Minister edukacji i nauki: od nowego roku szkolnego ruszają zajęcia z historii i teraźniejszości

2022-05-04 09:41 aktualizacja: 2022-05-04, 14:50
Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Od nowego roku szkolnego będziemy mieć w szkołach historię i teraźniejszość, czyli naukę historii drugiej połowy XX wieku – powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef resortu edukacji w Programie I Polskiego Radia przypomniał, że nowy przedmiot – historia i teraźniejszość – nauczany będzie w I i w II klasie szkoły ponadpodstawowej. Zastąpi on w liceum ogólnokształcącym i technikum oraz w branżowej szkole I stopnia przedmiot wiedza o społeczeństwie (w zakresie podstawowym).

"Mamy już przygotowane podstawy programowe, wszystkie przepisy są gotowe. Czekamy na podręczniki i od 1 września ruszamy" – powiedział.

Dodał, że ograniczona zostanie wiedza o społeczeństwie i historia tradycyjna, by "druga połowa XX w. i pierwsze lata XXI w. były bardziej znane społeczeństwu".

Oprócz tego, jak przypomniał szef MEiN, rozbudowana zostanie edukacja dla bezpieczeństwa. Podkreślił, że nie zostanie przywrócone przysposobienie obronne. "To się dzieje teraz w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej" – przekazał.

Zaznaczył, że dodane zostaną elementy przysposobienia obronnego w postaci teoretycznej nauki obsługi broni w VIII klasie szkoły podstawowej, a w klasie I szkoły ponadpodstawowej wyjście na strzelnicę.

"W perspektywie dłuższej, ale nie od 1 września tego roku, będzie +biznes i zarządzanie+, czyli bardziej efektywne nauczanie przedsiębiorczości. Będzie również kwestia obligatoryjnego wyboru religii lub etyki" – zapowiedział.

Czarnek: "Przewodnik po historii Polski" trafi do wszystkich szkół, które zgłoszą zapotrzebowanie

"Przewodnik po historii Polski" trafi przez kuratoria do wszystkich szkół, które zgłoszą zapotrzebowanie. Jeśli zapotrzebowanie będzie większe, będzie zrobiony dodruk – zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W środę prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformowali, że z myślą o uczniach z Ukrainy IPN przygotował w języku ukraińskim "Przewodnik po historii Polski". Wydrukowano 8 tys. egzemplarzy.

"Chcę bardzo serdecznie podziękować panu prezesowi Karolowi Nawrockiemu i całemu zespołowi IPN, który przyczynił się do tego, że dziś możemy rozesłać do wszystkich kuratoriów wydruk +Przewodnika po historii Polski+ w języku ukraińskim, żeby młodzież, dzieci, które są dzisiaj w Polsce w liczbie około 600-700 tys., mogli się z tą historią zapoznawać" – powiedział szef MEiN.

Podał, że w polskich szkołach jest blisko 200 tys. dzieci i młodzieży ukraińskiej, z czego 140 tys. to dzieci w szkołach podstawowych, 20 tys. w szkołach ponadpodstawowych i 40 tys. w przedszkolach.

"Przed momentem odbyłam kolejną rozmowę z panem ministrem oświaty i nauki państwa ukraińskiego, panem ministrem (Serhijem) Szkarłetem, który w przyszłym tygodniu przybędzie – mamy taką nadzieję – osobiście do nas" – poinformował Czarnek. "Rozmawialiśmy na temat tego, co się dzieje w polskich szkołach, na temat podręcznika, ale przede wszystkim na temat matur, które są planowane przez państwo ukraińskie również dla tych, którzy są tutaj na terenie Polski, są w wieku maturalnym, są w nauce zdalnej w systemie ukraińskim i chcieliby w systemie zdalnym taka maturę zdawać. To będzie przedmiotem naszych rozmów w przyszłym tygodniu" – podał.

Szef MEiN przekazał, że rozmowa dotyczyła też sposobu egzaminowania młodzieży ukraińskiej na maturze w Polsce. Jak mówił, chęć przystąpienia do polskiego egzaminu dojrzałości zadeklarowało 47 abiturientów, obywateli Ukrainy. Jednocześnie wskazał, że "przytłaczająca większość będzie uczestniczyła w egzaminie maturalnym ukraińskim, z czego pan minister Szkarłet wyraża absolutne zadowolenie, że to właśnie w ten sposób wygląda".

Czarnek przypomniał też, że blisko 7 tys. dzieci z Ukrainy zadeklarowało, że pod koniec maja przystąpi do egzaminu ósmoklasisty.

"+Przewodnik po historii Polski+ trafi do wszystkich kuratoriów i będzie udostępniany przez kuratorów oświaty do szkół, które będą zgłaszać takie zapotrzebowanie. Jeśli zapotrzebowanie będzie większe, będziemy robić dodruk tego podręcznika, ale jest również możliwość pobierania tego w formie elektronicznej" – powiedział. (PAP)

Autorki: Aleksandra Kiełczykowska, Danuta Starzyńska-Rosiecka, Magdalena Gronek

kgr/