Upadła podstawowa zasada niemieckiej polityki. Scholz modernizuje armię. "Elity zrozumiały, że putinowska Rosja stanowi zagrożenie"

2022-03-31 13:28 aktualizacja: 2022-03-31, 23:35
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Rosyjska inwazja na Ukrainę podważyła dotychczasową zasadę niemieckiej polityki opierającą się na tym, że ‘bezpieczeństwo Europy można budować tylko z Rosją, a nie przeciwko niej’ – tłumaczy ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich Justyna Gotkowska w opublikowanym przez OSW tekście. Niemcy modernizują armię.

„Rosyjska inwazja na Ukrainę podważyła dotychczasową zasadę niemieckiej polityki opierającą się na tym, że 'bezpieczeństwo Europy można budować tylko z Rosją, a nie przeciwko niej'. Większość niemieckich elit zrozumiała, że putinowska Rosja stanowi nie tylko wyzwanie, lecz także zagrożenie dla NATO, i że w związku z tym konieczne są inwestycje w obronność i wzmacnianie obrony zbiorowej” – wyjaśnia Justyna Gotkowska. 

OSW: Bundeswhera potrzebuje nie tylko zwiększenia nakładów finansowych, ale i szerszych reform

Ekspertka zaznacza, że niemiecka polityka względem Ukrainy w dużej mierze podyktowana jest uzależnieniem kraju od rosyjskich surowców. „Berlin nie dostrzega, że porażka Kremla w tej wojnie jest konieczna dla zapewnienia długofalowego bezpieczeństwa w Europie” – komentuje Gotkowska. 

Jednak, jak nadmienia ekspertka, rząd niemiecki podjął decyzję na zwiększeniu wydatków na obronność do 2 proc. PKB. W jej opinii Bundeswhera potrzebuje nie tylko zwiększenia nakładów finansowych, ale i szerszych reform. „Za 5–10 lat Niemcy będą miały efektywniejsze siły zbrojne, ale ze względu na ograniczenia kultury strategicznej Berlin nie stanie się liderem europejskiej polityki bezpieczeństwa” – zaznacza. 

Niemcy wezmą kredyt na modernizację armii?

Kanclerz Scholz zapowiadając zwiększenie wydatków na armię tłumaczył, że będą one finansowane  z połączenia środków  resortu obrony ze środkami ze specjalnego pozabudżetowego funduszu na modernizację Bundeswehry. Ten zaś „ma być finansowany przez zaciągnięcie przez państwo kredytów, co pozwoli na wyprowadzenie tego instrumentu poza restrykcyjne zasady dyscypliny fiskalnej w Niemczech”. 

Zdaniem ekspertki OSW podstawowym celem modernizacji jest wypełnienie zobowiązań RFN względem NATO. „W wojskach lądowych priorytetem będzie wypełnienie natowskich zobowiązań – pełne wyposażenie i modernizacja trzech dywizji oraz uzupełnienie wcześniej zredukowanych zdolności w wojskach pancernych, zmechanizowanych i artylerii” – tłumaczy. 

Gotkowska: dodatkowe pieniądze nie rozwiążą wszystkich problemów Bundeswehry

Mimo to, jak zaznacza ekspertka, dodatkowe pieniądze nie rozwiążą wszystkich problemów. „Bundeswehra musi zostać przekształcona ze zbiurokratyzowanej organizacji przygotowanej na funkcjonowanie w czasie pokoju w armię, która jest gotowa do prowadzenia wojny i obrony terytorium NATO” – podkreśla Gotkowska. W jej ocenie głównym celem niemieckich sił zbrojnych w najbliższych latach powinno być zwiększenie gotowości operacyjnej armii. (PAP)

Cały tekst dostępny na stronie OSW:https://www.osw.waw.pl/pl

Autorka: Daria Al Shehabi