Wojna w Ukrainie. Ataki rakietowe w obwodzie lwowskim i winnickim. Są zabici i ranni [RELACJA NA ŻYWO]

2022-04-25 07:13 aktualizacja: 2022-04-26, 06:53
Fot. Twitter / Clash Report
Fot. Twitter / Clash Report
W poniedziałek rano wybuchł pożar w rosyjskim magazynie ropy naftowej w Briańsku, niedaleko granicy z Ukrainą – podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w niemal wszystkich obwodach Ukrainy – wynika z informacji portalu Hromadske. Siły rosyjskie atakują na wschodzie, dążą do opanowania Donbasu. W poniedziałek przeprowadziły ataki rakietowe w obwodzie lwowskim i winnickim. Są zabici i ranni – podały władze Ukrainy.

22:36 Prawie milion ludzi udało się uratować na Ukrainie dzięki korytarzom humanitarnym – powiedziała w poniedziałek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

22:30 Pod koniec ubiegłego tygodnia firma zbrojeniowa Rheinmetall złożyła wniosek do rządu Niemiec o zgodę na dostawę 88 czołgów Leopard 1A5 na Ukrainę - wynika z dokumentów, do których dotarł dziennik "Die Welt".

22:18 Naszym celem jest zapewnienie, by Rosja nie była w stanie zrealizować swoich szerszych ambicji, wykraczających poza Ukrainę - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Odniosła się w ten sposób do słów szefa Pentagonu Lloyda Austina o tym, że USA chcą osłabienia Rosji.

22:09 Rząd Argentyny, nękanej od 2021 roku najwyższą w Ameryce Łacińskiej inflacją, pracuje nad wprowadzeniem doraźnego „podatku specjalnego” od dochodów wielkich eksporterów zbóż, którzy uzyskali szczególnie wysokie dochody wskutek wojny toczącej się w Ukrainie.

22:04 Służby podległe Putinowi zablokowały w Rosji strony internetowe Polskiego Radia. Chodzi o treści publikowane przez Sekcję Rosyjską Polskiego Radia dla Zagranicy, dotyczące inwazji na Ukrainę - poinformował w poniedziałek portal Polskie Radio 24.

21:55 Podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej, w której prezydent USA Joe Biden pogratulował Emmanuelowi Macronowi ponownego wyboru na urząd prezydenta Francji, przywódcy uzgodnili, że szybko podejmą rozmowy w sprawie wojny na Ukrainie i innych kwestii globalnych - podał Pałac Elizejski.

21:27 Na kierunkach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły w poniedziałek sześć rosyjskich ataków, zniszczono 40 jednostek sprzętu na ziemi i pięć w powietrzu – poinformował wieczorem na Facebooku sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych, czyli wojsk ukraińskich walczących w Donbasie.

 

НА ДОНЕЦЬКОМУ ТА ЛУГАНСЬКОМУ НАПРЯМКАХ УКРАЇНСЬКІ ЗАХИСНИКИ ПРОДОВЖУЮТЬ БОРОНИТИ НАШУ ЗЕМЛЮ Упродовж поточної доби, 25...

Posted by Операція об'єднаних сил / Joint Forces Operation on Monday, April 25, 2022

21:13 Od początku inwazji Rosji na Ukrainę poniosło śmierć siedmioro dziennikarzy, a 15 jest uważanych za zaginionych – poinformowało w poniedziałek rządowe centrum komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa informacyjnego w Kijowie.

21:07 W obwodzie sumskim, na północy Ukrainy, doszło w poniedziałek do ostrzału z terytorium Rosji; nikt nie ucierpiał - poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywycki. Ostrzelana została hromada (gmina) Białopole, na północ od Sum.

20:54 84 proc. Ukraińców uważa, iż winę za trwającą wojnę i zbrodnie wojenne ponoszą "zwykli Rosjanie" - informuje w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na sondaż przeprowadzony w ubiegłym tygodniu przez agencję badawczą Info Sapiens.

20:50 Broń przekazana Ukrainie służy także obronie polskiej niepodległości – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że "w swoim czasie" poda informację ws. przekazania Ukrainie czołgów; dodał, że sprawa myśliwców MiG-29 jest zamknięta i Ukraina nie oczekuje od Polski takiego wsparcia.

20:13 Cztery osoby cywilne zginęły, a dziewięć odniosło obrażenia w wyniku poniedziałkowych rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim; ponadto w szpitalu zmarła jedna osoba przewieziona z obwodu ługańskiego – poinformował na Telegramie szef władz regionu donieckiego Pawło Kyryłenko.

19:44 W Kreminnej w wyniku wybuchu gazu w merostwie zginęli przedstawiciele władz okupacyjnych i kolaborantów – poinformował szef władz obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

 

‼️орки злетіли у повітря в Кремінній‼️ ✅Коротке вечірнє зведення 25 квітня 📌ми частково змогли відновити електроенергію на вільних територіях Луганщини. Вчинок рашистів ідіотичний, бо вони власними руками позбавили себе електроенергії, і відновити її не зможуть. Коротше: коли воюєш з ідіотами. Єдине, що страждатимуть наші люди. 📌Наші війська тактично відійшли від Новотошківського. Ворог продовжує намагання здійснити прориви в Рубіжному та Попасній, бої там тривають. У Рубіжному більша частина міста під окупантами, вільну частину - хаотично постійно обстрілюють. 📌у Кремінній окупанти взлетіли в повітря в мерії під час свого збіговиська. Не дотримувалися техніки безпеки, газ така штука. Призначені орками на посади зрадники також були у приміщенні. Коротше: проводити наради більше нікому) Навіть в кульки нема чого покласти) 📌Евакуація безкоштовна!!! Не вірте фейкам! В безпечних містах кожен отримає безкоштовне житло, їжу, одежу, медичну допомогу! 📌гуманітарні вантажі завозяться в громади кожного дня

Posted by Сергій Гайдай on Monday, April 25, 2022

19:23 Największy samolot świata, ukraiński transportowiec An-225 Mrija, który został zniszczony przez rosyjskie wojska, zostanie zbudowany na nowo - zadeklarował w poniedziałek Jurij Husiew, dyrektor państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom.

18:58 Masowy grób w Starym Krymie ok. 5 km od Mariupola widać na zdjęciach satelitarnych – poinformował projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda. To już trzecie takie miejsce odnalezione w pobliżu oblężonego miasta.

18:55 Wojska rosyjskie próbują zniszczyć szlaki dostaw pomocy w uzbrojeniu i sprzęcie wojskowym od państw-partnerów Ukrainy i w tym celu atakują z powietrza linie kolejowe – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek wieczorem.

18:28 Rosja w czasie wojny z Ukrainą straciła do tej pory ok. 15 tys. żołnierzy oraz ponad 2000 pojazdów wojskowych - poinformował w poniedziałek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Potwierdził też przekazanie Ukrainie pojazdów opancerzonych Stormer.

18:26 Szef frakcji parlamentarnej rządzącej na Ukrainie partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija zapowiedział, że zwróci się do UE i USA z apelem o sankcje wobec gruzińskiego oligarchy Bidziny Iwaniszwilego, z powodu stanowiska Gruzji wobec inwazji rosyjskiej.

18:17 „Mój świat zburzyła rakieta” – powiedział ukraińskiej redakcji BBC Jurij Hłodan, który w prawosławną Wielką Sobotę stracił w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę trzymiesięczną córkę Kirę, żonę i teściową. Mężczyzna wyszedł z domu, by kupić jedzenie, kiedy w blok mieszkalny uderzyła rakieta.

18:13 W Kijowie działalność prowadzi już 40 proc. restauracji i kawiarni, które funkcjonowały przed inwazją Rosji na Ukrainę (czyli do 23 lutego) - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina za firmą Poster, obsługującą system automatyzacji obiektów gastronomicznych.

17:42 Rosyjscy żołnierze zrównali z ziemią Nowotoszkiwske w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; nie było tam już czego zdobywać, zajęli wypaloną ziemię w tej miejscowości - poinformował w poniedziałek na Telegramie szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

17:27 Chiński TikTok stał się jedną z wiodących platform wykorzystywanych do rozpowszechniania fake newsów dotyczących wojny na Ukrainie - przekazała w poniedziałek stacja BBC. Spreparowane transmisje, nagrania i zdjęcia są oglądane przez miliony użytkowników tej mobilnej aplikacji internetowej.

17:12 Na Morzu Czarnym znajduje się osiem rosyjskich okrętów uzbrojonych w 58 pocisków manewrujących - poinformował w poniedziałek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy  Ołeksandr Motuzjanyk, powołując się na dane ukraińskiego wywiadu.

16:54 Pierwsza grupa hiszpańskich ekspertów medycyny sądowej wkrótce rozpocznie współpracę z prokuraturą Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), UE oraz władzami w Kijowie w celu zbadania zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan na Ukrainie – poinformowała minister sprawiedliwości Hiszpanii Pilar Llop.

16:46 Biały Dom w ostatniej chwili zrezygnował z nałożenia sankcji na b. gimnastyczkę Alinę Kabajewą, uważaną za partnerkę Władimira Putina i matkę trójki jego dzieci - podaje "Wall Street Journal".

16:33 Chcemy, by Ukraina była suwerenna i mogła się obronić, a Rosja osłabła na tyle, by nie mogła więcej robić tego, co robi obecnie na Ukrainie - oświadczył w poniedziałek sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Dodał, że celem USA jest to, by Rosja nie była w stanie szybko się odbudować.

16:31 Ciepłe posiłki trafiły w drugi dzień świąt wielkanocnych do kobiet i dzieci z Ukrainy w budynku Toruńskiego Sztabu Pomocy Ukrainie. Potrzebujących pań — z często bardzo małymi dziećmi — nie brakuje na co dzień. W poniedziałek otrzymały m.in. zupy, pierogi, kluski i kopytka.

16:14 Rosyjskie wojska kontynuują ofensywę na wschodzie Ukrainy, ale spotykają się ze skutecznym oporem z naszej strony - poinformował w poniedziałek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk, cytowany przez agencję Reutera.

16:03 Uznanie przez zagraniczne parlamenty działań Rosji na Ukrainie za akt ludobójstwa ma charakter polityczny; trudno zebrać dowody na ludobójstwo, jednak śledztwo w sprawie przymusowego wywożenia dzieci ukraińskich na tereny okupowane i do Rosji może być obiecujące – uważa prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

15:47  UKRINFORM: ukraińskie wojsko zniszczyło w obwodzie charkowskim rosyjski wielozadaniowy bombowiec taktyczny Su-34.

15:35 Prezes PKN Orlen: koncern gotowy na wszystkie scenariusze wz. z embargiem na rosyjską ropę. 

PKN Orlen jest gotowy na wszystkie scenariusze rozwoju sytuacji wokół ewentualnego embarga na ropę z Rosji - powiedział PAP prezes spółki Daniel Obajtek.

15:24 Rosja/ MSZ uznało 40 niemieckich dyplomatów za osoby niepożądane.

15:17 Tusk: chcielibyśmy, żeby polski rząd bardzo poważnie potraktował kwestie sankcji.

Chcielibyśmy bardzo, żeby polski rząd bardzo poważnie potraktował kwestie sankcji, w tym także sankcji na surowce energetyczne - powiedział w poniedziałek w Korczynie koło Krosna (Podkarpackie) szef PO Donald Tusk.

15:03 Ukraiński wywiad: przeciw osobom przebywającym w Azowstalu może zostać użyta broń chemiczna. 

❗ росія не відмовилась від планів застосування хімічної зброї проти українських захисників та мирного населення на...

Opublikowany przez Головне управління розвідки Міністерства оборони України Poniedziałek, 25 kwietnia 2022

14:47 Mer Kijowa Kliczko: jeśli Schroeder nadal pracuje dla morderców niech przeprowadzi się do Moskwy.

Można się zastanawiać, dlaczego Schroeder mieszka w Hanowerze, a nie w Moskwie. Jeśli nadal pracuje dla morderców, można tylko powiedzieć: przeprowadź się do Moskwy - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko dziennikowi "Bild" w kontekście wywiadu, jakiego były kanclerz udzielił gazecie "New York Times".

14:31 Premier Morawiecki: uchodźcy z Ukrainy już pracują na rzecz polskiej gospodarki.  

Tak jak my pomagamy uchodźcom i Ukrainie a oni walczą tam o nasze bezpieczeństwo, tak ci, którzy przyjechali do naszego kraju, pracują na rzecz polskiej gospodarki” – powiedział w poniedziałek na konferencji „Śląski Ład” premier Mateusz Morawiecki.

14:23 SIPRI: wysokie dochody z ropy i gazu pomogły Rosji zwiększyć wydatki na wojsko.

Wysokie dochody ze sprzedaży ropy i gazu pomogły Rosji zwiększyć w 2021 roku wydatki na wojsko o 2,9 proc. do 65,9 mld dolarów. Umożliwiło to armii rosyjskiej wzmocnienie obecności przy granicy z Ukrainą - stwierdza Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

14:07 Marlena Maląg: już 90 tys. Ukraińców podjęło pracę w Polsce, a  ponad milion ma już nadany PESEL.

Już 90 tys. Ukraińców po 24 lutego 2022 r. podjęło pracę w Polsce. Ponad milion osób ma już nadany PESEL – powiedziała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Polski rząd od samego początku niesie pomoc obywatelom Ukrainy – dodała. 

13:47 Warszawa. Dzisiaj o 19:00 na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert charytatywny dla Ukrainy. 

Fot. mat. pras.


13:31 Niemiecki rząd podejmie "wkrótce" decyzję w sprawie dostawy 100 bojowych wozów piechoty Marder na Ukrainę, o którą wnioskowała firma Rheinmetall, powiedział rzecznik rządu Steffen Hebestreit - informuje w poniedziałek telewizja ARD.

13:26 "Rosyjska agresja na Ukrainę zniszczyła ukraińskie aktywa o wartości około 650 miliardów dolarów" - powiedział w wystąpieniu telewizyjnym Ołeh Ustenko, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany w poniedziałek przez portal Kyiv Post.

13:16 Trzech aktywistów klimatycznych zostało zatrzymanych w poniedziałek w związku z blokadą tankowca z rosyjskim paliwem, mającego wpłynąć do terminalu koncernu Esso w Tolvsrod, 70 km na południe od Oslo - poinformowała lokalna policja.

13:09 "Przeciw osobom znajdującym się w kombinacie Azowstal, gdzie walczą obrońcy Mariupola nad Morzem Czarnym, może zostać użyta broń chemiczna" – oznajmił w poniedziałek ukraiński wywiad na Facebooku.

 

❗ росія не відмовилась від планів застосування хімічної зброї проти українських захисників та мирного населення на...

Posted by Головне управління розвідки Міністерства оборони України on Monday, April 25, 2022

 

13:02 "Jutro udaję się na wizytę do Niemiec i tam będę rozmawiał o zredefiniowaniu wielu polityk po to, abyśmy wspólnie, razem mogli szybko odbudować Ukrainę" - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

12:45 "Tak jak my pomagamy uchodźcom i Ukrainie a oni walczą tam o nasze bezpieczeństwo, tak ci, którzy przyjechali do naszego kraju, pracują na rzecz polskiej gospodarki” – powiedział w poniedziałek na konferencji „Śląski Ład” premier Mateusz Morawiecki.

12:45 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała w poniedziałek na Facebooku kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskich wojskowych. W nagraniu dowódca batalionu rozpoznania wydaje żołnierzowi rozkaz ostrzelania grupy dzieci wracających ze szkoły. "Bądź odważny" - mówi rosyjski oficer.

 

Російські окупанти цинічно розстрілюють школярів і літніх людей Причому артилерійський обстріл дітей, які ідуть до школи з портфелями, називають проявом «мужності»… Школярам спочатку дають можливість спокійно пройти дорогою, аби приспати їхню пильність, але одразу планують обстріл, коли діти повертатимуться назад. Це шокуюче аудіоперехоплення СБУ зробила на півдні України. На записі – розмова командира російського розвідувального батальйону з розвідником-корегувальником вогню. Для збереження автентичності ми даємо цілу розшифровку цього короткого дзвінка: - У меня тишина. - Аааа, какой ты молодец. Совсем тишина? Бабули? Дети? - Дети ходят через мост, вот недавно. Девять человек вместе с детьми прошли и под арку аж туда ушли. Все. - Понятно. Что несли? - Ничего. Как будто с портфелями дети куда-то в школу, что-ли идут. - Понятно. Отработал? - Не стал пока. - Жалеешь, да, пока? - Пропущу пока. - Ааа, на обратке, да? Понятно. Давай, будь бдителен, будь мужественен. Мы с тобой. - Да, принял. Цей запис, як і тисячі інших, ляже в доказову базу, яку Україна буде використовувати, щоб покарати окупантів за їхні звірства. А наші військові зроблять усе, аби покарати рашистів на полі бою. #СБУ #ЗупинимоОкупантів #stoprussia

Posted by Служба безпеки України on Monday, April 25, 2022

 

12:40 Wysokie dochody ze sprzedaży ropy i gazu pomogły Rosji zwiększyć w 2021 roku wydatki na wojsko o 2,9 proc. do 65,9 mld dolarów. Umożliwiło to armii rosyjskiej wzmocnienie obecności przy granicy z Ukrainą - stwierdza Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

12:30 "Lekarze medycyny sądowej znaleźli w ciałach cywilów zabitych przez Rosjan w Buczy fleszetki - małe rzutki umieszczane w pociskach, by zwiększyć siłę rażenia, które szeroko stosowano w czasie I wojny światowej" - podał w poniedziałek brytyjski "The Guardian".

12:07 "Dwie rakiety manewrujące wystrzelone przez wojsko rosyjskie przeleciały w poniedziałek rano nad Chmielnicką Elektrownią Atomową" - poinformowała spółka Enerhoatom na Telegramie.

 

11:19 Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla telewizji ZDF stwierdził, że błędem było to, że jego kraj nie wsparł militarnie Ukrainy dużo wcześniej. "Z pewnością powinniśmy byli wspierać Ukrainę militarnie dużo wcześniej i nie mówię tu tylko o dniach czy tygodniach, ale o latach” - stwierdził Habeck.

11:16 Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał w poniedziałek z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem; w trakcie rozmowy sekretarz Blinken poinformował o rezultatach swojej wizyty w Kijowie - poinformował na Twitterze resort dyplomacji.

11:11 "Rosyjska armia uczyniła tegoroczną Wielkanoc w Ukrainie czerwoną od krwi" – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w poniedziałek w mediach społecznościowych.

 

Продовжуємо робити все для вигнання окупантів та відновлення миру для всіх наших людей. Ключовий елемент цього процесу – міцність Збройних Сил України, наявність достатньої кількості та якості зброї, достатньої кількості та якості боєприпасів. Допомога Україні була питанням номер один на переговорах з представниками Сполучених Штатів, які вчора прибули до Києва, – Держсекретарем Ентоні Блінкеном і міністром оборони Ллойдом Остіном. Ми однаково зі Сполученими Штатами розуміємо: коли демократія виграє в одній країні, вона виграє в усьому світі. Коли свободу захищають в одній країні, її захищають в усьому світі.

Posted by Володимир Зеленський on Monday, April 25, 2022

 

11:09 "Na oficjalnym kanale rządu Ukrainy na Twitterze zamieszczono przeprosiny za opublikowane tam wcześniej nagranie, w którym zestawiono wizerunek japońskiego cesarza Hirohito ze zdjęciami Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego" – podała w poniedziałek agencja Kyodo.

10:41 "Cały obwód ługański został pozbawiony prądu" – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

10:37 "Pierwszym elementem zwycięstwa jest sama wiara w zwycięstwo i to się udało; wierzymy, że Ukraina wygra wojnę z Rosją, jeżeli będzie miała odpowiednie wsparcie i wyposażenie" - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w poniedziałek po powrocie z Kijowa.

10:16  "W poniedziałek siły rosyjskie przeprowadziły ataki rakietowe w obwodzie lwowskim i winnickim" – podały władze Ukrainy.

"Wróg stara się atakować obiekty krytycznej infrastruktury. Niestety są zabici i ranni. Trwają akcje ratunkowe” – poinformował szef władz obwodowych Serhij Borzow.

10:13 "Kobiety muszą być gotowe do obrony siebie i swoich rodzin w warunkach wojny z Rosją, dlatego organizujemy dla nich kursy na strzelnicy" - mówi Rusłan Marcinkiw, mer miasta Iwano-frankiwsk leżącego w zachodniej Ukrainie w opublikowanym w poniedziałek reportażu brytyjskiego dziennika "The Guardian".

10:07 "Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 21,9 tys. żołnierzy, a także 884 czołgi, 2258 pojazdów opancerzonych, 181 samolotów i 154 śmigłowce" – ogłosił w poniedziałek w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

🇺🇦 Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 25.04 орієнтовно склали / 🇬🇧 The total combat losses of the enemy from...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Monday, April 25, 2022

 

10:04 "Rosja już przegrała, a Ukraina już odniosła sukces, bo celem Rosjan było pozbawienie Ukrainy niezależności i to się nie udało" - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w poniedziałek, po powrocie z Kijowa. Dodał, że niezależnie od tego, jak dalej potoczy się wojna suwerenna, niepodległa Ukraina będzie trwać "znacznie dłużej" niż rządy Putina.

09:37 "Pięć dworców kolejowych w centralnej i wschodniej Ukrainie zostało ostrzelanych w poniedziałek rano przez wojska rosyjskie" – poinformowały ukraińskie koleje na Telegramie.

 

09:28 "Burmistrz Hamburga Peter Tschentscher i mer Kijowa Witalij Kliczko uzgodnili strategiczne partnerstwo między swoimi miastami w związku z rosyjską wojną napastniczą na Ukrainie. Hamburg i Kijów chcą się wzajemnie wspierać w czasach kryzysu" - informuje dziennik "Welt".

09:17 "Przytłaczająca większość ukraińskiej młodzieży będzie korzystała z egzaminu maturalnego ukraińskiego, bo pozostaje w systemie zdalnym" – powiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do liczby uczniów z Ukrainy, którzy będą zdawać maturę w Polsce.

08:44 Jedna osoba zginęła, a siedem odniosło obrażenia na sutek rakietowego ostrzału miasta Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim we wschodniej części Ukrainy – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Dmytro Łunin na Telegramie.

 

08:41 "215 dzieci zginęło, a ponad 391 odniosło obrażenia na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainie" – poinformowało w poniedziałek biuro ukraińskiej Prokuratury Generalnej na Telegramie.

 

08:39 Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 2, 944 mln osób - poinformowała w poniedziałek rano na Twitterze Straż Graniczna. W niedzielę funkcjonariusze odprawili 9,8 tys. podróżnych, natomiast w poniedziałek do godz. 7 rano - 1,8 tysięcy osób.

08:36 "Rosja już przegrała, a Ukraina już odniosła sukces, bo celem Rosjan było pozbawienie Ukrainy niezależności i to się nie udało" - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken na konferencji prasowej, po powrocie z Kijowa, gdzie w niedzielę rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

08:32 W obwodzie winnickim słychać było wybuchy; mieszkańcom Lwowa zalecono ukrycie się w schronach na czas działań ukraińskiej obrony przeciwlotniczej - informuje w poniedziałek portal Ukrainska Prawda.

08:30 "Mam nadzieję, że Emmanuel Macron po wyborach prezydenckich faktycznie podejmie dalsze działania dotyczące kwestii sankcyjnych wobec Rosji" - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że po zakończonej kampanii wyborczej warto przejść do działań, które będą dobre dla Europy.

08:29 "Siły rosyjskie próbują wydostać rakiety i tajne dokumenty z zatopionego krążownika Moskwa" – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na niemiecki dziennik „Bild”.

07:45 "Od czasu, gdy Rosja ogłosiła, że planuje skupić się na zajęciu Donbasu, nie dokonała ona żadnego przełomu na linii frontu i poczyniła tylko niewielkie postępy na niektórych obszarach" - przekazało w poniedziałek rano brytyjskie ministerstwo obrony.

"Decyzja Rosji o oblężeniu, a nie zaatakowaniu zakładów stalowych Azowstal w Mariupolu oznacza, że wiele rosyjskich jednostek pozostaje w mieście i nie można ich przerzucić. Ukraińska obrona Mariupola wyczerpała również wiele rosyjskich jednostek i zmniejszyła ich skuteczność bojową" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

07:42 "Pięć osób cywilnych zginęło i pięć odniosło obrażenia w wyniku ostrzelania przez wojska rosyjskie miejscowości obwodu donieckiego w niedzielę" – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko w poniedziałek na Telegramie.

07:30 "Rosja prowadzi działania ofensywne na wschodzie Ukrainy, by opanować całe obwody doniecki i ługański oraz zabezpieczyć korytarz lądowy do okupowanego Krymu" – poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie.

 

🇬🇧 ENGLISH VERSION | АНГЛІЙСЬКА ВЕРСІЯ The operational update regarding the #russian_invasion on 06.00 on April 25,...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Sunday, April 24, 2022

 

07:27 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi za wsparcie jego kraju w tweecie zmieszczonym w niedzielę wieczorem.

07:23 Prezydent USA Joe Biden formalnie nominuje w poniedziałek Bridget Brink na ambasador USA w Kijowie - poinformowała agencja Reutera opierająca się na anonimowym źródle w amerykańskiej dyplomacji

07:20 Żywność, zwłaszcza z długą datą ważności, a także napoje – woda w butelkach i soczki dla dzieci – tego w tym momencie najbardziej potrzeba w punktach pomocowych dla ukraińskich uchodźców w Krakowie. Wkrótce też potrzebna będzie odzież letnia.

07:04 Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w poniedziałek rano w niemal wszystkich obwodach Ukrainy – wynika z informacji portalu Hromadske, który opublikował mapę zagrożonych regionów.

06:55 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stał się najwartościowszym sojusznikiem prezydenta Rosji Władimira Putina, bo mimo deklarowanego oburzenia z powodu agresji faktycznie blokuje pomoc dla Ukrainy - napisał w brytyjskim tygodniku "Spectator" niemiecki publicysta Wolfgang Munchau.

06:44 Siły ukraińskie zabiły minionej doby 73 rosyjskich żołnierzy, zniszczyły siedem sztuk sprzętu i odzyskały kontrolę nad pięcioma kolejnymi miejscowościami na południu Ukrainy – podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

 

06:40 Instytut Pileckiego w Berlinie, który zajmuje się badaniem historii XX wieku, w tym niemieckich nazistowskich zbrodni podczas II wojny światowej, wykorzystuje to doświadczenie, by zbierać zeznania uchodźców na temat zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie - informuje agencja Reutera.

06:11 Główny dyplomata i sekretarz obrony USA odwiedzili w niedzielę Kijów i wykorzystali pierwszą oficjalną wizytę na Ukrainie od czasu inwazji Rosji, aby ogłosić stopniowy powrót amerykańskich dyplomatów do kraju. Przedstawiciele USA poinformowali o zwiększeniu pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa.

05:13 "Rosjanie używają gwałtów na kobietach i dzieciach podczas wojny na Ukrainie jako broni. Kanada będzie pomagać w dokumentowaniu tych przestępstw" – poinformowała w niedzielę minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

04:20 Bruksela przygotowuje się do nałożenia na Rosję "inteligentnych sankcji" na import ropy - pisze w poniedziałkowym wydaniu brytyjski "The Times".

03:56 Rodzinne miasto prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Krzywy Róg, przygotowuje się do ataku rosyjskich wojsk. Ukraińska armia spodziewa się, że ofensywa rosyjskich najeźdźców rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych dni, poinformował w niedzielę naTelegramie szef administracji wojskowej miasta Ołeksandr Wilkul.

03:33 W poniedziałek wcześnie rano wybuchł poważny pożar w rosyjskim magazynie ropy naftowej w Briańsku, niedaleko granicy z Ukrainą.

00:38 "Gratulacje dla prezydenta i prawdziwego przyjaciela Emmanuela Macrona z okazji zwycięstwa w wyborach" - napisał Zełenski w poniedziałek we wczesnych godzinach porannych na Twitterze .

00:01 Ambasador Ukrainy we Francji Wadym Omelczenko pogratulował francuskiemu prezydentowi Emmanuelowi Macronowi reelekcji i wyraził przekonanie, że to zwycięstwo jeszcze bardziej wzmocni francuskie poparcie dla Ukrainy w walce z rosyjskim okupantem.