O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kanclerz Scholz: Putin dąży nie tylko do zniszczenia Ukrainy, wojna jest atakiem na demokrację

Putin dąży nie tylko do zniszczenia Ukrainy, wojna jest skierowana także przeciwko wszystkiemu, co stanowi o demokracji. A tylko demokracja jest w stanie sprostać problemom XXI wieku - pisze kanclerz Niemiec Olaf Scholz w tekście opublikowanym w piątek przez portal dziennika "Welt".

Olag Scholz Fot. PAP/DPA/FILIP SINGER Olag Scholz Fot. PAP/DPA/FILIP SINGER
Olag Scholz Fot. PAP/DPA/FILIP SINGER Olag Scholz Fot. PAP/DPA/FILIP SINGER

"Putin dąży nie tylko do zniszczenia Ukrainy" - napisał Scholz w artykule gościnnym dla gazety "Welt". "Jego wojna jest skierowana przeciwko wszystkiemu, co stanowi o demokracji: wolności, równości wobec prawa, samostanowieniu, godności człowieka".

Więcej

Gerhard Schroeder (L), Władimir Putin (P). Fot. PAP/EPA/SERGEY CHIRIKOV
Gerhard Schroeder (L), Władimir Putin (P). Fot. PAP/EPA/SERGEY CHIRIKOV

NYT: Niemcy stały się sługą rosyjskiego reżimu. Schroeder marionetką Putina

Z drugiej strony, demokratyczne kraje świata są obecnie bardziej zjednoczone niż przez długi czas: "To pokazuje, co nas łączy jako demokracje: przekonanie, że prawo musi wyznaczać granice władzy". Tylko demokracja jest w stanie "sprostać problemom XXI wieku" - podkreślił Scholz.

Zdaniem kanclerza "Każdy, kto zaprzecza istnieniu wspólnych wartości ludzkich, nie wie, o czym mówi. Ci jednak, którzy to robią, są po prostu ignorantami.

Wspólne wartości 

Życie "w wolności, sprawiedliwości i godności" nie jest "ideałem ograniczonym do Zachodu". Istnieją "wartości humanistyczne, które podzielają wszyscy ludzie bez względu na czasy i granice - przede wszystkim szacunek dla życia i godności innych".

Więcej

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. PAP/Fot. PAP/EPA/ODD ANDERSEN
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. PAP/Fot. PAP/EPA/ODD ANDERSEN

Kanclerz Scholz: Niemcy muszą być przygotowane na wstrzymanie dostaw gazu z Rosji

Dlatego "ludzie na całym świecie odczuwają smutek, współczucie i złość, gdy widzą zdjęcia zamordowanych kobiet, mężczyzn i dzieci z Buczy lub innych miejsc na Ukrainie" - podkreśla w swoim tekście kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

an/

Zobacz także

  • Niemiecki żołnierz. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
    Niemiecki żołnierz. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

    Niemcy zdecydowały o modernizacji wojska. Padła kwota

  • Siedziba Deutsche Welle, fot. PAP/EPA/DPA
    Siedziba Deutsche Welle, fot. PAP/EPA/DPA

    Stacja Deutsche Welle uznana za niepożądaną organizację w Rosji

  • Alice Weidel, fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
    Alice Weidel, fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    Niemcy. Liderka skrajnej prawicy najpopularniejszą polityczką w kraju

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL

    Po rozmowach Zełenskiego z wysłannikami Trumpa. Jakie są oczekiwania USA?

Serwisy ogólnodostępne PAP