Wojna w Ukrainie. Ataki nawet na ewakuujących się cywilów. Z Ukrainy do Polski uciekło już milion osób

2022-03-06 02:31 aktualizacja: 2022-03-07, 00:51
Fot. Alysa Jakubowych PAP/EPA
Fot. Alysa Jakubowych PAP/EPA
Rosyjska armia przeprowadza zmasowane ataki. W wielu regionach wyją syreny alarmowe. Lekarze proszą o możliwość ewakuacji rannych dzieci z podkijowskiej Buczy. W Melitopolu Rosjanie zablokowali dostęp do internetu

00:42 Sztab Główny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że z powodu dużych strat rosyjskiego wojska w wojnie z Ukrainą Kreml zarządził tajną mobilizację w Kraju Krasnodarskim w Rosji - podała w niedzielę Ukraińska Prawda.

00:06 Ustka przyjmie 152 osób z domu małego dziecka w Kijowie, w tym 88 dzieci do 3. roku życia i 29 dzieci w wieku 3-6 lat. Przyjazd grupy spodziewany jest w ciągu 48 godzin – poinformowała w niedzielę rzeczniczka magistratu Eliza Mordal, Zaapelowała o pomoc w przygotowaniach do jej przyjęcia.

00:02 Brytyjska Izba Gmin będzie głosowała w poniedziałek nad przepisami, które pozwolą na szybsze i sprawniejsze nakładanie sankcji na rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa działające w Wielkiej Brytanii - poinformowano w niedzielę wieczorem.

23:59 Od czasu inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie zniszczyły lub uszkodziły 211 szkół - poinformował w niedzielę ukraiński minister edukacji i nauki Serhij Szkarłet.

"Dziś mogę powiedzieć, że to już 211 szkół, z których część została całkowicie zniszczona, część uszkodzona" – powiedział szef resortu i dodał, że liczba ta rośnie.

23:54 Stany Zjednoczone nie uważają, że atak Rosjan na ukraińskie miasto Odessa od strony Morza Czarnego jest nieunikniony - przekazał Reuters w niedzielę, cytując amerykańskiego urzędnika z ministerstwa obrony USA.

Według źródła agencji, od początku inwazji na Ukrainę Rosja wystrzeliła ok. 600 rakiet. Ponadto 95 proc. jej sił bojowych, które stacjonowały przy zachodnich granicach Rosji, znajduje się obecnie na terytorium Ukrainy.

23:40 Hakerzy z grupy Anonymous włamali się w niedzielę do wszystkich rosyjskich państwowych kanałów telewizyjnych, w wyniku czego pojawiły się w nich filmy przedstawiające wojnę na Ukrainie i wzywające Rosjan do przeciwstawienia się rosyjskiemu ludobójstwu na Ukrainie - poinformowała agencja Ukrinform.

22:58 Jednostka specjalna ukraińskiej policji "KORD" zniszczyła w niedzielę dwa rosyjskie czołgi we wsi Zaworyczi w obwodzie kijowskim - poinformowała służba prasowa ukraińskiej policji narodowej.

"Dzisiaj w rejonie Browarów członkowie sił specjalnych KORD zniszczyli dwa wrogie czołgi agresora za pomocą granatników RPG” – napisano w oświadczeniu na Telegramie.

22.58 Rząd Ukrainy wprowadza licencjonowanie eksportu kluczowych towarów rolnych

Władze Ukrainy wprowadziły licencjonowanie eksportu kluczowych towarów rolnych, takich jak pszenica, kukurydza, drób, jaja kurze i olej słonecznikowy - podała w niedzielę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na oświadczenie rządu w Kijowie

22.41 Włochy. Szef MSZ: przekazanie samolotów bojowych Ukrainie nie jest możliwe

Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio oświadczył w niedzielę w telewizji RAI, że przekazanie samolotów bojowych zaatakowanej przez Rosję Ukrainie nie jest możliwe. Ostrzegł też, że ustanowienie strefy zakazu lotów, o co proszą władze w Kijowie, mogłoby doprowadzić do wybuchu trzeciej wojny światowej

22.31 Ukrinform: Netflix zawiesił działalność w Rosji z powodu jej inwazji na Ukrainę

Amerykańska platforma streamingowa Netflix zawiesiła działalność w Rosji w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę - poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na ministra ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajła Fedorowa.
 

22.08 Nie wybaczymy setek ofiar i tysięcy cierpień; nie wybaczy też tego Bóg - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski 

21.46 Generał Milley: na Litwę przybędzie więcej amerykańskich żołnierzy

Stany Zjednoczone wyślą na Litwę więcej swoich żołnierzy - powiadomił w niedzielę przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley. Dodał, że liczba wojskowych, którzy zostaną rozmieszczeni na Litwie jest obecnie ustalana

21.54 W związku z represyjną ustawą o "fake newsach" TikTok zawiesza działalność w Rosji.

W związku z nową ustawą o "fake newsach" w Rosji nie mamy innego wyboru, jak tylko zawiesić transmisje na żywo w tym kraju, a także publikację nowych nagrań - poinformował chiński portal społecznościowy TikTok w niedzielnym oświadczeniu

21.50 Rzecznik prasowy Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej Vasil Banescu nazwał w niedzielę prezydenta Rosji Władimira Putina antychrystem w związku z prowadzoną przez Kreml “okropną i nieuzasadnioną” wojną przeciwko Ukrainie

21.30 Żaryn: Kreml tworzy kolejne absurdalne insynuacje przeciwko Ukrainie

Kreml tworzy kolejne absurdalne insynuacje przeciwko Ukrainie - ocenił w niedzielę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn

The lies the Kremlin brings up against #Ukraine are growing more and more absurd. Moscow once claimed that Ukraine was developing nuclear capabilities to threaten Russia. Now Russia accuses Ukraine and the West of creating biological weapons for use in an attack on Russia.
1/2 pic.twitter.com/W368P7BNKV

21.00 Straż Graniczna: W niedzielę o godz. 20.00 liczba osób, które uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła milion

20.30 Od początku rosyjskiej inwazji zarejestrowano na Ukrainie prawie 4 tys. małżeństw oraz 4,3 tys. narodzin - poinformowało w niedzielę ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy.

20.16 Lekarze w Buczy pod Kijowem apelują o korytarz umożliwiający ewakuację rannych dzieci; dwoje z nich jest po amputacji rąk - podała w niedzielę ukraińska redakcja BBC.

20.13 Reporterzy bez Granic: ostrzeliwanie przez Rosjan wież telewizyjnych to zbrodnia wojenna

19.50 W Melitopolu, na południowym wschodzie Ukrainy, Rosjanie zablokowali dostęp do internetu - poinformował mer okupowanego przez wojska rosyjskie miasta Iwan Fedorow

19.40 W wielu regionach Ukrainy zawyły w niedzielę wieczorem alarmy przeciwlotnicze. W Czernihowie na północy kraju trwa ostrzał we wszystkich dzielnicach - podaje agencja Ukrinform

19.21 Płonie budynek prokuratury obwodowej w Charkowie na wschodzie Ukrainy - podał w niedzielę wieczorem portal telewizji Espreso. Z Rosji w stronę miasta lecą śmigłowce

У Харкові горить обласна прокуратура. Відео https://t.co/XSrOb2Baui

19.15 Ukraińska armia unieszkodliwiła 1/3 zdolnego do walki rosyjskiego wojska

18.48 Władze Ukrainy: w rosyjskich ostrzałach w Irpieniu podczas ewakuacji zginęło ośmioro cywilów

18.30 Szef Rady Europejskiej: rasizm na polsko-ukraińskiej granicy to rosyjska propaganda

18.10 Rosyjski Su-25 zestrzelony nad Charkowem. Media informują o zniszczeniu wieży telewizyjnej

 

18.00 Premier Ukrainy wystosował apel o wykluczenie Rosji i Białorusi z MFW i Banku Światowego

17.25 Siły rosyjskie mają kłopoty z kontrolowaniem zajętych obszarów i zwalczaniem ukraińskiej Obrony Terytorialnej, stąd coraz brutalniej traktują ludność cywilną - uważają analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Wilk i Piotr Żochowski.

17.13 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w niedzielę w amerykańskiej telewizji CNN, że należy przeprowadzić dochodzenie w sprawie tego, czy Rosja popełniła zbrodnie wojenne na Ukrainie.

17.03 Ukraina. MSW: Rosjanie strzelali do mieszkańców wsi w obwodzie kijowskim, pięć osób zginęło

16.55 Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi odwiedził polsko-ukraińskie przejście graniczne
 

16.40 Rosjanie otworzyli w niedzielę ogień do ludzi w okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by rozgonić demonstrację przeciwko najeźdźcom - podaje Interfax-Ukraina, powołując się na świadków. Rannych zostało pięć osób.

16.14 Mamy "bardzo wiarygodne raporty" o celowości przeprowadzanych przez rosyjskie wojsko ataków na obiekty cywilne na Ukrainie - powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken

15.58 U podstaw tej wojny jest rządza dominacji. Zagubiony i pogubiony w swoim sercu człowiek, opanowany rządzą panowania, postanowił najechać i ujarzmić suwerenny kraj, odebrać mu wolność i niepodległość - powiedział w trakcie niedzielnego nabożeństwa metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda

15:36 Nie idziemy na żadne ultimatum ze stroną rosyjską. Będziemy walczyć do końca. Ale prowadzimy też rozmowy, które mogą doprowadzić do powstania korytarzy humanitarnych, bo w tej chwili są takie potrzebne  - przekazał w ambasador Ukrainy w Polsce Andriej Deszczyca.

15:32 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że siły rosyjskie szykują się do zbombardowania Odessy, historycznego miasta i strategicznego portu nad Morzem Czarnym. Potępił potencjalną „historyczną zbrodnię” na tym mieście, gdzie obecnie gromadzą się uchodźcy.

15:24 Premier Mateusz Morawiecki na planowanym na nadchodzący tydzień nadzwyczajnym nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej będzie naciskał na zaostrzenie sankcji wobec Rosji - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller.

15:16 Rosjanie ostrzelali w niedzielę z wyrzutni rakietowych Grad terytorium instytutu naukowego w Charkowie, na którym jest badawcza instalacja jądrowa - podaje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

15:14 Rakiety, które w niedzielę zniszczyły lotnisko w Winnicy w centralnej części Ukrainy, prawdopodobnie zostały wystrzelone z separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii – podał portal Hromadske, powołując się na Wojskową Telewizję Ukrainy. W Naddniestrzu stacjonują wojska rosyjskie.

15:00 W kolejnej fali napływu uchodźców ważne jest zaangażowanie społeczeństwa, bo w pierwszej fali do Polski przyjeżdżali ci, którzy mają tutaj bliskich, natomiast teraz uciekają ludzie z centralnej i wschodniej Ukrainy, którzy nie mają kontaktów - powiedział w trakcie konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

14:57 Chilijskie ministerstwo obrony wycofało zaproszenie rosyjskich przedsiębiorców do udziału w największych w Ameryce Łacińskiej targach zbrojeniowych - poinformowały w niedzielę lokalne media. Już wcześniej zarówno urzędujący prezydent, jak i prezydent elekt potępili agresję Rosji na Ukrainę.

14:55  W dalszym ciągu będziemy apelować, rozmawiać i walczyć o to, żeby wprowadzono pełne sankcje na wszystkie rosyjskie węglowodory, pełne embargo; to jedyny sposób, żeby zatrzymać Putinowi dopływ pieniędzy - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

14:52 Uchodźcy z Ukrainy są od niedzieli przewożeni autokarami z głównego dworca kolejowego w Berlinie do ośrodków zorganizowanych w innych krajach związkowych RFN – poinformował na Twitterze Departament Integracji, Pracy i Spraw Socjalnych władz Berlina.

14:36 Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w niedzielę, by ten ogłosił zawieszenie broni na Ukrainie, otworzył korytarze humanitarne i podpisał porozumienie pokojowe - podało biuro prasowe Erdogana.

14:34  Co najmniej dwie osoby zginęły, a wiele zostało rannych w rosyjskim ostrzale bloków mieszkalnych w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

14:32 Trzystu uchodźców z Ukrainy dotarło w niedzielę do Łodzi pociągiem specjalnym z Przemyśla. Na dworcu czekały autobusy, którymi część z nich udała się do przygotowanych miejsc noclegowych. Większość Ukraińców chciała jednak kontynuować podróż do Warszawy i dalej - na zachód Europy.

14:25 W ramach istniejącej strony pomagamukrainie.gov.pl uruchamiamy centralną, rządową platformę koordynacji pomocy humanitarnej; udało się stworzyć najprostszą możliwą formę odprawy pomocy humanitarnej, rezygnując ze względu na wojnę z normalnych procedur - powiedział w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk.

14:05 Po rosyjskim ataku rakietowym na lotnisko w Winnicy na środkowej Ukrainie, prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się w nagraniu opublikowanym na Facebooku do Zachodu z apelem o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad jego krajem lub przynajmniej o dostarczenie samolotów, by Ukraińcy mogli sami się bronić.

13:50 Wojska rosyjskie uszkodziły główny gazociąg Donieck-Mariupol, więc terytorium od Wuhłedaru do Berdiańska wkrótce pozostanie bez gazu - poinformował w niedzielę wczesnym popołudniem w serwisie Facebook szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

13:47 Druga próba otwarcia korytarza humanitarnego z obleganego przez siły rosyjskie miasta Mariupol na południu Ukrainy również zakończyła się otwarciem ognia do cywilów przez żołnierzy rosyjskich – poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na biuro prasowe Gwardii Narodowej.

13:44 38 dzieci zginęło, a 71 zostało rannych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę – poinformowała w niedzielę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa. Rada Najwyższa Ukrainy wezwała ONZ i Czerwony Krzyż do tworzenia korytarzy humanitarnych, by ratować dzieci.

13:25 Wojska rosyjskie przygotowują drugą falę ofensywy na wielką skalę - oświadczył w niedzielę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow, apelując o gotowość i jedność.

13:08 Siły rosyjskie kontynuują ofensywę, koncentrując się na zabiegach zmierzających do pozbawienia Ukrainy dostępu do morza – ocenił sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wydanym w niedzielę komunikacie.

12:57 Apelujemy do placówek dyplomatycznych innych państw, aby bardziej aktywnie włączyły się w wysiłki na rzecz ewakuacji swoich obywateli ze stref konfliktu; rząd Ukrainy udzielił pomocy w opuszczeniu kraju ponad 130 tys. cudzoziemców - oświadczyło MSZ Ukrainy.

12:43 Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że "na Ukrainie płyną rzeki krwi i łez". "To nie jest tylko operacja militarna, to wojna, które sieje śmierć i zniszczenie" - zaznaczył papież apelując o umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej.

12:29 Trzy tysiące ochotników z USA chce wstąpić do Legionu Międzynarodowego, by bronić Ukrainy przed rosyjską inwazją, jeszcze więcej osób zgłasza się z innych krajów, głównie państw postsowieckich takich jak Gruzja czy Białoruś - poinformował przedstawiciel ambasady ukraińskiej w Waszyngtonie radio Głos Ameryki (VoA).

12:24 Jedna dziesiąta funduszy wpłaconych na konta służące wsparciu Sił Zbrojnych Ukrainy i pomocy poszkodowanym podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę pochodzi z zagranicy – poinformowało w niedzielę ministerstwo polityki społecznej Ukrainy.

11:44 Dzięki pierwszej damie Agacie Kornhauser-Dudzie, która angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, w dwóch ośrodkach prezydenckich od kilku dni przebywają już uchodźcy - powiedział w rozmowie z PAP prezydencki minister Adam Kwiatkowski. Dodał, że małżonka prezydenta na pewno te miejsca odwiedzi.

11:33 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w niedzielę do Rosjan, by nie byli obojętni wobec agresji ich kraju na Ukrainę. Przekonywał w nagraniu opublikowanym w serwisie Facebook, że obecnie walka toczy się również o to, by zachować to, co było dobre w samej Rosji.

11:14 Rosja powinna być natychmiast wydalona ze wszystkich konkursów i z federacji sportowych - oświadczył w niedzielę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch w reakcji na prezentowanie przez jednego z rosyjskich sportowców litery "Z”, która symbolizuje inwazję na Ukrainę.

11:06 W Nowej Kachowce, która od tygodnia znajduje się w rękach wojsk rosyjskich, w niedziele odbywa się wielotysięczny wiec przeciwko okupantom - poinformował doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko przez komunikator Telegram.

10:50 Żołnierze rosyjscy usiłują zająć miasto Izium w obwodzie charkowskim, ale siły ukraińskie stawiają im odpór – poinformował w niedzielę sztab ukraińskich sił zbrojnych działających na terenie Donbasu.

10:45 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła "kilka" ataków na placówki zdrowia na Ukrainie i bada dalsze - poinformował w niedzielę na Twitterze dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ataki te kosztowały życie wielu ludzi; są też liczni ranni - dodał.

10:31 Nawet 63 500 uciekających przed wojną osób z różnych regionów Ukrainy zakwaterowano w obwodzie lwowskim od początku rosyjskiej agresji – poinformowały władze obwodu na swojej stronie internetowej.

10:25 Ze wszystkich prognoz wynika, że liczba osób, które wjechały z Ukrainy od 24 lutego, przekroczy dziś milion - poinformowała w niedzielę rzeczniczka SG por. Anna Michalska

10:10 215 dzieci ewakuowano z sierocińca w leżącym na południowo-wschodniej Ukrainie Zaporożu, w okolicach którego rosyjskie oddziały przejęły największą w Europie elektrownię atomową. Dzieci wraz z opiekunami przyjechały w sobotę do Lwowa po 24-godzinnej podróży pociągiem. Później ruszyły do Polski.

09:54 O godz. 12.00 czasu miejscowego (godz. 11.00 w Polsce) rozpocznie się zawieszenie broni z siłami rosyjskimi i ewakuacja ludności cywilnej z ukraińskiego miasta Mariupol nad Morzem Azowskim - poinformowała w niedzielę na komunikatorze Telegram rada miejska. Mariupol jest oblężony przez siły rosyjskie.

09:43 Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow opiera się na gigantach technologicznych, by bojkotować Rosję i nakłania hakerów do ataku na rosyjską infrastrukturę - cyfrową - pisze w niedzielę BBC.

09:32 Wojska rosyjskie uniemożliwiły pracę w 34 szpitalach na Ukrainie - powiedział w niedzielę minister zdrowia Wiktor Laszko na antenie telewizji Ukraina-24.

09:26 Od poniedziałku rusza specjalny miejski serwis informacyjny Play Kraków News dla mieszkańców miasta i uchodźców z Ukrainy. Program dostępny będzie na miejskiej platformie VOD Play Kraków. Pierwszym materiałem zamieszczonym w serwisie jest wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą.

09:20 Trzy osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na lotnisko w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim – poinformowały w niedzielę władze obwodu na Facebooku.

 

✅Сергій Гамалій про ситуацію в області станом на ранок 6 березня Під час ранкового брифінгу начальник обласної...

Posted by Хмельницька обласна державна адміністрація on Saturday, March 5, 2022

09:03 Rosjanie od kilku dni zrzucają na Czernihów niekierowane bomby burzące FAB-500 - poinformował w niedzielę szef administracji obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus na Telegramie.

08:50 Ponad 11 tys. żołnierzy rosyjskich zostało zabitych na Ukrainie od początku rosyjskiej agresji – poinformował w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:38 W podkijowskim miasteczku Bucza, gdzie od kilku dni trwają zacięte walki, Rosjanie mają plądrować sklepy i strzelać do domów, samochodów, a nawet dzieci - podała w niedzielę na swoim profilu w serwisie Facebook rada miejska tej miejscowości.

 

📣Максимальний репост! Ворог нещадно продовжує обстрілювати всі квартали Бучі: кожна доба- боротьба за виживання....

Posted by Бучанська міська рада. Офіційна сторінка on Saturday, March 5, 2022

08:26 Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 922,4 tys. uchodźców – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

"Wczoraj tj.05.03 kolejny rekord-#funkcjonariusze SG odprawili aż 129 tys. podróżnych z Ukrainy!" - poinformowała SG na Twitterze. "Dzisiaj do godz. 07.00 - 39,8 tys." - dodała.

08:13 Rada Bezpieczeństwa narodowego i Obrony Ukrainy stworzyła stronę internetową umożliwiającą odszukanie rosyjskich jeńców na Ukrainie. Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz zapowiedział otwarcie w kraju obozów jenieckich.

Tymczasem Arestowycz zapowiedział, że Ukraina otworzy obozy jenieckie, gdyż rosyjskich jeńców "są setki".

08:07 Jedna osoba zginęła, a dwie odniosły obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Korosteń w obwodzie żytomierskim Ukrainy – poinformowało Radio Swoboda, powołując się na Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

07:51 Noc z soboty na niedzielę była względnie spokojna w większości regionów kraju - powiedział w niedzielę rano doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez portal RBK. Mimo to, wojska rosyjskie nadal ostrzeliwały Charków, Mariupol i Achtyrkę, a także plądrowały Trościaniec - zaznaczył.

07:45 46,5 proc. badanych uważa, że sankcje gospodarcze mogą sprawić, że Rosja przerwie inwazję na Ukrainę, przeciwnego zdania jest 31,7 proc. ankietowanych, a zdania w tej sprawie nie ma 21,8 proc. - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.

07:33  Od początku rosyjskiej inwazji do obrony terytorialnej przystąpiło 100 tys. Ukraińców – podał w niedzielę portal RBK, powołując się na oświadczenie Gwardii Narodowej w serwisie Facebook.

 

💡З початку російського вторгнення до територіальної оборони вступили 100 тисяч українців. Після завершення війни...

Posted by Національна гвардія України on Saturday, March 5, 2022

07:15 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o zwiększenie pomocy humanitarnej dla jego kraju.

07:08 Siły ukraińskie zestrzeliły od początku inwazji 44 rosyjskie samoloty i 44 śmigłowce – poinformowały w sobotę wieczorem siły powietrzne Ukrainy.

„Lotników wroga, którzy się katapultowali i przeżyli, znaleźli ukraińscy żołnierze. Udzielono im pomocy medycznej i już składają zeznania o zbrodniach putinowskiego reżimu przeciw ludzkości” – poinformowano w oświadczeniu.

06:46 Nie ma możliwości ewakuowania ludzi z Buczy i Hostomla - podkijowskich miast, o które od kilku dni toczą się zacięte walki - poinformował w niedzielę szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba, cytowany przez portal Ukraińska Prawda. W miejscowościach tych położonych na północny zachód od ukraińskiej stolicy ma też dochodzić do rozstrzeliwania cywilów.

06:43 400 tys. mieszkańców ukraińskiego Mariupola pozostaje w rosyjskiej blokadzie po przerwaniu ewakuacji miasta – poinformował mer Mariupola Wadym Bojczenko w ukraińskiej telewizji. Sytuacja humanitarna w mieście jest fatalna, są problemy z dostępem do wody pitnej - alarmują Lekarze bez Granic.

06:18 Rosja planuje zdobyć zaporę elektrowni wodnej w Kaniowie - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA powołując się na raport sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy.

05:25 Szef delegacji Ukrainy uczestniczącej w rozmowach z Rosją Dawid Arakhamia wyraził nadzieję na rychłe utworzenie korytarza humanitarnego z Charkowa - podała niemiecka agencja prasowa DPA powołując się na komentarz ukraińskiego polityka na Facebooku.

05:02 Cenne zabytki kultury i sztuki są we Lwowie przenoszone do schronów przeciwlotniczych ze względu na groźbę bombardowania. Do jednego ze schronów przetransportowano średniowieczną rzeźbę Jezusa Chrystusa z Katedry Ormiańskiej - informuje Ukraińska Prawda.

04:20 Burmistrz Mariupola: miasto, jakie znaliśmy, już nie istnieje.

Wadym Bojczenko w wywiadzie udzielonym ukraińskiej telewizji stwierdził, że to położone na południu Ukrainy miasto portowe jest w stanie "blokady humanitarnej" - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA.

03:18 Kanadyjski rząd zalecił Kanadyjczykom będącym w Rosji natychmiastowe opuszczenie tego kraju. Komunikat został opublikowany w sobotę późnym popołudniem czasu miejscowego. Ostrzeżono przed możliwością nagłego pogorszenia się sytuacji.

03:08 Prezydent Joe Biden rozmawiał w sobotę wieczorem czasu lokalnego o sytuacji na Ukrainie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, poinformował Bialy Dom. Amerykański lider z zadowoleniem przyjął decyzje firm Visa i Mastercard o zawieszeniu działalności w Rosji.

02:14 Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze, że rozmawiał z Elonem Muskiem i uzgodniono, iż Ukraina otrzyma kolejne terminale internetowe Starlink.

02:01 Rumuńska spółka kolejowa CFR zawarła w sobotę wieczorem porozumienie z Węgierskimi Kolejami Państwowymi (MAV) o zwolnieniu uchodźców z Ukrainy z opłat za bilety kolejowe w Rumunii i na Węgrzech.

01:31 Mastercard ogłosił, że wstrzymuje wszystkie transakcje na terenie Rosji. W oświadczeniu jako powód podano inwazję Kremla na Ukrainę.

01:03 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w sobotę na Twitterze przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za podjęcie ważnej decyzji w sprawie statusu prawnego Ukraińców, którzy w wyniku rosyjskiej agresji znajdują schronienie w Unii Europejskiej.

00:42 Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w sobotę wieczorem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Dużo dzieje się na Ukrainie i Rosja jest brutalna, ale mogę zapewnić, że determinacja i duch bojowy nie opuszczają Obrońców Ukrainy i Ich Prezydenta - podkreślił Duda na Twitterze.

00:27 Izrael zamierza w przyszłym tygodniu otworzyć we Lwowie szpital polowy dla ukraińskich uchodźców, poinformował izraelski minister zdrowia Niccan Horowic.

23:53 Visa ogłosiła, że będzie współpracować ze swoimi klientami i partnerami w Rosji w celu wstrzymania w najbliższych dniach wszystkich transakcji Visa na terenie tego kraju. Jako powód podała inwazję Rosji na Ukrainę.

23:32 Władimir Putin musi ponieść porażkę i musi być widoczne, że poniósł porażkę - oświadczył brytyjski premier Boris Johnson przed zapowiedzianymi na nadchodzący tydzień rozmowami w sprawie Ukrainy, wśród których będzie spotkanie z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej.

23:26 Podczas konferencji prasowej w sobotę w Kijowie wzięci do niewoli rosyjscy żołnierze zaapelowali do swoich rodaków o zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby zakończyć wojnę na Ukrainie.

22:34 To, co może doprowadzić Władimira Putina do zmiany decyzji ws. dalszej agresji na Ukrainę to kontynuacja naszego twardego stanowiska, polityka zaostrzania sankcji i kontynuacja wsparcia państwa ukraińskiego we wszelkich możliwych aspektach - powiedział w sobotę wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

22:03 Luksusowe francuskie marki, takie jak LVMH, Kering, Hermes i Chanel, zamykają swoje sklepy i wstrzymują działalność w Rosji z powodu ataku tego kraju na Ukrainę.

21:48 Kolumna wojsk rosyjskich kierująca się na Irpień koło Kijowa została rozbita - podała w sobotę wieczorem agencja Interfax-Ukraina, powołując się na Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Przeżył tylko jeden Rosjanin i trafił do szpitala wojskowego w Kijowie.