Podejrzany o potrójne zabójstwo świadek koronny zmarł w więziennej celi. Prokuratura podaje przyczynę

2022-04-29 12:32 aktualizacja: 2022-04-29, 13:59
Więzienna cela Fot. PAP/Leszek Szymański
Więzienna cela Fot. PAP/Leszek Szymański
Najbardziej prawdopodobną przyczyną śmierci Krzysztofa P. ps. Loczek - podejrzanego ws. zabójstwa w Jurczycach sprzed ponad 20 lat, a według mediów świadka koronnego w różnych procesach - był rozległy zawał serca - przekazała w piątek prokuratura.

"Wstępne wyniki sekcji zwłok, w której uczestniczył prokurator, wskazują, że przyczyną śmierci osadzonego był rozległy zawał serca" - przekazał PAP w prok. Mieczysław Sienicki z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. Jak dodał, w trakcie sekcji "na ciele nie ujawniono żadnych obrażeń", ale doprecyzował, że "dla wyjaśnienia wszelkich okoliczności sprawy, prokuratura zleci jeszcze szczegółowe badania toksykologiczne".

Śledztwo, które po czwartkowej śmierci mężczyzny w tarnowskim zakładzie karnym wszczęła tamtejsza prokuratura rejonowa, wciąż się toczy, choć - jak zaznaczył prok. Sienicki - "ustalenia nie wskazują do tej pory na działanie osób trzecich". Przekazał, że w ramach śledztwa odtwarzane będą też zapisy z monitoringu - "Loczek" od końca ub.r. przebywał bowiem w zakładzie karnym, gdzie zajmował jedną z cel w oddziale dla więźniów niebezpiecznych, a pomieszczenia te są jednoosobowe i monitorowane.

Według doniesień medialnych "Loczek" miał być wieloletnim świadkiem koronnym w różnych procesach, a jego zeznania miały przyczynić się m.in. do rozbicia groźnego gangu Janusza T. ps. Krakowiak.

Potrójne zabójstwo w Jurczycach

"Loczek" pod koniec ub.r. trafił do zakładu karnego w związku ze sprawą potrójnego zabójstwa w podkrakowskich Jurczycach; w tej sprawie był podejrzany. Śledztwo ws. zabójstwa trzech osób w nocy z 8 na 9 września 2000 r. zostało podjęte na nowo w maju ub.r. przez krakowską prokuraturę regionalną; do zbrodni sprawcy użyli broni palnej.

Krzysztof P. ps. Loczek i jego wspólnik Wojciech R. zostali zatrzymani przez wydziały kryminalny i dochodzeniowo-śledczy krakowskiej policji. Następnie w prokuraturze regionalnej usłyszeli zarzuty zabójstwa trzech osób. Sąd Rejonowy w Krakowie tymczasowo aresztował na "Loczka" i R.; mężczyźni nie przyznali się do winy.

W nocy z 8 na 9 września 2000 r. zginęła 44-latka, jej 37-letni konkubent oraz 30-latek, który przyszedł do domu jako gość, prawdopodobnie w interesach. Sprawcy najprawdopodobniej użyli broni z tłumikiem, ponieważ sąsiedzi nie słyszeli żadnego hałasu. Wszystkich znaleziono 9 września w łazience. Z relacji mieszkańców wynikało, że kobieta, właścicielka domu, prowadziła różne interesy, w pewnym momencie jej sytuacja finansowa pogorszyła się.(PAP)

autorka: Nadia Senkowska

mar/