Portugalia: aktywność szpiegowska Rosjan w naszym kraju jest bardzo duża

2022-05-03 16:55 aktualizacja: 2022-05-03, 19:11
Fot. PAP/DPA/Kohls/CHROMORANGE
Fot. PAP/DPA/Kohls/CHROMORANGE
Portugalskie media oceniają, że aktywność rosyjskich szpiegów w Portugalii jest bardzo duża, co przez lata było ignorowane przez władze. Wskazują, że sprawa stała się newralgiczna wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Lizboński dziennik online Observador w artykule “Portugalia – raj dla rosyjskich szpiegów” twierdzi, że w samej Portugalii niewiele osób uważa, aby jakiekolwiek informacje z tego kraju miały pożytek dla Kremla. Podkreśla, że takie podejście zachęca tylko Rosjan do aktywności wywiadowczej.

Portal zarzuca też reprezentowanej w parlamencie Portugalskiej Partii Komunistycznej (PCP), że pozostaje na usługach Moskwy.

Także komentatorzy telewizji SIC Noticias uważają, że “aktywność wywiadowcza Rosjan w Portugalii jest bardzo duża od wielu lat”.

Lizbońska stacja wskazuje na zbyt wysoką jak “na tak peryferyjny kraj jak Portugalia” liczbę pracowników rosyjskiej ambasady w Lizbonie.

“Jest ich tutaj ponad 50 osób, podczas gdy my mamy w Rosji zaledwie 10 pracowników dyplomatycznych. Ci zatrudnieni u nas Rosjanie nie przyjechali raczej, aby grać w golfa w Cascais” - podsumowuje SIC Noticias.

Organizacja powiązana z Kremlem miała dostęp do poufnych danych m.in. Ukraińców

Z kolei telewizja SIC podała, że powiązana z Kremlem organizacja Jedinstwo, grupująca Rosjan mieszkających w Portugalii, miała dostęp do poufnych danych osób pracujących w tym kraju, między innymi Ukraińców. Dotychczasowe śledztwo potwierdziło, że rosyjska organizacja korzystała m.in. z bazy danych rządowego Instytutu Zatrudnienia i Szkolenia Zawodowego (IEFP) w Lizbonie. IEFP posiada informacje dotyczące pracowników oraz bezrobotnych w Portugalii. Według telewizji SIC organizacja Jedinstwo mogła korzystać z poufnych danych portugalskich władz od 2009 roku.

Zainteresowanie rosyjskim stowarzyszeniem ze strony portugalskich organów ścigania pojawiło się po kwietniowych doniesieniach ambasady Ukrainy i Stowarzyszenia Ukraińców w Portugalii. Zgłosiły one służbom, że kilka portugalskich gmin miało korzystać z pomocy Rosjan podczas przyjmowania uchodźców wojennych z Ukrainy.

W trakcie rozmów z uchodźcami osoby powiązane z Kremlem, jak twierdzi SIC, miały wypytywać o informacje dotyczące członków rodzin uciekinierów wojennych, miejsca ich pobytu, a także kopiować dokumenty przybyszów.

Z Lizbony Marcin Zatyka, (PAP)

kw/