Premier: przekazaliśmy samorządom już 500 mln zł na pomoc uchodźcom

2022-04-07 11:03 aktualizacja: 2022-04-07, 15:35
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Przekazaliśmy już samorządowcom ponad 500 mln zł do dyspozycji zgodnie z ustalonym harmonogramem i procedurą - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że rząd będzie nadal wspiera samorządy i brał na siebie zadania związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy.

Szef rządu bierze w czwartek udział w spotkaniu dotyczącym współpracy rządu i samorządu terytorialnego w sprawie uchodźców z Ukrainy. "Zgodnie z naszą wcześniejszą obietnicą przekazaliśmy już dzisiaj samorządowcom ponad 500 mln zł do dyspozycji zgodnie z ustalonym harmonogramem i ustaloną procedurą - powiedział.

Wyraził przy tym zadowolenie, że samorządy weszły w nowy rok z nadwyżką operacyjną ok 36 mld zł. Dodał, że jest to jedna z najwyższych nadwyżek w historii.

Według premiera, uchodźcy przybywający do Polski z Ukrainy przyniosą też korzyści polskiej gospodarce. "Ta grupa uchodźców to wielka korzyść dla polskiej gospodarki. (...) Ukraińcy będą pracować również dla Polski. To nie tylko tak, że my im tylko dzisiaj pomagamy i trzeba o tym wiedzieć. Ale dziś oni potrzebują w tych pierwszych tygodniach tego wsparcia" - mówił Morawiecki.

Zapewnił przy tym, że rząd będzie wspierał samorządy i brał na siebie "potężne zadania związane z systemem edukacji, ochroną zdrowia i wieloma usługami publicznymi".

Premier dziękuje samorządom za współpracę przy pomocy uchodźcom z Ukrainy

"Minęło już ponad pięć tygodni wojny na Ukrainie - wojny, która na pewno wyznaczy nowe ramy geopolityczne w tej części świata, a może i na całym świecie. Częścią tej okrutnej wojny jest wielki kryzys uchodźców - kryzys, jakiego świat nie widział od czasów II wojny światowej" - powiedział szef rządu.

Zwrócił uwagę, że z kryzysem tym mierzy się zarówno rząd, jak i samorządy. "Jestem bardzo wdzięczny i zbudowany tym w jaki sposób ta współpraca pomiędzy nami przebiega. Chciałbym bardzo gorąco wszystkim państwu podziękować za to, że niezależnie od tego, kto z jakiej rodziny politycznej się wywodzi, potrafiliśmy ze sobą współpracować. To niezwykle ważne, ponieważ chcemy, żeby uchodźcy mieli tutaj namiastkę normalności" - dodał Morawiecki.

Wyraził pogląd, że większość przybyszów z Ukrainy będzie chciała w przyszłości wrócić do swojego kraju, jednak - jak zaznaczył - dziś potrzebują pomocy w Polsce, więc trzeba stworzyć im odpowiednie warunki do funkcjonowania - w systemie edukacji, służby zdrowia i umożliwić dostęp do usług publicznych. "Dlatego tak ważne było, żebyśmy zbudowali szybko system i tutaj chyba nasza narodowa cecha, czyli zdolność do dobrej organizacji i samoorganizacji pod presją wyzwań dała o sobie znać" - powiedział Morawiecki.

Jako przykład takiego udanego przedsięwzięcia wymienił stworzenie procedury nadania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. "Tu ramię w ramię pracownicy ministerstw i urzędów centralnych pracują przecież z pracownikami samorządów" - zaznaczył premier.

Według niego, włączenie Ukraińców w życie społeczno-gospodarcze w Polsce przyniesie też korzyści zarówno naszej gospodarce, jak i społeczeństwu. "Warto, żebyśmy o tym mówili wszyscy, i państwo samorządowcy, i my rządzący, bo przecież w ten sposób też kształtujemy opinię publiczną, pokazujemy jaka jest prawda, jaka jest rzeczywistość" - powiedział Morawiecki.

Mateusz Morawiecki: utrwalmy atmosferę współpracy

"Nie zniszczmy tej atmosfery współpracy, bo rodzi się coś naprawdę przepięknego. Utrwalmy ją, to wielka wartość dla Polski" – zwrócił się premier  do uczestników spotkania.

"Mamy wyjątkową szansę na utrwalenie pozytywnego poglądu o naszym narodzie, naszym społeczeństwie na całym świecie" – zaapelował szef rządu.

Dodał, że poprzednim okresem podobnie pozytywnego postrzegania Polski był czas Solidarności. "Dziś mamy unikalną szansę, aby to wspaniałe podejście do Polski, pełne podziwu, wdzięczności utrwalić. Zróbmy to razem, bo to jest niesamowita wartość dla Polski, która może procentować nie tylko przez najbliższe lata, ale przez dziesięciolecia" – wzywał Mateusz Morawiecki.

Szefernaker: będą rozwiązania ryczałtowe za zwrot kosztów obsługi wniosków osób pomagającym Ukraińcom

Jest w tej chwili w parlamencie ustawa. Jesteśmy otwarci także na dyskusje nad poprawkami w tej ustawie. Rozumiemy, że są kwestie np. z tym, że do tej pory nie było uregulowane sprawy związane z finansowaniem działań (samorządów) związanych wydawaniem i obsługą wniosków, które składają nasi rodacy pomagający Ukraińcom" - powiedział wiceszef MSWiA.

"To musi być rozwiązane. Zaproponujemy takie rozwiązanie ryczałtowe, żeby państwo mieli zwrot kosztów za obsługę tych wniosków. Jeżeli będą inne, drobniejsze propozycje to również będziemy otwarci, żeby jak najlepsze warunki miała dzisiaj polska administracja publiczna rządowa i samorządowa do działania, do pomocy ale także zapewnienia bezpieczeństwa Polsce i Polaków" - zwracał się Szefernaker do przedstawicieli samorządów.

Odniósł się też do współpracy z samorządami. "Spotykaliśmy się praktycznie codziennie. Czy to z prezydentami dużych miast, czy z wójtami, burmistrzami mniejszych miejscowości. Staraliśmy się wiele różnych kwestii rozwiązać. Rzeczywiście tych problemów było dużo, ponieważ to była sytuacja, która wcześniej nigdy nie dotknęła polskiej administracji na taką skalę" - zaznaczył wiceminister. Podziękował samorządom za współpracę i zadeklarował chęć jej kontynuacji.

Ocenił, że pierwszy etap pomocy jest już za nami. "Chcemy ten system w wielu kwestiach związanych z ochroną zdrowia, z edukacja i rynkiem pracy razem napisać, razem go stworzyć i razem w nim funkcjonować. Myślę, że tylko dobra współpraca rządu i samorządów w tych kwestiach pozwoli nam na to, żeby ten system w wielu różnych płaszczyznach mógł zadziałać jak najlepiej" - podkreślił Szefernaker.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja doprecyzowuje i dostosowuje niektóre przepisy prawa w związku z doświadczeniami wynikającymi z masowego napływu uchodźców wojennych. 

Autorzy: Mateusz Mikowski, Marta Rawicz

dsk/