Odłamek pocisku moździerzowego utknął koło serca 11-latka z Ukrainy. Uratowano go we Włoszech

2022-04-23 06:18 aktualizacja: 2022-04-23, 11:48
Fot. Fabebook/Azienda Ospedale-Università Padova
Fot. Fabebook/Azienda Ospedale-Università Padova
W szpitalu w Padwie na północy Włoch przeprowadzono pomyślnie zakończoną operację usunięcia 11-letniemu chłopcu z Ukrainy odłamka pocisku moździerzowego, który utknął koło jego serca. Skomplikowany zabieg chirurgiczny trwał 7 godzin. Dziecko było w krytycznym stanie.

Dziennik "La Repubblica" podał, że chłopiec o imieniu Kirył został ranny podczas bombardowania rodzinnego domu, w wyniku którego zginęła jego matka i młodszy brat. Wszystkich znalazł ojciec, gdy wrócił do zniszczonego budynku.

Po operacji Kirył jest jeszcze na intensywnej terapii, jego stan lekarze określają jako dobry

Ojciec zawiózł najpierw ciężko rannego syna do pobliskiego szpitala, gdzie udzielono mu pierwszej pomocy. Następnie udało się zorganizować pilny przewóz dziecka i jego ojca do Padwy samolotem udostępnionym przez włoską Straż Przybrzeżną.

 

🔴🔴🔴 È riuscita la complessa operazione chirurgica per rimuovere la scheggia di mortaio conficcata vicino al cuore di...

Posted by Azienda Ospedale-Università Padova on Friday, April 22, 2022

Dziecko zostało uratowane. Zabieg przeprowadziło pięciu chirurgów.

Po operacji Kirył jest jeszcze na intensywnej terapii, jego stan lekarze określają jako dobry - poinfomował szpital. Chłopiec już rozmawiał ze swoim ojcem.

"To była jedna z najtrudniejszych operacji, jakie przeprowadziłem. Musieliśmy przywrócić funkcjonowanie tętnic i żył, zmniejszyć dużego tętniaka i z najwyższą delikatnością wyjąć metalowy odłamek "- powiedział ordynator oddziału kardiochirurgii dziecięcej profesor Vladimiro Vida. "Na szczęście – dodał - wszystko poszło jak najlepiej". (PAP)

dsk/