie wojenny, p... się!”, ogłosiła Poczta Ukrainy. Te słowa ukraińskich obrońców Wyspy Węży na Morzu Czarnym stały się już znanym na całym świecie memem.
08:17 IPC: reprezentanci Rosji i Białorusi nie zostaną dopuszczeni do startu w zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie.
08:12 Przewodniczący KEP prosi patriarchę Cyryla o interwencję u Putina w sprawie zatrzymania wojny na Ukrainie.
08:11 Nie ma polskich MiG-ów na Ukrainie; chciałbym uspokoić, bo pewne informacje pojawiły się, że chociażby z polskich lotnisk mają startować samoloty w celach bojowych, dementuję te informacje - oświadczył w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
08:07 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaapelował do Ukraińców o przypuszczanie ataków na kolumny pojazdów z zaopatrzeniem dla sił rosyjskich. "Jeżeli wróg nie ma paliwa, amunicji, żywności, wsparcia inżynieryjnego, będzie bezbronny" - zaznaczył.
07:45 W Charkowie na wschodzie Ukrainy w wyniku wtorkowego ostrzału rosyjskiego uszkodzony został zabytkowy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej w centrum miasta – poinformowały władze cerkiewne, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

07:42 Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia czy dokumenty przeznaczone wyłącznie do użytku służbowego może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – podkreśla wojsko.

07:28 Rosyjski agresor próbuje prowadzić działania ofensywne na terytorium Ukrainy – podał w porannym komunikacie w czwartek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Trwa ósmy dzień rosyjskiej agresji.

07:25 Około 15 tysięcy ludzi podczas wojny mieszka na stałe na stacjach kijowskiego metra, które służą jako schrony przed atakami rakietowymi Rosji - pisze w czwartek agencja Ukrinform.

07:14 Instytut Pawła Włodkowica wraz z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego i Centrum Historii Zajezdnia rozpoczął akcję Archiwum Pomocy. "Chcemy udokumentować wielką akcję pomocy Polaków dla Ukraińców, ponieważ to, co się teraz dzieje, będzie fundamentem nowych stosunków polsko-ukraińskich" – mówi PAP dr Łukasz Kamiński, historyk, prezes Instytutu Pawła Włodkowica i wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.

07:12 Płatnicy, którzy podczas konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą mają trudności z opłaceniem składek na ubezpieczenia społeczne, mogą skorzystać z pomocy ZUS. Chodzi m.in. o odroczenie im płatności lub rozłożenie ich na raty. W wyjątkowych przypadkach mogą być one umarzane – czytamy w "DGP"

07:05 Putin wywołał obecną wojnę przede wszystkim dlatego, że spodziewał się rychłego zwycięstwa. Chciał w ten sposób podnieść swoją popularność, raz jeszcze zrobić z siebie niezwyciężonego lidera - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" rosyjski pisarz Borys Akunin.

07:04 Przez mieszkanie w spektaklu przewijają się ludzie, którzy znajdują się w procesie myślenia, rozumienia świata na nowo, czy nawet wymyślania go na nowo; tworzenia nowych relacji i pojęć - mówi PAP Michał Borczuch, reżyser "Mieszkania na Uranie". Prapremiera w Nowym Teatrze - w czwartek.

06:51 Firmy prowadzące biznesy w Ukrainie nie były przygotowane na rosyjską inwazję. Wiele z nich nadal nie wie, co dalej robić - czytamy w czwartkowym "Pulsie Biznesu".

06:49 Organizatorzy zawodów narciarskiego Pucharu Świata w biegach, kombinacji norweskiej i skokach, które w najbliższy weekend odbędą się w Oslo, poprosili publiczność o ubranie się w kolory narodowe Ukrainy, skocznię oświetlą na niebiesko-żółto, a numery startowe zaprojektowano w formie flagi Ukrainy.

06:49 Władze ChRL chcą poprzeć prezydenta Rosji Władimira Putina, ale też uniknąć zrażenia do siebie Zachodu; zostawiają sobie furtkę na wypadek porażki Putina – ocenił w rozmowie z PAP dyrektor Centrum Demokratycznych Rządów i Innowacji im. Roya i Lili Ashów na Uniwersytecie Harvarda Anthony Saich.

06:47 Para pobrała się w bunkrze w miejscowości Awanhard w obwodzie odeskim na Ukrainie - poinformowały lokalne władze. Ceremonia zaślubin rozpoczęła się w urzędzie, ale po chwili wszyscy musieli przenieść się do schronu w związku z alarmem przeciwlotniczym.

 

Ми непереможні!!!🇺🇦 В смт Авангард Одеської області у бомбосховищі народжуються нові сім‘ї!💍💞 Сьогодні о 10.15 ранку...

Posted by Ісаєва Дар'я on Wednesday, March 2, 2022

06:45 Ministerstwo transformacji cyfrowej Ukrainy uruchomiło aplikację ostrzegającą przed atakami lotniczymi, która jest już dostępna na Google Play i AppStore - podaje w czwartek rano portal Nexta.

06:27 Osiem osób zginęło w rosyjskimostrzale w mieście Izium w obwodzie charkowskim na Ukrainie - podały lokalne władze w nocy ze środy na czwartek. W Sumach na północy kraju w wyniku uderzenia rakiety rannych zostało pięć osób.

06:06 Agencje Moody's i Fitch poinformowały w nocy ze środy na czwartek, że ze względu na sankcje nałożone na Rosję obniżyły rating tego kraju odpowiednio z poziomu B3 do Baaa3 i z poziomu BBB do B. We wtorek S&P obniżył jej notę do BB+.

05:49 W Kijowie w czwartek wcześnie rano miały miejsce kolejne "liczne" eksplozje w centrum, w pobliżu metra Przyjaźni Narodów, a cztery wybuchy słyszano w okolicach rejonu peczerskiego, w prawobrzeżnej części stolicy - podaje ukraiński portal Euromaidan PR.

05:23 Szefowa resortu finansów USA Janet Yellen poinformowała w środę (czasu lokalnego), że sankcje zablokowały ok. połowy aktywów banku centralnego Rosji i "ograniczyły" 80 proc. aktywów rosyjskich banków. Zapowiedziała, że Waszyngton zlikwiduje luki w restrykcjach nałożonych na Moskwę.

05:19 Departament Stanu USA oskarżył w środę Rosję o "rozpoczęcie wojny na pełną skalę z wolnością mediów i prawdą" poprzez blokowanie niezaleźnych źródeł informacji aby uniemożliwić Rosjanom dostęp do informacji na temat inwazji Ukrainy.

04:53 Japonia nakłada sankcje na cztery kolejne rosyjskie banki, aby dostosować swe restrykcje do kar, jakimi objęła Moskwę Unia Europejska - powiedział w czwartek japoński minister finansów Shunichi Suzuki.

04:41 Kanada nałożyła w środę kolejne sankcje na Rosję. Dotyczą 10 osób z dwóch firm rosyjskiego sektora energetycznego, Gazpromu i Rosnieftu – poinformowała w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

03:43 Agencja ratingowa Moody's poinformowała, że ze względu na sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę obniżyła rating tego kraju z poziomu B3 do Baaa3.

Moody's zastrzegł, że sytuacja Rosji będzie pilnie monitorowana pod kątem ewentualnego dalszego obniżenia jej ratingu.

03:21 Około 700 uchodźców z Ukrainy przyjechało do Warszawy wczesnym rankiem Kolejami Mazowieckimi. Transport zorganizował Mazowiecki Urząd Marszałkowski.

03:20 Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w środę przytłaczającą większością głosów rezolucję "zdecydowanie, energicznie i dumnie" popierajacą Ukrainę. Wcześniej podobną rezolucję uchwalił Senat.

Rezolucja stwierdza, że historia jest świadkiem jak świat reaguje na walkę Ukraińców w obronie ich demokracji przed inwazją Rosji.

03:19 Mer miasta Ihor Kołychajew poinformował, że w budynku miejskiej administracji rozmawiał z przedstawicielami rosyjskich sił, aby poprosić, by "nie strzelano do ludzi" - relacjonuje AFP.

Szef władz obwodu chersońskiego Hennadij Łahuta wezwał na Telegramie mieszkańców Chersonia, by pozostali w domach, ponieważ "okupanci (rosyjscy) są we wszystkich dzielnicach miasta i są bardzo niebezpieczni".

"Mamy ogromne trudności ze zbieraniem i chowaniem ciał ofiar, dostawami żywności i leków (...), udzielaniem pomocy w wypadkach" - poinformował Kołychajew.

Zapewnił, że w rozmowach z przedstawicielami rosyjskich sił nie "poczynił żadnych obietnic", poinformował też o wprowadzeniu nocnej godziny policyjnej.

03:17 Władze Ukrainy podały nad ranem, że Rosjanie przejęli kontrolę nad Chersoniem.

02:29 Od początku inwazji Rosji na Ukrainę z zaatakowanego kraju, w ciągu niespełna tygodnia, uciekło milion osób. To najszybszy exodus uchodźców w tym stuleciu - podało w nocy ze środy na czwartek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Wcześniej w środę UNHCR informowało o prawie 836 tys. uchodźców z Ukrainy, a we wtorek - o około 660 tys. osób, które uciekły z kraju.

Agenda ONZ, która prognozowała wcześniej, że Ukrainę może opuścić do 4 mln uchodźców, ostrzega, że liczba ta może wzrosnąć.

02:17 Zastępca doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Daleep Singh powiedział w środę w wywiadzie dla CNN, że administracja Joe Bidena szuka sposobów ograniczenia konsumpcji rosyjskiej ropy w Stanach Zjednoczonych, przy zachowaniu globalnej podaży tego surowca.

Wcześniej w środę Biden pytany, czy jest możliwe wprowadzenie zakazu importu ropy naftowej z Rosji odpowiedział, że "wszystkie opcje są na stole".

01:45 Portal Euromaidan PR podaje, że w nocy ze środy na czwartek na ulicach Chersonia toczą się walki uliczne, a ukraińskie siły obrony terytorialnej starają się odbić miasto. Wcześniej mer Chersonia Ihor Kołychajew powiedział, że Rosjanie utorowali sobie drogę do miejskiego ratusza.

Kołychajew zaapelował do rosyjskich żołnierzy, by nie strzelali do ludności cywilnej.

Wcześniej w środę rosyjskie siły ogłosiły, że opanowały miasto, czemu zaprzeczyły władze Ukrainy.

01:22 Cztery eksplozje w centrum Kijowa.

W centrum Kijowa (nieopodal osiedla Nowopeczerskie Lipki) w nocy ze środy na czwartek miały miejsce cztery potężne eksplozje. W pobliżu znajduje się stacja metra Drużby Narodów, Dziecięcy Szpital nr 7 oraz Szpital Miejski nr 12.

Eksplozje miały miejsce blisko Mostu Południowego, gdzie znajduje się tzw. Łysogórski Fort, który został wzniesiony pod koniec XIX wieku jako główny punkt obronny miasta. Miał chronić podejścia do strategicznych mostów Kijowa i być samodzielną autonomiczną fortyfikacją.

Ponadto, obecnie znajdują się tam również wieże operatorów telefonii komórkowej oraz wieża, która w czasach radzieckich m. in. tłumiła sygnał Radia Wolna Europa.

01:11 Włochy. W Ligurii stoją zacumowane dwa luksusowe jachty oligarchów z Rosji.

01:02 Książę Karol w ukraińskiej katedrze mówi o odwadze w obliczu agresji Rosji.

Brytyjski następca tronu książę Karol składając w środę wieczorem wizytę w ukraińskiej katedrze greckokatolickiej w Londynie powiedział, że jest głęboko poruszony odwagą Ukraińców w obliczu "straszliwej agresji" ze strony Rosji. Podczas wizyty, która odbyła się w Środę Popielcową, księciu Karolowi towarzyszyła jego małżonka, księżna Camilla, ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko wraz z żoną oraz przedstawiciele organizacji zajmujących się pomocą humanitarną.

Następca tronu powiedział, że on i Camilla są poruszeni wszystkim, co usłyszeli, a "przede wszystkim niezwykłą odwagą, hojnością i hartem ducha społeczności ukraińskiej w obliczu tak prawdziwie strasznej agresji".

00:44  Prezydent Zełenski: 9 tys. ofiar wśród Rosjan.

Portal Nexta cytuje na Twitterze ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który poinformował w środę późnym wieczorem, że jest już 9 tys. ofiar wśród rosyjskich żołnierzy prowadzących ofensywę na Ukrainie.

⚡️⚡️⚡️Zelensky reported about 9 thousand dead #Russians in 1 week of war

— NEXTA (@nexta_tv) March 2, 202200.26 Wiceszef MSZ: Ze Lwowa przyjechały już trzy konwoje ratujące Polaków

00:13 Prezydent Ukrainy podziękował bohaterom.

00:07 Prezydent Zełenski: okupanci nic nie dostaną. Nikogo i niczego. Ukraina nie chce być pokryta zwłokami żołnierzy (rosyjskich - przyp. red.), przyjedźcie i ich zabierzcie

23:45 "Potwierdzam, że moje biuro otrzymało listy polecające od 39 państw (...) i otwiera śledztwo ws. sytuacji na Ukrainie (...) obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy" - napisał w komunikacie prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan. 

23:31 Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wszczął śledztwo ws. zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. 

23:17 Bank Światowy wstrzymuje wszystkie programy w Rosji i na Białorusi.

23:14 Mer Chersonia Ihor Kołychajew powiedział w środę wieczorem, że Rosjanie są na ulicach miasta i utorowali sobie drogę do ratusza. Wcześniej rosyjskie siły ogłosiły, że opanowały miasto, czemu zaprzeczyły władze Ukrainy. 

23:06 Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) poinformowało w środę, że na Ukrainie w wyniku inwazji rosyjskiej do północy 1 marca potwierdzono śmierć 227 cywilów; 525 zostało rannych.

22:51 Około 400 osób, z czego większość to dzieci, zostało ewakuowanych z Wołnowachy w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowały ukraińskie służby ratunkowe. Ewakuacje są planowane z Charkowa i Sum.

22:25 "Uzbrojenie ofensywne, które Hiszpania przekaże walczącej z rosyjską inwazją Ukrainie, zostanie wysłane w piątek" - poinformowała w środę minister obrony Margarita Robles. Zaznaczyła, że broń zostanie skierowana do bazy na terenie Polski.

22:23 Wsparcie dla Ukrainy oraz sankcje nakładane na Rosję i Białoruś - znalazły się wśród tematów środowej rozmowy telefonicznej premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Japonii Fumio Kishidy. Szef japońskiego rządu podkreślił gotowość Japonii do przyjmowania Ukraińców uciekających przed rosyjską inwazją.

22:10 "Odłamki zestrzelonej rakiety uszkodziły magistralę cieplną. Anton Heraszczenko zapewnił, że zostanie naprawiona do jutra. Wcześniej ostrzegał, że ogrzewania może być pozbawiona część Kijowa. "Jeśli ta rakieta trafiłaby w cel gdzieś w centrum Kijowa, ofiary i zniszczenia byłyby koszmarne" - powiedział. 

22:09 Przy kijowskim dworcu spadły w środę wieczorem odłamki zestrzelonego rosyjskiego pocisku manewrującego - przekazał doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Wcześniej informowano, że w pobliżu dworca spadła rakieta.

21:59 "Widzimy trzy główne kierunki inwazji Rosji na Ukrainę. Rosjanie nacierają na Kijów i Charków. Atakują też Ukrainę od południa, z Krymu. Nie znamy dokładnie planów Putina, ale ruchy wojsk wskazują na to, że celem Rosjan jest zdobycie Kijowa. Mogą też dążyć do otoczenia jednostek ukraińskich na wschodzie kraju" - powiedział rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby. 

21:52 Rzecznik Pentagonu: na południu Ukraińcy stawiają opór, nie mamy potwierdzenia, że Rosjanie zdobyli Chersoń.

21:48 Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia inwazji na Ukrainę, dla której "nie ma żadnego usprawiedliwienia" i w wyniku której giną niewinni ludzie.

21:36 "Duża rosyjska kolumna wojskowa, która zmierza do Kijowa od północnego zachodu praktycznie nie posunęła się do przodu w ciągu ostatnich 24, 36 godzin" - powiedział rzecznik prasowy Pentagonu John Kirby.

21:35 "Pierwsza rakieta Rosjan była wystrzelona w ministerstwo obrony, ale zestrzelił ją system obrony przeciwlotniczej. Odłamki rakiety spadły obok Dworca Południowego. (...) Innym celem uderzenia mogło być dowództwo Sił Lądowych" - podaje z kolei Ukraińska Prawda, powołując się na źródła. Ministerstwo obrony mieści się niedaleko dworca.

21:34 Mer Kijowa Witalij Kliczko podziękował w środę mieszkańcom ukraińskiej stolicy za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i przypomniał o obowiązywaniu godziny policyjnej i wymogów bezpieczeństwa. Poinformował o trwających w okolicach miasta walkach z siłami rosyjskimi.

21:26 Rosja przeprowadziła atak rakietowy w pobliżu dworca kolejowego w Kijowie - poinformował doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Według portalu Ukraińska Prawda obok dworca spadły odłamki pocisku zestrzelonego przez ukraińskie siły. Nie ma informacji o rannych ani zabitych.

21:10 Rosyjski pocisk uderzył w statek Banglar Samriddhi pod flagą Bangladeszu, który cumował w ukraińskim porcie w Mikołajowie nad Morzem Czarnym - podała w środę agencja Ukrinform, powołując się na administrację ukraińskich portów morskich.

21:07 Cztery rosyjskie myśliwce naruszyły w środę przestrzeń powietrzną Szwecji na wschód od Gotlandii - podały w komunikacie szwedzkie siły zbrojne. Rząd w Sztokholmie określił incydent jako "całkowicie niedopuszczalny".

20:52 Szef dyplomacji USA Antony Blinken zapowiedział w środę, że w czwartek uda się z wizytą do Europy, odwiedzając Brukselę, Polskę, Mołdawię i państwa bałtyckie. Jak stwierdził, celem jest dalsza koordynacja ws. odpowiedzi na rosyjską agresję oraz wsparcie wschodniej flanki państw NATO.

20:50 W Rosji wpłynął do parlamentu projekt przepisów przewidujący kary więzienia - nawet do 15 lat - za "fake newsy" o działaniach sił zbrojnych Rosji. Przepisy te zaproponowano na tle prowadzonej przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie.

20:48 Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę kolejne sankcje na Rosję i Białoruś, w tym ograniczenie eksportu wysokich technologii dla Białorusi oraz sankcje blokujące nałożone na 22 firmy zbrojeniowe i rosyjskie rafinerie.

20:43 "Rosjanie ostrzelali okolice dworca kolejowego w Kijowie, rakieta zniszczyła duży ciepłociąg" - poinformował doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Część Kijowa może być pozbawiona ogrzewania - ostrzegł.

20:28 Sytuacja w Charkowie jest bardzo niebezpieczna, toczą się ciężkie walki, miasto jest pod nieustannym ostrzałem Rosjan, są duże straty wśród ludności cywilnej - powiedział stacji BBC w środę mer miasta Ihor Terechow. Dodał, że mieszkańcy Charkowa są zjednoczeni i nie poddadzą się.

20:25 Tajwan otworzy specjalny fundusz dla Ukraińców dotkniętych przez inwazję Rosji – przekazał w środę rząd kraju.

20:21 Niemcy. W reakcji na wywołaną przez Rosję wojnę na Ukrainie oraz w celu uspokojenia sytuacji na rynku ropy naftowej rząd federalny uwolnił część narodowej rezerwy ropy naftowej - dowiedziała się w środę agencja dpa w federalnym Ministerstwa Gospodarki.

20.17 "Przed chwilą trafiło w pobliżu podziemnego przejścia dworca kolejowego" w Kijowie - poinformował w środę wieczorem doradca w ukraińskim MSW Anton Heraszczenko. Nie ma informacji o zabitych ani rannych.

20:11 Do potężnego wybuchu doszło w środę wieczorem w pobliżu kijowskiego dworca kolejowego - informuje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na świadków. Portal ZN.ua pisze o serii eksplozji w stolicy. W mieście ogłoszono alarm przeciwlotniczy, wszyscy mają udać się do schronów.

20:08 Polska jest dzisiaj liderem pomocy dla Ukrainy; właśnie dlatego staliśmy się i będziemy celem zorganizowanej, cynicznej rosyjskiej propagandy i dezinformacji - powiedział w środę w orędziu prezydent Andrzej Duda. Apelował o wyjątkową rozwagę i odpowiedzialność, i oto by nie powielać niesprawdzonych informacji.

20:04 Prezydent Andrzej Duda: na jutro zaprosiłem do Pałacu Prezydenckiego mojego kontrkandydata z wyborów prezydenckich, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, a także przedstawicieli samorządów. Dziś potrzebna jest współpraca. 

19:59 Interfax-Ukraina: świadkowie mówią o silnym wybuchu na kijowskim dworcu. 

19:53 Bank narodowy Ukrainy (NBU) zablokował działanie kart bankowych wyemitowanych w Rosji i na Białorusi - poinformowały w środę służby prasowe tej instytucji. Zakaz działalności tych kart wprowadzono 1 marca.

19:50 "Prezydent Rosji Władimir Putin otrzymał bardzo wyraźny sygnał, że nie warto bawić się bronią jądrową" - oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, nawiązując w ten sposób do poniedziałkowego oświadczenie Chin, które wezwały Rosję do deeskalacji.

19:41 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 7 tys. rosyjskich żołnierzy, a setki trafiły do niewoli - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

19:31 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję potępiającą Rosję i wzywającą do wycofania jej wojsk z Ukrainy.

19:30 Rozpoczęła się kolejna narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu, wojska i służb - poinformował resort obrony na Twitterze. W spotkaniu uczestniczy m.in. szef MON Mariusz Błaszczak.

19:21 Pentagon: Rosja nie rozwiązała problemów z logistyką; siły Ukrainy atakowały konwój pojazdów pod Kijowem.

19:03 Rosja może przygotować deepfake z twarzą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego; na nagraniu szef państwa rzekomo miałby ogłosić kapitulację - ostrzega w środę Centrum Strategicznych Komunikacji i Bezpieczeństwa Informacyjnego. Apeluje, by nie wierzyć takim nagraniom.

18:53 "Były okresy, w których słyszeliśmy, jak płaczą w czasie walki, okres, w którym obrażali się nawzajem - oczywiście nie jest to oznaka wysokiego morale. Zdarzyło się, że strzelali do siebie nawzajem, zdarzało się, że musieli transportować martwe ciała z powrotem do swoich baz operacyjnych" - pisze "Daily Telegraph".

18:51 Rosyjskie wojska działają w kompletnym chaosie, ich morale jest osłabione, odmawiają wykonywania rozkazów centralnego dowództwa, w tym ostrzeliwania ukraińskich miast i narzekają na brak zapasów żywności i paliwa - wynika z przechwyconych nagrań, które opisuje "Daily Telegraph".

18:46 "Podczas II wojny światowej nie mogliśmy zatrzymać Hitlera, ale teraz możemy zatrzymać Putina. Wzywam cały świat do działania, zróbmy coś, wciąż możemy go zatrzymać"- zaapelował w rozmowie z CNN naczelny rabin Ukrainy Jaakow Bleich.

18:36 Policja w Petersburgu zatrzymała w środę 20 osób podczas protestu w centrum miasta przeciwko wojnie z Ukrainą - poinformował petersburski portal Fontanka.ru.

18:32 W sobotę w Rzeszowie minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotka się z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

18:23 "Ukraińskie siły odbiły zajętą wcześniej przez Rosjan miejscowość Makarów w obwodzie kijowskim i umocniły się tam" - poinformował w środę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

18:16 Mieszkańcy Kijowa przygotowują się do odparcia ataku rosyjskich wojsk. Mer stolicy Witalij Kliczko poinformował ludzi o ściągnięciu rosyjskiego wojska w okolice Kijowa i wezwał mieszkańców by się nie poddawali i stawali do walki z wrogiem - relacjonuje korespondentka PAP w oblężonej stolicy Ukrainy. "Paniki w Kijowie nie ma. Wszyscy są zjednoczeni" - podkreśla.

18:12 "Rozmawiałem również z Blinkenem o nakładaniu dalszych sankcji na Rosję, do czasu aż zakończy wojnę przeciwko Ukrainie i wycofa z jej terytorium swoje siły zbrojne, a także o mechanizmach, które miałyby zapobiec omijaniu sankcji" - dodał Kułeba.

18:11 "Rozmawiałem w środę z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i podkreśliłem, że Ukraina potrzebuje teraz kolejnych dostaw broni, szczególnie dla swoich sił powietrznych" - napisał w środę na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

18:07 Unia Europejska nałożyła sankcje indywidualne i gospodarcze na Białoruś w związku z jej rolą w militarnej agresji wobec Ukrainy. 

UE postanowiła nałożyć sankcje w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających na 22 wysokich rangą członków białoruskiego personelu wojskowego ze względu na ich rolę w procesach decyzyjnych i planowania strategicznego, które doprowadziły do udziału w rosyjskiej agresji na Ukrainę.

17:58 "Pół miliona uchodźców z Ukrainy przybyło do naszego kraju. Nasze służby graniczne nie stwierdziły do tej pory, aby któryś z nich przybył z Białorusi. Nie mamy na to żadnego dowodu" - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

17:55 "Poprosiłem posłów różnych ugrupowań politycznych, także w przestrzeni europejskiej - aby wśród swoich kolegów poza granicami kraju lobbowali za przyznaniem Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej" - powiedział prezydent Andrzej Duda po zakończeniu RBN.

17:49 W Rosji 4 marca może być wprowadzony stan wojenny - pisze w środę doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. Ukraińskie media podkreślają, że miałoby to na celu m.in. zdławienie społecznych protestów, które mogą się aktywizować w związku z oddziaływaniem sankcji.

17:29 "Polska nie zamierza brać udziału w wojnie. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani"- mówił prezydent Andrzej Duda po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego ws. sytuacji w Ukrainie.

17:24 Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa poinformowała w środę, że wyniku inwazji rosyjskiej zginęło do tej pory 21 dzieci, a 55 jest rannych.

17:21 Ponad 13 500 Ukraińców, przeważnie bułgarskiego pochodzenia, przybyło do Bułgarii po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainie. Na granicę wysyłane są po nich autobusy, wielu ochotników zabiera ich własnymi samochodami.

17:12 "Rosja bombarduje szpitale, przedszkola, kluczową infrastrukturę, powoduje masowy głód" - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas nadzwyczajnej debaty Zgromadzenia Ogólnego. Dodała, że Rosja planuje dodatkowe zbrutalizowanie konfliktu.

16:52 Joe Biden: decyzja w sprawie stałego stacjonowania wojsk NATO w Polsce należy do Sojuszu. 

16:42 Kolejni dodatkowi żołnierze Bundeswehry dołączają do jednostki NATO na Litwie.

16:40 Broń wysłana przez Niemcy została w środę dostarczona do Ukrainy – informuje dpa, powołując się na informacje z kręgów rządowych.

16:18 W UE weszły w życie sankcje wykluczające niektóre rosyjskie banki z systemu SWIFT. Chodzi o banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.

16:01 W środę wieczorem wyruszy specjalny pociąg humanitarny do granicy, który przywiezie do Warszawy uchodźców z Ukrainy - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

16:00 Zgromadzenie Ogólne ONZ głosuje w środę nad niewiążącą rezolucją, która potępia Rosję za akty przemocy na Ukrainie. Dokument żąda natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk z tego kraju.

16:00 Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, przekazał w środę w komentarzu dla portalu Ukrainska Prawda, że dążenie Kremla do uczynienia zbiegłego prezydenta Wiktora Janukowycza nowym przywódcą Ukrainy świadczyłoby o rosyjskiej ignorancji względem poglądów obywateli kraju.

15:57 Koncern Siemens ogłosił w środę, że w związku z atakiem Rosji na Ukrainę wstrzymuje wszystkie swoje nowe projekty w Rosji, a także wszystkie swoje dostawy do Rosji. Firma zaznaczyła, że w pełni popiera nałożone na Rosję sankcje.

15:50 Brytyjski premier Boris Johnson zarzucił w środę reżimowi prezydenta Rosji Władimira Putina popełnianie zbrodni wojennych na Ukrainie. Ponownie potępił rosyjską napaść na Ukrainę nazywając ją "odrażającym atakiem".

15:50 Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski pożegnał w środę ostatnich wyjeżdżających z Moskwy dyplomatów Ukrainy, składając wizytę w ukraińskiej misji. Zapewnił ich o solidarności Polaków i wręczył ikonę św. Mikołaja Cudotwórcy.

15:47 "Putin liczył na to, że zajmie Ukrainę w trzy dni. Właśnie taki zapas prowiantu rozdał swoim żołnierzom, kiedy wysłał ich do walki na naszą ziemię" - pisze w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

15:46 Rzecznik MŚP Adam Abramowicz zwrócił się w środę do premiera Mateusza Morawieckiego o działania wspierające utrzymanie gwarancji relacji gospodarczych między Polską i Ukrainą, podkreślając znaczenie stabilności eksportu. Wcześniej Rzecznik MŚP spotkał się ze swoim odpowiednikiem z Ukrainy.

15:44 Chcemy dać przybywającym Ukraińcom możliwość zaszczepienia przeciw COVID-19 - powiedział na posiedzeniu komisji zdrowia w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że dzieci można będzie również bezpłatnie zaszczepić przeciw chorobom ujętym w kalendarzu szczepień.

15:36 Rosyjskie MSZ oświadczyło w środę, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 jest nie do przyjęcia i doprowadzi do nieodwracalnych szkód w stosunkach dwustronnych.

15:36 Bułgarski generał rezerwy, zatrudniony w resorcie obrony współpracował z radcą ambasady Rosji w Sofii. Bułgarska prokuratura poinformowała w środę o dochodzeniu w sprawie niezgodnej z Konwencją Wiedeńską działalności szpiegowskiej.

15:18 Funkcjonariusze Służby Więziennej w całym kraju włączają się w pomoc humanitarną Ukraińcom uciekającym przed wojną. Organizują zbiórki rzeczowe i pieniężne, oddają krew, oferują transport, dach nad głową - poinformowała rzeczniczka Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Elżbieta Krakowska.

15:18 Ukraińska armia wystosowała w środę apel do matek rosyjskich żołnierzy wziętych na Ukrainie do niewoli, aby pojechały tam odebrać swoich synów - poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy.

Według Kijowa armia Ukrainy ma dziesiątki rosyjskich jeńców.

"Podjęto decyzję o zwrocie schwytanych rosyjskich żołnierzy matkom, jeśli przyjadą na Ukrainę, do Kijowa, by ich odebrać" – napisał w oświadczeniu resort. 

 

15:17 Papież Franciszek wysyła pierwszą partię pomocy na Ukrainę. Portal Vatican News poinformował w środę, że papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski przekazał transport darów koordynującej ich zbiórkę rzymskiej bazylice św. Zofii, która jest siedzibą Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

15:13 Ambasador Białorusi w Kiszyniowie Anatolij Kalinin zaprzeczył w środę jakoby władze w Mińsku wiedziały o rzekomo planowanym przez Rosję ataku na Mołdawię. Sugerował to ostatnio Alaksandr Łukaszenka, pokazując jedną z wojskowych map, wynika z komunikatu MSZ Mołdawii.

15:08 Zapewniam, że siedem rosyjskich banków, które mają być odłączone od systemu SWIFT, nie są ostatnimi; będziemy kontynuować działania w tym kierunku - zapowiedział w środę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

14:56 Ukraina wraz z partnerami prowadzi wielką kampanię deputinizacji świata - oświadczył w środę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podczas briefingu online.

"Z Rosjanami zrywane są umowy. Współpraca z Rosjanami, z tymi, kto popiera rosyjską agresję, stała się niemoralna, nie do przyjęcia" - podkreślił Kułeba.

Jak dodał, ponad 100 firm gigantów całkowicie albo częściowo wstrzymało działalność w Rosji, albo planują to zrobić. Są wśród nich: DHL, Apple, Google, Twitter, Lenovo, Spotify, Tesla, Visa, MasterCard, Adidas etc.

14:51 Ukraińcy nigdy nie zapomną pomocy Polaków, a także przywództwa, inicjatywy i osobistego udziału Andrzeja Dudy we wsparciu Ukrainy i jej narodu. Panie Prezydencie, ogromna wdzięczność od nas wszystkich - podkreślił w środę premier Ukrainy Denys Shmyhal.

14:51 Rosja niszczy nasze miasta, my niszczymy jej gospodarkę - oświadczył w środę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba podczas briefingu online.

Jak poinformował minister, na Ukrainę jadą z 16 krajów ochotonicy, którzy są gotowi ramię w ramię z ukraińskim narodem walczyć przeciwko agresorowi.

Ich łączna liczba już przekroczyła 1000 osób - przekazał. Stale nadchodzą kolejne zgłoszenia - dodał Kułeba.

14:42 Kijów, stolica Ukrainy, mierzy się z działalnością dywersantów rosyjskich. Policja kontrolująca metro zatrzymała sabotażystów, którzy chowali pociski w pluszowym misiu - wynika ze zdjęć, które w środę zostały opublikowane na Twitterze kanału NEXTA.

"Policja zatrzymała w kijowskim metrze sabotażystów. Chowali pociski w pluszowej zabawce" - opisano dwie fotografie widniejące na profilu NEXTY. Na jednej z nich widać czwórkę mężczyzn stojących twarzami do ściany i pilnowanych przez uzbrojonego funkcjonariusza; ręce trzech z nich są skute kajdanami. Kolejne zdjęcie przedstawia rozprutego pluszowego misia obok którego leży kilkanaście nabojów.

14:35 Nałożone na Rosję unijne sankcje zostały wprowadzone od poniedziałku 28 lutego także przez neutralną Szwajcarię. W ramach sankcji Szwajcaria ze skutkiem natychmiastowym wprowadziła m.in. sankcje finansowe, zamrażając konta należące do prezydenta Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i szefa MSZ Siergieja Ławrowa. Jak informuje w środę "Tages Anzeiger” (TA), zamrożeniem objęte zostały konta należące do 650 Rosjan.

14:31 Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w środę, że zwróciła się do papieża Franciszka, by porozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o tym, aby na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie utworzyć korytarze humanitarne dla cywilów.

"Mam nadzieję, że dojdzie do tej rozmowy" - podkreśliła Wereszczuk, cytowana przez agencję Reutera.

14:31 Powstała strona internetowa - bialystokpomaga.pl - która ma łączyć uchodźców z Ukrainy potrzebujących pomocy z osobami, firmami czy organizacjami pozarządowymi oferującymi pomoc. Strona działa w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

14:26 W związku z sytuacją na Ukrainie spółki Skarbu Państwa w ostatnich dniach przekazały wiele milionów złotych pomocy - poinformował w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

14:23 Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w nocy z wtorku na środę dwa rosyjskie myśliwce Su-35S nad obwodem kijowskim – podaje agencja Ukrinform, powołując się na dowództwo sił powietrznych. W bojach powietrznych Ukraińcy stracili MiGa-29.

Jak poinformowano, w nocy doszło do „zaciętej walki powietrznej” pomiędzy parą ukraińskich MiGów-29 i dwoma rosyjskimi Su-35S. Rosyjskie samoloty zostały zniszczone, a oprócz rakiet wypuszczonych z myśliwców, atakowały je także pociski z naziemnych systemów S-300.

W wyniku tego pojedynku siły powietrzne Ukrainy straciły jednego MiGa-29 – podano. Trwają poszukiwania pilota.

14:18 Nie ma w tej chwili zwiększonego zapotrzebowania na krew i jej składniki. Prosimy czekać na sygnał o potrzebie donacji. Przygotujmy się, że pomaganie Ukrainie będzie musiało trwać dłuższy czas - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

14:15 Polska udzieli wszelkiej pomocy, o którą państwo ukraińskie poprosi, również dotyczącej ewentualnej ewakuacji zbiorów, ale wówczas, kiedy Ukraina się zwróci, w trosce o swoje zbiory, o taką pomoc - powiedziała w środę wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka.

14:12 Prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu RBN: apeluję do całej sceny politycznej o jedność, żebyśmy uniknęli sporów, które szkodzą interesom państwa. 

14:09 Projekt specustawy przygotowywanej przez MSWiA, dotyczący uchodźców, jest już spięty – powiedział w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Są w nim wątki przygotowane przez inne resorty, nie tylko spraw wewnętrznych i zdrowia.

14:06 Portal Ukraińska Prawda opublikował w środę rozważania byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki dotyczące wojny na Ukrainie. Polityk zwraca się do prezydenta Rosji Władimira Putina oraz bezpośrednio do Rosjan, pisząc, że nie są wyzwolicielami, ale "plagą i katami" dla Ukrainy.

14:00 Grupa Eurocash podjęła decyzję o wycofaniu rosyjskich i białoruskich produktów ze swojej oferty. Decyzja ma związek z agresją Rosji na Ukrainę oraz wsparciem, jakiego w tym zakresie udziela agresorowi reżim białoruski - poinformowała w środę spółka.

13:58 Tak skonsolidowanego społeczeństwa ukraińskiego nie pamiętam. My tę wojnę wygramy – powiedział w rozmowie z PAP pochodzący z Ukrainy lekarz anestezjolog Peter Kava, na co dzień pracujący w kaliskim szpitalu.

13:56 Pod numerem telefonu 800190590 działa całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, która udziela informacji na temat świadczeń zdrowotnych udzielanych uchodźcom z Ukrainy - poinformował w środę szef NFZ Filip Nowak. Dodał, że infolinia jest dostępna także języku ukraińskim.

13:56 W wyniku ostrzału Siewierodoniecka - około 100-tysięcznego miasta we wschodniej Ukrainie w obwodzie ługańskim - został uszkodzony dach jednego z przedszkoli. W budynku jest ośmioro dzieci. Trwa ewakuacja. Poinformował o tym szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Facebooku.

"Po ostrzale w mieście Siewierodonieck w przedszkolu przy Alei Centralnej 61 uszkodzeniu uległ dach przedszkola i zerwana jest sieć ciepłownicza. W piwnicy jest około 10 osób, w tym 8 dzieci. Podejmowane są działania mające na celu ich ewakuację" - napisał Hajdaj.

 

❗❗❗ Після обстрілу по місту Сєвєродонецьк у дитячому садочку в районі проспекту Центральний 61 пошкоджено дах садочку...

Posted by Сергій Гайдай on Wednesday, March 2, 2022

13:55 Naszym celem jest skoordynowana pomoc Ukrainie, także, jeśli chodzi o leki - wskazał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Część leków ma wymagania dotyczące przechowywania i transportu – akcentował.

13:53 Zabezpieczamy bieżące potrzeby medyczne, które są zgłaszane z Ukrainy. W najbliższych dniach przekażemy 21 ambulansów. Mamy przygotowane zapasy krwi, tlenu - poinformował w środę na konferencji prasowej wiceminister zrrowia Waldemar Kraska.

13:51 Rosyjska rakieta nie trafiła w budynek rady miejskiej w Charkowie, ale wybuch uszkodził go - wybił okna. Uszkodzone zostały budynki po drugiej stronie ulicy – poinformowała rada miejska Charkowa w Telegramie.

Wcześniej wiceszef administracji obwodowej Roman Semenucha poinformował, że rakieta trafiła w budynek rady miejskiej. Opublikował również zdjęcie budynku w kłębach dymu. 

13:47 Ponad 2000 cywilów zginęło w wyniku rosyjskich ataków na cele cywilne na Ukrainie w ciągu siedmiu dni wojny – poinformowała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na państwową służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Jak podano, to efekt rosyjskich ataków na obiekty infrastruktury cywilnej – środki transportu, budynki mieszkalne, szpitale i przedszkola

13:45 Napaść Rosji na Ukrainę i nałożenie sankcji przez kraje zachodnie doprowadziło do gigantycznej przeceny rosyjskich spółek na londyńskiej giełdzie. Kapitalizacja Łukoila według notowań z Londynu w środę wynosiła niecałe 222 mln dol., a Gazpromu – 603,7 mln dol.

13:42 Podczas środowej konferencji wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że po powrocie pierwszego, treningowego pociągu medycznego z Ukrainy, planowane są kolejne wyjazdy.

13:41 Japonia nałoży sankcje na Białoruś za jej udział w rosyjskiej inwazji na Ukrainę; sankcje obejmą m.in. Alaksandra Łukaszenkę i powinny zostać wprowadzone jeszcze w tym tygodniu – ogłosił w środę japoński premier Fumio Kishida, cytowany przez agencję Kyodo.

„Biorąc pod uwagę oczywiste zaangażowanie Białorusi w inwazję Rosji na Ukrainę, zdecydowaliśmy się podjąć kroki sankcyjne przeciwko osobom, w tym prezydentowi Łukaszence, a także podmiotom, oraz wprowadzić środki kontroli eksportu” – powiedział Kishida w parlamencie.

13:40 88 proc. Ukraińców wierzy, że uda się odbić atak Rosji na ich kraj, a 80 proc. wyraża gotowość do walki z bronią w ręku – wykazał opublikowany w środę sondaż grupy Rejtynh.

13:39 Premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiali z premierem Ukrainy Denysem Shmyhalem; zapewnili o wsparciu materialnym dla Ukrainy oraz udzieleniu pomocy dla każdego, kto chroni się przed wojną na terenie UE - przekazał w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

13:37 Dwa rosyjskie banki, Sbierbank i Gazprombank, zostały wyłączone z sankcji unijnych z uwagi na to, że są zaangażowane w transakcje dotyczące dostaw energii do Unii Europejskiej – przekazał w środę korespondentom w Brukseli wysoki urzędnik unijny.

13:35 Budynek konsulatu Słowenii w Charkowie został zniszczony w wyniku rosyjskiego uderzenia, o czym poinformowało słoweńskie ministerstwo spraw zagranicznych. Żaden członek personelu placówki nie ucierpiał w ataku.

Wedle słoweńskiej agencji STA premier Janez Jansza zauważył, że Słoweńcy doświadczyli "tego samego podejścia jugosłowiańskiej armii komunistycznej 30 lat temu". "Nie zadziałało, panie Putin. Tak jak nie zadziała na Ukrainie. Nie można pokonać zjednoczonego i odważnego narodu" - powiedział.

13:33 Obywatele Ukrainy mają zapewniony dostęp do szczepień w Polsce, nie tylko przeciwko COVID-19 - poinformował w środę szef MZ Adam Niedzielski. Dostępny dla nich jest też system testowania pod kątem koronawirusa - dodał.

13:30 Świadczenia medyczne udzielane obywatelom Ukrainy po 24 lutego będą podlegały zasadom refundacji, refundowana będzie też pomoc udzielana przed wejściem w życie ustawy – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

13:28 Posłowie z różnych ugrupowań parlamentarnych wzięli we wtorek udział w transporcie pomocy humanitarnej dla Ukrainy - poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Dostarczyli m.in. żywność, wodę oraz materiały opatrunkowe.

13:26 Rosyjskie wojska dokonały ostrzału budynku rady miejskiej w Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy – podaje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wiceszefa administracji obwodowej Romana Semenuchę.

„Rakieta manewrująca właśnie trafiła w budynek rady miejskiej” – poinformował Semenucha. Opublikował również zdjęcie trafionego budynku.

Rano w środę rakieta trafiła w budynek policji i służby bezpieczeństwa. Zginęły cztery osoby, są też ranni - podał Reuters, powołując się na służby ratunkowe. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne.

Co najmniej 21 osób zginęło, a 112 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w Charkowie, który był atakowany przez Rosję m.in. przy użyciu lotnictwa – poinformował w środę rano szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

„W ciągu ostatniej doby Charków był pod ostrzałem lotnictwa, artylerii i broni palnej, ale miasto stawiło opór” – oznajmił Syniehubow, dodając, że rosyjski sprzęt wojskowy wjeżdżał do północno-wschodnich i północnych dzielnic miasta.

13:25 System opieki zdrowotnej w Polsce jest przygotowany na przyjecie pacjentów z Ukrainy zarówno rannych w wyniku działań zbrojnych, jak i chorych – zapewnił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

13:16 Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył, że przekazał premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu w rozmowie telefonicznej, że Japonia jest gotowa przyjmować Ukraińców uciekających ze swojego kraju przed rosyjską inwazją – podała w środę agencja Reutera.

13:12 Czołowe agencje public relations zrywają umowy ze swoimi rosyjskimi klientami, obawiając się sytuacji, w której byłyby zmuszone do obrony tych, którzy mają powiązania z Kremlem, niezależnie od tego, czy klientom tym grożą międzynarodowe sankcje - pisze w środę "Financial Times".

13:11 Rada UE wprowadziła w środę kolejne środki ograniczające wobec Rosji i w trybie pilnym zawiesiła działalność nadawczą prokremlowskich mediów Sputnik i RT w Unii Europejskiej lub skierowaną do odbiorców w Unii Europejskiej.

13:10 Mojej ciotce i jej znajomym Rosjanie zaoferowali, żeby za 100 do 500 dolarów nagrała film w social mediach i powiedziała po ukraińsku "Dziękuję Putin, że nas ratujesz". Najlepiej żeby w tle był sprzęt wojskowy - taką historię opowiedziała dziennikarzowi PAP mieszkanka Chersona. Udało mu się do niej dodzwonić dzięki pomocy Ukrainki, która mieszka w Gdańsku.

13:09 Komisja Europejska zaproponowała w środę uruchomienie dyrektywy w sprawie tymczasowej ochrony, aby zapewnić szybką i skuteczną pomoc osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie. Wniosek KE zmierza do tego, aby osoby takie otrzymały w UE tymczasową ochronę, co oznacza, że otrzymają zezwolenia na pobyt oraz uzyskają dostęp do edukacji i do rynku pracy.

13:03 Kraków zerwał umowy o współpracy z rosyjskimi Petersburgiem i Moskwą – jednogłośnie zdecydowali o tym radni w środę. Wszystkie kluby rady miasta wyraziły solidarność z narodem ukraińskim, w tym z mieszkańcami miast partnerskich Krakowa – Lwowa i Kijowa.

13:01 W siódmym dniu wojny Ukraińcy rozbili elitarną jednostkę rosyjską pod Charkowem; chodzi o 200. Samodzielną Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych - poinformował w środę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

"Niszczymy wroga, działa lotnictwo i artyleria. Wczoraj (tj. we wtorek - PAP) był dzień nalotów pod Kijowem, pod Mikołajowem i w innych miastach. Nasze jednostki pod Charkowem rozpoczęły nawet kontrataki i pokonały 200. brygadę wroga, jedną z najlepszych i najbardziej elitarnych jednostek sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej" - poinformowała Arestowycz.

Informację tę potwierdził równolegle tygodnik "Dzerkało Tyżnia" na swojej stronie internetowej, podając jednocześnie, że Ukraińcy zdobyli sześć czołgów najnowszej generacji T-80BWM. Portal przekazał też, że dowódca rosyjskiej jednostki - pułkownik Denis Kuriło - "haniebnie zwiał z pola walki".

13:00 W Rosji miały zostać zatrzymane dzieci w wieku szkolnym, które protestowały przeciwko wojnie na Ukrainie. Zdjęcia dzieci siedzących w radiowozach i trzymających plakaty "nie dla wojny", umieścił we wtorek w nocy na Twitterze jeden z liderów rosyjskiej opozycji demokratycznej, Ilja Jaszin.

12:57 Premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiali w środę wspólnie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem; zapewnili go o pełnym wsparciu materialnym dla Ukrainy i udzieleniu pomocy uchodźcom - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

12:56 Będziemy chronić osoby ubiegające się o azyl i pomagać tym, którzy szukają bezpiecznej drogi do domu - napisała w środę na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

12:53 W UE weszły w życie sankcje wykluczające niektóre rosyjskie banki z systemu SWIFT.

12:52 Szpitale w obwodzie homelskim na Białorusi przy granicy z Ukrainą są pełne rannych rosyjskich żołnierzy – podaje w środę Radio Swaboda, zablokowana w tym kraju białoruska redakcja Radia Wolna Europa. Przepełnione mają być również kostnice.

Radio Swaboda powołuje się na świadków – mieszkańców miasta.

12:42 Druga tura rozmów ukraińsko-rosyjskich odbędzie się w środę wieczorem – powiedział portalowi Suspilne doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.

12:41 Zamknięto ambasadę Ukrainy w Moskwie - poinformowano w środę na profilu Euromaidan PR na Twitterze. Ukraińską flagę państwową zdjęto, wejście do placówki zaplombowano, a personel dyplomatyczny placówkę opuścił - poinformowano.

12:38 Nuncjusz apostolski na Ukrainie arcybiskup Visvaldas Kulbokas poinformował w środę, że zostaje w Kijowie. "Nie jesteśmy tylko ambasadą. Ja tu reprezentuję papieża na Ukrainie, ale także przed ludem i Kościołami" - oświadczył w wywiadzie dla włoskiej agencji informacyjnej Sir.

12:34 Ponad 11 tys. lekarzy rosyjskich podpisało dotąd list otwarty do prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym apelują o wstrzymanie działań zbrojnych na Ukrainie - poinformowała w środę telewizja Nastojaszczeje Wriemi. Jak dodała, autorka listu zaczęła otrzymywać groźby.

12:32 Rosyjscy i białoruscy sportowcy pod neutralną flagą będą mogli rywalizować w zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie. 

12:31 Ukraińskie wojsko przeszło do ofensywy po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji; żołnierze przesunęli się na przedmieścia kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów Gorłówki w obwodzie donieckim - powiedział w środę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

"Jedna z naszych brygad przesunęła się na przedmieścia Gorłówki. Teraz jest tam okopana. Być może rozwinie ofensywę. Po raz pierwszy od siedmiu dni wojny nasze wojska przeszły do ofensywy na jednym z kierunków" - powiedział Arestowycz.

12:27 Już 28,5 mln dol. zebrano na armię ukraińską z inicjatywy Ministerstwa Cyfrowej Transformacji Ukrainy – poinformował w środę resort.

12:21 Mer Konotopu na Ukrainie Artem Semenichin powiedział, że rosyjskie wojska, które wkroczyły do miasta, postawiły miejscowym władzom ultimatum: jeśli mieszkańcy będą stawiać opór, artyleria "rozniesie" miasto - poinformował RBK. Według portalu mieszkańcy i mer opowiedzieli się za walką.

"(Okupanci) postawili nam warunek. Jeśli teraz zaczniemy stawiać opór, rozniosą miasto swoją artylerią" – powiedział burmistrz Konotopu, przemawiając na placu przed mieszkańcami miasta, co zrelacjonował RBK.

Jednocześnie zapytał zgromadzonych mieszkańców miasta, czy będą walczyć o Konotop.

"Jestem za walką. Decyzję podejmują wszyscy razem, ponieważ artyleria jest wycelowana w nas" – dodał Semenichin.

Według RBK mieszkańcy poparli mera.

Konotop to miasto na północno-wschodniej Ukrainie, w obwodzie sumskim, oddalone o 250 km od Kijowa.

12:13 Antykremlowski opozycjonista Aleksiej Nawalny, więziony od ponad roku w rosyjskiej kolonii karnej, w środę na Twitterze zaapelował do Rosjan, by codziennie protestowali przeciw wojnie na Ukrainie, którą - jak powiedział - rozpętał "szalony car", prezydent Rosji Władimir Putin.

12:06 Mimo inwazji na Ukrainę były kanclerz Gerhard Schroeder trzyma się przyjaźni z Władimirem Putinem i rosyjskich powiązań biznesowych - pisze portal stacji WDR. Przybywa głosów krytykujących byłego kanclerza. Padają oskarżenia o chciwość. "Zawsze tylko brać, brać, brać, brać..." - mówi lokalny polityk SPD.

11:57 Na razie nie wiadomo, kiedy odbędą się znów rozmowy z Federacją Rosyjską - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

11:57 Po latach naszej wspólnej historii chwały i okrucieństw buduje się nowy sojusz między narodem polskim i ukraińskim - powiedział w środę dziennikarzom marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

11:52 63,9 proc. Polaków dobrze ocenia działania prezydenta Andrzeja Dudy w związku z agresją Rosji na Ukrainę. O premierze Mateuszu Morawieckim dobrze w tym kontekście wypowiada się  61,1 proc. respondentów - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.

11:52 Hiszpania wyśle broń ofensywną dla broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainy - ogłosił w środę w parlamencie premier Pedro Sanchez. Oznacza to zmianę w stanowisku hiszpańskiego rządu, który dotychczas wykluczał taką możliwość i naraził się przez to na krytykę.

11:52 Informację o agresji Rosji na Ukrainę przedstawią w czwartek posłom sejmowej komisji ds. służb specjalnych szefowie Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - wynika z informacji na stronach internetowych Sejmu.

11:51 Rosyjska armia ściąga wojsko coraz bliżej pod Kijów; stolica szykuje się do obrony – oznajmił w środę mer Kijowa Witalij Kliczko w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

11:50 Mamy pełną synchronizację - powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski o współracy amerykańskiej administracji i polskich władz. To najlepsza rzecz jaką widziałem od wielu miesięcy - dodał. Poinformował też, że USA skierują do Polski pomoc przeznczoną dla uchodźców z Ukrainy.

11:48 Pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy korzystają już z bazy szkoleniowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W najbliższym czasie zakwaterowane zostaną kolejne osoby. Łącznie do dyspozycji jest około 1400 miejsc noclegowych – poinformowała PAP w środę prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

11:36 Polska jest bezpieczna, USA i NATO będą broniły każdej piędzi NATO-wskiej ziemi - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Podkreślił, że w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polacy wykazują ogromną ofiarność i gościnność wobec osób uciekających przed wojną.

11:36 Miastu grozi katastrofa humanitarna, potrzebujemy „zielonego korytarza” do ewakuowania ludności - napisał na Facebooku mer Chersonia Ihor Kołychajew. „Potrzebujemy cudu” – dodał.

„Apeluję do wszystkich mediów – chersońskich, obwodowych, krajowych, światowych!” – napisał Kołychajew, prosząc media, by „wykorzystały siłę czwartej władzy i pomogły uzyskać "zielony korytarz"” dla mieszkańców miasta. I dodał: „By wywieźć rannych i zabitych, dostarczyć do miasta leki i jedzenie. Bez tego zginiemy”.

11:30 Rosyjscy i białoruscy żeglarze nie zostaną dopuszczeni w Polsce do jakichkolwiek form rywalizacji, treningu czy też amatorskiego uprawiania żeglarstwa. Z kolei reprezentanci biało-czerwonych nie będą startować w regatach w Rosji i Białorusi – podał Polski Związek Żeglarski.

11:25 Ambasadorowie państw członkowskich UE zatwierdzili pakiet sankcji wobec Białorusi - przekazało PAP w środę źródło dyplomatyczne w UE. Jak powiedziała ta osoba, są to sankcje gospodarcze, które obejmują wiele sektorów, w tym potasu.

Wcześniej ambasadorowie państw UE przyjęli sankcje indywidualne wobec osób i podmiotów na Białorusi w związku ze wspieraną przez Mińsk rosyjską agresją na Ukrainę.

11:23 Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, w swoim kraju skazany zaocznie za zdradę stanu, znajduje się w Mińsku – poinformował w środę portal Ukrainska Prawda, powołując się na swoje źródło w wywiadzie Ukrainy.

Według wspomnianego źródła Kreml przygotowuje „operację specjalną” z udziałem Janukowycza, a jeden ze scenariuszy przewiduje próbę ogłoszenia go „prezydentem Ukrainy”.

11:21 Decyzją Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka przekazujemy policjantom z Ukrainy hełmy i kamizelki kuloodporne. Konwój na Ukrainę już drodze - przekazał rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka.

"Polska policja wspiera przyjaciół w Ukrainie z Narodowej Policji Ukrainy. Decyzją Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka przekazujemy policjantom z Ukrainy hełmy i kamizelki kuloodporne" - powiedział rzecznik KGP.

Policjant wskazał, że konwój sześciu ciężarówek jest już w drodze na Ukrainę.

Od początku działań wojennych do Polski wjechało już ponad 400 tys. osób uciekających z Ukrainy. Środa jest siódmym dniem agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę.

11:18 Wojna na Ukrainie została wyreżyserowana przez Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenkę. Zagraża ona wszelkim wysiłkom społeczności międzynarodowej związanym z pokojem i bezpieczeństwem i stawia je pod znakiem zapytania - mówił w środę szef MSZ Zbigniew Rau podczas 49. sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

11:12 Ponad 100 uchodźcom z Ukrainy udzielono od ubiegłego czwartku pomocy w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu (woj. podkarpackie) – poinformował w środę PAP rzecznik placówki Paweł Bugira.

11:09 Czworo chorych na białaczkę dzieci, u których dojdzie do przeszczepu szpiku kostnego, dotarło do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dzieci są w dobrym stanie, troje z nich ma zaplanowane pilne transplantacje już niebawem.

11:08 Oczekujemy, że Rada Praw Człowieka ONZ i społeczność międzynarodowa spełnią swoje powinności, zareagują szybko i odpowiednio wobec cierpienia milionów niewinnych ludzi na Ukrainie - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w środę podczas posiedzenia Rady w Genewie.

11:04 Jeśli chodzi o ruch pieszy, to na żadnym przejściu z Ukrainą nie ma żadnych kolejek. Kolejki samochodów są jedynie na przejściach w Medyce i Krościenku - powiedziała w środę rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

11:03 Prezydent Rosji Władimir Putin chciał wykorzystać uchodźców z Ukrainy jako broń, która poróżni Unię Europejską, ale na razie wygląda na to, że się przeliczył - pisze w środę szwedzki dziennik "Aftonbladet". Gazeta docenia postawę Polski, która "przyjmuje Ukraińców z otwartymi ramionami".

11:00 Do Polski przyleci w środę dwoje unijnych komisarzy – komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson oraz komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz - poinformowała Komisja Europejska.

11:00 W związku z wojną na Ukrainie Niemiecki Związek Policji (GdP) i Niemiecka Federacja Policji (DPolG) ostrzegają przed atakami na rosyjskie lub ukraińskie obiekty w Niemczech. Policja apeluje też o ochronę uchodźców ukraińskich w Niemczech przed rosyjskimi służbami specjalnymi.

10:58 Władze miasta Enerhodar na południowo-wschodniej Ukrainie, obok Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, informują, że rosyjskie wojska w środę podjęły kolejną próbę wejścia do miasta. „Mieszkańcy ich nie wpuścili” – poinformował mer Dmytro Orłow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Według Orłowa rano rosyjskie wojska po raz kolejny podeszły do rogatek miasta, a mieszkańcy, którzy zgromadzili się tam i zbudowali zapory, „przekonują (Rosjan), by nie wchodzili do miasta”.

„Doszło do spotkania. Przekonaliśmy ich, że elektrownia jest pod dobrą ochroną. Mieszkańcy nie wpuszczą ich ani na krok. Oni wycofali się i mają przekazać tę informację swoim dowódcom” – powiedział mer.

„Teraz jak nigdy musimy się zmobilizować, być razem, żeby wróg nie wszedł do miasta, gdzie znajduje się największa elektrownia w Europie” – poinformował urzędnik.

10:55 Airbus wstrzymuje dostawy części zamiennych do Rosji. Firma analizuje, czy jej moskiewskie centrum inżynieryjne może nadal świadczyć usługi dla lokalnych klientów w obliczu zachodnich sankcji - przekazał w środę Reuters.

"Airbus zawiesił usługi wsparcia dla rosyjskich linii lotniczych, a także dostawy części zamiennych do tego kraju" - powiedział Reutersowi rzecznik spółki, cytowany w przesłanym oświadczeniu.

10:49 Regulatorzy z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski zrzeszeni w Regionalnym Stowarzyszeniu Regulatorów Energetyki apelują o zawieszenie Rosji w pracach tej organizacji - poinformował w środę Urząd Regulacji Energetyki.

10:47 Władze rosyjskie okazują pogardę dla praw człowieka, która rozlała się na naród ukraiński; powinniśmy zapytać samych siebie, czy Rosja powinna nadal być członkiem Rady Praw Człowieka ONZ - powiedział w środę w Genewie szef MSZ Zbigniew Rau podczas 49. sesji Rady.

10:45 Tatrzańska Izba Gospodarcza (TIG) chce zapewnić pomoc w zatrudnieniu uchodźców, organizuje przedszkola dla ukraińskich dzieci i szuka lokali, w których na dłużej będą mogły zamieszkać rodziny. Do Zakopanego dotarło już kilkudziesięciu uchodźców, ale w sposób niesformalizowany. Przyjęły ich m.in. hotele.

10:41 W piątek 4 marca w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE w związku z agresją Rosji przeciwko Ukrainie - przekazało PAP źródło unijne.

10:40 W ciągu ostatnich 24 godzin postępy rosyjskiej inwazji na Ukrainę były ograniczone, co wynika z trudności logistycznych oraz silnego oporu ukraińskiego - poinformowało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Chociaż siły rosyjskie rzekomo weszły do centrum Chersonia na południu, ogólne zyski na wszystkich kierunkach w ciągu ostatnich 24 godzin były ograniczone. Jest to prawdopodobnie spowodowane połączeniem trudności logistycznych i silnego oporu ukraińskiego. W ciągu ostatnich 24 godzin rosyjska artyleria oraz naloty nadal były wymierzone w obszary zabudowane, głównie w Charkowie, Kijowie, Mariupolu i Czernihowie. Według doniesień liczba cywilów przesiedlonych i zmuszonych do ucieczki przed inwazją (prezydenta Rosji Władimira) Putina przekroczyła 660 tys." - napisano w codziennym komunikacie wywiadowczym resortu.

10:37 Ambasadorowie państw członkowskich UE zatwierdzili pakiet sankcji wobec Białorusi - przekazało PAP w środę źródło unijne.

10:32 Rosja wycofała wniosek o zgodę na przepłynięcie w kierunku Morza Czarnego czterech okrętów wojennych przez zarządzane przez Turcję cieśniny czarnomorskie - poinformowała w środę agencja Reutera, cytując ministra spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu.

10:30 Brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział w środę, że Rosjanie wyraźnie zmienili taktykę i bombardowanie ukraińskich miast może się tylko nasilać. Wyraził opinię, że prezydent Rosji Władimir Putin nie przejmuje się sankcjami.

10:26 Z całą mocą trzeba mówić, że atak Rosji na Ukrainę to ludobójstwo; potrzebne jest każde działanie, które będzie piętnowało postawę Rosji i pokazywało światu, że ten akt ludobójstwa na Ukrainie się dzieje - ocenił w środę wiceszef kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy Piotr Ćwik.

10:21 Po stronie rządowej, samorządowej zaangażowaliśmy potężne środki, by pomóc w tym bardzo trudnym czasie, w obliczu katastrofy humanitarnej, z którą mamy do czynienia na Ukrainie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Podziękował też organizacjom pozarządowym i polskim rodzinom za zaangażowanie.

10:21 Niemcy muszą w większym stopniu opierać się na własnych źródłach energii i stać się bardziej niezależne od rosyjskiego gazu, powiedział minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. Nie wyklucza, że elektrownie węglowe w Niemczech będą musiały działać dłużej.

10:20 Jesteśmy gotowi wprowadzić embargo na rosyjski węgiel w każdej chwili, potrzebujemy jedynie słowa zapewnienia ze strony Komisji Europejskiej, że nie ukarze nas za ten krok - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

10:09 Polska pomaga wszystkim uchodźcom wojennym, niezależnie od kraju pochodzenia; mamy tysiące dowodów i świadectw o wszystkich takich sytuacjach - mówił premier Mateusz Morawiecki. Wzywał też, by nie ulegać manipulacjom i propagandzie Rosji w tej kwestii.

10:09 Marszałek Sejmu Elżbieta Witek rozmawiała z przewodniczącym ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłanem Stefanczukiem - przekazała w środę Kancelaria Sejmu. Polska nie ustaje w udzielaniu szerokiej pomocy ukraińskim uchodźcom - podkreśliła.

10:05 Kijów, to miasto jest nie do zdobycia; jest tylko cena krwi, ale Ukraińcy nie maja już nic do stracenia poza swoim życiem, nic ich nie zniechęci do walki z Rosją - podkreślił w rozmowie z PR3 w środę ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki.

10:04 Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w środę w kolejnych miastach Ukrainy, w tym we Lwowie – poinformował portal Suspilne. W Mikołajowie na południu kraju doszło do wysadzenia rosyjskiego desantu i ogłoszono godzinę policyjną.

10:02 Bardziej niż kiedykolwiek musimy być razem z Ukraińcami, ugościć ich i zapewnić im wsparcie; Polacy pracują bardzo ciężko, by zagwarantować bezpieczne przejście dla uchodźców, bez żadnej dyskryminacji - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel w Jasionce.

09:55 Jesteśmy zjednoczeni i wspólnie możemy decydować o ciężkich sankcjach dla Rosji; będzie to miało też konsekwencje dla nas, jest to jednak kwestia przekonań i zasad demokratycznych - powiedział w środę szef Rady Europejskiej Charles Michel.

09:55 W ciągu sześciu dni wojny na Ukrainie zginęło ponad 5840 rosyjskich żołnierzy - podał w środę portal RBK, powołując się na komunikat ukraińskiego ministerstwa obrony.

09:52 Polska natychmiast chce przestać również importować rosyjski węgiel, rozmawiałem z premierem Australii Scottem Morrsisonem, żeby także stamtąd transportować węgiel do Polski - powiedział w środę na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce premier Mateusz Morawiecki.

09:42 Mer Mariupola Wadym Bojczenko zwrócił się w środę do ukraińskiego sztabu generalnego o wsparcie zbrojne z powodu kontynuowanych rosyjskich ataków na miasto. "Dziś trwa ludobójstwo narodu ukraińskiego, z ludnością rosyjskojęzyczną włącznie" - powiedział w ukraińskiej telewizji.

09:42 Dziś najważniejsza sprawa to pomóc ludziom, którzy uciekają przed wojną; wojna na Ukrainie staję się coraz bardziej intensywna, Rosjanie dokonują zbrodni wojennych, giną cywile, dzieci, kobiety - mówił premier Mateusz Morawiecki.

09:40 Premier: częścią unijnych sankcji powinna być blokada na ropę, gaz i węgiel z Rosji. KE powinna zdecydować się na embargo na rosyjski węgiel. Rozmawiałem z premierem Australii m.in. o dostawach tego surowca do Polski.

09:35 W stolicy Ukrainy noc z wtorku na środę minęła spokojnie; rano otworzyły się sklepy i apteki, działa transport miejski i sztab humanitarny – podały władze Kijowa w komunikatorze Telegram. Ok. godz. 9 czasu polskiego w mieście po raz kolejny ogłoszono alarm i włączono syreny.

09:34 Wiceprezydent USA Kamala Harris zapewniła mnie o gotowości do realizacji zobowiązań wynikających z traktatu północnoatlantyckiego oraz o wysłaniu do Polski dodatkowych sił wojskowych USA w odpowiedzi na zaogniającą się sytuację - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

09:19 Rzecznicy trzech kościołów chrześcijańskich w komunikacie z okazji rozpoczęcia Wielkiego Postu przekazali, że "tegoroczna pasyjna droga do Jerozolimy będzie drogą modlitwy o koniec wojny, o pokój między ludźmi i narodami".

09:14 W Unii Europejskiej trwają konsultacje na temat zamknięcia portów morskich dla rosyjskich statków - poinformował w środę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na antenie Programu I Polskiego Radia.

09:06 Działania Rosji na Ukrainie mają cechy zbrodni wojennych, które nie powinny pozostać bezkarne - podkreślił w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

09:02 W środę rano na lotnisku Rzeszów-Jasionka premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem.

08:53 Podczas kolejnego ostrzału Charkowa rakieta wybuchła w centrum miasta, zaatakowano siedzibę policji i służby bezpieczeństwa – poinformował doradca szefa MSW Anton Heraszczenko. Pocisk trafił też w budynek uniwersytetu, który zajął się ogniem.

Służba ds. sytuacji nadzwyczajnych informuje, że w wyniku ostrzału płonie dach budynku MSW oraz budynki mieszkalne – podał portal Suspilne.

08:46 Centrum kontroli rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos na skutek ataku hakerskiego grupy powiązanej z Anonymous straciło kontrolę nad własnymi satelitami szpiegowskimi - poinformowała w środę agencja Ukrinform.

08:45 Pierwsze pociągi z ukraińskimi uchodźcami wojennymi przyjechały we wtorek wieczorem na Dworzec Główny w Berlinie. Składy wyruszyły z Polski. W sumie do stolicy Niemiec przybyło około 1300 osób - podał portal RBB24.

08:39 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował , że kraj ma otrzymać z zagranicy kolejne dostawy pocisków przeciwlotniczych Stinger, przeciwpancernych Javelin, a także tureckich dronów Bayraktar - podała agencja Reutera. Kilka krajów zachodnich zobowiązało się dostarczyć Ukrainie broń, aby mogła odeprzeć rosyjską inwazję - przypomniał Reuters.

08:36 "Po raz kolejny zwracamy się do Czerwonego Krzyża z apelem, żeby wydał publiczne oświadczenie. Jeśli nie mogą zapewnić "zielonego korytarza", bo Rosja nie daje im na to zgody – powinien to wiedzieć cały świat. Bo świat myśli, że Czerwony Krzyż wykonuje swoje zadania, świat jest przekonany, że Rosja prowadzi wojnę zgodnie ze zwyczajami i normami wojennymi” – oznajmiła wicepremier i minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Ukrainy Iryna Wereszczuk w telewizji Rada.

Podkreśliła, że to Rosja nie umożliwia stworzenia „zielonych korytarzy”, a takie organizacje jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża czy ONZ powinny o tym informować.

08:34 Wojska rosyjskie ostrzelały szpital położniczy w Mariupolu – poinformowała rada miejska w Telegramie. We Lwowie kobieta po cesarskim cięciu i jej nowo narodzony syn byli ewakuowani do schronu z powodu alarmu przeciwlotniczego. „Ale nasi lekarze i tak pracują odważnie: "Szpital pracuje dalej! Rodzimy, operujemy, leczymy. I tak będzie dalej, niezależnie od wszystkiego. Dzisiaj urodziło się troje dzieci" - przekazano ze szpitala” – podały władze.

08:32 Nie można dziś pozostawać neutralnym - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu na Facebooku, zwracając się do krajów, które nie przyłączyły się do antyrosyjskiej koalicji.

08:24 Od czwartku 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej na przejściach z Ukrainą odprawili ponad 453 tys. osób uciekających z objętej wojną Ukrainy. We wtorek do Polski wjechało 98 tysięcy osób - przekazała w środę Straż Graniczna.

08:20 W sklepie internetowym Google Play w Europie mobilne aplikacje związane z prokremlowskimi mediami rosyjskimi RT (Russia Today) i Sputnik zostały zablokowane - poinformował we wtorek czasu miejscowego koncern Alphabet Inc.

08:15 Nie ma wątpliwości, że Władimir Putin stanie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze – stwierdził w środę wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

08:13 W okolicach Mariupola na Ukrainie Rosjanie rozmieszczają sprzęt do swojej komunikacji mobilnej, za pomocą którego mogą uzyskać dostęp do informacji na telefonach ukraińskich abonentów - ostrzegła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Władze Mariupola zaapelowały do mieszkańców o zmianę odpowiednich ustawień w komórkach - podała agencja Interfax-Ukraina.

07:56 21 osób zginęło, a 112 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy, który był atakowany m.in. przy użyciu lotnictwa – poinformował szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

07:25 Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker: ostatniej doby z Ukrainy przybyło do Polski 98 tys. osób, łącznie ponad 450 tys.

07:16 Cztery osoby, w tym dziecko, zginęły w wyniku uderzenia rosyjskiego pocisku manewrującego w budynki mieszkalne w Żytomierzu w środkowej części Ukrainy – poinformował doradca MSW Ukrainy Anton Heraszczenko na Telegramie. Jego zdaniem pocisk miał w zamierzeniu uderzyć w pobliską bazę 95. brygady lotniczej w Żytomierzu. Według ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych uszkodzonych zostało 10 budynków mieszkalnych i miejski szpital.

07:11 128 rannych jest w szpitalach Mariupola w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat zamieszczony w nocy na Telegramie przez mera miasta Wadyma Bojczenkę. Wśród rannych są osoby z ciężkimi obrażeniami. „Lekarze już nie wracają do domów, walczą o życie mieszkańców” – dodał mer.

07:00 W Zgromadzeniu Ogólnym ONZ odbędzie się w środę kluczowe głosowanie nad rezolucją domagającą się bezwarunkowego zatrzymania agresji Rosji na Ukrainę; każdy kraj wyrazi swoje stanowisko wobec tej wojny i wszyscy będą mogli to zobaczyć - podkreślił ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

06:57 Ministerstwo infrastruktury Ukrainy zaapelowało o zerwanie morskich połączeń z portami Rosji oraz zaprzestanie obsługi rosyjskich statków w zagranicznych portach.

06:27 Siły ukraińskie odparły atak na szpital wojskowy w Charkowie – poinformowała w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), dodając, że nie potwierdziły się doniesienia o wysadzeniu rosyjskiego desantu.

06:05 Musimy wspierać tych, którzy walczą o swoją wolność i którzy uciekają przed wojną - powiedział PAP metropolita gdański abp Tadeusz Wojda (SAC). Podkreślił, że pomoc uchodźcom z Ukrainy wpisuje się w praktyki pokutne Wielkiego Postu - modlitwę, post i jałmużnę.

06:00 To, co się dzieje w Ukrainie, jest jak koszmar senny. Nie wierzyłam, że dojdzie do czegoś takiego – powiedziała PAP Ala Adamczuk, która uciekła z kraju ogarniętego wojną i w Krakowie jako wolontariuszka pomaga rodakom.

05:47 O dalsze zaostrzenie sankcji nałożonych na prezydenta Rosji Władimira Putina i jego otoczenie zaapelował we wtorek w wywiadzie dla "Handelsblatt" minister finansów Niemiec Christian Lindner. Wezwał Niemców zasiadających w radach rosyjskich spółek do rezygnacji.

05:29 We wtorek trzy przybywające z różnych kierunków kolumny rosyjskiego wojska wkroczyły do Trościańca i zajęły to leżące w obwodzie sumskim miasto - napisał na Telegramie szef Obwodowej Administracji Państwowej obwodu Dmytro Żywycki (https://t.me/Zhyvytskyy/664)

 

Звіт Голови Сумської обласної державної адміністрації Дмитра Живицького за 01.03.2022 🔸Охтирський район, місто...

Posted by Дмитро Живицький on Tuesday, March 1, 2022

03:43 Rosjanie przeprowadzili desant powietrzny w Charkowie. Rosyjscy spadochroniarze zaatakowali miejscowy szpital wojskowy - poinformowała w środę Rada Najwyższa Ukrainy.

03:12 Sześć dni temu Władimir Putin chciał zatrząść fundamentami wolnego świata, ale mocno się przeliczył - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden podczas swojego pierwszego orędzia o stanie państwa. Jak dodał, Ukraińcy zainspirowali świat swym oporem.

03:08 Rosjanie podkładają miny pod porzucany przez siebie w obwodzie sumskim na wschodzie Ukrainy sprzęt wojskowy - podało w środę Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.

03:06 Ford jest głęboko zaniepokojony inwazją na Ukrainę i wynikającymi z niej zagrożeniami dla pokoju i stabilności; poinformowaliśmy naszych partnerów w joint venture, że zawieszamy naszą działalność w Rosji ze skutkiem natychmiastowym do odwołania - podał koncern Ford Motor Company.

02:49 Kierownictwo Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego oświadczyło we wtorek, że dąży do zapewnienia Ukrainie dodatkowego finansowania w nadchodzących tygodniach i miesiącach - poinformowała agencja Reutera.

02:02 PLL LOT oferuje pasażerom możliwość bezpłatnej zmiany portu wylotu i przylotu dla wszystkich rejsów zakłóconych z powodu zamkniętej przestrzeni powietrznej w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformował narodowy przewoźnik.

02:01 Przy pomocy tureckiego drona Bajraktar TB-2 w obwodzie sumskim na północnym-wschodzie Ukrainy we wtorek zniszczono 180 jednostek sprzętu wojskiego rosyjskiej armii - poinformował w środę szef Obwodowej Administracji Państwowej regionu Dmytro Żywycki.

01:29 Linie United Airlines tymczasowo zawiesiły loty przez rosyjską przestrzeń powietrzną - poinformowała agencja Reutera. To kolejny amerykański przewoźnik, który wstrzymał loty nad Rosją.

01:20 W Chersoniu na południu Ukrainy przed budynkiem Obwodowej Administracji Państwowej stoi rosyjski sprzęt wojskowy, a stacja kolejowa i port znalazły się pod kontrolą Rosji - poinformował w środę portal Ukraińska Prawda, powołując się na relację dziennikarki Eryki Awdijewej przebywającej w mieście.

01:12 Rosjanie wprowadzili już na Ukrainę ponad 80 proc. skoncentrowanego wcześniej wzdłuż granic kraju potencjału wojskowego i przygotowują się do ataku na Kijów oraz Charków - poinformowała w środę agencja Ukrinform, powołując się na źródła w Pentagonie.

01:08 Wojna rosyjska wyznacza początek nowej ery. Stanęliśmy w obliczu nowej rzeczywistości a wymusił to na nas prezydent Putin – oceniła we wtorek przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.

00:35 "Bomby spadły właśnie na znajdujący się obok szpitala budynek mieszkalny, który został doszczętnie zniszczony. Eksplozja wybiła wszystkie okna i wyważyła wszystkie drzwi szpitala" - powiedział w środę w nocy burmistrz Żytomierza Serhij Suchomlyn, cytowany przez agencję Ukrinform.

 

❗️Оперативна Інформація щодо російського вторгнення #Житомир: наслідки російського авіанальоту Пошкоджені житлові будинки, приватний сектор. Рятувальники розбирають завали та ліквідовують пожежу. Інформація щодо руйнувань та постраждалих уточнюється. #stoprussia

Posted by ДСНС України on Tuesday, March 1, 2022
 

#Житомир 1 березня близько 22:16 внаслідок авіаудару попередньо пошкоджено 10 приватних житлових будинків (у 3-х з них...

Posted by ДСНС України on Tuesday, March 1, 2022

00:06 Brytyjski rząd rozszerzył we wtorek kryteria osób, które może przyjąć jako uchodźców z Ukrainy. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ocenił, że do tego kraju będzie mogło przybyć ponad 200 tys. Ukraińców.

23:51 Ukraińska piosenkarka Susana Dżamaładinowa, występująca pod pseudonimem Dżamała, znajduje się wśród licznie napływających do Rumunii uciekinierów wojennych - podało we wtorek bukaresztańskie radio PRO FM przypominając, że artystka to zwyciężczyni festiwalu piosenki Eurowizja z 2016 r.

23:46 Właściciele Facebooka i Instagrama oraz Google'a i YouTube'a ogłosili zablokowanie dostępu do rosyjskich mediów państwowych. Działania wymierzone m.in. w Russia Today i Sputnika zapowiedziały także Apple, Microsoft, Twitter oraz TikTok - donoszą amerykańskie agencje prasowe.

23:41 550 żołnierzy wyleciało we wtorek z bazy lotniczej Istres w departamencie Delta Rodanu w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże do Rumunii, by wzmocnić siły NATO w regionie dotkniętym rosyjską napaścią zbrojną na Ukrainę.

23:36 "Jestem po rozmowie z prezydentem Zełenskim. Sytuacja jest bardzo trudna. Giną ludzie, zwykli cywile w Charkowie, Kijowie, Żytomierzu i dziesiątkach, setkach miast i miejscowości. Ale Ci co żyją walczą i nie tracą ducha! Kto może niech pomaga! Każdy gest się liczy. My działamy" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.