O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kraje nordyckie za "szybką ścieżką" przy rozpatrywaniu wniosku Finlandii i Szwecji o wstąpienie do NATO

Premierzy krajów nordyckich po spotkaniu w Kopenhadze opowiedzieli się w środę za "szybką ścieżką" przy rozpatrywaniu spodziewanego wniosku Finlandii i Szwecji o wstąpienie do NATO.

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski
Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

"Jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się ubiegać o członkostwo w NATO, rządy Norwegii, Islandii oraz Danii powinny zatwierdzić taki wniosek tego samego dnia" - zaproponował premier Norwegii Jonas Gahr Store.

Propozycję poprały na wspólnej konferencji prasowej szefowa duńskiego rządu Mette Frederiksen, która była gospodynią spotkania polityków w Kopenhadze, oraz premier Islandii Karin Jakobsdottir.

Więcej

Fot. STEPHANIE LECOCQ PAP/EPA
Fot. STEPHANIE LECOCQ PAP/EPA

Ekspertka z Norweskiego Instytutu Studiów Obronnych: wejście Finlandii i Szwecji do NATO wydaje się być przesądzone

Premier Szwecji Magdalena Andersson podkreśliła, że jej kraj "musi mieć możliwość szybkiego wejścia do NATO". "Rosja dała do zrozumienia, że zareaguje, jeśli złożymy wniosek o członkostwo w Sojuszu" - przypomniała Andersson.

Wtórowała jej premier Finlandii Sanna Marin, wskazując na potrzebę skrócenia okresu przejściowego, od złożenia wniosku do uzyskania statusu członka NATO. "Ważne jest, aby proces ratyfikacji był jak najszybszy. To będzie najlepsza gwarancja bezpieczeństwa" - stwierdziła Marin.

Wcześniej norweski dziennik "VG", powołując się na źródła dyplomatyczne, podał, że wśród krajów NATO trwają rozmowy nad "nadzwyczajnym przyspieszeniem rozpatrywania spodziewanych wniosków od Finlandii i Szwecji". Według gazety w przygotowaniach procedury ważną rolę odgrywają premier Norwegii Store oraz były szef norweskiego rządu, obecny sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Szefowie Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz Islandii spotkali się w Kopenhadze z premierem Indii Narendra Modi. Jednym z tematów rozmów było przekonanie przywódcy tego kraju do przyłączenia się do restrykcji wobec Rosji. Indie są uzależnione od importu rosyjskiej ropy. (PAP)

an/

Zobacz także

  • Władysław Kosiniak-Kamysz, Mark Rutte Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
    Władysław Kosiniak-Kamysz, Mark Rutte Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

    "NATO jest zjednoczone i gotowe". Kosiniak-Kamysz i Rutte po spotkaniu w Orzyszu

  • Marcin Przydacz. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Marcin Przydacz. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Przydacz: obrona wschodniej flanki NATO nie może spoczywać tylko na barkach Europy Środkowej i Wschodniej

  • Robert Kupiecki. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Robert Kupiecki. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Specjalnie dla PAP

    Wiceszef MSZ R. Kupiecki: Polska jest postrzegana w USA jako państwo wzorcowe

  • Śmigłowiec UH-60M Black Hawk Łotewskich Sił Powietrznych i flaga narodowa Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
    Śmigłowiec UH-60M Black Hawk Łotewskich Sił Powietrznych i flaga narodowa Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

    Łotwa stawia na obronę powietrzną. Wydatki sięgną prawie 5 proc. PKB

Serwisy ogólnodostępne PAP