NASA testuje marsjańskiego łazika do samodzielnego sprintu w kierunku dawnego jeziora

2022-04-13 17:16 aktualizacja: 2022-04-13, 17:33
Fot. Youtube/NASA
Fot. Youtube/NASA
Łazik Perseverance Mars rozpoczyna test, który wykaże, czy jest on w stanie - przy samodzielnym prowadzeniu dzięki sztucznej inteligencji - pokonać większą odległość w ciągu jednego miesiąca niż jakikolwiek inny łazik przed nim. Naukowcom z NASA zależy bowiem, by łazik jak najszybciej znalazł się w miejscy, gdzie istniało kiedyś jezioro.

Łazik ma na swojej drodze do pokonania piaskownice, kratery i pola ostrych skał, po których będzie musiał samodzielnie się poruszać. Pod koniec 3-milowej (5-kilometrowej) podróży, która rozpoczęła się 14 marca 2022 r., Perseverance dotrze do starożytnej delty rzeki w kraterze Jezero, gdzie miliardy lat temu istniało jezioro.

Delta jest jednym z najlepszych miejsc na Marsie, w którym łazik może szukać śladów minionego, mikroskopijnego życia. Używając wiertła, które znajduje się na końcu ramienia robota i złożonego systemu pobierania próbek zlokalizowanego na brzuchu, Perseverance zbierze rdzenie skalne, aby powrócić na Ziemię.

„Delta jest tak ważna, że ​​zdecydowaliśmy się zminimalizować działania naukowe i skupić się na jeździe, aby szybciej się tam dostać” – powiedział Ken Farley z Caltech, naukowiec projektu Perseverance. „Podczas tej jazdy zrobimy wiele zdjęć delty. Im bliżej się zbliżymy, tym bardziej imponujące będą te obrazy”- dodał.

Kamila Wronowska