Zabójstwo dziennikarza w Parku Śląskim. Są zarzuty za pomoc w zbrodni. Wciąż nie wiadomo, kto jest zabójcą

2022-03-31 14:54 aktualizacja: 2022-03-31, 20:20
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
37-letni mężczyzna został zatrzymany w śledztwie dotyczącym zabójstwa dziennikarza w Parku Śląskim w Chorzowie. Usłyszał on zarzut pomocy ciągle poszukiwanemu sprawcy tej zbrodni w śledzeniu kobiety, z którą spotykał się dziennikarz. Miała ona na samochodzie zainstalowany lokalizator.

Po zbrodni zniknął mąż kobiety. Prokuratura na razie kategorycznie nie wskazuje, że to on jest sprawcą – zarzutu formalnie nie sformułowano.

W nocy z soboty na niedzielę policja otrzymała informację o śmierci mężczyzny, który został przewieziony na pogotowie ratunkowe w Katowicach. Jego życia nie udało się uratować mimo reanimacji, miał wiele ran zadanych nożem. Był to 30-letni dziennikarz współpracujący z jedną ze śląskich redakcji. Okazało się, że został on zaatakowany pół godziny wcześniej w Parku Śląskim. Sprawca zakradł się do auta zaparkowanego w pobliżu stadionu GKS-u Katowice i zaatakował mężczyznę, który siedział w samochodzie razem z młodą kobietą. Po ataku na dziennikarza to ona zawiozła go na pogotowie.

Zarzut za pomoc

Szef Prokuratury Rejonowej w Chorzowie Cezary Golik poinformował w czwartek dziennikarzy, że zatrzymanemu przedstawiono zarzut pomocnictwa sprawcy zabójstwa do posługiwania się "urządzeniem podsłuchowym" zainstalowanym w samochodzie kobiety. Miał on kupić kartę SIM, która znalazła się w lokalizatorze, zarejestrować ją na swoje nazwisko i przekazać mężczyźnie typowanemu na bezpośredniego sprawcę.

Za takie przestępstwo 37-latkowi grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Nie został aresztowany, ma policyjny dozór.

Jak wyjaśnił prokurator, urządzenie śledzące było zamontowane na zewnętrznej części karoserii samochodu, którym poruszała się kobieta. Jeździła z nim około trzech dób. "To urządzenie, które lokalizowało położenie samochodu, przekazywało informacje drogą telefonii GSM do odbiorcy tych informacji" - opisywał.

"Bez wątpienia te ustalenia zbliżają nas do sprawcy przestępstwa, mężczyzna jest typowany. Na ten moment zarzut nie został formalnie sformułowany, wobec tego nie mogę ujawnić jego danych" - powiedział prok. Golik. Potwierdził, że zatrzymany 37-latek jest znajomym mężczyzny, który jest typowany na sprawcę zbrodni i prawdopodobnie wkrótce będzie w tym śledztwie podejrzanym.

Prokuratura nie ujawnia, czy chodzi o męża kobiety, która spotykała się z dziennikarzem

Prokuratura nie informuje wprost, że 37-latek jest znajomym męża kobiety, który zniknął po zabójstwie dziennikarza.

"Na dzisiaj jeszcze tak nie możemy powiedzieć. Oczywiście od początku nie jest tajemnicą, że jedna z wersji śledczych zakłada, że sprawcą przestępstwa może być mąż tej kobiety. Ta wersja nadal nie jest wykluczona, jest wysoce prawdopodobna, zwłaszcza z tego względu, że tego człowieka nie ma – opuścił swoje miejsce zamieszkania, miejsce pracy, nie mamy z nim kontaktu” - wskazał Golik.

"Jest taka możliwość, że jest to sprawca przestępstwa, niemniej decyzja co do zarzutów, co do konkretnej osoby na ten moment jeszcze nie jest podjęta" - zaznaczył.

Pytany, czy w najbliższym czasie mogą zostać sformułowane zarzuty i formalnie wszczęte poszukiwania męża, odpowiedział, że jest to "wysoce prawdopodobne". "Oczywiście jeżeli na ten moment miejsce pobytu tej osoby nie będzie nadal znane, uruchomione zostaną instrumenty poszukiwawcze" - powiedział.

Już wcześniej śledczy przyznali, że zniknięcie męża kobiety, która spotkała się z dziennikarzem "potęguje przypuszczenie, że to on może być sprawcą tego przestępstwa"

50 ran zadanych nożem

Po przeprowadzonej w środę sekcji zwłok prokuratura poinformowała, że dziennikarz miał około 50 ran zadanych nożem. Prokuratorzy i policjanci od początku za prawdopodobne uznają obyczajowe tło zbrodni i starają się dotrzeć do męża kobiety, która towarzyszyła dziennikarzowi na spotkaniu w Parku Śląskim. Jest ona głównym i jedynym naocznym świadkiem. Była już przesłuchiwana kilka razy i powiedziała śledczym, że nie rozpoznała napastnika. Mówiła jedynie, że był to mężczyzna.

We wtorek prokuratura informowała, że zostało zabezpieczone narzędzie zbrodni – nóż kuchenny. Nagrania monitoringu potwierdzają, że podczas zabójstwa na miejscu były trzy osoby – dwaj mężczyźni i kobieta, ale filmy nie są na tyle dobrej jakości, by pozwalały uzyskać precyzyjny wizerunek sprawcy. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

mar/