Roskomnadzor żąda od Wikipedii poprawienia artykułu o prezydencie Putinie, w tym usunięcia informacji o ataku na Ukrainę

2022-04-13 18:43 aktualizacja: 2022-04-14, 09:09
Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Rosja ma zastrzeżenia do artykułu poświęconego Władimirowi Putinowi m.in. na temat jego stosunków z Ukrainą od 2012 r. oraz "po inwazji na Ukrainę".

Zgodnie z treścią oświadczenia Roskomnadzoru, materiały informacyjne o rosyjskim ataku na Ukrainę mają rzekomo zawierać „nieścisłe informacje o celach i formie specjalnej operacji wojskowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w celu ochrony Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej”.

Według „Wikipedii”, teraz w Rosji zakazane są także artykuły dotyczące: bitwy o Kijów (2022), zbrodni wojennych podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, "ostrzału szpitala w Mariupolu, zniszczenie Teatru Mariupol (2022) oraz masakry w Buczy.

Od 1 marca RKN również trzykrotnie wysyłał do Wikipedii zawiadomienia o konieczności usunięcia zakazanych w Federacji Rosyjskiej informacji, które w tym czasie dotyczyły opisu działań Rosji na terytorium Ukrainy - 1 marca, 29 marca i kwietnia 4. Według Prokuratury Generalnej informacje były nierzetelne, bo "promowały wyłącznie antyrosyjską interpretacja wydarzeń”.

31 marca RKN poinformował, że „w stosunku do portalu internetowego Wikipedia” zostanie sporządzony protokół administracyjny, zgodnie z którym może zostać nałożona grzywna do 4 mln rubli.

Kamila Wronowska