Formuła 1 rozwiązała umowę na wyścigi Grand Prix w Rosji

2022-03-03 13:25 aktualizacja: 2022-03-03, 13:27
Fot. PAP/EPA/Yuri Kochetko
Fot. PAP/EPA/Yuri Kochetko
Rosja nie będzie w najbliższym czasie gościć rywalizacji Formuły 1. Władze najbardziej prestiżowej serii wyścigowej zdecydowały się rozwiązać umowę - poinformowano w komunikacie.

Już wcześniej, zaraz po rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę, Formuła 1 zdecydowała, że nie odbędzie się zaplanowany na wrzesień tegoroczny wyścig na ulicznym torze w Soczi.

Od sezonu 2023 zmagania najlepszych kierowców świata miało gościć rodzinne miasto prezydenta Rosji Władimira Putina - Sankt Petersburg.

"Formuła 1 może potwierdzić, że rozwiązała umowę z promotorem Grand Prix Rosji, co oznacza, że w przyszłości Rosja nie będzie miejscem wyścigów" – ogłosiła F1 w komunikacie prasowym.

Putin odegrał znaczącą rolę w sprowadzeniu F1 do Rosji, gdzie wyścigi odbywały się regularnie od 2014 roku. Jak podkreśliła stacja BBC, imprezy te miały długoletni kontrakt i były jednymi z najbardziej dochodowych w cyklu.

Decyzja władz Formuły 1 idzie dalej niż wytyczne Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA), która postulowała dopuszczenie do startów międzynarodowych rosyjskich kierowców, ale pod flagą neutralną. (PAP)

js/