Szef MEiN: szacujemy, że do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy uczniów

2022-05-04 13:40 aktualizacja: 2022-05-04, 13:55
Fot.  PAP/Marcin Bielecki
Fot. PAP/Marcin Bielecki
Zgodnie z naszymi szacunkami do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy maturzystów – powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. O szczegółach szef MEiN będzie rozmawiał w przyszłym tygodniu ze swoim odpowiednikiem w Ukrainie ministrem Serhijem Szkarłetem.

W czasie środowej konferencji prasowej minister Czarnek podał, że w polskich szkołach jest blisko 200 tys. dzieci i młodzieży ukraińskiej, z czego 140 tys. to dzieci w szkołach podstawowych, 20 tys. w szkołach ponadpodstawowych i 40 tys. w przedszkolach.

"Przed momentem odbyłem kolejną rozmowę z panem ministrem oświaty i nauki państwa ukraińskiego, panem ministrem Serhijem Szkarłetem, który w przyszłym tygodniu przybędzie – mamy taką nadzieję – osobiście do nas" – poinformował Czarnek.

"Rozmawialiśmy na temat tego, co się dzieje w polskich szkołach, na temat podręcznika, ale przede wszystkim na temat matur, które są planowane przez państwo ukraińskie również dla tych, którzy są tutaj na terenie Polski, są w wieku maturalnym, są w nauce zdalnej w systemie ukraińskim i chcieliby w systemie zdalnym taka maturę zdawać. To będzie przedmiotem naszych rozmów w przyszłym tygodniu" – podał.

Szef MEiN przekazał, że rozmowa dotyczyła też sposobu egzaminowania młodzieży ukraińskiej na maturze w Polsce. Jak mówił, chęć przystąpienia do polskiego egzaminu dojrzałości zadeklarowało 47 abiturientów, obywateli Ukrainy. Jednocześnie wskazał, że "przytłaczająca większość będzie uczestniczyła w egzaminie maturalnym ukraińskim, z czego pan minister Szkarłet wyraża absolutne zadowolenie, że to właśnie w ten sposób wygląda".

Szef MEiN poinformował, że zgodnie z polskimi szacunkami do matury ukraińskiej przystąpi w naszym kraju kilkanaście tysięcy maturzystów.

Zapowiedział, że pomoc Polski w przeprowadzeniu matur ukraiński będzie miała przede wszystkich charakter organizacyjny.

"Jeśli ukraińskie matury organizowane przez państwo ukraińskie będą odbywały się w okresie wolnym w Polsce od zajęć, to będą do dyspozycji szkoły i uniwersytety. W porozumieniu z władzami uniwersytetów czy organami prowadzącymi będziemy mogli udostępniać pomieszczenia dla kilkunastu tysięcy maturzystów ukraińskich będących w Polsce w ukraińskim systemie oświaty oraz udostępnić sprzęt informatyczny konieczny do zdawania matury w trybie zdalnym" – zapowiedział minister Czarnek.

Powiedział, że Polska będzie także "służyła zatrudnianiem nauczycieli do opieki nad tymi egzaminami, pewnie przy współudziale państwa ukraińskiego".

Czarnek przypomniał też, że blisko 7 tys. dzieci z Ukrainy zadeklarowało, że pod koniec maja przystąpi do egzaminu ósmoklasisty. (PAP)

Autorki: Magdalena Gronek, Danuta Starzyńska-Rosiecka

kgr/