Instagram zablokowany w Rosji. Powodem troska o zdrowie psychiczne obywateli

2022-03-14 00:56 aktualizacja: 2022-03-14, 11:10
Fot. PAP/ EPA/FILIP SINGER
Fot. PAP/ EPA/FILIP SINGER
Po Facebooku i Twitterze również Instagram jest obecnie zablokowany w Rosji. Zostało to potwierdzone w nocy z niedzieli na poniedziałek przez Organizację NetBlocks i użytkowników Instagrama w Rosji - podaje niemiecka agencja prasowa DPA.

Rosyjski urząd kontroli mediów Roskomnadzor ogłosił zamiar wprowadzenia blokady w piątek.

Roskomnadzor poinformował użytkowników, że Rosja ma swoje własne konkurencyjne platformy internetowe, w tym sieci społecznościowe VKontakte i Odnoklassniki.

"Mamy nadzieję, że wasze przejście do tych portali internetowych będzie szybkie i że w przyszłości odkryjecie nowe możliwości do komunikacji i biznesu" - poinformował regulator. Jako powód wprowadzenia blokady podał nawoływanie do przemocy wobec rosyjskich obywateli i żołnierzy.

Dodano, że powodem blokady jest troska o "zdrowie psychiczne" obywateli poprzez ochronę ich „przed nękaniem i zastraszaniem za sprawą obelg w sieci”.

Jak zaznacza DPA powodem tego posunięcia jest decyzja amerykańskiego koncernu Meta, który jest właścicielem WhatsApp, a także Instagrama i Facebooka, zezwalająca na wzywanie do przemocy wobec wojsk rosyjskich na Ukrainie.

Według DPA trwają też starania o uznanie koncernu Meta za "organizację ekstremistyczną".(PAP)

kgr/