Moskiewski patriarcha Cyryl zostanie objęty sankcjami? KE chce zamrozić aktywa duchownego

2022-05-04 16:37 aktualizacja: 2022-05-04, 18:26
Władimir Putin, Patriarcha Cyryl. Fot. ALEXEI NIKOLSKY PAP/EPA
Władimir Putin, Patriarcha Cyryl. Fot. ALEXEI NIKOLSKY PAP/EPA
Komisja Europejska zaproponowała zamrożenie aktywów patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w ramach sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę - podaje w środę agencja Reutera, powołując się na unijnego dyplomatę.

Patriarcha Cyryl, otwarcie wspierający agresję Rosji, został dodany do liczącej kilkaset osób listy bliskich Kremlowi wojskowych i przedsiębiorców, którzy wspierają wojnę. Restrykcje, jakimi UE zamierza go objąć, to prócz zamrożenia aktywów zakaz podróży do Unii. Projekt ten muszą poprzeć wszystkie państwa Wspólnoty - dodaje agencja.

Metropolita Epifaniusz: patriarcha moskiewski i całej Rusi jest w pełni lojalny wobec władz Rosji

Pod koniec marca zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy metropolita Epifaniusz zwrócił się do wiernych i przypomniał, że patriarcha moskiewski i całej Rusi jest w pełni lojalny wobec władz Rosji i błogosławi wojnę przeciw Ukrainie.

Cerkiew Prawosławna Ukrainy została utworzona w grudniu 2018 r. w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej. W styczniu 2019 r. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos (akt kanoniczny), nadający nowej strukturze wyznaniowej status autokefalii (niezależności wobec innych wspólnot religijnych).(PAP)

dsk/